Żeglowanie z dziećmi - 10 porad jak zorganizować niezapomniany rodzinny rejs

Rodzinne wakacje to jedna z tych wyjątkowych okazji, dzięki którym nasze dzieci, czy też my sami, wzbogacamy się o niesamowite wspomnienia i właśnie taką okazją może być rodzinny rejs. Żeglarstwo to wspaniały pomysł na spędzanie wolnego czasu blisko natury, co więcej, zacieśnia więzy między dziećmi a rodzicami. Jeżeli planujesz rodzinny wypoczynek pod żaglami, oto nasze wskazówki, które sprawią że taki rejs będzie aktywnym wypoczynkiem dla Was i niezapomnianą przygodą dla Waszych dzieci.

1 Wybierz katamaran i popłyń z przyjaciółmi

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na rejs z profesjonalnym skipperem, czy też wyczarterujesz jacht i sam go poprowadzisz, warto pomyśleć o tym, by popłynąć z przyjaciółmi.  Co prawda przestrzeń na jachtach może wydawać się ograniczona, jednak katamaran ma to do siebie, że zapewnia poczucie prywatności i przestrzeni osobistej. Wybierając się na rodzinny rejs z przyjaciółmi każda rodzina może zamieszkiwać w osobnym kadłubie, co idealnie sprawdzi się w przypadku żeglowania z dziećmi.

Katamarany to świetny wybór na rodzinny rejs.  Jedną z ich największych zalet jest stabilna żegluga, dzięki czemu nie trzeba walczyć z przechyłem, co jest niezmiernie istotne przy żegludze z dziećmi.  Wbrew pozorom,  katamarany są dość przestronne wewnątrz,  mesa jest na tym samym poziomie co kokpit i pokład, co oznacza, że ​​dzieci mogą być w środku lub na zewnątrz i nadal możemy mieć je na oku.  Wejście i zejście z katamaranu jest bardzo łatwe i wygodne, a siatka z przodu jachtu to doskonałe miejsce do zabawy dla dzieci.

2  Zadbaj o siatkę bezpieczeństwa   

Wypływając na rejs z dziećmi, które umieją już pływać, mamy trochę spokojniejszą głowę, ale  jeżeli chcemy płynąć z maluszkami, powinniśmy porozmawiać z agentem aby ten poinformował armatora potrzebie zainstalowania siatki bezpieczeństwa.  Taka siatka zabezpieczająca jest przymocowana do relingów i ma za zadanie zapobiegać wypadnięciu za burtę małych dzieci o wzroście do 1 metra. Kolejnym rozwiązaniem mogą być szelki asekuracyjne. W przypadku małych dzieci, warto kupić odpowiedni rozmiar w sklepie żeglarskim, gdyż te na jachtach zazwyczaj są w jednym rozmiarze, przeznaczone dla osób dorosłych.  Pamiętajmy jednak, że pomimo wszelkich zabezpieczeń,  to czujność i rozwaga rodziców jest na pierwszym miejscu.

3 Kamizelki ratunkowe

Wybierając się na rejs z dziećmi, nawet jeśli dzieci umieją już pływać, musimy pamiętać o kamizelkach ratunkowych. Kamizelka musi być dostosowana do wzrostu i wagi dziecka, dlatego takie informacje musimy przekazać agentowi przed rejsem aby  armator mógł udostępnić odpowiednie kamizelki na jachcie. Dobrze jest, jeśli podczas żeglowania dzieci są ubrane w kamizelki, lub szelki asekuracyjne.

4 Przestrzegaj zasad

Bezpieczeństwo ponad wszytko. Ustal zasady bezpieczeństwa, ale na tyle proste aby dzieci mogły się ich nauczyć i przestrzegać. Jeśli decydujesz się na rejs ze skipperem, kapitan przeprowadzi krótki wykład na temat bezpieczeństwa podczas rejsu, ale w gruncie rzeczy ta odpowiedzialność spoczywa na Tobie jako rodzicu.

Odprawa odbywa się przed wypłynięciem.  Znajdź chwilę na rozmowę ze swoimi dziećmi na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa na pokładzie przed rozpoczęciem rejsu i powtórz rozmowę raz jeszcze po wejściu na pokład.  Oprowadź dzieci po jachcie, pokaż im między innymi, jak działa toaleta, jak unikać bomu, jak poruszać się po jachcie i gdzie znajdują się uchwyty i poręcze. Poniżej kilka przydatnych zasad, które powinno się uwzględnić:
 

 • W trakcie rejsu wszystkie dzieci gdy przebywają na pokładzie powinny nosić kamizelki ratunkowe
 • Nie wolno biegać na jachcie
 • Zawsze trzymaj się czegoś co najmniej jedną ręką
 • Pod żadnym pozorem dzieci nie mogą przebywać na pokładzie bez opieki dorosłych
 • W przypadku pogorszenia się pogody, wszystkie dzieci muszą wejść do środka
 • Nigdy nie opuszczaj jachtu bez zgody osoby dorosłej
 • Pływamy w wodzie tylko pod opieką dorosłych

5 Sposoby na chorobę morską

Choroba morska może przytrafić się nawet doświadczonym żeglarzom, więc w przypadku rejsu z dziećmi, trzeba być na to przygotowanym.  Zdarza się, że podczas żeglugi dzieci odczuwają mdłości. Dobrze jest mieć pod ręką lekarstwa na tę dolegliwość lub opaski akupresurowe np. Sea-Band oraz lekkie przekąski.  Przebywanie na świeżym powietrzu również jest wskazane.

6  Jak zadbać o zdrowie w trakcie rejsu

Spakuj taki zestaw medyczny, jaki zwykle zabierasz na rodzinne wyjazdy, w tym wszystkie leki które zażywasz regularnie.  Jeśli twoje dziecko ma alergię, upewnij się, że załoga jest tego świadoma i że zapakowałeś wszystkie wymagane leki.  Poniżej kilka podstawowych leków, które należy uwzględnić w swoim zestawie medycznym:

 • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe                                                                                
 • Leki zażywane regularnie                                                                                                                                              
 • Leki antyalergiczne
 • Środek odstraszający owady
 • Wodoodporne plastry opatrunkowe  
 • Dużo kremów przeciwsłonecznych - będziesz ich potrzebował co najmniej kilka razy  dziennie

7 Odpowiednie zaopatrzenie

Niezależnie od tego czy płyniesz z grupą przyjaciół, czy też z inną załogą, poinformuj z wyprzedzeniem pozostałych uczestników czy Twoje dzieci wymagają szczególnej diety lub mają na coś alergię.  Rejs może okazać się nie lada wysiłkiem dla małych dzieci, musimy więc pamiętać o regularnych przekąskach.  Dlatego upewnij się, że kambuz zaopatrzony jest w ulubione smakołyki, które możesz szybko zaserwować, aby uniknąć syndromu „głodnych” dzieci. Oto kilka niezawodnych pomysłów:

 • Woda - zachęcaj dzieci do picia dużych ilości wody
 • Ugotowane jajka - szybka proteinowa przekąska
 • Krakersy lub wafle ryżowe
 • Popcorn
 • Owoce
 • Marchewki lub inne chrupiące warzywa
 • Chipsy
 • Ciasteczka

8 Odzież

Wypływając na rejs, musimy także pamiętać o zabraniu odpowiedniej odzieży dla dzieci.  Jeśli wybierasz się w ciepłe i wilgotne destynacje, najlepiej sprawdzą się lekkie bawełniane ubrania. Nie zapomnij też o kostiumie kąpielowym, czapce i okularach przeciwsłonecznych.

 Poniżej lista rzeczy, które warto ze sobą zabrać:

 • Czapka
 • Okulary
 • Kostium kąpielowy
 • Slipy do kąpieli
 • Koszulki ochronne (tzw. TOP UV)                                                                                                                                 
 • Buty do wody
 • Sandały
 • Klapki
 • Buty sportowe
 • Wodoodporna kurtka lub wiatrówka
 • Para długich spodni

9 Skuteczna rozrywka

 

Decydując się na rejs z dziećmi, musimy pamiętać o tym, że może nadejść taki moment kiedy dziecko zacznie się nudzić.  Co wtedy?  Warto się na to przygotować.  Z pomocą może przyjść laptop, na którym można obejrzeć ciekawy film, lub audio book.

 

Tradycyjna rozrywka również zdaje egzamin. Gry karciane dla dzieci, na przykład Uno Junior lub Piotruś są bardzo popularne, a co więcej, przy pakowaniu nie zajmą nam dużo miejsca. Koniecznie spakuj kredki i kolorowanki, a także książki odpowiednie do wieku dzieci.  Można rozważyć zabranie dodatkowo kilku zabawek, choć jednak lepiej starać się pobudzić wyobraźnię dziecka poprzez wykorzystywania rzeczy, które znajdziemy pod ręką, na przykład muszelki czy kamyki zebrane na plaży.

 

Dobrym pomysłem jest też angażowanie dzieci w aktywny udział w funkcjonowaniu załogi na jachcie.  Spędzając czas z dziećmi ucząc je na przykład jak zwijać liny, wiązać węzły, pomagać w podnoszeniu i opuszczaniu żagli, czy też wyznaczanie wacht odpowiednich do wieku, pozwalamy im poczuć się istotną częścią załogi.


Można też spędzić czas na wspólnym łowieniu ryb. Wszystko czego potrzeba to wędka, lub linka do ręcznego łowienia, zakończone haczykiem z kawałkiem chleba. Dla dzieci będzie to niesamowita frajda, tym bardziej, że najprawdopodobniej coś złowią. 

 

Wszelkiego rodzaju zabawy w wodzie sprawią im bardzo dużo radości.  Oczywiście wszystko to pod czujnym okiem dorosłych.

 

10. Spędzanie czasu poza jachtem

Dzieci będą musiały zejść z jachtu przynajmniej raz dziennie. Jacht będzie wyposażony w ponton, którym bez problemu przedostaniesz się na brzeg. Nie trzeba robić wielkich wycieczek na lądzie, wystarczy zwiedzić zatokę, lub zrobić małe zakupy w lokalnym sklepie.
Podczas rodzinnych wakacji pod żaglami warto wynająć dmuchaną deskę typu stand up paddle.  Te lekkie napędzane wiosłami jednostki, dają niesamowite możliwości dobrej zabawy na wodzie i aktywnego wypoczynku.

Snorkeling to kolejna świetna atrakcja dla całej rodziny. Pozwala dzieciom na odkrywanie i podziwianie podwodnego świata, ale uczy też współgrania z pozostałymi członkami grupy. Oczywiście jest to decyzja rodziców czy dziecko jest już wystarczająco dojrzałe emocjonalnie i intelektualnie do tego typu atrakcji. Warto pamiętać że dziecko musi być sprawne fizycznie, umieć dobrze pływać i czuć się swobodnie w wodzie.

W przypadku młodszych dzieci, dla których snorkelg okaże się za trudny, możemy skorzystać z dmuchanych zabawek lub niezawodnego "sprzętu plażowego" czyli wiaderek, łopatek, foremek i równie przyjemnie spędzić czas na plaży.

Warto pamiętać, że na rejs powinniśmy pakować  się wyłącznie w miękkie torby. Wiemy z doświadczenia, że twarde walizki są bardzo niepraktyczne. Zabierają zbyt dużo miejsca, trudniej je przechowywać na jachcie, gorzej się je przewozi, a co więcej, mogą uszkodzić delikatne elementy jachtu.  Zalecamy więc wybór miękkich toreb i plecaków.