1 - baner.jpg

5 najpiękniejszych wysp na Morzu Jońskim


Szukasz pomysłu na wakacje w Grecji i nie wiesz, które wyspy greckie warto odwiedzić? Niezapomniane wakacje czekają na Ciebie na Morzu Jońskim! Wyspy Jońskie kuszą swoją bujną roślinnością, piaszczystymi plażami, śródziemnomorskim klimatem i grecką kulturą z weneckimi wpływami. Archipelag ten składa się z siedmiu większych wysp, które co roku przyciągają podróżników z różnych zakątków świata. Które wyspy można uznać za najpiękniejsze? I jakie atrakcje skrywają Wyspy Jońskie? Oto 5 wysp na Morzu Jońskim, które koniecznie trzeba odwiedzić!

1. Korfu

Mimo że to na Korfu znajduje się stolica Wysp Jońskich, wyspa ta niekiedy bywa uznawana za tę o najmniej greckim charakterze. Na pogląd ten wpływa bogata historia wyspy, która do Grecji przynależy dopiero od 1864 roku. To właśnie tutaj mieszają się wpływy kultury weneckiej, greckiej, a nawet brytyjskiej! Ta różnorodność odbija się przede wszystkim w architekturze, ale też ogólnej atmosferze Korfu. Uwidocznieniem weneckich wpływów jest stolica wyspy – miasto Korfu. To właśnie tutaj twierdze, wąskie uliczki i efektowne kamienice przypominają o weneckich wpływach na wyspie. Korfu zachwyca nie tylko niesamowitą, niepodobną do innych miejsc w Grecji architekturą i miejską zabudową. To także niezwykle zielona wyspa, przepełniona gajami oliwnymi, z urokliwymi zatoczkami i plażami. Do najpiękniejszych zakątków wyspy należy region Paleokastritsa, plaża Porto Timoni czy Cape Drastis.

 

2. Kefalonia

Kefalonia to największa z greckich wysp na Morzu Jońskim. Również posiada bardzo bogatą historię, która sięga czasów antycznych. Niestety, liczne zabytki, które świadczyły o przenikaniu się wielu kultur, zostały zniszczone wraz z trzęsieniem ziemi w 1953 roku. Ta zielona, górzysta wyspa przyciąga pięknem natury, piaszczystymi plażami i niesamowitymi widokami. Na pewno warto zajrzeć do stolicy wyspy - Argostoli, położonej nad urokliwą zatoką Argostoliou . Dużą atrakcją w mieście jest Muzeum Archeologiczne, gdzie zobaczyć można fotografie przedstawiające wygląd i zabudowę wyspy sprzed trzęsienia ziemi. Za najpiękniejszą plażę Kefalonii uznaje się Myrtos. Co interesujące, ta piaszczysta plaża jest ściśle chroniona, przez co w jej otoczeniu nie uświadczy się restauracji, hoteli czy innych komercyjnych obiektów.

 

3. Zakynthos

Niezwykle silne trzęsienie ziemi z 1953 roku nie ominęło również malowniczej wyspy Zakynhtos. Mimo niewielkiej ilości zabytków, to obecnie jedna z najbardziej znanych wysp greckich. Co przyciąga podróżników na Zakynhtos? Za wizytówkę wyspy uważa się przede wszystkim Zatokę Wraku z piękną plażą Navagio, którą podziwiać można z góry lub dotrzeć na nią drogą morską. Zachwyt budzą również Blue Caves (Błękitne Groty), czyli skalne jaskinie ze szmaragdową, przejrzystą wodą. Dla miłośników zwierząt prawdziwą atrakcją będą objęte ochroną żółwie morskie Caretta caretta. Żółwie te można podziwiać w zatoce Lagana znajdującej sie na południu Zakynhtos. Warto wiedzieć, że w okresie letnim, samice składają jaja na niektórych plażach wyspy, przez co miejsca te są pod ścisłą ochroną. Wyspa ta niewątpliwie przyciąga więc pięknem fauny i flory.

 

4. Itaka

Mit o Odyseuszu to nie jedyny powód, aby wybrać się na Itakę. Ta niewielka wyspa, licząca zaledwie 96 km², ma o wiele więcej do zaoferowania. Przede wszystkim, Itaka to urokliwa, dość spokojna wyspa, na której każdy znajdzie odrobinę wytchnienia. Swoim pięknem zachwycają niewielkie, malownicze zatoczki z kameralnymi plażami. Podczas swojego pobytu w Itace, warto śladem Odyseusza odwiedzić Grotę Nimf, gdzie mityczny król miał ukryć dary od ludu Feaków. Na uwagę zasługuje również umiejscowiona na zboczu wzgórza miejscowość Kioni, której cechą szczególną jest piękna, grecka architektura.

 

5. Leukada

Choć Leukada nie jest tak rozsławiona, jak Korfu czy Zakynthos, jest to wyspa, która znajduje się najbliżej kontynentalnej Grecji. Właściwie to jest ona połączona z kontynentem za pomocą obrotowego mostu, dlatego z łatwością można dostać się tam drogą lądową. To jednak niejedyny powód, aby wybrać się na tę urokliwą wyspę. Leukada to górzyste, a zarazem zielone obszary i dziewicza natura. Znaleźć tu można również tradycyjne i unikatowe osady czy miasteczka – masowa turystyka nie dotarła na tę wyspę i to mimo jej lokalizacji. Wśród plaż Leukady na uwagę zasługuje przede wszystkim Porto Katsiki. Malownicza plaża otoczona jest wysokim klifem, skąd podziwiać można wspaniałe widoki Morza Jońskiego.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.