Jachty do czarteru w Chorwacji w marinie ACI Palmizana

Czarter Jachtów Chorwacja

Chorwacja to piękny, wyjątkowy kraj i wprost wymarzone miejsce na niezapomniane wakacje pod żaglami. Czarter jachtu sprawi, że będą to także wakacje spędzone w oryginalny i zdecydowanie ekscytujący sposób. Jeśli zamierzasz spędzić swój urlop korzystając z naszej oferty czarteru jachtów, jest to z pewnością znakomity pomysł. Wypoczynek na pokładzie luksusowego jachtu dostarczy niezapomnianych wrażeń i emocji, pozwalając jednocześnie poznać Chorwację z zupełnie innej, nowej perspektywy.

Jeśli sobie tego życzysz, wskażemy Ci doświadczonego skipera, który przejmie wszelkie zadania związane ze sterowaniem łodzią i obsługą urządzeń oraz osprzętu pokładowego. Organizujemy bowiem Twój aktywny wypoczynek na wodzie, zawsze mając na uwadze Twój komfort i bezpieczeństwo. Dla Twojej wygody proponujemy także własną linię autokarową, obsługującą połączenia pomiędzy Polską a Chorwacją, dzięki czemu załogi mogą zawsze szybko i sprawnie dotrzeć na jachty.
 

Czarter jachtu w Chorwacji - czego możesz się spodziewać?


Doskonale wyposażone kajuty oraz wysoka jakość proponowanego wyposażenia, a także wysoki standard samych łodzi sprawiają, że nasi Klienci czują się na pokładzie, jak w najbardziej luksusowym pokoju hotelowym. Komfort, estetyka, funkcjonalność - proponowane przez nas czartery jachtów spełniają oczekiwania najbardziej wymagających urlopowiczów.
 

Kiedy najlepiej zarezerwować jacht w Chorwacji?


Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta: im wcześniej, tym lepiej :) Czyli kiedy? Najlepszy okres do rezerwacji jachtu przypada na miesiące październik – grudzień. Dlaczego? W tych miesiącach rozpoczyna się proces rezerwacji jachtów na kolejny sezon żeglarski, a co za tym idzie jest wówczas największy wybór. W tym okresie armatorzy oferują również atrakcyjne rabaty za wczesną rezerwację. W okresie tym można uzyskać do 35% rabatu od ceny katalogowej.

Poza najlepszą ceną jachtu i najlepszym jachtem mamy dodatkowy bonus. Z takim wyprzedzeniem możemy upolować atrakcyjne połączenie lotnicze do wybranej destynacji.
 

Czy czarter jachtu w Chorwacji jest dla Ciebie?


Subiektywnie uważamy, że czarter jachtów w Chorwacji i nie tylko w tym kraju, jest najlepszą formą turystyki, która pozwoli Ci poznać dany kraj. Dotrzesz w miejsca, które bardzo często są niedostępne dla tych, którzy spędzającą wakacje w hotelu. Podczas rejsu możesz odwiedzić najatrakcyjniejsze miejsca i to Ty decydujesz, gdzie chcesz zatrzymać się.

Galeria

Loading...

Blog

Gdzie żeglować w Chorwacji?

Dubrovnik

Kto nie był w Dubrovniku ten nie wie co znaczy piękno dalmackich miast. Położony na południu kraju nie bez przyczyny nazywany jest „perłą Adriatyku”. Otoczony od północy górami Krasu, a od południa malowniczym bezkresem Morza Adriatyckiego Dubrovnik zachwyca monumentalnymi budowlami, idealnie wkomponowaną w niesamowitą architekturę roślinnością oraz niepowtarzalną atmosferą tego zabytkowego miasta. Pięćdziesięciotysięczna miejscowość posiada bogatą historię sięgającą czasów antycznych. W tej niegdyś niewielkiej rybackiej wiosce, położonej na wyspie niedaleko stałego lądu, osiedlali się Ilirowie, a następnie uciekinierzy z nadbrzeżnych miast dotkniętych trzęsieniem ziemi (szczególnie z miejscowości Epidaurum – obecne Cavtat). Dubrovnik nazywano wtedy Ragusa. Najprawdopodobniej Ragusa powstała w VII wieku aczkolwiek odkrycia archeologiczne mówią, że osada iliryjska istniała tutaj w VI wieku. W VII wieku naprzeciwko Ragusy, u podnóża Góry Srð Słowianie założyli osadę Dubrava. W XIII wieku z te dwie osady połączyły się i rozpoczęto budowę, stojących po dziś dzień, murów obronnych, które miały chronić mieszkańców przed najazdami barbarzyńców. Miasto przechodziło pod zwierzchnictwo Bizancjum, Wenecji, królów węgiersko-chorwackich oraz Turcji. Już w XV wieku Ragusa posiadała prawie tak wielką flotę jak Wenecja i była jej głównym rywalem jeśli chodzi o handel na wodach Adriatyku. Następne lata to prawdziwy rozkwit ekonomiczny, który jednak został zatrzymany w 1667 roku przez trzęsienie ziemi. Prawie cała renesansowa Ragusa została zniszczona, a około 80% ludności miasta straciło życie. Miasto zostało odbudowane w barokowym stylu architektonicznym, który możemy do dzisiaj podziwiać przechodząc się po wąskich uliczkach Dubrovnika.

Wspaniałe budownictwo, otoczone murami obronnymi Stare Miasto, mnogość zabytków chorwackiej „perły w koronie” oferujące kwintesencje bogatej tradycji i kultury tego słonecznego kraju. Uliczki tego miasta-muzeum tętnią życiem zarówno w dzień jak i w nocy. Oczywiście czym byłoby zwiedzanie Dubrovnika bez spaceru po długich na 1 940 metrów murach. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO najlepiej prezentują się w godzinach popołudniowych. Chylące się ku zachodowi słońce w pełnej krasie ukazuje ich unikalność i zjawiskowość. Potężne wyrastające nawet do 20 metrów jasne ściany opadają stromo w dół kontrastując z granatem Adriatyku. Czerwone dachy dubrownickich kamiennych domków odbijających promienie słońca potęgują niesamowite wrażenie jakie towarzyszy każdemu, który po raz pierwszy zawitał do Dubrovnika.

Dubrovnik to miejsce, którego nie da się zwiedzić w jeden dzień. Liczba chętnych obejrzenia tego architektonicznego raju jest ogromna, tak więc najlepiej zacząć zwiedzać miasto od wczesnych godzin rannych zanim pasażerskie statki z turystami przybiją do dubrownickiego portu. Na każdym kroku stoi unikalny zabytek, który przyciąga nasz wzrok. Jeśli więc nie przypłynęliście na długo i nie macie co najmniej kilku dni na odkrycie tego magicznego miejsca najlepiej udać się na główną, wyłożoną kamieniami, ulicę miasta – Stradun (Placa). Bardzo dużym zainteresowaniem podróżników przypływających do Dubrovnika są dwie fontanny znajdujące się na ulicy Stradun. XV-wieczna Mala Onofrijeva česma oraz Velika Onofrijeva česma ukończona w 1444 roku. Nieopodal Placa znajduje się wybudowany w pierwszej połowie XVI wieku barokowo - renesansowy Pałac Sponza. W tym budynku niegdyś mieściła się mennica, urząd celny, bank oraz zbrojownia.

Wybudowany w kształcie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem mieści obecnie Arhiv Dubrovačke Republike (Archiwum Republiki Dubrowackiej) z pokaźnym zbiorem bezcennych manuskryptów oraz map ukazujących dawną potęgę miasta. Na ulicy Pred dvorom znajduje się jedno z najpiękniejszych zabudować Dubrovnika Knežev Dvor (Pałac Rektorów). Dawna siedziba władz przetrwał wybuch prochu w 1435 roku, trzęsienie ziemi w 1667 oraz pożar. Jest ciekawą mieszanką kilku stylów wśród których najmocniej zaakcentowana jest architektura baroku oraz renesansu. Obecnie znajduje się tutaj Gradsji Muzej (Muzeum Miasta). Natomiast kierując się na plac Luža można zobaczyć crkva Sv. Vlaha (kościół Św. Błażeja), patrona Republiki Dubrownickiej z okrągłą XVII kopułą. Nazywany przez wielu „perłą Adriatyku” Dubrovnik uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Oprócz wiekowych budowli oferuje także niezapomniane przeżycia jak choćby Dubrownicki Festiwal Letni. Organizowany co roku festiwal zmienia całe Stare Miasto w tętniące nocnym życiem miejsce. Niesamowicie przystrojone ulice pozwolą poczuć się jak na wielkiej teatralnej scenie, a wieczorne spektakle, muzyka oraz zabawy trwające do białego rana wśród barokowo-renesansowych uliczek pozwolą na odkrycie prawdziwego chorwackiego bogactwa.


Dugi Otok

Wyspa Dugi jest największą wyspą Północnej Dalmacji o powierzchni 124 km2 . Chorwacką nazwę „Dugi Otok” można przetłumaczyć jako długa wyspa. I rzeczywiście przy szerokości dochodzącej do 4,6 km, jej długość szacowana jest na 43 km. Wzdłuż wyspy ciągnie się wapienny szczyt, którego najwyższy punkt Vela Straža osiąga 338 metrów n.p.m. U podnóża góry znajduje się jezioro Stivanje, Arnjevo, czy też Velo oraz jaskinie: Strašna i Kožja. Strašna peč jest jednym z głównych celów każdego turysty przybywającego do Północnej Dalmacji. Według starej legendy jaskinia powstała, gdy baśniowe stwory postanowiły przepołowić wyspę. Pracowały ciężko całą noc rozdrabniając każdy kamień na małe części, jednak świt uniemożliwił ich plan, a wyspa pozostała w całości. Wybrzeże, otoczone pięknymi zatoczkami delikatnie spada do morza, wyjątek stanowi południowo-zachodnia części, która jest stroma i kamienista. Na północno-wschodniej części znajduje się 11 miejscowości, wśród których największą jest Sali. Ta niewielka miejscowość znana jest z letnich festynów folklorystycznych i wyścigów osłów. Mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa, rybołówstwa czy też uprawy oliwek. W południowej części wyspy znajduje się głęboka na 8 km zatoka Telašćica nad którą położony jest Park Narodowy Telašćica.

Dugi jest wymarzonym miejscem jeśli chcesz uciec od hałasu XXI wieku i odpocząć w cichym i spokojnym miejscu. Piękne widoki i czysta woda pozwolą na chwilkę relaksu, a dla osób lubiących aktywnie spędzać czas wyspa jest miejscem idealnym, szczególnie jeśli interesuje Cie nurkowanie. Niezbadane dno wokół wyspy, ze wspaniałymi koralowcami i Gorgoniami gwarantuje niezapomnianą przygodę.


Hvar

Hvar to urokliwa wyspa o wyjątkowo łagodnym klimacie i bardzo dużej liczbie dni słonecznych, co spowodowało, że powstało tu centrum leczenia alergii. Nazywana jest wyspą ziół, gdyż w maju i czerwcu powietrze przesycone jest zapachem lawendy, rozmarynu i tymianku, unoszącym się z rozległych pól uprawnych.

Sama miejscowość Hvar stanowi największy port na wyspie. To zabytkowe miasteczko, usytuowane w rozległej zatoce, otoczone jest murami obronnymi z VII wieku. W centrum obowiązuje zakaz ruchu kołowego, co pozwala w pełni cieszyć się widokiem wielu zabytków, m.in. trzynastowiecznego Arsenału z najstarszym w Europie teatrem, katedrą Św. Stefana, czy licznymi gotyckimi i renesansowymi pałacami.

Ze względu na skaliste wybrzeże, w mieście niestety nie ma zbyt wielu plaż, więc aby się poopalać, warto udać się na pobliskie Diabelskie Wyspy, pamiętając jednak, że dwie pierwsze z nich przeznaczone są dla naturystów.

Wieczorami można odpocząć w licznych restauracjach, tawernach i spacerując po nadmorskiej promenadzie kosztując pachnących ziołami ryb i owoców morza.


Marina Kaštela

Położona w południowo-wschodniej części zatoki Kaštela otoczona górą Kozjak od północy oraz półwyspem Čiovo od południa marina Kaštela to idealne miejsce na rozpoczęcie lub postój w czasie rejsu po błękitnych wodach Adriatyku. Zaledwie 12 kilometrów od miejscowości Split i 7 kilometrów od międzynarodowego lotniska sprawia, że jest to bardzo dobra baza wypadowa do najwspanialszych miejsc słonecznej Chorwacji. Czynna przez cały rok posiada wiele udogodnień takich jak serwis, kantor, sklep spożywczy, restauracje, prysznice i toalety, bar czy też parking na ponad 400 samochodów. Głębokość w porcie wynosi od 8 do 26 stóp, a pomieścić się tutaj może 420 jachtów.


Korčula

Korčula jest jedną z największych wysp Dalmacji, od półwyspu Pelješac dzieli ją zaledwie dwukilometrowa cieśnina. To teren górzysty i w porównaniu z innymi wyspami, wyjątkowo mocno zalesiony, głównie przez pinie, cyprysy i gaje oliwne. Ze względu na dużą popularność, można się na nią dostać promem z wielu chorwackich miast.

Głównym ośrodkiem miejskim wyspy jest Korčula – średniowieczne miasto otoczone grubymi murami z półkolistymi basztami obronnymi, gdzie wewnątrz jednej z nich znajduje się brama miejska.. Układ ulic miasta przypomina rybią ość, co według zamysłu dawnych budowniczych miało chronić miasto od słońca i wiatru.

Najcenniejszym zabytkiem w mieście jest katedra Św. Marka, zachwycająca białą dzwonnicą z koronkową loggią oraz wystrojem wnętrza. Warto wybrać się także na zwiedzanie licznych pałaców, gdzie w jednym z nich mieści się Muzeum Miejskie, a także kościołów, z których wiele jest ukrytych wśród wąskich uliczek.

Do ciekawostek dotyczących miasta można zaliczyć fakt, że właśnie tutaj urodził się Marco Polo, a także to, że co roku pod koniec lipca odbywa się tutaj Moreska – folklorystyczna zabawa organizowana na pamiątkę szesnastowiecznych walk z piratami, podczas której inscenizowana jest walka o białą niewolnicę.


Park Narodowy Kornaty

Archipelag Kornaty składający się ze 152 wysp, wysepek i raf jest najbardziej zagęszczonym archipelagiem na Morzu Śródziemnym. Ze względu na niesamowite piękno i krasowy krajobraz, w 1980 roku z 89 wysp utworzono Park Narodowy Kornaty. Najprawdopodobniej park zawdzięcza nazwę największej wyspie położonej na archipelagu – wyspie Kornat o powierzchni 32,5 km2 . Niektórzy jednak twierdzą, że nazwa parku pochodzi od klifów, które od dawnych czasów nazywane są koronami. Rozciągnięte na powierzchni 234 km2 wyspy tworzą łącznie 69 km2 powierzchni lądowej. Archipelag podzielony jest na Kornaty Górne i Kornaty Dolne. W paśmie Kornat Dolnych znajdują się wspaniałe klify, ostro wcinające się w morze, wśród których największe znajdują się na wyspie Klobučar (80 metrów), Mana (65 metrów) i Rašip Veli (64 metry). Części klifów położone pod wodą sięgają nawet 100 metrów głębokości. Niezaludnione wyspy na których w okresie sezonu letniego w starych domkach rybackich spotkać można turystów rozkoszujących się bogactwem natury i spokojem Archipelagu Kornaty. Park jest wymarzonym miejscem dla wielbicieli nurkowania. Dzięki wapiennej budowie znaleźć tu można liczne kotły krasowe, jaskinie i wąwozy. Nie trzeba jednak nurkować aby móc podziwiać podwodne krajobrazy parku narodowego. Częściowo nieporośnięte dno składające się z wapiennych skał wraz z niespotykanie przejrzystym morzem stwarzają idealne warunki do oglądania wspaniałego podwodnego świata. Bogactwo i różnorodność morskiej fauny i flory obfituje w langusty, kalmary, rozgwiazdy, ośmiornice czy też wspaniałe czerwone i żółte korale. Jeśli tylko dopisze szczęście spotkać można delfiny. Park Narodowy Kornaty obfituje w wiele gatunków ptaków. Zobaczyć tu można kormorany czubate, sokoły wędrowne, puchacze czy też rarogi górskie. Wyspy nie mogą jednak poszczycić się bujną florą. Skutkiem czego jest mała liczba zwierząt lądowych wśród których znajdują się kuny, jaszczurki i rzadko spotykane zające szaraki.

W parku narodowym zostało wyznaczonych kilka miejsc z których rozpościerają się wspaniałe widoki, wśród których znajduje się najwyższy szczyt Archipelagu Kornaty - Metlina o wysokości 237 metrów. Jednak to na wyspie Piškera z niewielkiego wzniesienia Otocevac podziwiać można niezapomniane widoki na prawie cały Park Narodowy Kornaty. Znajduje się także kilka ciekawych i wartych odwiedzenia zabytków. Na wyspie Kornat znajduje się twierdza Tureta z okresu bizantyjskiego, najprawdopodobniej wybudowana w VI wieku naszej ery, ruiny starych osad czy też chrześcijański kościół Świętej Marii.


Primošten

Ta niewielka malownicza miejscowość otoczona z trzech stron wodą, położona jest na półwyspie pomiędzy zatokami Primošten i Raduča połączonej z lądem wąskim wałem.

Z niewielkiej osady rybackiej założonej w XVI wieku przekształciło się w kurort letniskowy ze wspaniałymi zabytkami i wieloma atrakcjami turystycznymi. Nazwa miasta łączy się z jego historią. Primošten wywodzi się od słowa premostiti co oznacza most, dzięki któremu wyspa została połączona ze stałym lądem. W centrum miasta znajduje się plac z którego wychodzi kilka uliczek aby następnie zejść się w jednym centralnym miejscu jakim jest kościół Sv. Jurja. Przebudowany w XVII wieku ze wspaniałą, wysoką wieżą znajduje się w najwyżej położonym punkcie z którego rozpościerają się widoki na miasto i morze. Starówka z wąskimi, krętymi uliczkami, winnicami i restauracjami, gdzie można skosztować tradycyjnych potraw zajmuje prawie całą wyspę.

Większość plaż na wyspie jest kamienistych, a w niektórych miejscach do kamieni przyczepione są jeżowce. Dlatego warto zaopatrzyć się w lekkie obuwie, najlepiej z gumową podeszwą. Dla osób lubiących aktywnie spędzać czas polecamy zakup maski do nurkowania. Czysta, lazurowa woda pozwala na podziwiane podwodnego świata Primošten. Mieszkańcy Primošten kultywują tradycję swoich przodków i do głównych czynności zaliczyć można rybołówstwo, uprawę winorośli, drzew oliwnych. Spacerując po wyspie spotkać można kobiety w tradycyjnych czarnych strojach. Wokół Primošten na kamienistych zboczach opadających w dół do morza uprawiana jest winorośl, naokoło miasta widnieją oliwne gaje. Miasto słynie także ze swoich winnic Busovač i Radomišić.

W 2007 roku Primošten została nagrodzona Złotym Kwiatem Europy, najważniejszą europejską nagrodą w dziedzinie turystyki.
Śródziemnomorski klimat, koncerty folklorystyczne i zabawy w centrum miasta gwarantują niezapomniane wspomnienia z Primošten.


Šibenik

Położony w malowniczej, szerokiej zatoce u ujścia rzeki Krka, Šibenik jest pierwszym chorwackim miastem w Dalmacji. Założone przez Šubiciów w XI wieku, dobrze ufortyfikowane, miasto przechodziło na przemian pod panowanie korony węgierskiej, Bizancjum i Wenecji, która ostatecznie panowała do XVIII wieku. To dzięki Wenecjanom miasto bardzo się rozbudowało, rozwinął się handel i rzemiosło. Od końca XV wieku miasto kilkakrotnie najeżdżali Turcy, jednak nigdy nie udało się im zagarnąć miasta. Aby chronić miasto przed najazdami, zarówno od strony lądu jak i morza, w XVI wieku wybudowano przy wejściu do kanału fortecę Sv. Nikole. Gospodarkę Šibenik kształtuje przede wszystkim handel i turystyka. Wspaniałe morze, malownicze wybrzeże z urokliwymi plażami, wspaniałe stare miasto oraz pobliski Park Narodowy rzeki Krka z siedmioma wodospadami sprawiają, że miasto chętnie jest odwiedzane przez turystów z całego świata.

Bez wątpienia perłą wśród zabytków Šibenik jest znajdująca się na placu Republiki Chorwackiej katedra Sv. Jakov ( Świętego Jakuba ). W 1430 roku budowę katedry w stylu gotyckim rozpoczął Giorgio Orsini, natomiast jego następca Niccolò di Giovanni Fiorentino ukończył budowę katedry w stylu renesansowym. Ukończona w 1536 roku świątynia z białego marmuru i ciosanego kamienia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz podziwiać możemy kaplicę chrzcielną, płyty nagrobne z XI wieku, a głównym portal otoczony 12 apostołami przedstawia Sąd Ostateczny. Zewnętrzną ścianę zdobi fryz z rzeźbami 74 naturalnej wielkości głów poetów, znanych kobiet, królów, marynarzy. Najbardziej zdumiewającą częścią świątyni jest dach o konstrukcji sklepienia półkolistego i kopuła wsparta na kolumnach wykonanych z różowego marmuru.

Nieopodal katedry znajduje się renesansowy kościół Sv. Barbare zbudowany w latach 1457-1461 oraz XVI-wieczny renesansowy ratusz. W południowowschodniej części Starówki znajduje się gotycko-renesansowy klasztor franciszkanów z ozdobioną płaskorzeźbami dzwonnicą oraz freskami z XVII wieku.
Nad miastem wznoszą się trzy twierdze: Šubićevac, świętego Jana, a na 70-metrowym wzgórzu, od strony północno zachodniej znajduje się jest najstarsza w Šibenik twierdza Sv. Any. Wybudowana z XV wieku przez Wenecjan, kilkakrotnie przebudowywana gwarantuje wspaniałe widoki na panoramę miasta i pobliskie wysepki.


Split

Split jest drugim pod względem wielkości miastem w Chorwacji. Poza jego bardzo ważną funkcją przemysłową, pełni także rolę węzła komunikacyjnego, terminalu promowego i portu lotniczego, ale w świecie najbardziej znane jest ze swojej bujnej historii i licznych zabytków. Najważniejszym jest oczywiście pałac Dioklecjana, którego pozostałości obejmują niemal połowę starego miasta i ciągle mieszkają w nim zwykli ludzie. Kolejne to Katedra Św. Duji, usytuowana na dziedzińcu pałacu między dwoma rzędami kolumn, posiadająca romańską dzwonnicę, z której szczytu można podziwiać panoramę miasta, Kastel Gomilica, czyli jedna z siedmiu fortyfikacji wybudowanych w XVI wieku między Splitem i Trogirem, czy liczne kościoły poza murami pałacu. Na zwiedzanie zasługują także muzea: archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, historii morskiej i galeria Ivana Meštrovicia. Odpocząć można na prześlicznej promenadzie nadmorskiej otoczonej palmami, która prowadzi do dużego targowiska, na którym można kupić świeże owoce, ryby i inne skarby morza. Jako pamiątkę ze Splitu warto nabyć dalmatyńską koronkę, która przez wiele lat będzie przypominać to niezwykłe miasto.


Sukošan k. Zadaru

Położony około 10 km na południowy – zachód od Zadaru w zatoce Zlatna Luka. W Sukošan znajduje się marina Dalmacija. Marina jest czynna cały rok. Przybywają do niej żeglarze z całej Europy. Jest dobrze osłonięta od wiatrów ze wszystkich kierunków. Z mariny widać ruiny XV – wiecznego letniego pałacu zadarskiego arcybiskupa – M. Valaresso.

Patronem miasta jest św. Kasijan. W mieście rok rocznie są obchodzone święta ku jego czci. Będąc na małym ryneczku warto zwiedzić kościół Sv. Kasijan, który prawdopodobnie pochodzi z XI wieku. Na przedmieściach znajdują się rozległe oliwne gaje, figowe sady i plantacje winorośli. Od tutejszych mieszkańców można z łatwością kupić rakiję oraz wino.


Otok Sveti Klement

Otok Sveti Klement jest największą wyspą wśród wysp Pakleni, posiadającą wiele zatok. Nazwa wyspy pochodzi od kaplicy wzniesionej na cześć świętego Klemensa w XV wieku.

Ta 30 kilometrowej długości wyspa ma zaledwie 2 km szerokości a jej pofalowany brzeg nadaje wyspie rzadkiego wyglądu. Otok Sveti Klement jest także znana pod nazwą Palmizana, którą to zawdzięcza najsłynniejszej w tych okolicach marinie. Sveti Klement jest niczym ziołowy ogród wypełniający wyspę zapachem dzikiego krzewu rozmarynu, majeranku, dzikiej mięty i wielu innych przypraw. Cyprysy i wysokie ściany kaktusów kształtują krajobraz, a śpiewające w tle cykady i świerszcze nadają niepowtarzalny klimat.


Trogir

Śródziemnomorskie zabytkowe miasto otoczone wodami Adriatyku. Trogir położony jest na niewielkiej wysepce o tej samej nazwie, połączonej mostem z lądem stałym oraz na wyspie Ciovo. Pomiedzy wyspami Ciovo i Trogir również zbudowany jest most. Burzliwa historia miasta Trogir, która liczy ponad 2 tysiące lat ukształtowała to wspaniałe miejsce, którego nazwa pochodzi z języka greckiego – Tragurion – co oznacza Kozia Wieś. Założony przez greckich kolonistów w III wieku p.n.e. Miejskie życie było, od tego czasu, nieustannie przerywane migracjami narodu, niszczeniem przez rzymskie cesarstwo i licznymi atakami przez długie wieki. Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego miasto należało do Bizancjum. Miasto, zniszczone przez Saracenów w roku 1123, szybko odrodziło się na przełomie XII-XIII wieku. W 1420 roku Trogir zajęła Wenecja, której rządy odznaczały się ograniczeniem praw mieszczaństwa, zakazem używania języka słowiańskiego, wynaradawianiem szlachty, ale i także pozytywnymi cechami jak rozbudowa miasta. Podczas drugiej wojny światowej do 1943 r. Włosi okupowali Trogir. Wyzwolony został w 1944 roku.. Dziś Trogir to tętniąca życiem miejscowość zachwycająca swoimi pałacami, kościołami, i gotyckimi domami, wpisana w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Najcenniejszym zabytkiem jest znajdująca się na głównym placu Katdrala sv. Lovro. Budowana na przestrzeni trzech wieków (od XIII do XV) utrzymana jest w stylu architektury romańskiej, gotyckiej i renesansowej. Wewnątrz katedry podziwiać można dzieło Radovana majestatyczny romański portal z 1240 roku, a wejście zdobią kamienne lwy nad którymi znajdują się rzeźby nagich postaci Adama i Ewy. Część centralna oddzielona jest dziewięcioma monumentalnymi kolumnami z wiekowymi płaskorzeźbami i obrazami nawiązującymi do motywów biblijnych. W północnej części katedry znajduje się kaplica błogosławionego Ivana Ursiniego, patrona miasta. Ta XV-wieczna kaplica uznawana jest za jeden z najcenniejszych zabytków epoki renesansu. Aby dojść na Stare Miasto należy przejść pod wybudowaną w XVII wieku bramą miejską z rzeźbą Ivana Ursina. Obok katedry sv. Lovro znajduje się miejska loggia z XV wieku oraz najstarszy kościół – crkva Sv. Barbare z IX wieku. Spacerując po placu głównym warto zwrócić uwagę na wieżę zegarową. Dawniej łańcuchami przykuwano do niej skazańców, aby wystawić ich na publiczny widok, w celu ukarania.

Wybudowana z kamienia starówka, wąskie i kręte uliczki z czasów helleńskich oraz wspaniałe klasztory tworzą niezapomniany klimat miasta Trogir.


Wodospady na rzece Krka

Źródła malowniczej 72-kilometrowej rzeki Krka, uznawanej za najpiękniejszą w Chorwacji, znajdują się u podnóża Gór Dynarskich, rzeka następnie płynie przez tereny Parku Narodowego Krka tworząc niepowtarzalne wodospady, wspaniałe kaskady i błękitne meandry. Rzeka Krka słynie ze swoich 7 fenomenalnych wodospadów: Bilušića buk (22,4 m), Brljan (15,5 m), ciąg wodospadów Manojlovac o wysokości 59,6 m, z główną 32 metrową kaskadą, Rošnjak (25,5 m), Miljacka (23,8 m), Roški slap (8,4 m) i Skradinski buk. Za najbardziej interesujący uważany jest Skradinski buk, który ze swoimi 17 kaskadami o łącznej wysokości 45,7 metrów i spienionej wodzie zjawiskowo prezentuje się wśród zielonych lasów Parku Krka. Naturalne piękno parku, niezniszczone cywilizacją krajobrazy obfitują w bogatą florę, faunę i różnorodność wiekowych zabytków. Płynąc statkiem między miastem Skradin a Skradinski buk, na prawym brzegu rzeki można dostrzec pozostałości antycznego wodociągu. Pomiędzy Roški slap, a Skradinski buk znajdują się dwie wspaniałe budowle: franciszkański klasztor Visovac ze znajdującym się w nim muzeum oraz prawosławny monaster św. Archanioła. Aby zobaczyć te zabytki oraz dotrzeć do wodospadu Roški slap należy skorzystać z taksówki wodnej lub statku wycieczkowego. Wyprawa trwa kilka godzin i kosztuje około 18 euro od osoby, a podczas niej przepłyniemy około dwudziestu kilometrów. W czasie pobytu w Parku Narodowym Krka można cieszyć się wspaniałością natury, wędrując po drewnianych kładkach lub ścieżkach pomiędzy strumieniami rzeki, a w wyznaczonych miejscach można skorzystać z kąpieli.


Wyspa Brač

Trzecia co do wielkości w Chorwacji i największa w Środkowej Dalmacji wyspa Brač o powierzchni 395 km², słynie ze swoich malowniczych plaż i znanego na całym świecie śnieżnobiałego marmuru. Biały Dom w Waszyngtonie, pałac Dioklecjana w Splicie czy też opery w Wiedniu wszędzie tam można zobaczyć słynny budulec z Brač. Górzyste tereny Brač z najwyższym szczytem Vidova Gora sięgającym 778 metrów n.p.m. nadały jej miano najwyższej wyspy na wybrzeżu dalmatyńskim. Porośnięta czarnym sosnami Vidova Gora jest świetnym punktem widokowym skąd rozpościerają się fenomenalne widoki na pobliskie tereny, Zlatny Rat w oddali zobaczyć można wyspy Korčula i Hvar. Zróżnicowany krajobraz ze wspaniałą florą i fauną, porastające spadziste zbocza lasy sosnowe, najpiękniejsze plaże oraz winna latorośl tworzą unikatowy chorwacki raj. Wśród mnogości zabytków za najcenniejszy uznawana jest XV-wieczna Pustelnię Blaca.

Blaca to jedno z najbardziej unikalnych miejsc na wyspie Brač, położone w południowo – zachodniej jej części pomiędzy miejscowością Bol a Milna. Założyli ją mnisi w 1550 roku, w celu schronienia się przed najazdami Tureckimi. Budowa trwała ok. 200 lat. Mnisi żyli i mieszkali w tej pustelni, produkując wino, miód i masło z owczego mleka. Nie uznając monet wymieniali te towary na inne niezbędne im do życia produkty. W pustelni założono wielką bibliotekę, w której zachowały się cenne pisma i obrazy. Obecnie zbiory liczą ponad 11 000 książek a większość z nich pochodzi z przed 1800 roku. Odwiedzający mogą obejrzeć zbiory w obecnie mieszczącym się tutaj muzeum. Dla lubujących się w kąpielach słonecznych nie ma lepszego miejsca niż plaża przy najstarszej na południowym wybrzeżu miejscowości Bol. Zlatni Rat, czyli Złoty Róg, to jedna z najpiękniejszych plaż na całym Morzu Śródziemnym. Pięćset metrowy złocisty cypel wbijający się w turkusowe wody Adriatyku, z zielonym pasmem drzew dającym schronienie podczas upalnego chorwackiego lata, cypel zmienia swoje położenie odchylając się w prawo i w lewo w zależności od kierunku wiatru. Co niektórzy twierdzą, że nie ma lepszego miejsca do windsefringu niż okolice Zlatni Rat. Miejscowość Bol położony u stóp gór Bolska, ujmuje swoimi wykonanymi z kamienia białymi domkami rozciągającymi się na nabrzeżu wzdłuż linii wody. W osłoniętym od wiatrów i fali małym porcie znajduje się utrzymana w śródziemnomorskim klimacie promenada z niedużymi, stylowymi restauracjami i knajpkami. Trudno oprzeć się kuszącym zapachom chorwackiej kuchni i nie wejść do jednych z pobliskich lokali na smakowity i zdrowy posiłek. Ze względu na świetne warunki do windsurfingu oraz innych sportów wodnych do Bol przybywa wiele młodych osób dla których przygotowane są specjalne atrakcje. Kluby, bary i knajpki oferują wspaniałą zabawę do późnych godzin nocnych.


Wyspa Mljet

Największa wyspa Archipelagu Dubrovnik o długości 37 kilometrów i szerokości dochodzącej do 3 kilometrów to prawdziwa oaza spokoju i zielony zakątek turystycznej Chorwacji. Urozmaicona, nieregularna linia brzegowa obfituje w liczne zatoki otoczone z jednej strony bezkresem granatowego Adriatyku, a z drugiej rzadko spotykaną zieloną dżunglą. Niesamowite, dziewicze tereny obrastające w przeróżne rodzaje drzew i krzewów przeniosą nas w zupełnie inny świat. Nie znajdziemy tu głośnego nocnego życia, sklepów i wypełnionych turystami z całego świata deptaków. Ponad 70% powierzchni całej wyspy pokrywają lasy nic więc dziwnego, że znana jest ona także pod nazwą Zielonej Wyspy. Niebiańską ciszę przenika jedynie świergot ptaków i szelest gałęzi na wietrze. Jeżeli już mówimy o ruchu turystycznym na Mljet mamy na uwadze jej północno-zachodnią część, gdzie na powierzchni 31 km² rozciąga się Nacionalni Park Mljet (Park Narodowy Mlejt). Założony w 1960 roku aby chronić ekosystem Adriatyku skrywa prawdziwy skarb natury. Na jego powierzchni znajdują się dwa słone jeziora: zajmujące powierzchnię 145 ha Veliko jezero (Wielkie jezioro) o głębokości dochodzącej do 46 metrów oraz niespełna 30 metrowej głębokości Malo jezero (Małe jezioro) o powierzchni 24 ha. Obydwa jeziora połączone są z morzem wąskim kanałem. Bogata flora obfitująca w pięć gatunków lasów, pięknie śpiewające ptaki, niejadowite węże czy też wielobarwne jaszczurki bez skrępowania poruszające się po wyspie nadają jej unikatowy charakter. Dla miłośników niecodziennych spacerów Park Narodowy Mljet to prawdziwy raj. Piaszczyste wydmy na nabrzeżu, strome urwiska, klify, wilgotne groty i żłobione przez lata jaskinie zachwycają każdego kto tylko dotrze na tą Zieloną wyspę. Będąc na wyspie warto zwiedzić Grotę Odyseusza. Według miejscowej legendy piękna córka Posejdona – Kalipso, znalazła Odyseusza po rozbiciu statku. Zakochana Kalipso trzymała Odyseusza w słodkiej niewoli w jaskini przez siedem lat. Na zwiedzenie parku i wyspy potrzeba by było ponad jednego dnia tak więc jeśli nie macie tyle czasu punkty widokowe znajdujące się w parku pozwalają na ogarnięcie wzrokiem tego bajecznego krajobrazu. Duża ilość drzew rzuca cień na niektóre szlaki tak więc gdzieniegdzie będziemy chronieni przed gorącymi promieniami słońca, a niespotykane widoki i hojność natury wynagrodzi zmęczenie po kilkugodzinnym zwiedzaniu parku.