1 - baner.jpg

7 dni na jachcie? To nudne!


Zastanawiasz się czy popłynąć w rejs? Z jednej strony kusi Cię przygoda na morzu, ale z drugiej strony nie wiesz, czy to dla Ciebie? Martwisz się, że będzie nudno, że na jachcie nie ma co robić i po dwóch dniach zwariujesz? Dać się zamknąć na łódce na 7 dni i jeszcze za to zapłacić?! Przecież to nie może być fajne… Nie będziemy się kłócić :) Wyjdźmy z założenia, że to prawda z jednym “ale”: ale najpierw przeczytaj co mamy do zaproponowania! Co można robić na jachcie? Oto kilka propozycji:

Co znajdziesz w tym artykule:
 1. Żeglowanie
 2. Zwiedzanie
 3. Nowe znajomości
 4. Kąpiel w morzu
 5. Opalanie
 6. Czytanie książek
 7. Rozmowy do rana
 8. Podziwianie gwiazd
 9. Pokładowy drink bar
 10. Wieczór filmowy
 11. Delfiny
 12. Owoce morza
 13. Podróże kulinarne
Żeglowanie
Zaskoczony? Tak jest, na jachcie można żeglować! Oczywiście odrobinę się zgrywamy, ale czasami warto przypomnieć, że sporo aktywności związanych z żeglowaniem to zwłaszcza na początku świetna zabawa sama w sobie. Wiązanie lin, stawianie żagli, halsowanie czy wyznaczenie kursu to przeżycie nie tylko dla tych najmłodszych żeglarzy, ale właściwie dla każdego. Skipper czy bardziej doświadczeni członkowie załogi dopilnują, by nawet na czysto rekreacyjnym rejsie znalazło się trochę czasu na sportowe aktywności.
 

 
Zwiedzanie
Często w narracji o rekreacyjnym żeglowaniu zapomina się o tym, że jacht to nie tylko atrakcja sama w sobie, ale również świetny środek transportu. Możesz zawczasu sprawdzić najciekawsze punkty na trasie rejsu, takie jak urokliwe zatoki czy zabytkowe miasteczka i zaplanować kilka wycieczek. Drogą morską wszędzie jest blisko i nie interesują Cię korki. To wycieczka objazdowa, tylko że Twój apartament pływa!
 

 
Nowe znajomości
Lubisz poznawać nowych ludzi? Nowi znajomi, nowe historie, nowe punkty widzenia- to wszystko podczas rejsu jest na wyciągnięcie ręki, ponieważ ciekawych ludzi, jeśli tylko masz taką ochotę, spotkasz podczas każdego rejsu. Obsługa portu, kelnerzy, kucharze i właściciele w restauracjach, inne załogi, czy po prostu sam skipper. Morskie znajomości to nie tylko sposób na poszerzenie horyzontów i sprawdzenie w akcji trenowanych latami umiejętności językowych, ale również szansa na  zbudowanie przyjaźni na całe życie. Oczywiście mamy świadomość, że w obecnych czasach z nowymi znajomościami może być trochę ciężko, ale podchodząc do tego z głową niczego nie skreślamy :)
 

 
Kąpiel w morzu
Wbrew temu, co możesz myśleć, wakacje na jachcie nie wykluczają typowych plażowych zabaw. Wystarczy rzucić kotwicę w pięknej zatoce, gdzie woda ma bajecznie turkusowy kolor i pokład staje się prywatną wyspą. Kąpiele, skoki do wody czy podziwianie cudów natury, które można spotkać pod powierzchnią wody to tylko ułamek możliwości. Jeśli znudzi Ci się lokalizacja to podnosisz kotwicę, rozkładasz żagle i płyniesz, gdzie tylko zechcesz!

 

Opalanie
Solarium? A gdzie tam! Jeśli tylko będziesz miał taką ochotę to nic nie stoi na przeszkodzie, by wyłożyć się jak król i po prostu zażyć chorwackiego, greckiego,włoskiego czy karaibskiego słońca. To Twoje wakacje i Twoje zasady. Tylko nie zapomnij olejku!
 

 
Czytanie książek
Codzienność Cię rozprasza, a szum informacyjny nie pozwala skupić się na czytaniu? Twoja lista “muszę to przeczytać” stale się powiększa zamiast kurczyć? Na morzu możesz odciąć się od prozy życia codziennego i zostaniesz sam na sam z książką. Wbrew temu, co czasami można pomyśleć, wspólny rejs z rodziną czy znajomymi nie wymaga ciągłej integracji i wspólnego spędzania wolnego czasu. Tak zwane “zajęcia w podgrupach”, czyli momenty, w których każdy zajmuje się sobą, korzystając z niezwykłości otoczenia są równie cudowne, co całonocne rozmowy na pokładzie. To jak? Nowa książka ulubionego pisarza czy powrót do klasyki?

 
Rozmowy do rana
Zaległości w lekturach nadrobione? A może wcale nie masz ochoty na czytanie, a bardziej zależy Ci na żywej dyskusji z przyjacielem, bratem lub innym członkiem załogi? Jacht i ciepłe noce na południu Europy lub w innym zakątku świata idealnie sprzyjają ciekawym rozmowom do rana.

 
Podziwianie gwiazd
Czyste niebo pełne gwiazd to widok zupełnie niedostępny w rozświetlonym mieście. Lokalne wino i przekąski? A może w ruch idzie dawno nieruszana gitara? Twoi najbliżsi i spokój morza- takie widoki zapadają w pamięć na zawsze. Noc na kotwicy w jakiejś urokliwej zatoczce to niezwykłe przeżycie, które sprawi, że nawet największy twardziel zamilknie w podziwie dla natury. Koniecznie zaplanuj taką noc, na przykład na pożegnanie.
 
 
Pokładowy drink bar
Alkohol w odpowiedzialnych ilościach i w odpowiednim towarzystwie to wspaniała sprawa. Wakacyjna atmosfera i świeże owoce na wyciągnięcie ręki sprawiają, że pomysły na orzeźwiające kompozycje same wpadają do głowy. Dobrze zaopatrzone porty i szeroki wybór wybornych trunków z całego świata nie pozwolą nikomu się nudzić, jeśli będziemy pamiętać o podstawowych zasadach zdrowego rozsądku.
 

 
Wieczór filmowy
Wbrew obiegowej opinii, wejście na pokład nie cofa nas do XV wieku i nie sprawia, że przestają działać wszystkie urządzenia elektryczne. Tak naprawdę na jachcie nie ma problemu z dostępem do internetu i telewizji. Nawet średniej klasy jednostki mają czasem na pokładzie telewizor. Jeśli chcesz, możesz zabrać ze sobą na przykład laptopa i przygotować repertuar, w przekąski zaopatrzysz się w porcie. Niezwykły klimat wzbogaci każdy seans, a żaden popcorn już nigdy nie będzie smakował tak, jak ten zagryzany słonym morskim powietrzem.

 
Delfiny
Gwarancji nie ma, ale nasze doświadczenie daje dużą nadzieję: na większości rejsów spotykamy delfiny! Ciężko nam ocenić czym te zwierzęta zaskarbiły sobie tyle sympatii u ludzi, ale chyba nic nie wywołuje tyle hasłu na pokładzie jak reakcja załogi, gdy ktoś krzyknie “Delfiny!”. Cieszą się wszyscy: dzieci, młodzież, dorośli i starsi. Przy odrobinie szczęścia delfiny będą skakać przed dziobem jachtu. Wspomnienia bezcenne!
 

 
Owoce morza
Ale nie z restauracji (o tym zaraz), tylko przyrządzone przez załogę. Gotowałeś kiedyś mule? Jeśli nie, to czy może być lepsza okazja do nauki niż na jachcie, korzystając ze świeżych muli prosto z hodowli? Jeśli często przyrządzasz dania z owocami morza tym bardziej docenisz świeże produkty.

 
Podróże kulinarne
Żeglowanie to niekoniecznie podróż w nieznane, przesuwanie granic i walka z żywiołem. Znacznie częściej to spokojny rejs z jednego portu do drugiego tak, by zobaczyć jak najwięcej. A każdy taki port to również nowe restauracje i tawerny, w których będziesz miał okazję zakochać się w lokalnej kulturze w ten najpiękniejszy sposób - przez żołądek do serca.
 

To tylko część pomysłów, które możesz robić na jachcie, a ostatecznie ograniczyć Cię może tylko Twoja i Twojej załogi wyobraźnia. Wakacje na jachcie to niezliczona ilość pomysłów na każdy dzień i noc. Niezależnie od tego, czy wolisz szukać ducha prawdziwej morskiej przygody,opalać się z zimnym piwem w ręce, czy żeglować pod rozgwieżdżonym niebem to wszystko  znajdziesz na pokładzie. Ważne byś sprawił sobie tym przyjemność - o to przecież w tym wszystkim chodzi.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.