1 - baner.jpg

7 dniowa trasa rejsu na Wyspy Liparyjskie


Wyspy Liparyjskie (dawniej zwane Eolskimi). Jest to grupa 7 głównych wysp i 10 mniejszych wysepek pochodzenia wulkanicznego położona na północ od Sycylii.

Sycylia – wyspa słońca, największa wyspa Morza Śródziemnego położona na Morzu Tyrreńskim, zamieszkała przez około 5 milionów mieszkańców. Wyspa ma bardzo ciekawe wybrzeże, prze co jest także popularna wśród żeglarzy.

Niewątpliwie największą rzeszę żeglarzy przyciągają Wyspy Liparyjskie (dawniej zwane Eolskimi). Jest to grupa 7 głównych wysp i 10 mniejszych wysepek pochodzenia wulkanicznego położona na północ od Sycylii. Poniżej przedstawiamy proponowana trasę rejsu 7 dniowego po Wyspach Liparyjskich.
 

Portorosa  38° 07'39.99"N 15° 06'41.52"E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Portorosa jest najbliżej położonym portem na Sycylii, z którego warto wyczarterować jacht i popłynąć w rejs w kierunku Wysp Liparyjskich. Do pierwszej wyspy Vulcano dzieli nas dystans ok 15 mil.
    
DZIEŃ 1 ZAOKRĘTOWANIE          
DZIEŃ 2 PORTOROSA - VULCANO              17
DZIEŃ 3 VULCANO - PANAREA - STROMBOLI        27
DZIEŃ 4 STROMBOLI - FILICUDI  33
DZIEŃ 5 FILICUDI - SALINA            12
DZIEŃ 6 SALINA - LIPARI 10
DZIEŃ 7 LIPARI - PORTOROSA     23
DZIEŃ 8 WYOKRĘTOWANIE         
                DŁUGOŚĆ TRASY:             122 MILE
                
                                                                                         

Vulcano 38°23'42.80"N 14°57'59.18"E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Vulcano to wyspa termalnych źródeł. Jej powierzchnia zajmuje 21 km². Vulcano oraz Stromboli, o której napiszemy później to dwie wyspy posiadające czynne wulkany. Na samej wyspie są w sumie dwa wulkany nieczynny już wulkan Vulcanello oraz aktywny karter Fossa.

Na wyspie wszechobecny jest zapach siarki i dostępne są siarkowe źródła, w których można się wykąpać. Siarkowe źródła przyciągają wielu turystów. Panie powinny pamiętać, aby do takiego źródła nie wchodzić w swoim ulubionym stroju kąpielowym, gdyż po kąpieli przybiera on szarą barwę, a zapach siarki utrzymuje się jeszcze długo.

Dla tych, którzy mają więcej czasu polecamy wynajęcie quada bądź samochodu przypominającego auto, które możemy spotkać na polu golfowym i wybranie się na wycieczkę na szczyt wulkanu. Na sam szczyt wchodzi się w palącym słońcu, więc warto zadbać o nakrycie głowy i wodę do picia.

Widok ze szczytu zrekompensuje Wam trudy wejścia w palącym słońcu. Panorama jaką ujrzymy będąc na szczycie przedstawia wyspę Lipari, Salinę, Filicudi, Panamerę oraz Stromboli.

                   
                                                                  

Lipari 38°29'15.12"N 14°55'56.48"E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Lipari jest największą wyspą archipelagu, jej powierzchnia liczy 37 km². Marina w której warto zacumować mieści się w Porto Pignataro, wejście i wyjście należy zgłosić na kanale VHF 74. Koszt postoju dla jachtu 13-14m wynosi w zależności od sezonu od 55 – 150 euro za dobę.

Do stolicy wyspy – Lipari mamy 2,5 km i możemy dotrzeć pieszo – ok. 20 minut lub zamówić taksówkę (+39 333 297 9169, +39 334 113 2477, +39 339 577 6437). Miasteczko portowe Lipari przypadnie go gustu zwłaszcza tym, którzy lubią spacery wąskimi uliczkami wśród których można zrobić sobie przerwę na jednej z kawiarni na małe espresso.     

     

Panarea 38°38'11.15"N 15° 3'54.83"E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Najmniejszą wyspą z siedmiu głównych wysp archipelagu jest Panarea, której to powierzchnia zajmuje 3,3 km². Główne kotwicowisko (zobacz na mapach Google Maps | Navionicsznajduje się w północno-wschodniej części wyspy w pobliżu San Pietro.

Miejscowość, może nam przypominać trochę greckie klimaty, znajdziemy tu biało niebieskie domki tak charakterystyczne dla Grecji. Na wyspie nie ma samochodów, wszystko jest w zasięgu spaceru. Ze środków lokomocji możemy jedynie napotkać elektryczne taksówki.

Znajduje się tu dużo kawiarni, restauracji i klubów nocnych. Jest to urocze miejsce, które zdecydowanie polecamy.

    
  

Stromboli 38°47'35.53"N 15°12'54.74"E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Stromboli to wyspa, której powierzchnia zajmuje 12,4 km². W tym regionie jest to jedna z dwóch wyspa z czynnym wulkanem a zarazem najbardziej wysunięta na północ wyspa archipelagu. Możemy tu zaobserwować unoszący się ze stożka wulkanicznego dym oraz spływającą lawę.

Wybuchy wulkanu, występują tu co ok 15 min. najlepiej jest obserwować je nocą z morza. Jest to pokaz robiący spore wrażenie.  Na wyspie znajdziemy typowe wulkaniczne, czarne plaże. Podobnie jak na większości wysp Liparyjskich życie rozwinęło się po wschodniej stronie wyspy.

Główne kotwicowisko (zobacz na mapach Google Maps | Navionicsznajduje się w północno-wschodniej części Stromboli. Na zachodniej stronie znajduje się mała miejscowość Ginostra(zobacz na mapach Google Maps | Navionics), do której można się dotrzeć jedynie od strony morza.


 

Filicudi 38°34'28.18"N 14°33'27.64"E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Ze Stromboli warto udać się w kierunku Filicudi, niewielkiej liczącej 9,5 km² powierzchni wyspy. Na wyspie znajdziecie kilka małych wiosek, z których największą jest Filicudi Porto (zobacz na mapach Google Maps | Navionicsznajdująca się na wschodnim wybrzeżu.

Wyspa słynie z licznych jaskiń i grot, a zarazem przy niej możemy napotkać imponujące formacje skalne wyrastające wprost z morza. Najbardziej znana nazywa się La Canna (zobacz na mapach Google Maps | Navionics) wznosi się na wysokość 85 m.n.p.m.


 

Salina 38°33'48.16"N 14°50'15.26"E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Z Filicudi warto udać się na Salinę, drugą co do wielkości wyspę archipelagu o powierzchni 26,1 km².  W północnej części wyspy możemy zakotwiczyć przy niewielkiej miejscowości Malfa (zobacz na mapach Google Maps | Navionics).

Największym miastem na wyspie jest Santa Maria Salina (zobacz na mapach Google Maps | Navionics), gdzie znajduje się główny port wyspy.  W Santa Maria Salina znajdziemy sporo lokalnych knajpek, w których możemy zjeść prawdziwą włoska kuchnię przygotowana ze świeżych produktów.

 

Jak tam się dostać?

Najdogodniejszym portem lotniczym, z którego będziemy mieli najbliżej do mariny jest Catania. Bezpośrednie połączenia z Warszawy oferuje Wizz Air. Z Berlina możemy dolecieć linią Ryanair lub EasyJet.
Z lotniska w Catanii do mariny podróż samochodem trwa ok. 2 godziny. Transfer z lotniska do marny dla grupy 6 - 8 osób wynosi ok. 200 euro.

Chcesz otrzymać ofertę czarteru lub rejsu? Wyślij zapytanie na adres: info@globtourist.com lub zadzwoń: +48 506 131 202 lub +48 94 35 454 19


 

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.