1 - baner.jpg

Bahamy - na północ od Marsh Harbour część I


W tym wpisie chcemy zaprezentować najatrakcyjniejsze miejsca, które warto odwiedzić żeglując na północ od Marsh Harbour.

Matt Lowe's Cay | 26° 33.70'N 77° 01.07'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Miejsce dające możliwość schronienia przed wiatrami i falą z kierunków północnych i wschodnich. Dno piaszczyste pozbawione skał i raf. Ze względu na głębokość nie należy kotwiczyć zbyt blisko linii brzegowej. Zatokę okala kilka spektakularnie pięknych plaż. Matt Lowe's Cay to prywatna wyspa i dlatego nie można odwiedzić nawet plaży. Wstępu na plażę przez osoby postronne pilnuje ochrona. W północno-wschodniej części jest kilka zabudowań i niewielka marina dostępna oczywiście jedynie dla osób zaproszonych. Ze względu na piękne plaże miejsce to warto odwiedzić pomimo tego, że nie możemy popłynąć na ląd.

 

Man-O-War Cay | 26° 35.39'N 77° 00.20'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Po minięciu wąskiego (szerokość około trzydzieści metrów) oznakowanego znakami nawigacyjnymi przesmyku możemy popłynąć w kierunku wschodnim i zatrzymać się na boi, lub popłynąć w kierunku północno-zachodnim i wówczas do wyboru mamy kotwicę, boję lub postój w marinie. Postój na kotwicy jest bezpłatny ale ze względu na głębokość i pływy niezbyt bezpieczny. Skorzystanie z boi kosztuje 25 USD, opłata za marinę uzależniona jest od długości jachtu i wynosi 2 USD za stopę. Woda i prąd płatne są dodatkowa.  W Man-O-War Marina można uzupełnić paliwo oraz dokonać napraw jachtu. Znajdują się tu toalety i prysznice, płatne pralki automatyczne, sklep żeglarski, miejsca do grillowania, restaurację, dostępne jest bezpłatne WiFi. W miasteczku są kościoły, sklepy, bary, fryzjer, bankomat, sklep z upominkami, piekarnia, nie ma sklepu z napojami alkoholowymi. Warto odbyć spacer na stronę oceaniczna wyspy ponieważ jest tam długa piaszczysta plaża z ładnymi palmami kokosowymi.

Man-O-War Marina
Numer telefonu: +1 242 365 6008
Kanał UKF: 12


 

Man-O-War Cay-Scopley Rock | 26° 36.39'N 77° 01.01'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka dająca schronienie przed wiatrami z kierunków północnych i wschodnich. Płaskie piaszczyste dno miejscami porośnięte roślinnością zapewnia dobre trzymanie kotwicy. W tym miejscu wyspa ma niewiele ponad pięćdziesiąt metrów szerokości i dzięki temu długa piaszczysta atlantycka plaża niemal łączy się z plażą wewnątrz zatoki. Na brzegu jest stół  z zadaszeniem oraz palenisko do grillowania, doskonałe miejsce do zrobienie klimatycznej kolacji przy szumie atlantyckich fal.

 

Great Guana Cay Harbour | 26° 39.81'N 77° 06.77'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

W tym miejscu możemy zdecydować się na postój na kotwicy lub boi w basenie portowym, który dobrze osłonięty jest od fali i wiatru ze wszystkich kierunków z wyjątkiem południowych. Można zacumować w jednej z dwóch marin. Guana Hideaways Marina jest niewielka i narażona na działanie fali i wiatru z kierunków południowych, większa Orchid Bay Marina & Yacht Club od południa osłonięta jest falochronem co gwarantuje spokojne cumowanie. W Guana Hideaways Marina zapłacimy 1 USD za stopę długości jachtu a w Orchid Bay Marina & Yacht Club 2 USD za stopę długości jachtu. Ceny są adekwatne do komfortu cumowania oraz ilości świadczonych usług. W sobotnie przedpołudnia w godzinach 10.30 do 12.30 w Orchid Bay Marina & Yacht Club organizowany jest piknik podczas, którego można kupić w atrakcyjnej cenie warzywa z ekologicznych upraw i doskonale zabawić się przy rytmicznej głośnej muzyce oraz wypić niesłychanie pikantną Krwawą Mery za jedyne 6 USD. Ze względu na dobrą zabawę i niskie ceny impreza chętnie odwiedzana jest przez załogi jachtów z obu marin oraz kotwiczących w tym porcie oraz sąsiedniej zatoce Fishers Bay. W marinie jest restauracja, sklep z pamiątkami, basen, kort tenisowy, prysznice oraz płatne pralki automatyczne. Miejsca do cumowania wyposażone są w prąd i wodę, istnieje możliwość tankowania paliwa. W niewielkiej odległości od mariny znajdzie centrum nurkowe, dobrze zaopatrzony sklep spożywczy oraz sklep z napojami alkoholowymi.

Guana Hideaways Marina
Numer telefonu: +1 242 365 5070
Kanał UKF: 63

Orchid Bay Marina & Yacht Club
Numer telefonu: +1 242 365 5175
Kanał UKF: 16


 

Great Guana Cay-Fishers Bay | 26° 40.04'N 77° 07.11'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Miejsce osłonięte od wiatrów północnych i wschodnich. W tym miejscu możemy zatrzymać się na kotwicy lub na boi, za skorzystanie z boi zapłacimy 20 USD. Postój na kotwicy jest bezpłatny. Na ląd możemy przedostać się wykorzystując ponton, który możemy zostawić na plaży lub zacumować do długiego solidnego pomostu należącego do baru Grabbers. Na miejscu czeka nas piaszczysta plaża z ładnymi palmami kokosowymi i bar Grabbers a przy nim basen. W barze drink kosztuje 12 USD. Klienci baru mają możliwość bezpłatnego skorzystania z zabawy na stand up paddle. W niewielkiej odległości od zatoki jest sklep z napojami alkoholowymi oraz spory sklep spożywczy. Będąc w Fishers Bay warto przejść około pół kilometra i odwiedzić uznawany za jeden z najpopularniejszych w tej okolicy lokali Nipper's Beach Bar, który znajduje się po oceanicznej stronie wyspy. Jeżeli wybierzemy się tam za dnia warto zabrać strój kąpielowy, płatwy maskę i fajkę. Kąpiel i snoorkling w atlantyckich falach robią wrażenie, które na długo pozostaje w pamięci. Jeżeli będziemy tam wieczorem spędzimy czas przy muzyce oraz w towarzystwie żeglarzy z innych jachtów, którzy chętnie odwiedzają to miejsce. Dodatkową atrakcją Fishers Bay jest piękny zachód słońca. Bez wątpienia miejsce to jest godne polecenia.
 


Great Guana Cay-Bakers Bay | 26° 41.36'N 77° 09.56'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka z bardzo długą piaszczysta plażą dająca schronienie przed wiatrami z kierunków północnych i wschodnich. Piaszczyste dno o niewielkim nachyleniu zapewnia dobre trzymanie kotwicy. Ta część wyspy to teren prywatny, na brzegu stoją bardzo eleganckie rezydencje. Istniej możliwość dowiedzenia plaży jedna przy próbie wejścia w głąb wyspy możemy spotkać się z interwencją ochrony.
 


Treasure Cay-Beach Marina & Golf Resort | 26° 40.37'N 77° 16.92'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Aby wpłynąć do zatoki, w której znajduje się marina trzeba przepłynąć bardzo wąski ale na szczęście dobrze oznakowanym kanałem. Głębokość poza kanałem w wielu miejscach nie przekracza metra. Przy kanale jest stacja paliw przeznaczana do tankowania jachtów. Po wpłynięciu do zatoki możemy zatrzymać się na jednej z boi należących do mariny lub w samej marinie. Opłat za boję niezależnie od wielkości jachtu wynosi 35 USD opłat za marinę zależna jest od długości jachtu. W niskim sezonie zapłacimy około 2 USD za stopę długości jachtu a wysokim sezonie ponad 3 USD za stopę długości. Do podanych kwot doliczany jest bahamski podatek VAT w wysokości 12%. Cena za postój jachtu nie obejmuje kosztów związanych ze zużytą wodą oraz energią eklektyczną. Marina i resort nie należą do tanich miejsc, ale są bardzo ładne i eleganckie. Znajdziemy tu bary, restaurację, basen, sklepy również z napojami alkoholowymi. W odległości około kilometra od mariny jest pole golfowe. Bez wątpienia największą atrakcją Treasure Cay jest długa na pięć kilometrów piękna szeroka piaszczysta plaża uznawana za najładniejszą na całych Bahama. Urok plaży podnoszą oblewające ją wody, która mają kolor niewiarygodnie pięknego turkusu.

Treasure Cay Beach Marina & Golf Resort
Numer telefonu: +1 242 365 8250
Kanał UKF: 16


 

No Name Cay | 26° 44.79'N 77° 18.03'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Obszerne miejsce do kotwiczenia osłonięta od wiatrów i fali z kierunków wschodnich. Dno jest piaszczyste i porośnięte roślinnością, kotwica trzyma doskonale. Nachylenia dna niewielkie, kotwiczymy na głębokości około 2 metry. Długa piaszczysta plaża. Atrakcja tego miejsca są dzikie żyjące na wolności świnie. Na brzegu brak jakiejkolwiek infrastruktury z wyjątkiem miejsca, w którym świnie jedzą i piją wodę.

 

Green Turtle Cay - New Plymouth | 26° 45.50'N 77° 19.92'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Miejsce do kotwiczenia osłonięte jest od wiatrów i fali z kierunków wschodnich. Dno piaszczyste, porośnięte trawą, kotwicę rzucamy na głębokości około dwa metry. Miejsce do kotwiczenia należy wybrać w odpowiedniej odległości od pirsu, do którego cumują promy. Na ląd możemy przedostać się pontonem, który cumujemy do publicznego pomostu. New Plymouth to ciche i spokojne miasteczko, w którym znajdziemy sklepy, restauracje, bary i kilka kościołów. W restauracji Mcintosh można zjeść doskonałe langusty i inne smaczne potrawy. Restauracja Mcintosh uznawana jest za jedną z atrakcyjniejszych w okolicy. Grillowana langusta z dodatkami w tym lokalu kosztuje około 30 USD.

PRZECZYTAJ NA BLOGU >> Bahamy - na północ od Marsh Harbour części II
PRZECZYTAJ NA BLOGU >>  Bahamy - na południe od Marsh Harbour
PRZECZYTAJ NA BLOGU >> Marsh Harbour - stolica jachtingu na Bahamach
PRZECZYTAJ NA BLOGU >>  Co warto wiedzieć o żeglowaniu na Wyspach Bahama

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.