1 - baner.jpg

Bahamy - na północ od Marsh Harbour części II


W tym wpisie kontynuujemy prezentację najatrakcyjniejszych miejsc, które warto odwiedzić żeglując na północ od Marsh Harbour.

Green Turtle Cay - Black Sound | 26° 45.62'N 77° 19.43'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Wąskie wejście do tej zatoki jest oznakowane zielonymi i czerwonymi dalbami i bojami. W czasie niskiej wody należy zachować szczególna ostrożność. Płynąc jachtem o zanurzeniu powyżej 1,5 metra wejście podczas niskiej wody jest bardzo ryzykowne.  W zatoce możemy zatrzymać korzystając z boi. Opłata za boję 30 USD lub w jeden z marin, które zapewniają miejsca do cumowania, wodę i prąd. Nie we wszystkich marinach dostępne są prysznice. Istnieje możliwość zacumowania na krótko w marinie w celu pobrania jedynie wody. Najtaniej można zatankować jacht w Abaco Yacht Services płacąc 30 centów za galon. Z Black Sound do New Plymouth półkilometrowy spacer będzie trwał około piętnaście minut, po drodze warto zatrzymać się w Pineapple Bar and Grill. Lokal oferuje doskonały drink o smaku ananasa w cenie 7 USD, który możemy wypić przy basenie podziwiając wspaniały widok na zatokę. Miejsce jest szczególnie urokliwe podczas zachodu słońca.

Mariny w Black Sound:

Abaco Yacht Services
Numer telefonu: +1 242 365 4033
Kanał UKF: 14

Leeward Yacht Club & Marina
Numer telefonu: +1 242 365 4191
Kanał UKF: 14

Roberts' Cottages & Dock
Numer telefonu: +1 242 365 4105
Kanał UKF: 16

Donny's Boat Rentals and Marina
Numer telefonu: +1 242 458 5227
Kanał UKF: 10

Black Sound Marina
Numer telefonu: +1 242 577 7445
Kanał UKF: 16

Other Shore Club
Numer telefonu: +1 242 365 4338
Kanał UKF: 16

 

Green Turtle Cay - White Sound | 26° 46.75'N 77° 20.22'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Do zatoki wpływamy wąskim pogłębionym kanałem oznakowanym czerwonymi i zielonymi dalbami oraz bojami. Znaki nawigacyjne nie posiadają świateł nocnych. Na miejscu możemy zatrzymać się na boi cumowniczej płacą 30 usd za jedną noc lub w jednej z dwóch marin. W obu marinach istnieje możliwość uzupełnienia wody i paliwa. Na lądzie znajdziemy restauracje, bary, sklepy z pamiątkami, centrum nurkowe. Warto odwiedzić Tranquil Turtle Beach Bar zlokalizowany przy pięknej piaszczystej plaży. Niestety lokal nie jest z grupy najtańszych, za burgera zapłacimy 15-18 usd. Do podanej ceny należy doliczyć 12% podatku oraz 15% napiwku. Codziennie w godzina 16:00-17:00 obowiązuje Happy Hours. W lokalu można wypożyczyć kajak lub stand up paddle. Bez wątpienia atrakcją tego miejsca jest wspaniały widok na turkusową wodę Sea of ​​Abaco.

Mariny w White Sound:

Bluff House Beach Resort & Marina
Numery telefonów:
+1  242 365 4247
+1 954 284 7341
Kanał UKF: 11

Green Turtle Club Resort and Marina
Numer telefonu: +1 242 365 4271
Kanał UKF: 14

 

Green Turtle Cay – Coco Bay | 26° 47.34'N 77° 20.31'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Obszerna zatoka dająca możliwość schronienia przed wiatrami i falą ze wszystkich kierunków z wyjątkiem zachodnich. Płaskie piaszczyste dno porośnięte roślinnością zapewnia bezpieczne kotwiczenie. Miejsce do kotwiczenia oddalone jest od brzegu około 500 metrów, jednostki o mniejszym zanurzeniu mogą kotwiczyć w mniejszej odległości. Zatokę okala długa piaszczysta plaża. Na brzegu kilka zabudowań. Po przedostaniu się na ląd można odbyć spacer w kierunku północnym dojdziemy  wówczas do atlantyckiej plaży gdzie można podziwiać duże oceaniczne fale. Idąc w kierunku wschodnim po kilkunastu minutach dotrzemy do Green Turtle Club Resort and Marina w zatoce White Sound.

 

Rat Cay | 26° 49.29'N 77° 22.04'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Atrakcyjne miejsce osłonięte od wiatrów i fali ze wszystkich kierunków w wyjątkiem południowych. Piaszczyste płaskie dno podrośnięte trawami zapewnia bezpieczne kotwiczenie. Dobre schronienie od fali i wiatru powoduje że zazwyczaj jest kilkanaście jachtów jednak nie stanowi to problemu ponieważ zatoka jest bardzo obszerna. Na brzegu nie ma baru, ale jest ładna piaszczysta plaża z palmami i miejscem do grillowania. Nie trzeba martwić się o węgiel do grilla ponieważ na miejscu jest sterta łupin z orzechów kokosowca, które doskonale zastępują węgiel. Na palmach kokosowych wiszą dojrzewające orzechy. Jeżeli uda się pozyskać orzech przy palenisku jest klin służący do obdarcia orzecha kokosowego z kopry. Zadanie nie jest łatwe ale dostarcza wiele emocji. Z orzecha kokosowego możemy uzyskać sok, miąższ i koprę, którą miedzy innymi można wykorzystać w palenisku. Będąc w Rat Cay warto odbyć półgodzinny spacer na drugi brzeg wyspy. Po drodze możemy obserwować naturalną roślinność Bahamów, szlak spacerowy jest wyznaczony jest przez elementy wyrzucone na brzeg z oceanu. Inną formą aktywności w tej zatoce jest popłynięcie pontonem sąsiedniej zatoki Coconut Tree Bay lub odwiedzenie prywatnej wyspy Crab Cay.

 

Manjack Beach | 26° 50.17'N 77° 23.15'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Obszerna zatoka z bardzo długą piaszczystą plażą dająca możliwość schronienia od fali i wiatru z kierunków północnych oraz wschodnich. Spacer plażą daje dużo przyjemność ponieważ słuchając szumu wiatru i fal spacerujemy sami. Podczas niskiej wody istnieje możliwość przejścia na piechotę do sąsiedniej zatoki Manjack Rosks. Alternatywą dla spacerów po plaży jest przejście około pół kilometra przez zarośla w kierunku północno-wschodnim aby podziwiać oceaniczne brzegi wyspy Manjack.

 

Manjack Rosks | 26° 50.44'N 77° 23.36'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka z piaszczystą plażą osłonięta od wiatru i fali z kierunków wschodnich i południowych. Jeżeli poświęcimy trochę czasu oraz uzbroimy się w cierpliwość mamy niemal gwarancję zobaczenia w tym miejscu płaszczek, rekinów i żółwi morskich. W zaroślach przy plaży znajdziemy miejsce przygotowane do rozpalenia ogniska oraz grillowania. Na brzegu jest tylko jeden budynek.

 

Coopers Town | 26° 52.49'N 77° 30.73'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Niewielka miejscowość, w której są sklepy z podstawowym zaopatrzeniem, piekarnia, posterunek policji, stacja paliw, kościół, bary i sklep z napojami alkoholowymi. Kotwiczenie jest bezpieczne w odległości większej jak 100 metrów od linii brzegowej. W Coopers Town są dwa pomosty, cumować można do wysuniętego bardziej na północ.  Cumowanie można uznać za bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Kotwiczenie przy silnych wiatrach ze wszystkich kierunków z wyjątkiem zachodnich jest niewskazane. Zatrzymanie się w tym miejscu na noc nie jest najlepszym pomysłem.

 

Powell Cay | 26° 54.35'N 77° 29.14'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Obszerna zatoka z długą piaszczystą plażą dająca dobre schronienie od wiatrów północnych i wschodnich. Północna cześć zatoki jest najlepszym miejscem do kotwiczenia. Kotwica trzyma doskonale ponieważ dno jest płaskie, piaszczyste i porośnięte trawami. W niewielki odległości od plaży jest zatopiony wrak. Miłośnicy snoorkingu powinni odwiedzić północno-zachodnie krańce zatoki. Na brzegu w zaroślach jest rozwieszony hamak, w którym można miło spędzić czas bujając się i rozmyślając o Bahamach.

 

Crab Cay | 26° 55.08'N 77° 35.19'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Miejsce dobrze osłonięte od wiatrów z kierunków północnych i wschodnich. Naturalna plaża z licznymi dorodnymi palmami kokosowymi. Płaskie piaszczyste dno porośnięte trawami zapewnia bezpieczne kotwiczenie, dla podniesienia bezpieczeństwa kotwiczenia można wydać maksymalną ilość łańcuch ponieważ miejsce to rzadko odwiedzane jest przez inne jachty a obszar do kotwiczenia jest duży. Należy unikać kotwiczenia w południowej części zatoki ponieważ w tym rejonie są liczne rafy. Na lądzie ścieżki spacerowe pozwalające miło spędzić czas. Wpływając i wypływając do Crab Cay należy ominąć wypłycanie pokryte rafą znajdujące się na pozycji  26° 55.35'N 77° 36.17'W. Nie we wszystkich pomocach nawigacyjnych miejsce to jest oznaczone. Crab Cay to fajne miejsce dla miłośników ciszy i spokoju.

 

Spanish Cay | 26° 56.34'N 77° 31.73'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Prywatna wyspa przy, której możemy zatrzymać się na kotwicy lub wpłynąć do mariny. Kotwiczyć możemy przy południowo zachodnich brzegach wyspy. Będziemy w tym miejscu osłonięci od wiatrów wschodnich, niestety linia brzegowa jest mało atrakcyjna. Wyspa jest prywatna, ale bez większych ograniczeń można po niej spacerować. Najatrakcyjniejsze miejsca znajdują się w jej południowej części oraz na wschodnim brzegu. W marinie jest sklep z podstawowym zaopatrzeniem oraz restauracja, bar i basen. Opłata za marinę oczywiście uzależniona od wielkości jednostki. W niskim sezonie zapłacimy 2 USD za stopę długości jachtu natomiast w wysokim sezonie opłat wzrasta do 3 USD za stopę. Woda i energia elektryczna płatne są dodatkowo.

Spanish Cay Marina
Numer telefonu: +1 242 365 0083
Kanał UKF: 14

 

Allans-Pensacola Cays | 26° 59.30'N 77° 41.19'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka dająca schronienie przed wiatrem i falą z kierunków północnego i wschodnich. Dno piaszczyste porośnięte roślinnością dobrze trzyma kotwicę. Duży obszar do kotwiczenia, miejsce jest chętnie odwiedzane przez inne jachty. Należy unikać kotwiczenia we wschodniej i południowej części zatoki. We wschodniej głębokość spada poniżej metra natomiast w południowej występują podwodne skały. Na brzegu ładna piaszczysta plaża oraz oznakowana ścieżka prowadząca na oceaniczną stronę wyspy. Brak jakiejkolwiek infrastruktury.

Zachęcamy do przeczytania innych artykułów o Wyspach Bahama

PRZECZYTAJ NA BLOGU >> Bahamy - na północ od Marsh Harbour część I
PRZECZYTAJ NA BLOGU >>  Bahamy - na południe od Marsh Harbour
PRZECZYTAJ NA BLOGU >> Marsh Harbour - stolica jachtingu na Bahamach
PRZECZYTAJ NA BLOGU >>  Co warto wiedzieć o żeglowaniu na Wyspach Bahama

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.