1 - baner.jpg

Bahamy - na południe od Marsh Harbour


W tym wpisie chcemy zaprezentować najatrakcyjniejsze miejsca, które warto odwiedzić żeglując na południe od Marsh Harbour.

Elbow Cay - Hope Town | 26° 32.27'N 76° 57.61'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Miasto Hope Town położone jest na wyspie Elbow Cay, która rozciąga się na długości nieco ponad 7 km. Wody w okolicy Hope Town są bardzo płytkie, a głębokość często nie przekracza 2 m. Na szczęście dno jest płaskie i piaszczyste. Wąski kanał wejściowy jest pogłębiony i oznakowany. Po wpłynięciu do zatoki możemy zatrzymać się na boi lub w jednej z dwóch marin. Postój na boi kosztuje 30 USD. Tańsza marina o nazwie Lighthouse posiada jedynie kilka miejsc do cumowania. Hope Town Inn & Marina przystosowana jest do przyjęcia ponad 50 jachtów. Tutaj zapłacimy około 3 USD za stopę długości jachtu. Zaletą mariny Lighthouse, oprócz niższej ceny, jest możliwość uzupełnienia paliwa oraz bezpośrednie sąsiedztwo latarni morskiej. Latarnia jest jedną z  większych atrakcji Hope Town. Będąc na samej górze latarni możemy podziwiać wspaniałą panoramę  Abaco Sea. Wejście na latarnię jest bezpłatne i dostępne od poniedziałku do soboty w godzinach 09:00 – 18:00. W Lighthouse Marina można dokonać naprawy jachtu, jest tu również sklep żeglarski, sklep z pamiątkami oraz sklep z napojami alkoholowymi. Kolejny sklep z takimi napojami jest po drugiej stronie zatoki i znajduje się niedaleko poczty.  Okolice poczty uznawane są za centrum Hope Town. Tutaj przypływają promy, a w piątkowe przedpołudnia otwarty jest targ. W tym rejonie jest kilka wypożyczalni samochodów golfowych. Wypożyczenie takiego pojazdu na cały dzień kosztuje około 50 USD. Małym samochodem, napędzanym silnikiem spalinowym można zwiedzić całą wyspę. W Hope Town są również wypożyczalnie rowerów (około 12 USD za rower). Spacerując po miejscowości warto odwiedzić również atlantycką plażę. Hope Town jest chętnie odwiedzane przez żeglarzy przebywających w tym rejonie. Dzięki pastelowym kolorom architektury jest to bardzo malownicze miejsce, na swój sposób niepowtarzalne i bez wątpienia warte odwiedzenia.

Mariny w Hope Town:

Lighthouse Marina
Numer telefonu: +1 242 366 0154
Kanał UKF: 16

Hope Town Inn & Marina
Numer telefonu: +1 242 366 0003
Kanał UKF: 16

 

Elbow Cay – Tahiti Beach | 26° 30.18'N 76° 59.06'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Tahiti Beach to malownicza plaża z białym piaskiem, położona na południowym krańcu wyspy Elbow Cay. Znajduje się tam obszerne kotwicowisko, które daje możliwość schronienia przed wiatrami  południowymi oraz wschodnimi. Piaszczyste dno jest płaskie i w wielu miejscach porośnięte roślinnością dzięki czemu kotwiczenie jest bezpieczne. Nie należy kotwiczyć zbyt blisko Bakers’s Rock, ponieważ znajdują się tam podwodne skały. Atrakcją tego miejsca jest piaszczysty cypel, którego długość znacząco zmienia się, w zależności od tego czy jest niski czy wysoki stan wody. W pobliżu Tahiti Beach nie ma żadnego sklepu, ale każdego dnia z wyjątkiem niedziel przy cyplu działa pływający bar. Jest to jedyny lokal gastronomiczny w tej części wyspy. W barze można zjeść proste danie typu fast food, za które zapłacimy od 10 do 14 USD. Można również wypić drinka stojąc po kolana w ciepłej wodzie, w cenie 8 - 10 USD. Ze względu na ładną, długą piaszczystą plażę oraz atrakcyjnie wyglądające palmy kokosowe jest to miejsce godne polecenia.

 

Tilloo Cay | 26° 26.40'N 76° 59.37'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Tilloo Cay to długa na prawie 10 km wąska wyspa znajdująca się na południe od wyspy Elbow Cay. Obszerne kotwicowisko osłonięte od wiatrów i zafalowania z kierunków wschodnich. Płaskie piaszczyste dno porośnięte roślinnością zapewnia bezpieczne kotwiczenie. Przy południowym krańcu wyspy Tilloo Cay rozciąga się długa, piaszczysta łacha i to ona stanowi największą atrakcję tego miejsca. Podczas niskiego poziomu wody można spacerować w ciepłej wodzie po kolana i oddalić się od brzegu o ponad 2 km. W wodzie dosyć często znajdziemy rozgwiazdy oraz płaszczki, a czasami nawet i delfiny. Wzdłuż brzegu rozciąga się  plaża, idealna do wieczornych spacerów. W bezpośrednim sąsiedztwie plaży jest miejsce gdzie znajdziemy prowizoryczną huśtawkę, hamaki, stół piknikowy, grill i miejsce na ognisko. Można tutaj bardzo miło spędzić czas i doskonale zrelaksować się w bahamskim stylu.

 

Sandy Cay | 26° 24.09'N 76° 59.61'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Sandy Cay to mała bezludna wyspa, miejsce do kotwiczenia po jej zachodniej stronie daje możliwość schronienia podczas wiatrów południowych i wschodnich. W czasie silnych wiatrów z pozostałych kierunków kotwiczenie może okazać się mało komfortowe. Po wschodniej stronie wyspy rozciąga się malownicza rafa koralowa. Kotwiczenie w pobliżu rafy jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Przy rafie znajdują się boje, które są przystosowane do cumowania pontonami i łodziami o długości do 26 stóp. Decydując się na nurkowanie należy zwrócić uwagę na zafalowania oraz siłę i kierunek prądu. Jeżeli pogoda na to pozwala, warto zatrzymać się w tym miejscu i oddać się przyjemności snorkelingu. Sandy Cay to jedno z ciekawszych miejsc do podziwiania podwodnego świata w tej okolicy.
 


Lynyard Cay | 26° 21.38'N 76° 59.11'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

W południowej części wyspy jest dobre i rozległe miejsce do kotwiczenia, osłonięte od fali i wiatrów z kierunków wschodnich. Dno piaszczyste, płaskie i miejscami porośnięte roślinnością dzięki czemu kotwica dobrze trzyma. Na brzegu znajdują się trzy piaszczyste plaże. Spacerowanie między nimi możliwe jest podczas niskiego poziomu wody. Przy środkowej plaży jest miejsce ze stołami piknikowymi i miejscem na ognisko. Bez problemu można znaleźć przejście na atlantycką stronę wyspy, gdzie czeka na nas silniejszy wiatr i szum fal rozbijających się o rafę koralową. Pomimo tego, że na brzegu nie ma żadnych udogodnień takich jak bar czy sklep, miejsce to ze względu na ciszę, spokój i dziewiczą naturę chętnie odwiedzane jest przez załogi jachtów. 
 


Little Harbour | 26° 19.64'N 76° 59.97'W

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Little Harbour to mała miejscowość położona w jednej z zatok na wyspie Great Abaco. Wejście do zatoki oznakowane jest czerwonymi i zielonymi bojami. Przy wejściu dosyć często pojawia się spore zafalowanie. W czasie niskiej wody należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ podczas odpływu głębokość w wyznaczonym kanale miejscami może niewiele przekraczać 1 m. W zatoce jest plaża z pięknymi palmami,  około 30 boi cumowniczych, kilka pomostów i bar. Opłata za skorzystanie z boi wynosi 25 USD za noc. Nocny postój przy pomoście, przy którym można uzupełnić wodę kosztuje 1 USD za stopę długości jachtu. Galon wody kosztuje 0,30 USD. Pozostałe pomosty nie są przystosowane do cumowania jachtami o długości powyżej kilkunastu metrów.  Jedyny pomost przystosowany do cumowania większymi jachtami należy do Pete's Pub. Do tego baru należy również niewielka galeria oferująca sprzedaż wyrobów artystycznych będących połączeniem metaloplastyki i drewna wyrzuconego z oceanu na brzeg. Pete's Pub jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców oraz osoby przybywające do Little Harbour na jachtach. W pubie można zjeść lobstera, różne rodzaje ryb, hamburgery i hot dogi. Nie bez powodu polecany jest tu drink o nazwie Little Harbour Blaster, który kosztuje 8 USD. Tak samo warto skosztować drinka, jak i warto odwiedzić Little Harbour.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.