Co-warto-wiedzieć-o-żeglowaniu-na-Seszelach.jpeg

Co warto wiedzieć o żeglowaniu na Seszelach


Chyba każdy marzy o wakacjach w tropikalnym raju - o turkusowych wodach, palmach i białych, piaszczystych plażach. Seszele to wyjątkowy archipelag położony w Oceanie Indyjskim, który spełnia marzenia każdego miłośnika przygody i podróży. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy cenią sobie puste zatoczki, bezludne plaże, dziewiczą przyrodę i spokój. Jeśli natomiast szukasz dynamicznego życia nocnego, wielkomiejskiego gwaru, nowoczesnych budynków, klubów nocnych, hałaśliwych i przepełnionych restauracji, Seszele prawdopodobnie nie są dla Ciebie.

Seszele słyną z pięknych plaż i turkusowych wód. Podczas żeglugi możesz odkrywać ukryte, bezludne zatoczki i niezamieszkane wyspy, do których większość turystów nie ma dostępu. Na swojej drodze napotkasz rajskie miejsca, takie jak na przykład plaża Anse Source d’Argent na wyspie La Digue, uznawana przez wielu za jedną z najpiękniejszych na świecie. Możliwość podziwiania z pokładu jachtu szerokich, piaszczystych plaż otoczonych pięknymi krajobrazami to niezapomniane przeżycie. Według nas nie ma lepszego sposóby na odkrywanie tego rejsu świata niż z pokładu jachtu - dlatego juz teraz zapraszamy na nasze rejsy na Seszelach oraz czarter jachtów na Seszelach.
 


Seszele oferują doskonałe warunki pogodowe do żeglowania przez większość roku. Klimat na wyspach jest tropikalny, z wysokimi, ale nie upalnymi temperaturami i stałymi wiatrami. Dzięki stabilnym monsunowym wiatrom, żeglowanie na Seszelach jest relaksujące i niezwykle przyjemne.

Podczas żeglugi na Seszelach możesz również doświadczyć bogactwa flory i egzotycznej fauny. Archipelag jest domem dla różnych gatunków ptaków, gadów i ryb. Możesz zobaczyć żółwie morskie i lądowe, poczuć bliskość delfinów oraz podziwiać kolorowe rafy koralowe. To raj dla miłośników dziewiczej przyrody niezmąconej przez cywilizację.

Ponadto, żeglowanie na Seszelach oferuje wiele możliwości spędzenia czasu. Można tam łowić ryby, nurkować, pływać, uprawiać sporty wodne, czy po prostu cieszyć się relaksem na pokładzie jachtu.

Nie można zapomnieć o lokalnej kulturze i kuchni seszelskiej, które można poznać podczas pobytu na wyspach.

Podsumowując, żeglowanie na Seszelach to niezapomniane doświadczenie dla każdego miłośnika żeglarstwa. Malownicze plaże, turkusowe wody, doskonałe warunki pogodowe, bogata fauna i flora oraz możliwość poznania lokalnej kultury czynią to miejsce idealnym dla miłośników przygód i natury. Jeśli masz okazję, wybierz się na Seszele i odkryj raj, który zapewni Ci niezapomniane wspomnienia na całe życie.
 


 

Gdzie są Seszele

Seszele to niewielkie państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim, na wschód od Afryki. Najbliższymi sąsiadami Seszeli, oddalonymi ponad tysiąc kilometrów na południe, są Madagaskar, Reunion i Mauritius.

Pomimo tego, że Seszele znajdują się około 1600 km od brzegów Afryki, są uważane za część Afryki Wschodniej i są najmniejszym państwem tego kontynentu - zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. Seszele są jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw w Afryce.

Seszele stanowią grupę 115 wysp pochodzenia wulkanicznego i koralowego. Dwa główne archipelagi kraju to Wyspy Wewnętrzne i Wyspy Zewnętrzne. Tylko 33 wyspy są zamieszkane.

Wyspy Wewnętrzne to największe wyspy archipelagu, położone na północy. Składają się one z granitowych skał wulkanicznych i mają urozmaiconą rzeźbę terenu.Największą wyspą Seszeli jest Mahé, na której znajduje się stolica kraju, Victoria. Jest to jedna z najmniejszych stolic na świecie. Inne ważne wyspy to Praslin, Silhouette i La Digue.

Wyspy Zewnętrzne to mniejsze wyspy położone na południu archipelagu. Składają się one z koralowych atoli, które nieznacznie wynurzają się ponad powierzchnię Oceanu Indyjskiego. Najwyższy punkt tych wysp ma tylko 9 m n.p.m. Najważniejsze wyspy Wysp Zewnętrznych to Aldabra, Farquhar, Alphonse i Desroches.
 

Dlaczego warto żeglować na Seszelach?

Seszele to nie tylko perła Oceanu Indyjskiego, ale także jedno z najpiękniejszych egzotycznych miejsc na świecie. Ten rajski archipelag oferuje niesamowite widoki, błękitne wody i wspaniałe warunki do żeglugi.Oto kilka powodów, dla których warto żeglować na Seszelach:

Piękne plaże - Seszele słyną z przepięknych plaż o białym piasku i turkusowych wodach. Żeglując po archipelagu, będziesz miał okazję odwiedzić wiele ukrytych rajskich plaż, do których nie da się dotrzeć drogą lądową. Możesz zakotwiczyć blisko brzegu i cieszyć się rajską atmosferą, relaksując się na piaszczystej plaży i kąpiąc w krystalicznie czystym morzu.

Rafa koralowa - Seszele to raj dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Archipelag oferuje niezwykłe rafy koralowe, pełne różnobarwnych ryb i morskich stworzeń. Przejrzyste i ciepłe morze z widocznością do 30 metrów zapewnia niecodzienne doznania. Żeglując między wyspami, będziesz miał okazję odkrywać różnorodne miejsca do nurkowania lub snorkelingu i realizować swoją pasję do odkrywania podwodnego świata.

Wspaniałe warunki żeglarskie - Seszele są znane z doskonałych warunków żeglarskich. Stabilne wiatry i ciepłe temperatury sprawiają, że żeglowanie jest przyjemne przez cały rok. W tym regionie wszędzie znajdziesz bezpieczne kotwicowiska, odległości między wyspami są niewielkie, prądy są łagodne, wiatry stosunkowo przewidywalne, a sztormy bardzo rzadkie. Można powiedzieć, że nawet początkujący żeglarze poradzą sobie z żeglowaniem w tym regionie. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym żeglarzem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z żeglarstwem, Seszele z pewnością spełnią Twoje oczekiwania.

Duża różnorodność wysp - Każda z wysp na Seszelach ma swój niepowtarzalny charakter. Możesz odwiedzić duże wyspy z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, takie jak Mahé, Praslin czy La Digue, a także mniejsze wyspy, które oferują bardziej kameralny wypoczynek i pełen relaks. Na mniejszych wyspach w większości zatok prawie nie ma cywilizacji - jesteś tylko ty i bezludne piaszczyste plaże z palmami kokosowymi.

Bezludne wyspy - Seszele oferują bezludne wyspy, które można odwiedzić żeglując po archipelagu. To doskonała okazja do odkrywania dziewiczych miejsc, o których większość ludzi nigdy nie słyszała. Możesz rzucić kotwicę przy jednej z tych wysp, z dala od tłumów turystów, i poczuć się jak prawdziwy odkrywca.

Wędkowanie - Seszele to raj dla wędkarzy. Znajdziesz tu doskonałe warunki do połowu wielu gatunków ryb, takich jak żaglice, tuńczyki, marliny, barakudy i lucjany. Te wody są pełne smacznych ryb, które zapewnią niezapomniane doświadczenia wędkarzom.

Bogactwa przyrody - Seszele to kraina o bogatych zasobach naturalnych. Na wyspach można spotkać wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym endemicznych gatunków, które występują tylko na Seszelach. Parki narodowe i rezerwaty, zarówno morskie jak i lądowe, są domem dla wielu gatunków dzikiej roślinności i zwierząt. Podczas żeglugi możesz zobaczyć niezwykłe ptaki morskie, żółwie morskie, delfiny oraz możliwe, że nawet wieloryby. Warto cały czas mieć pod ręką lornetkę, aby nie przegapić żadnego z tych wspaniałych widoków.

Kultura i tradycje - podczas żeglugi po Seszelach będziesz miał okazję odwiedzić wyspy zamieszkałe przez lokalną ludność i poznać ich tradycje, sztukę i kuchnię. Seszele to mieszanka wpływów afrykańskich, europejskich i azjatyckich, co sprawia, że jest to fascynujące miejsce dla miłośników poznawania różnorodności kulturowej.
Podsumowując, żeglowanie na Seszelach to jest wspaniałym sposobem na poznanie tego pięknego archipelagu. Podczas rejsu można podziwiać naturalne piękno wysp, odpocząć i zrelaksować się w otoczeniu tropikalnej przyrody, podziwiając piękno otaczającego świata.
 

Kiedy warto żeglować na Seszelach

Chociaż Seszele są znanym rajem dla żeglarzy, możesz zastanawiać się, kiedy jest najlepszy czas, aby pożeglować po tym archipelagu. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i zależy od wielu różnych czynników, takich jak opady deszczu, wilgotność powietrza, temperatura wody i powietrza, siła i kierunek wiatru oraz cena czarteru jachtu.

Na szczęście, w przeciwieństwie do innych egzotycznych kierunków, gdzie sezon ogranicza się do europejskiej zimy, na Seszelach można spędzać wakacje przez cały rok.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zdecydować, kiedy najlepiej wyruszyć na rejs na Seszele.

Pora deszczowa na Seszelach
Na Seszelach sezon deszczowy trwa od listopada do kwietnia i w tym okresie jak sama nazwa wskazuje, można oczekiwać większej ilości opadów. Koniec stycznia i luty to miesiące, kiedy istnieje duże prawdopodobieństwo większej częstotliwości występowania deszczu. Jednakże nie oznacza to, że pada cały czas.

W rzeczywistości, w sezonie deszczowym często pada krótko, ale intensywnie, a następnie szybko się rozpogadza. Jednym z atutów sezonu deszczowego jest to, że krajobrazy są jeszcze bardziej oszałamiające. Po deszczu natura staje się pełna życia, zieleń roślin jest jeszcze bardziej soczysta. Ponadto, będąc blisko równika, jesteśmy bardziej narażeni na intensywne działanie promieniowania słonecznego oraz podwyższonych temperatur, więc krótkotrwały deszcz może okazać się zbawienny.
 


Pora sucha na Seszelach
Pora sucha na Seszelach trwa od maja do października i w tym okresie można oczekiwać mniejszej ilości opadów. To idealny czas na żeglowanie i odkrywanie pięknych wysp Seszeli, kiedy słońce świeci przez większą część dnia. Woda jest ciepła i przejrzysta, co stanowi doskonałe warunki dla miłośników nurkowania i innych sportów wodnych. Pora sucha to najlepszy okres do relaksu i odpoczynku na pięknych plażach Seszeli.

Oczywiście, okresy występowania pory suchej i deszczowej mogą się zmieniać, ponieważ w ostatnich latach w wielu miejscach Azji i Afryki występują znaczne anomalia pogodowe.

Wilgotność powietrza na Seszelach
Wyspy charakteryzują się wysokim poziomem wilgotności powietrza z powodu otaczających je ciepłych wód Oceanu Indyjskiego. Średnia roczna wilgotność powietrza na Seszelach wynosi 77%. Wilgotność na Seszelach zmienia się w ciągu roku ze względu na tropikalny klimat.

Najwyższe wartości wilgotności występują w okresie deszczowym, od grudnia do marca, kiedy wynoszą one około 80%. W okresie suchym, od maja do września, wilgotność powietrza spada do około 70%.

Wilgotność powietrza na Seszelach jest wysoka przez cały rok, co może być uciążliwe dla osób, które nie są przyzwyczajone do takiego klimatu. Jednakże, dzięki morskiej bryzie, która wieje z Oceanu Indyjskiego, odczuwanie wilgoci jest mniej dokuczliwe.

Temperatura powietrza i wody
Temperatury powietrza na Seszelach są przez cały rok wysokie i rzadko spadają poniżej 20°C. Najcieplejsze miesiące to kwiecień, maj, czerwiec i wrzesień, kiedy temperatura powietrza w dzień może nieznacznie przekraczać 30°C. Najchłodniejsze miesiące to lipiec, sierpień i listopad, kiedy temperatura powietrza w dzień może spadać do około 25°C.

W okresie deszczowym, od grudnia do marca, może być nieco chłodniej w nocy, ale różnica temperatur między dniem a nocą nie jest duża. Temperatury powietrza w nocy rzadko spadają poniżej 20°C.

Woda w okolicach Seszeli jest ciepła przez cały rok i osiąga temperaturę od 27°C w styczniu i lutym, do 29°C w kwietniu i maju.

Wiatr
Wiatr jest ważnym czynnikiem podczas rejsu na Seszelach. Wyspy podlegają wpływom wiatrów monsunowych. Monsun północno-zachodni wieje od października do marca z przeciętną prędkością 8-12 węzłów.

Doskonałe warunki do żeglowania panują od maja do września, kiedy wieje suchy wiatr południowo-wschodni o przeciętnej sile 10-20 węzłów.

Jednak nie wszystko jest idealne. W tym okresie może być również bardziej wietrznie, a w lipcu i sierpniu mogą występować silniejsze wiatry nawet do 30 węzłów, co może utrudniać żeglugę.

Ceny czarterów jachtów
Podczas podejmowania decyzji dotyczącej wyboru terminu czarteru jachtu na Seszelach, warto również wziąć pod uwagę cenę. Ceny ulegają zmianom w różnych okresach roku.

Najwyższe ceny czarteru jachtów na Seszelach można spodziewać się w dwóch głównych okresach: sezonie żeglarskim i w okresie świątecznym. Sezon żeglarski trwa od października do kwietnia. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to okres, kiedy wiele osób planuje spędzić świąteczne dni na jachcie. W tym czasie rośnie zainteresowanie wynajmem jachtów, co umożliwia firmom podniesienie cen. Mimo że w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku ceny są zazwyczaj najwyższe, oferta jachtów do wynajmu szybko się zmniejsza. 

Ceny czarterów jachtów w okresie od maja do września są niższe niż w sezonie wysokim. Seszele cieszą się zainteresowaniem przez cały rok, dlatego nie należy oczekiwać znaczących obniżek cen w niskim sezonie. Zazwyczaj można spodziewać się spadku cen o około 10-20%.

Oczywiście, każdy armator ma swoją własną politykę cenową, dlatego okresy wysokich i niskich cen mogą różnić się między poszczególnymi armatorami.

Podsumowanie
Wyspy Seszeli cieszą się doskonałym klimatem przez większość roku, co sprawia, że są popularnym celem podróży przez cały rok. Jednak istnieją okresy, w których popyt na czarter jachtów jest większy, co wpływa na wzrost cen.

Warto dokładnie przeanalizować swoje oczekiwania dotyczące wymarzonego rejsu i wybrać okres, który będzie najbardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb, pragnień i zasobów finansowych.
 

Ile kosztuje czarter jachtu

Ceny czarteru jachtów na Seszelach mogą się różnić w zależności od sezonu, długości rejsu, armatora, typu jachtu, jego długości, wieku oraz wyposażenia.

Sezon wysoki na Seszelach trwa od października do kwietnia. W tym czasie ceny są zazwyczaj najwyższe ze względu na duże zainteresowanie klientów. Jeśli chcesz uniknąć wysokich kosztów, rozważ planowanie swojego czarteru w innym okresie, na przykład od maja do września, kiedy ceny zwykle są bardziej przystępne.
 


Koszt czarteru jachtu na Seszelach zależy również od długości rejsu. Można wynająć jacht na kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy. Oczywiście, im dłuższy czas czarteru, tym wyższa cena. Dlatego warto przemyśleć, jak długo chcesz być na jachcie. Najbardziej popularnymi okresami czarteru jachtu w tym regionie to 7, 10 lub 14 dni. Należy również zauważyć, że niektórzy armatorzy oferują rabaty przy dłuższych okresach czarteru.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt czarteru jachtu jest rodzaj jachtu, który wybierzesz. Na Seszelach dostępne są różne typy jachtów, w tym jachty jednokadłubowe, katamarany i łodzie motorowe. Najpopularniejsze są katamarany, dlatego to najczęściej spotykany typ jednostek w ofercie czarteru. Zazwyczaj czarter łodzi motorowej jest najbardziej kosztowny.

Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę jest długość jednostki. W ofercie znajdują się jachty od mniejszych po luksusowe megajachty. Oczywiście, większe jachty są droższe w czarterze niż mniejsze jednostki.

Przy wyborze jachtu zwróć uwagę na wiek i wyposażenie jednostki. Zazwyczaj starsze jachty, które posiadają skromniejsze wyposażenie, są tańsze. Podczas przeglądania wyposażenia jachtu sprawdź, czy jest wyposażony w klimatyzację, generator prądu oraz odsalarkę. Obecność tych dodatkowych elementów wyposażenia podnosi komfort i autonomię żeglugi, co sprawia, że pływanie jest bardziej przyjemne i wygodne. Przy analizie specyfikacji jachtu warto skupić się na jak największej liczbie detali, aby wybrać odpowiednią jednostkę dla siebie.

Podczas planowania czarteru jachtu na Seszelach warto również wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z czarterem. Na przykład koszt sprzątania końcowego, wynajęcia sprzętu wędkarskiego, deski do pływania typu stand up paddle, kajaka, wysokość kaucji lub koszt jej ubezpieczenia, a także ewentualne koszty wynajęcia skippera lub hostessy, jeśli nie jesteś doświadczonym żeglarzem lub nie lubisz sprzątać i gotować.

Warto również pamiętać, że dokonanie rezerwacji z dużym wyprzedzeniem daje większy wybór oraz możliwość znalezienia jachtu w lepszej cenie. Oczekiwanie na super ofertę last minute nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ na Seszelach armatorzy rzadko obniżają ceny na krótko przed terminem dostępności jachtu. Ponadto kupując bilet lotniczy w ostatniej chwili, zazwyczaj zapłacisz znacznie więcej za przelot.

Podsumowując, trudno jednoznacznie określić koszt czarteru jachtu na Seszelach, ponieważ zależy to od wielu czynników. Jednak, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje, budżet oraz porę roku, istnieje możliwość znalezienia odpowiedniej oferty, która spełni Twoje oczekiwania. Wybór zależy od Ciebie. Poniżej znajdziesz  kilka przykładowych propozycji. 

Pamiętaj jednak, że czarter jachtu na Seszelach to niezapomniane doświadczenie, które zabierze Cię w niezwykłą podróż po rajskich wyspach. Bez względu na cenę, ta wyjątkowa przygoda z pewnością jest warta każdej wydanej złotówki.
Kilka przykładów cen czarteru jachtu na Seszelach. Podane ceny nie zawierają promocji i rabatów. 

Jacht jednokadłubowy - wersja ekonomiczna

 • Model: Bavaria 46 Cruiser
 • Długość: 14,27 m
 • Liczba kabin: 4
 • Liczba koi: 8
 • Liczba dni: 7
 • Rok budowy: 2016
 • Cena: 3 575 EUR


Jacht jednokadłubowy - wersja premium

 • Model: Dufour 520
 • Długość: 15,20 m
 • Liczba kabin: 5
 • Liczba koi: 10+2
 • Liczba dni: 7
 • Rok budowy: 2019
 • Cena: 5 130 EUR


Katamaran - wersja ekonomiczna

 • Model: Lagoon 380
 • Długość: 1,55 m
 • Liczba kabin: 4
 • Liczba koi: 8
 • Liczba dni: 7
 • Rok budowy: 2015
 • Cena: 3 700 EUR
 

Katamaran - wersja premium

 • Model: Lagoon 52F
 • Długość: 15,84 m
 • Liczba kabin: 5+2
 • Liczba koi: 10+2
 • Liczba dni: 7
 • Rok budowy: 2018
 • Cena: 17 010 EUR


Jacht motorowy - wersja ekonomiczna

 • Model: Moorings 403 PC
 • Długość: 12,19 m
 • Liczba kabin: 3
 • Liczba koi: 6
 • Liczba dni: 7
 • Rok budowy: 2024
 • Cena: 10 999 EUR


Jacht motorowy - wersja premium

 • Model: Silverton Ovation 52
 • Długość: 15,80 m
 • Liczba kabin: 3
 • Liczba koi: 6
 • Liczba dni: 7
 • Rok budowy: 2010
 • Cena 23 240 EUR
 

Uprawnienia

Aby wyczarterować jacht na Seszelach, trzeba spełnić określone wymagania dotyczące uprawnień żeglarskich i doświadczenia. Wymagania te mogą się różnić w zależności od firmy czarterowej i wielkości jachtu, który chcesz wypożyczyć. Ogólnie rzecz biorąc, aby wyczarterować jacht na Seszelach, należy posiadać odpowiednie uprawnienia żeglarskie wydane przez Polski Związek Żeglarski (PZŻ) lub inne międzynarodowe stowarzyszenie żeglarskie, takie jak brytyjskie Royal Yachting Association (RYA).

Osoba posiadająca patent jachtowego sternika morskiego wydany przez PZŻ jest uprawniona do prowadzenia jachtów żaglowych o długości kadłuba do 18 m na wodach morskich.

Oprócz uprawnień żeglarskich, przy czarterowaniu jachtu na Seszelach niektórzy armatorzy mogą wymagać oświadczenia, w którym należy podać liczbę przebytych mil morskich, określić staż w samodzielnym prowadzeniu rejsów lub jako członek załogi jachtu, akweny, na których rejsy odbywały się oraz wielkość i typ jachtu.

Uprawnienia do obsługi radia UKF nie są zazwyczaj wymagane.

Przed wyczarterowaniem jachtu na Seszelach zawsze warto skonsultować się z agencją, za pośrednictwem której wynajmujesz jacht, aby dowiedzieć się, jakie konkretne wymagania obowiązują w danym przypadku.

Niezależnie od wymagań formalnych pamiętaj, że podczas samodzielnego prowadzenia rejsu musisz wykazać się umiejętnościami związanymi z obsługą jachtu, w tym manewrowaniem, nawigacją, obsługą radia UKF, sprzętu nawigacyjnego i ratunkowego.

W przypadku, gdy osoba czarterująca jacht nie posiada uprawnień żeglarskich i odpowiedniego doświadczenia, może wybrać opcję wynajęcia jachtu z doświadczonym skipperem. Wówczas nie jest wymagane posiadanie żadnych uprawnień przez osobę wynajmującą.

Innym sposobem na poznanie Seszeli z pokładu jachtu jest uczestnictwo w zorganizowanym rejsie.
 

Jak długo powinien trwać rejs na Seszelach?

Jednym z najważniejszych pytań, które zadają sobie osoby planujący czarter jachtu na Seszelach, jest: jak długo powinien trwać rejs?

Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od Twoich preferencji i budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na czarter, ale istnieją również pewne inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania swojego rejsu na Seszelach.

Rejs 7-dniowy: Część osób decyduje się na tygodniowy czarter jachtu na Seszelach, ponieważ daje to wystarczająco dużo czasu na odwiedzenie najpopularniejszych wysp, takich jak Mahé, Praslin i La Digue, jak i kilku mniejszych znajdujących się w niewielkiej odległości od trzech głównych wcześniej wymienionych. Taka długość rejsu zapewnia również możliwość zaznawania kąpieli morskich, snorkelingu i korzystania z innych atrakcji turystycznych oferowanych na Seszelach. Będziesz miał czas na odwiedzenie najpopularniejszych plaż, spróbowanie lokalnych potraw i poczuć rajską atmosferę. Jednakże, rejs 7-dniowy może być dość intensywny, ponieważ musisz zmieścić wiele atrakcji w krótkim czasie. Nie będziesz mieć zbyt wiele czasu na relaks i spokojne cieszenie się urokami Seszeli. 

Rejs 10-dniowy: Jeśli masz więcej czasu do dyspozycji, warto zdecydować się na dłuższy rejs na Seszelach, aby naprawdę zanurzyć się w lokalnym klimacie  i cieszyć się spokojem tego egzotycznego miejsca. Dziesięć dni to wystarczająco dużo czasu, aby dotrzeć do bardziej oddalonych wysp, takich jak Silhouette czy Nord Island. Dziesięciodniowy rejs daje  możliwość doświadczyć prawdziwego piękna Seszeli. Będziesz miał okazję poszukać miejsc, gdzie turystyczny tłum jest mniejszy, i cieszyć się wszelkimi atrakcjami, jakie Seszele mają do zaoferowania. Znajdziesz też czas się na pełen relaks i spędzić dzień lub dwa na jednej z niezamieszkałych wysp, aby naprawdę odpocząć i odłączyć się od codziennego zgiełku. 

Wersja 10-dniowa daje więcej czasu na poznawanie Seszeli i cieszenie się wszystkim, co mają do zaoferowania. Możesz spędzić więcej czasu na plażowaniu, nurkowaniu, wędkowaniu czy po prostu relaksowaniu się na pokładzie jachtu, podziwiając piękno otaczających Cię widoków. 
 


Rejs 14-dniowy: Jest to wersja dla szczęśliwców dysponujących dużą ilością wolnego czasu i odpowiednim budżetem. Bez wątpienia dłuższy rejs pozwala na bardziej dogłębne zanurzenie się w seszelskim stylu życia i odkrywanie mniej znanych zakątków archipelagu. Jest również okazją do pełniejszej eksploracji wysp i poznania tego co jest w głębi lądu. Dwa tygodnie lub nawet dłużej pozwolą na spokojne odkrywanie archipelagu, zatrzymywanie się na dłużej różnych ciekawych zakątkach wysp, nurkowanie z akwalungiem, pływanie i cieszenie się lokalną kulturą. Taka długość rejsu daje również możliwość odwiedzenia lokalnych wiosek, poznania kultury i tradycji Seszeli oraz spróbowania lokalnych potraw.

Uwzględniając czas i koszty podróży rejs tygodniowy może okazać się zbyt krótki. Na rejs dwutygodniowy pozwalają sobie nieliczni. Wersja dziesięciodniowa jest najpopularniejsza i wydaj się optymalna. 

Oczywiście, ostateczna decyzja o długości rejsu zależy tylko od Ciebie. Biorąc pod uwagę wiele czynników, ważne jest, aby znaleźć balans między dostępnym czasem, budżetem i oczekiwaniami dotyczącymi rejsu na Seszelach. Niezależnie od tego, czy wybierasz tygodniowy czarter jachtu, czy dłuższą przygodę, Seszele z pewnością zapewnią Ci niesamowite wrażenia, wyjątkowe krajobrazy, niezapomniane wspomnienia i wspaniałe doświadczenia.

Ważne jest również znalezienie wiarygodnego pośrednika czarterowego, który poleci zaufanego armatora, który zapewni Ci odpowiednią jednostkę i profesjonalne wsparcie. Upewnij się, że jacht, który wynajmujesz, jest dobrze utrzymany i wyposażony we wszystko, czego potrzebujesz do udanego rejsu.
 

Gdzie wyczarterować jacht na Seszelach

Na Seszelach jachty do czarteru dostępne są jedynie na wyspach Mahe oraz Praslin. Przeważająca część floty jachtów przeznaczonych do czarteru zlokalizowana jest w luksusowej Eden Island Marina na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Mahé. Marina ta znajduje się zaledwie kilka minut jazdy samochodem od miasta Victoria, stolicy Seszeli, oraz kilkanaście minut od międzynarodowego lotniska Seychelles International Airport. 

Zbudowana na sztucznej wyspie Eden Island, połączonej z Mahe mostem, marina oferuje wiele udogodnień, takich jak bary, restauracje, sklepy, banki, kantory wymiany walut i saloniki lokalnych operatorów telefonii komórkowej, w których można kupić miejscową kartę SIM. Doskonała lokalizacja mariny sprawia, że bardzo szybko po wylądowaniu na Seszelach możesz wejść na jacht i rozpocząć rejs. 

Rozpoczynając czarter w Eden Island Marina, aby dotrzeć do rejonu wysp Praslin i La Digue oraz innych mniejszych atrakcyjnych wysp znajdujących się w ich pobliżu, musisz przepłynąć około 30 mil. 

Na południowo-wschodnim krańcu wyspy Praslin, w zatoce Baie Ste Anne, znajduje się pływający pomost, niektórzy nazywają go Mariną Praslin. To tutaj cumują jachty do czarteru, które są własnością firmy Dream Yacht Charter. Korzyścią z wypożyczenia jachtu na Praslin jest to, że rozpoczynasz i kończysz rejs w jednym z najpiękniejszych rejonów Seszeli. Jednak pewnym utrudnieniem może być konieczność przemieszczenia się z Mahe na Praslin po przylocie z Europy, co wymaga skorzystania z promu lub samolotu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz czasem potrzebnym na transfer. 

Większość osób zainteresowanych czarterem jachtu na Seszelach jako miejsce rozpoczęcie i zakończenia wybiera Eden Island Marina. 
 

Szczepienia, ubezpieczenie i rejestracja

Według informacji z portalu www.gov.pl oraz zgodnie z informacjami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych wybierając się w podróż na Seszele,  nie musisz robić żadnych szczepień obowiązkowych. 

Jednakże na wymienionych stronach internetowych jest długa lista szczepień zalecanych na następujące choroby: żółta gorączka, błonica, tężec, krztusiec: WZW typu B, odrę, świnka, różyczka (MMR), meningokoki, ospa wietrzna, pneumokoki: 
Oprócz szczepień zaleca się również zaopatrzyć się w środki przeciwmalaryczne.

Długa lista szczepień zalecanych robi spore wrażenie i wydaje się, że przyjęcie wszystkich wymienionych szczepionek może spowodować, spore rozregulowanie organizmu dlatego najlepiej skonsultuj się z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia, aby ustalić, jakie szczepienia są dla Ciebie odpowiednie.

Zaplanuj szczepienia odpowiednio wcześnie, aby mieć czas na uzyskanie pełnej ochrony przed podróżą.

Zabierz ze sobą świadectwa szczepień, aby móc je przedstawić w razie potrzeby.

Od 1 sierpnia 2022 roku wszyscy podróżni przybywający na Seszele przed rozpoczęciem podróży są zobowiązani do rejestracji online na stronie internetowej www.seychelles.govtas.com.

Potwierdzenie rejestracji należy wydrukować lub zapisać w urządzeniu mobilnym, ponieważ większość linii lotniczych wymaga okazania potwierdzenia na lotnisku podczas odprawy check-in. Rejestracji można dokonać na 10 dni lub mniej przed wylotem. Opłata za rejestrację wynosi 200 rupii seszelskich. Warto to zrobić na kilka dni przed wylotem, ponieważ rejestracja 6 godzin przed rozpoczęciem podróży kosztuje 600 rupii seszelskich, a 1 godzinę przed wylotem aż 1 400 rupii seszelskich. 

Aby dokonać rejestracji, należy podać następujące informacje:

 • Dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, numer paszportu, data urodzenia i adres e-mail.
 • Informacje o podróży, takie jak data przylotu i wylotu, numer lotu i miejsce zakwaterowania.
 • Informacje o szczepieniach, takie jak daty szczepień i numery serii szczepionek.


Po dokonaniu rejestracji podróżni otrzymają potwierdzenie rejestracji na adres e-mail. Potwierdzenie rejestracji należy wydrukować i przedstawić podczas kontroli paszportowej na lotnisku.

Obowiązek rejestracji nie dotyczy:

 • Mieszkańców Seszeli.
 • Dzieci poniżej 12 roku życia.


Oto krok po kroku jak dokonać rejestracji na stronie internetowej www.seychelles.govtas.com:

 • Otwórz stronę internetową www.seychelles.govtas.com.
 • Kliknij przycisk "Register your arrival".
 • Wprowadź swoje dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, numer paszportu, data urodzenia i adres e-mail.
 • Wprowadź informacje o podróży, takie jak data przylotu i wylotu, numer lotu i miejsce zakwaterowania.
 • Wprowadź informacje o szczepieniach, takie jak daty szczepień i numery serii szczepionek.
 • Przeczytaj i zaakceptuj politykę prywatności.
 • Kliknij przycisk "Submit".

Po dokonaniu rejestracji otrzymasz potwierdzenie rejestracji na wskazany adres e-mail.

Ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków to niezbędny element każdej podróży. Dzięki niemu możesz mieć pewność, że w razie wypadku lub choroby otrzymasz niezbędną pomoc medyczną.

Seszele to raj na ziemi, ale w przypadku nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania dostęp do opieki medycznej może być niezbędny. Koszty leczenia na Seszelach są bardzo wysokie. Za wizytę u lekarza pierwszej pomocy medycznej turysta musi zapłacić około 100 USD, a za pobyt w szpitalu nawet kilka tysięcy USD. 

W przypadku poważnego wypadku koszty mogą być jeszcze wyższe. W niektórych przypadkach może być konieczne przetransportowanie Cię na leczenie do innego kraju lub na bardziej zaawansowaną opiekę medyczną. Transport medyczny jest kosztowny, ale ubezpieczenie podróżne może pokryć te wydatki.

Ubezpieczenie kosztów leczenia pokryje koszty leczenia, hospitalizacji, transportu medycznego i transportu do kraju. 
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków pokryje koszty leczenia, hospitalizacji, rehabilitacji i odszkodowania w razie śmierci lub uszczerbku na zdrowiu.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych ofert ubezpieczenia podróżnego. Przy wyborze ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:

 • Sumę ubezpieczenia - im wyższa suma ubezpieczenia, tym większe pokrycie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.
 • Ochronę przed chorobami przewlekłymi - jeśli masz choroby przewlekłe, upewnij się, że ubezpieczenie obejmuje ich leczenie.
 • Ochrona w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych  - jeśli planujesz uprawianie sportów ekstremalnych, upewnij się, że ubezpieczenie obejmuje te sporty.
 • Ochronę OC w życiu prywatnym: Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym pokryje koszty szkód, które wyrządzisz innym.
 

Co zabrać ze sobą na Seszele

Seszele to raj na ziemi, a wakacje na tych pięknych wyspach to marzenie wielu osób. Warto jednak pamiętać, że wyjazd na Seszele wymaga odpowiedniego przygotowania. Oto lista rzeczy, które warto zabrać ze sobą na Seszele:

Krem z filtrem 50 - Seszele to miejsce, gdzie słońce świeci niemal przez cały rok. Dlatego tak ważne jest, aby chronić swoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Krem z filtrem 50 to podstawa, pozwala unikną nieprzyjemnego a wręcz czasami niebezpiecznego poparzenia słonecznego.

Okulary przeciwsłoneczne - oprócz kremu z filtrem, warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Dzięki nim ochronimy swoje oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV. Okulary przeciwsłoneczne nie tylko dodadzą Ci stylu, ale przede wszystkim ochronią Twoje oczy przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. Będziesz mógł podziwiać urokliwe widoki bez ryzyka podrażnień oczu.

Nakrycie głowy - warto zabrać ze sobą nakrycie głowy, które ochroni nas przed słońcem. Może to być czapka z daszkiem, kapelusz lub chusta.

Przewiewne i cienkie ubrania - Seszele to miejsce, gdzie panuje gorący klimat. Dlatego warto zabrać ze sobą przewiewne i cienkie ubrania, które pozwolą nam poczuć się komfortowo nawet w największe upały.

Kurtkę przeciwdeszczową - W sezonie deszczowym na Seszelach często pada deszcz, ale nawet podczas pory suchej mogą pojawić się opady. Dlatego warto zabrać ze sobą cienką kurtkę przeciwdeszczową, która ochroni nas przed wilgocią podczas żeglugi.

Maskę i płetwy - Seszele to raj dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Dlatego warto zabrać ze sobą maskę i płetwy, aby móc podziwiać podwodny świat.

Kamerę GoPro - Seszele to miejsce, gdzie można zrobić wiele pięknych podwodnych zdjęć i nagrać wspaniałe filmy. Dlatego warto zabrać ze sobą wodoodporną kamerę GoPro, aby uwiecznić najpiękniejsze chwile.

Brytyjski standard gniazdek - na Seszelach stosowany jest brytyjski standard gniazdek. Dlatego jeśli posiadasz to zabierz ze sobą odpowiedni adapter, aby móc ładować swoje urządzenia.

Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie i pakowanie to klucz do udanych wakacji. Spakuj niezbędne rzeczy, aby cieszyć się rajskim klimatem i niezapomnianymi widokami, bez obaw o słońce i upał.
 

Loty na Seszele

Obecnie nie ma bezpośrednich lotów z Polski na Seszele. Z dużych europejskich miast takich jak Paryż, Frankfurt czy Londyn czasami można dolecieć bezpośrednio na wyspę Mahé, zarówno liniami rejsowymi, jak i czarterem z biura podróży.

Z Polski zwykle można dostać się na Seszele z jedną przesiadką w Dubaju, Doha, Abu Dhabi lub Stambule, oferowane przez linie lotnicze Emirates, Qatar i Turkish Airlines.

Podróż na Seszele może być okazją do odwiedzenia np. Dubaju. Aby zrealizować taki plan, należy kupić bilet z jedno - lub kilkudniową przerwą. Warto sprawdzić, czy zastosowanie stopover wpłynie na cenę, a jeśli tak, to jak dużo. Decydując się na przerwę w podróży, należy uzyskać informacje dotyczące wizy - czy jest wymagana, ile kosztuje i jakie są zasady uzyskania.

Ceny lotów na Seszele zaczynają się od 3 500 PLN i zależą głównie od terminu lotu, z jakim wyprzedzeniem kupujesz bilet oraz od ewentualnych promocji.

Podróż z Polski na Seszele trwa minimum 11-12 godzin i jest uzależniony od czasu spędzonego na lotnisku podczas przesiadki.

Różnica czasu między Polską a Seszelami wynosi tylko 2 godziny.

Przed rozpoczęciem podróży na Seszele konieczne jest wypełnienie formularza  Health Travel Authorisation na stronie internetowej www.seychelles.govtas.com. Wypełnienie Health Travel Authorisation jest płatne, kosztuje 10 EUR za osobę. Przetwarzanie formularza może potrwać do 24 godzin, dlatego warto wypełnić go minimum kilka dni przed planowanym wylotem.

Niemal każdy kraj na świecie wymaga ważnego paszportu do wjazdu na jego terytorium, a Seszele nie są wyjątkiem. Do przekroczenia granicy z Seszelami polscy obywatele potrzebują aktualnego paszportu, ważnego przynajmniej przez 6 miesięcy od daty planowanego opuszczenia Seszeli.

Obywatele polscy nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni na Seszelach, jeśli ich celem jest turystyka. Po przylocie na lotnisko na Seszelach otrzymują pieczątkę do paszportu, a nie ma żadnych opłat związanych z przylotem i opuszczeniem tego kraju.

Na lotnisku podczas odprawy należy wskazać adres planowanego miejsca pobytu. W przypadku rejsu lub czarteru jachtu można podać nazwę i seszelski adres siedziby armatora. 

Warto pamiętać, że Seszele to wyspy położone blisko równika, dlatego należy się przygotować na wysokie temperatury i znaczną wilgotność powietrza.
 


 

Transfer z lotniska do mariny

Jeśli rozpoczynasz rejs na Mahe po wylądowaniu, musisz przedostać się z lotniska na Eden Island, gdzie znajduje się marina.

Na wyspach Mahe i Praslin transport publiczny jest bardzo dobrze zorganizowany. Lokalnym autobusem możesz dojechać niemal do każdego zakątka wyspy, ale nie ma bezpośredniego autobusu z lotniska na Eden Island, gdzie znajdują się bazy firm czarterowych. Linia autobusowa 11E z lotniska do Victoii ma jeden z przystanków w pobliżu Eden Island, ale autobusy nie są przystosowane do przewożenia bagażu.

Jeśli przylecisz z dużym bagażem, możesz skorzystać z transferu z lotniska do mariny oferowanego przez armatora. Jednak jest to zazwyczaj kosztowna opcja, za przejazd samochodem przeznaczonym dla 4 osób trzeba zapłacić 100 EUR.

Warto sprawdzić ceny oferowane przez strony internetowe, takie jak www.airportstaxitransfers.com lub www.seytours.co, i samodzielnie zarezerwować transfer. Szukanie ofert na tych stronach może okazać się szczególnie opłacalne w przypadku transferu dla kilku osób lub całej załogi.

Alternatywą dla kosztownego transferu z lotniska do mariny jest taksówka, za którą zapłacisz około 35 EUR. Na lotnisku zazwyczaj nie czeka się w kolejce do taksówki, ponieważ to kierowcy czekają na klientów, a nie odwrotnie.

Na Seszelach nie działają popularne aplikacje, takie jak Bolt, Uber lub Free Now. Jednak możesz skorzystać z aplikacji Zilok, która łączy pasażerów z kierowcami samochodów osobowych. Aplikacja jest dostępna na iOS i Androida.

Jeżeli masz rejs z Praslin, po wylądowaniu na Mahe możesz przedostać się tam promem lub samolotem. Podróż promem trwa od jednej do dwóch godzin. Najpopularniejszymi liniami promowymi, realizującymi połączenie między Mahe i Praslin, są Cat Cocos i Inter Island Ferry Seychelles. Lot samolotem między wyspami trwa zaledwie 15 minut i jest obsługiwany przez Air Seychelles.

Jeśli zdecydujesz się na prom, musisz przedostać się z lotniska do terminalu promowego, który znajduje się w Victori. Możesz pojechać tam taksówką, płacąc około 40 EUR, lub skorzystać z jednej z wcześniej wymienionych opcji.

Jeśli zdecydujesz się na samolot, czeka cię interesujące doświadczenie lotu samolotem, który pomieści zaledwie kilkanaście osób. Lokalne samoloty odlatują z tego samego lotniska, na którym lądują samoloty międzynarodowe, więc nie będzie potrzeby robienia dodatkowego transferu.

Którą opcję wybierzesz, zależy od twoich osobistych preferencji i budżetu. Prom jest zazwyczaj tańszą opcją, samolot jest droższy, ale podróż jest znacznie krótsza. Koszt transportu z wyspy na wyspę wynosi 200-300 PLN za osobę w jedną stronę.

Promy i samoloty kursują kilka razy dziennie, ale nie ma możliwości podróżowania między wyspami w nocy.

Warto zarezerwować bilety na prom lub samolot z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli planujesz podróż w sezonie wysokim.
 


 

Opłata klimatyczna 

Seszele od zawsze kładły nacisk na utrzymanie równowagi ekologicznej oraz ochronę swojego unikalnego środowiska naturalnego. 

Kiedy planujemy wymarzony urlop na rajskich Seszelach, myślimy przede wszystkim o białych plażach, turkusowych wodach i relaksującym wypoczynku. To oczywiste, bo Seszele to prawdziwy raj na ziemi. Jednak, aby ta rajskość przetrwała na zawsze, od 1 sierpnia 2023 roku rząd Seszeli wprowadził opłatę na rzecz zrównoważonego rozwoju turystyki.

W przypadku załóg jachtów opłata ta wynosi 100 rupii seszelskich na osobę za każdą dobę pobytu na Seszelach, dzieci do lat 12 zwolnione są z opłaty.
 


Ta opłata, wprowadzona na Seszelach, ma na celu wspieranie działań związanych z ochroną środowiska naturalnego, zrównoważonym rozwojem, oraz wsparciem lokalnych społeczności. Jest ona również częścią globalnej tendencji w kierunku ekoturystyki, która promuje podróżowanie w sposób przyjazny dla środowiska i miejscowej kultury.

W zależności reguł, jakie stosuje armator, opłatę turystyczną trzeba zapłacić podczas rezerwacji jachtu lub przy jego przejmowaniu. 

Środki pozyskane z opłaty turystycznej służą różnym celom. Część z nich przekazywana jest na projekty związane z ochroną przyrody, takie jak renowacja raf koralowych, ochrona gatunków morskich.

Opłata ma również na celu poprawę życia mieszkańców Seszeli. Środki te mogą być inwestowane w edukację, zdrowie, infrastrukturę, czy inne projekty, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju lokalnego społeczeństwa.

Seszele pragną stworzyć wzorcowy model ekoturystyki. Opłata Turystyczna stanowi część tej koncepcji, zachęcając turystów do świadomego podróżowania, dbania o środowisko i szanowania miejscowej kultury.

Seszele to kraj, który pragnie utrzymać swój rajski charakter na wiele pokoleń do przodu. Opłata na rzecz zrównoważonego rozwoju turystyki to jeden ze sposobów, aby to osiągnąć. Dlatego podczas swojej podróży na te wspaniałe wyspy, warto być świadomym turystą, który dba o piękno przyrody Seszeli. 

Połączenie wypoczynku z troską o przyszłość tej rajskiej krainy to idea, która może przynieść korzyści zarówno turystom, jak i lokalnej społeczności oraz przyrodzie.
 

Opłaty za parki narodowe i rezerwaty 

Seszele to nie tylko rajskie plaże, ale także bogactwo przyrody. Aby chronić te naturalne skarby, rząd Seszeli utworzył kilkanaście parków narodowych i rezerwatów, dzięki którym Seszele stanowią wyjątkowe miejsce na ziemi, gdzie przyroda i turystyka łączą się w harmonii.

Przebywanie na obszarze lądowych i morskich parków narodowych oraz rezerwatów jest płatne i wymaga zakupienia biletu. Bilety są wydawane na osobę, na jeden dzień dla określonego parku. Są one ważne w godzinach od 08:00 do 17:00. 

Bilety sprzedają strażnicy, którzy podpływają pontonem do jachtu lub można nabyć je w kasach. Płatności można dokonać kartą płatniczą lub kredytową. Zdarzają się sytuacje gdy nie można dokonać płatności gotówką i konieczne jest użycie karty. 

Bilety do większości parków i rezerwatów można kupić online na jednej ze stron: www.spga.gov.sc oraz www.sif.sc. 

Kara za brak biletu wynosi 600 SCR.

Kotwiczenie lub cumowanie do boi na terenie parków i rezerwatów w godzinach między 17.00 a 08.00 rano jest płatne, opłata wynosi 250 SCR za jacht. 
 


Rezerwaty:
 

Aride 
Zobacz w Google Maps
Odległość od Mahé: 25 Mm
Odległość od Praslin: 5 Mm
Cena biletu dla osoby dorosłej: 650 SCR
Cena biletu dla dziecka do 12 lat: bezpłatnie
Dni otwarcia: niedziele, poniedziałki i środy
Godziny otwarcia: 09.30 - 12.00
Uwagi: Należy przybyć przed godziną 10 rano. Rezerwat można zwiedzać wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej: +248 4321600 lub +248 2719778.

Cousin
Zobacz w Google Maps
Odległość od Mahé: 20 Mm
Odległość od Praslin: 2 Mm
Cena biletu dla osoby dorosłej: 600 SCR
Cena biletu dla dziecka do 12 lat: bezpłatnie
Dni otwarcia: Od poniedziałku do piątku, nieczynne podczas świąt.
Godziny otwarcia: 09.30 - 12.00
Uwagi: Należy przybyć przed godziną 10 rano.

Vallée de Mai
Zobacz w Google Maps
Odległość od Mahé: 30 Mm
Odległość od Praslin: 0 Mm
Cena biletu dla osoby dorosłej: 450 SCR
Cena biletu dla dziecka do 12 lat: bezpłatnie
Dni otwarcia: Codziennie
Godziny otwarcia: 08.30 - 16.30
Uwagi: Odwiedzający mogą wędrować po wyznaczonych ścieżkach. Wytyczone są trzy trasy: fioletowa, zielona i pomarańczowa odpowiednio o długości 1,0 km, 1,7 km oraz 2,0 km. Zwiedzanie parku w zależności od wybranej trasy trwa 1 do 2 godzin. Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika w cenie 200 SCR od uczestnika wycieczki. Park jest nieczynny w okresie świąteczno-noworocznym.

Fond Ferdinand
Zobacz w Google Maps
Odległość od Mahé: 30 Mm
Odległość od Praslin: 0 Mm
Cena biletu dla osoby dorosłej: 300 SCR
Cena biletu dla dziecka do 12 lat: bezpłatnie
Dni otwarcia: Codziennie
Godziny otwarcia: 09.00 - 17.00
Uwagi: Dla odwiedzających przygotowane są dwa szlaki – dwugodzinny i trzygodzinny. Codzienne wycieczki z przewodnikiem rozpoczynają się o 09.30 i 11.00. Popołudniowa wycieczka rozpoczyna się o 13.00, realizacja popołudniowej wycieczki uzależniona jest od liczby uczestników. Usługa przewodnika wliczona jest w cenę biletu. Rezerwacji można dokonywać telefonicznie pod numerem:  +248 4237316.

Aldabra
Zobacz w Google Maps
Odległość od Mahé: 620 Mm
Odległość od Praslin: 650 Mm
Cena biletu dla osoby dorosłej: 2 600 SCR
Cena biletu dla dziecka do 6-12 lat: 1 300
Cena biletu dla dziecka do 6 lat: bezpłatnie
Dni otwarcia: Codziennie
Godziny otwarcia: 09.00 - 17.00
Uwagi: Dostęp do rezerwatu jest ograniczony i ściśle monitorowany w celu ochrony unikatowej przyrody. Dlatego nie ma ogólnodostępnych biletów wstępu. Aby zwiedzić rezerwat Aldabra, musisz dołączyć do organizowanej wycieczki lub ekspedycji naukowej, która ma specjalne zezwolenie na wizytę w tym rezerwacie. 


Morskie parki narodowe

Curieuse & St Pierre
Zobacz w Google Maps
Odległość od Mahé: 30 Mm
Odległość od Praslin: 1 Mm
Cena biletu dla osoby dorosłej: 300 SCR
Cena biletu dla dziecka do 12 lat: bezpłatnie
Dni otwarcia: Codziennie
Godziny otwarcia: 09.00 - 17.00
Uwagi: Dokonanie opłaty zezwala na przebywanie na terenie całego Morskiego Parku Narodowego Curieuse, który obejmuje wyspę St. Pierre oraz północne brzegi wyspy Praslin. Na stronie www.spga.gov.sc można zakupić online bilet w cenie 400 SCR, który upoważnia na przebywanie na terenie Ile Coco oraz całego Morskiego Parku Narodowego Curieuse.

Ile Coco
Zobacz w Google Maps
Odległość od Mahé: 30 Mm
Odległość od Praslin: 5 Mm
Cena biletu dla osoby dorosłej: 200 SCR
Cena biletu dla dziecka do 12 lat: bezpłatnie
Dni otwarcia: Codziennie
Godziny otwarcia: 09.00 - 17.00
Uwaga: Na stronie www.spga.gov.sc można zakupić online bilet w cenie 400 SCR, który upoważnia na przebywanie na terenie Ile Coco oraz całego Morskiego Parku Narodowego Curieuse, który obejmuje wyspę St. Pierre oraz północne brzegi wyspy Praslin.

Baie Ternay & Port Launay
Zobacz w Google Maps
Odległość od Mahé: 0 Mm
Odległość od Praslin: 30 Mm
Cena biletu dla osoby dorosłej: 200 SCR
Cena biletu dla dziecka do 12 lat: bezpłatnie
Dni otwarcia: Codziennie
Godziny otwarcia: 09.00 - 17.00
Uwagi: Dokonanie opłaty zezwala na przebywanie na terenie Baie Ternay oraz Port Launay

Sainte Anne
Zobacz w Google Maps
Odległość od Mahé: 2 Mm
Odległość od Praslin: 25 Mm
Cena biletu dla osoby dorosłej: 200 SCR
Cena biletu dla dziecka do 12 lat: bezpłatnie
Dni otwarcia: Codziennie
Godziny otwarcia: 09.00 - 17.00
Uwagi: Nie ma możliwości płatności gotówką za pobyt w parku. 


Lądowe parki narodowe

Morne Seychellois
Zobacz w Google Maps
Odległość od Mahé: 0 Mm
Odległość od Praslin: 30 Mm
Cena biletu dla osoby dorosłej: 250 SCR
Cena biletu dla dziecka do 12 lat: bezpłatnie
Dni otwarcia: Codziennie
Godziny otwarcia: 08.00 - 16.00
Uwagi: Na terenie parku jest kilka szlaków pieszych, dwa z nich są płatne. Copolia Trail 100 SCR, Troise Freres Trail 150 SCR.

Silhouette
Zobacz w Google Maps
Odległość od Mahé: 15 Mm
Odległość od Praslin: 30 Mm
Cena biletu dla osoby dorosłej: 500 SCR
Cena biletu dla dziecka do 12 lat: bezpłatnie
Dni otwarcia: Codziennie
Godziny otwarcia: 09.00 - 17.00
Uwagi: Należy poprosić o pozwolenie co najmniej dzień przed planowanym przybyciem. 

Praslin
Zobacz w Google Maps
W skład Lądowego Parku Narodowego Praslin wchodzą rezerwaty Vallée de Mai oraz Fond Ferdinand, o których informacje zamieszczoną są powyżej. 
 

Snorkeling i nurkowanie

Seszele to raj dla miłośników snorkelingu, którzy pragną odkryć podwodny świat i obserwować fascynujące życie morskie. Woda wokół wysp jest krystalicznie czysta, a rafa koralowa pełna kolorowych ryb i innych morskich stworzeń. Na tych pięknych wyspach znajdują się wiele miejsc, które zapewniają niezapomniane doświadczenia podczas snorkelingu.

Jeśli masz choć trochę duszę odkrywcy i pragniesz poznać podwodny świat, Seszele to właśnie to miejsce. Niezależnie od Twojego poziomu doświadczenia w snorkelingu, na tych wyspach z pewnością znajdziesz podwodne miejsca, które zachwycą Cię. Przygotuj maskę i fajkę i wskakuj do wody. 

Podczas snorkelingu na Seszelach warto zwrócić uwagę na to, aby nie uszkodzić rafy koralowej. Należy również pamiętać o tym, aby nie karmić ryb, ponieważ może to zaburzyć naturalny ekosystem.
 


Najlepsze miejsca do snorkelingu na Seszelach to:

 • Denis Island
 • Grande Soeur
 • Coco Island
 • Felicite
 • La Digue - Anse Patate
 • La Digue - Anse Severe
 • La Digue - Anse Caiman
 • La Digue - Anse Source d'Argent
 • Praslin - Anse La Farine
 • Praslin - Anse La Blague
 • Praslin - Anse Volbert
 • Praslin - Anse Petite Cour
 • Praslin - Anse Boudin
 • Praslin - Anse Lazio
 • St Pierre Island
 • Saint Anne
 • Cerf Island
 • Mahe - Fairyland Beach
 • Mahe - Baie Lazare 
 • Mahe - Anse Soleil
 • Mahe - Port Launay
 • Mahe - Anse Major


Lokalizację tych miejsc możesz zobaczyć w Google Maps.

Jeśli posiadasz odpowiednie uprawnienia, możesz nurkować na Seszelach.  Nurkowanie na Seszelach to wspaniałe doświadczenie, które warto przeżyć. Centra nurkowe są na wyspach Mahe, Praslin oraz La Digue. 

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.