1 - baner.jpg

Co warto wiedzieć o żeglowaniu na Wyspach Bahama


Wprawdzie Archipelag Wysp Bahama znajduje się w obszarze legendarnego Trójkąta Bermudzkiego, ale jest to miejsce absolutnie bezpieczne i warte odwiedzenia. Doskonałe warunki do żeglugi i łagodny klimat to główne atrybuty tego miejsca.

Podróż na Bahamy

Podróż z Europy na Wyspy Bahama trwa około doby.  Lot przez Florydę jest najtańszy, natomiast niezbędne jest posiadanie wizy amerykańskiej. Cena biletu w klasie ekonomicznej to niecałe 3 000 PLN. Alternatywą jest podróż przez stolicę państwa - Nassau, która jest droższa, ale nie wymaga amerykańskiej wizy. Obywatele Polski nie potrzebują wizy na Wyspach Bahama. Przed wylądowaniem na Bahamach musimy wypełnić deklarację celną.  Bardzo istotne jest,  aby wiedzieć u jakiego armatora czarterujemy jacht, ponieważ tę informację należy wpisać do deklaracji. Opuszczając wyspy trzeba okazać ostemplowaną przez urzędnika deklarację.
 

Warunki pogodowe

Wyspy Bahama leżą w strefie międzyzwrotnikowej, co oznacza, że niemal cały rok panują tam wspaniałe warunki do żeglowania, niemniej jednak najlepszym okresem do zwiedzania tego regionu są miesiące między wrześniem a majem. Najwyższe temperatury występują w miesiącach lipiec, sierpień oraz wrzesień. Wówczas  temperatura oscyluje w okolicach 32°C. W tym okresie występują największe opady. Najchłodniejsze miesiące z najmniejszymi opadami to styczeń, luty i marzec. Temperatura wówczas utrzymuje się na poziomie 24°C.

Na Bahamach przeważają wiatry z kierunków wschodnich i mają charakter pasatowy, co oznacza, że rzadko ich siła jest większa niż 6 stopni w skali Beauforta. Wyjątkiem jest okres huraganów, kiedy to w niektórych obszarach wiatr może mieć niszczycielską siłę. Żegluga najczęściej odbywa się po zawietrznych stronach wysp. Sprawia to, że zafalowanie jest niewielkie, a siła wiatru pozwala na stabilną i przyjemną żeglugę. Bardzo często przemieszczamy się po obszarach, w których głębokość wody jest na poziomie 2 metrów. Na szczęście dno niemal wszędzie jest płaskie i piaszczyste. Podczas nawigacji należy zwracać szczególną uwagę na pływy, ponieważ skok pływu może przekroczyć 1 m.

 

Bazy czarterowe

Bazy czarterowe znajdują się na dwóch wyspach: Great Abaco i Exumas. Oferta jachtów do wyczarterowania jest zdecydowanie większa na Great Abaco.  To właśnie tutaj swoje bazy mają firmy Dream Yacht Charter, Moorings i Sunsail. W Marsh Harbour na Great Abaco jest tylko jedno lotnisko. Transfer z lotniska do marin, w których znajdują się bazy firm czarterowych, odbywa się taksówką. Lokalna komunikacja publiczna tutaj nie funkcjonuje. Opłata za przejazd taksówką zależna jest od liczby pasażerów i waha się pomiędzy 15 a 25 USD.     
 

Mariny, boje, kotwicowiska

Żeglując przy Great Abaco i pobliskich wyspach możemy zatrzymać się w jednej, z prawie 20 marin, na bojach lub kotwicowiskach. Za skorzystanie z boi zapłacimy 25-35 USD za jedną noc. Postój na kotwicowisku jest bezpłatny. Kotwicowiska zazwyczaj są w osłoniętych zatokach z niemal bezludnymi piaszczystymi plażami. Takie właśnie miejsca w najlepszy sposób oddają atmosferę prawdziwych Bahamów. Mariny zapewniają miejsce do cumowania przy pomoście, na którym jest gniazdo eklektyczne oraz kran z wodą. W marinach są sanitariaty i prysznice, pralki oraz inne udogodnienia.

Opata za postój to 2-3 USD za stopę długości jachtu, dodatkowo płatna jest zużyta energia elektryczne i woda. Woda kosztuje 0,20 – 0,30 USD za galon. W wielu marinach można uzupełnić paliwo. Galon ropy kosztuje 4,40 USD, galon benzyny 4,70 USD. Do podanych cen doliczany jest podatek VAT w wysokości 12%. Z marinami można komunikować się telefonicznie lub za pośrednictwem radia UKF na wyznaczonych kanałach lub na kanale 16. Radio UKF jest bardzo popularnym sposobem łączności, z którego korzystają sklepy, warsztaty, wypożyczalne samochodów golfowych i rowerów oraz osoby prywatne.

 

Nawigacja

W rejonie Bahamów podobnie jak w obu Amerykach stosuje się system oznakowania IALA B. Na większości map i w locjach  głębokość podawana jest w stopach. Najpopularniejszą i zarazem bardzo przydatną locją jest „The Cruising Guide to Abaco, Bahamas”, która dobrze opisuje najważniejsze miejsca.
 

Zaprowiantowanie

W Marsh Harbour znajdują się duże supermarkety, i to właśnie tutaj warto zrobić główne zaopatrzenie przed rejsem. Na pobliskich wyspach nie ma większego problemu z zakupem podstawowych produktów, jednakże sklepy są mniejsze i skromniej zaopatrzone za to z cenami zazwyczaj nieco wyższymi. Na Bahamach nawet w największych marketach nie ma możliwości zakupu piwa, wina oraz innych napoi alkoholowych. Tego typu zakupy możemy zrobić tylko w sklepach specjalizujących się w handlu alkoholem. Znajdują się one wyłącznie w głównych miejscowościach większych wysp.

Ceny produktów żywnościowych można uznać za wysokie, ale nie ekstremalnie wysokie. Oto kilka przykładów: hermetycznie pakowany produkt o nazwie Smoked Polska Kielbasa o masie 13 uncji (1 uncja to 28 gramów) kosztuje prawie 7 USD, sok pomarańczowy 1 galon (1 galon to 3,8 litra) kosztuje 3,6 USD, woda mineralna 5 galonów 20 USD, puszka piwa Guinness 2,5 USD,  puszka miejscowego piwa Sands 2 USD.

 

Waluta

Czy aby dokonać zakupów konieczne jest posiadanie lokalnej waluty? Odpowiedz brzmi: nie. Nie jest to konieczne, ponieważ na Bahamach dobrze działają systemy płatności różnego rodzaju kartami, zarówno kredytowymi jak i płatniczymi. Wprawdzie oficjalną walutą jest dolar bahamski (BSD), ale wszędzie akceptowany jest dolar amerykański (USD). Pomimo to, że bahamska waluta jest trochę słabsza od amerykańskiej, wszędzie przyjmowany jest przelicznik 1:1. Również w banku podczas dokonywania wymiany walut będzie zastosowany ten sam przelicznik.

W sklepach nie przyjmują płatności w EUR. Niektóre banki odmawiają nawet wymiany tej waluty, a w innych wprowadzany jest limit jednorazowej wymiany do wysokości max 250 EUR. Bankomaty znajdziemy w wielu miejscach, należy jednak zwrócić uwagę na pobierane podczas wypłaty gotówki prowizje. W wielu przypadkach są one nawet na poziomie kilku procent. Wygodnym bezpiecznym i tanim sposobem dokonywania płatności jest coraz bardziej popularna karta Revolut.

 

Połączenia telefoniczne oraz Internet

Połączenia telefoniczne na wyspach oraz dostęp do mobilnego internetu zapewnia dwóch operatorów sieci komórkowych: BTC oraz ALIV. Obaj operatorzy mają swoje salony sprzedaży w Marsh Harbour, a ich oferty są porównywalne. Już za 10 USD możemy przez 7 dni wykonywać bezpłatne, miejscowe połączenia oraz korzystać z internetu. Dla całej załogi jachtu może okazać się bardzo atrakcyjna oferta operatora ALIV. Za 80 USD mamy nielimitowany dostęp do internetu przez 30 dni, a w cenie dodatkowo otrzymamy na własność niewielki, przenośny router. W praktyce zasięg na wyspach i na morzu jest tak dobry, że niemal zawsze można wykonywać połączenia telefoniczne oraz surfować po internecie.
 

Kuchnia bahamska

Co warto zjeść na Bahamach? Niemal wszystkie bary i restauracje oferują burgery przygotowywane na różne sposoby z innymi składnikami. Najbardziej popularne są burgery z wołowiny, kurczaka, ryby oraz miejscowa atrakcja kulinarna conch burger. Conch to duży ślimak żyjący w ciepłych wodach Morza Sargassowego i Morza Karaibskiego pomiędzy Wyspami Bahama a Wenezuelą. Mięso jest gotowane lub smażone, w smaku w pewnym stopniu przypomina kalmara. Ceny burgerów, w zależności od jego składu oraz klasy miejsca, w którym został  przyrządzony, wahają się od 8 USD do prawie 20 USD.

W wielu miejscach podawane są dania z grillowanych lobsterów. Za takie danie z dodatkami zapłacimy co najmniej 30 USD. Lobster podany w formie burgera kosztuje około 20 USD. Danie nie należy do tanich, ale jest bez wątpienia warte spróbowania. W barach i restauracjach do podanych cen doliczany jest miejscowy podatek VAT w wysokości 12%. Czasami również dopisywany jest napiwek w wysokości ok. 15%. Informacje o podatku i napiwku zawarte są w cenniku i warto na nie zwrócić uwagę, aby się nie mieć niespodzianki podczas płacenia rachunku.

 

Już niedługo na naszym blogu pojawią się wpisy:

Marsh Harbour - stolica jachtingu na Bahamach
Ciekawe i warte odwiedzenia miejsca na południe od Marsh Harbour
Ciekawe i warte odwiedzenia miejsca na północ od Marsh Harbour
Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z naszego rejsu na Wyspach Bahama:

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.