1 - baner.jpg

Co z żeglowaniem na Karaibach?


Karaiby to jeden z najpopularniejszych kierunków, jakie wybieramy na jesienno — zimowe rejsy. My Karaiby wprost uwielbiamy i wracamy tam z uśmiechem na twarzy co roku. Czy może być coś lepszego niż kąpiel w ciepłym morzu, gdzie woda ma turkusowy kolor, a na plaży czekają na nas pyszne drinki, homary i muzyka reggae. W okresie 22.11 - 14.12.2021 zorganizowaliśmy dwa rejsy z Martyniki.

Uwaga: Obecnie żeglowanie po Karaibach nie wiąże się z ograniczeniami, ani formalnościami epidemicznymi. To oznacza, że czartery jachtów na Karaibach są tak samo dostępne dla każdego, jak przed marcem 2020! Treść zamieszczona poniżej została zaktualizowana po raz ostatni 25.01.2022.

Obecnie od osób zaszczepionych przylatujących na Martynikę lub Gwadelupę wymagany jest test PCR, lub antygenowe, wykonany nie wcześniej niż 24 godz. Istotny jest fakt, że o ważności testu decyduje data i godzina pobrania próbki, a nie otrzymania wyniku. Od osób podróżujących jedną linią lotniczą z przesiadką w Paryżu jeden z testów wymagany jest przed rozpoczęciem podróży np. w Warszawie lub Berlinie.


Osoby podróżujące łącząc różne linie lotnicze test muszą, okazać wsiadając do samolotu, z Europy na Martynikę lub Gwadelupę. Istnieje możliwość wykonania testu na jednym z lotnisk w Paryżu. Niezbędny czas na dotarcie do miejsca pobierania próbek oraz kolejkę to minimum 2 godz. Wynik testu otrzymuje się SMS-em, oraz na adres mailowy. Wynik testu antygenowego (koszt 30 EUR) otrzymuje się po od 30 do 48 min. Testu  PCR  w wersji standardowej (koszt 50 EUR) po 24 do 48 godz. w wersji rapide (koszt 70 EUR) po 2 do 4 godz. Po wylądowania na Martynice lub Gwadelupie wszyscy pasażerowie proszeni są o okazanie wyniku testu.  

W pierwszym rejsie wystartowaliśmy z Martyniki z mariny Le Marin (zobacz w Google Maps) w kierunku Gwadelupy (zobacz w Google Maps). Wypływając, nie musieliśmy robić żadnych odpraw ani testów. Żeglując na północ, celowo ominęliśmy Dominikę (zobacz w Google Maps), aby uniknąć testów i czasochłonnych odpraw. Pierwszym naszym przystankiem były wyspy Iles Des Saintes (zobacz w Google Maps), następnie odwiedziliśmy zachodnie brzegi Gwadelupy, kolejnym celem była wyspa Marie Galante (zobacz w Google Maps).

Dzięki temu, że wszystkie odwiedzone wyspy należą do Francji, uniknęliśmy testów i odpraw. W mediach w ostatnich dniach głośno było o zamieszkach na Gwadelupie. Na tej wyspie odwiedziliśmy kilka mniejszych i większych portów i nie spotkały nas żadne zagrożenia i niebezpieczeństwa. Żeglując w drodze powrotnej, ponownie ominęliśmy Dominikę i dlatego po wpłynięciu na Martynikę uniknęliśmy testów i odpraw granicznych.

Realizacja trasy w kierunku południowym wiązała się z pewnymi obostrzeniami, do których musieliśmy się dostosować. Ponieważ cała nasza załoga była po pełnym cyklu szczepień przeciwko Covid 19, każdy z nas posiadał paszport covidowy, więc poniżej zaprezentujemy, jak wyglądają formalności dla osób w pełni zaszczepionych.

Płynąc na Saint Vincent i Grenadyny naszym obowiązkiem jest wysłanie wypełnionego formularza "Yachts request for entry arriving by sea 2021", który otrzymaliśmy od firmy czarterującej jacht. W dokumencie należy podać następujące dane: imiona i nazwiska całej załogi, historię podróży każdej z osób z ostatnich 14 dni, datę podania 1 dawki szczepionki, datę podania 2 dawki szczepionki, rodzaj szczepionki, planowaną datę i miejsce przybycia na Saint Vincent i Grenadyny, długość pobytu, oraz informacje dotyczące jachtu. Formularz wraz z certyfikatami szczepień całej załogi wysyłamy mailem na adres: svgarrivals@gmail.com min. 5 dni przed rozpoczęciem rejsu. Potwierdzenie otrzymania formularza dostaliśmy po 3 godz.

Jeśli chcemy odwiedzić Saint Vincent i Grenadyny musimy posiadać negatywny wynik testu PCR. Test cała nasza załoga zrobiła na Martynice w marinie Le Marin dzień przed rozpoczęciem rejsu, punkt poboru próbek znajduje się w nowej części mariny (zobacz w Google Maps). Testy są wykonywane od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 11:00. Cena testu to 50 EUR. Wynik przychodzi do 24 godz. (my dostaliśmy po 20 godz.) na podany adres mailowy. Po naszym doświadczeniu podpowiadamy, aby wcześniej umówić się na test, wysyłając imiona i nazwiska wraz z datą urodzenia osób zgłaszających się na testy na adres mailowy: marinamarincovid@gmail.com. Wysłanie zgłoszenia przyspieszyło procedurę w dniu pobrania wymazu, gdyż nasze karty zgłoszeniowe były już wypełnione. Wyniki przychodzą (w języku francuskim) i są zabezpieczone. Aby pobrać PDF z wynikiem testu, należy wejść w podany w wiadomości link i wpisać jako hasło datę urodzenia. Kiedy mamy już wszystkie negatywne wyniki testów, należy je wysłać na adres już nam wcześniej poznany: svgarrivals@gmail.com.

Od armatora otrzymaliśmy także informację, że każda osoba powinna wypełnić formularz podróży na stronie: www.stv.servicedx.com. Nie jesteśmy przekonani czy jest to konieczne, nikt po stronie SVG od nas tego nie wymagał i nie sprawdzał, a w potwierdzeniu dalszych kroków również nie otrzymaliśmy informacji, że jest taki obowiązek. Niemniej jednak karnie wypełniliśmy formularze dla każdego członka załogi. O tyle jest to żmudne, że jest tam do wprowadzenia dużo danych, dodatkowo należy załączyć skan paszportu covidowego, skan paszportu, oraz negatywny wynik testu. Przy 10 osobach zajęło nam to ok. 2 godz.

Kolejnym etapem, jest zarejestrowanie odprawy na stronie: www.sailclear.com. Na tej stronie jako pierwszy krok należy wprowadzić dane jachtu, którym będziemy żeglować. Wymaganych jest sporo informacji o  jachcie, które otrzymaliśmy od armatora ok. 2 tygodnie przed rozpoczęciem czarteru. Po wprowadzeniu do systemu informacji o jachcie musimy wpisać dane wszystkich uczestników rejsu: imiona i nazwiska, daty urodzenia, płeć, numery i daty ważności paszportów.

Mimo iż procedury wydają się odstraszające, wcale skomplikowane nie są, ale wymagają czasu oraz dostępu do Internetu. Przed rozpoczęciem rejsu w kierunku Saint Vincent i Grenadyny wyjściowa odprawa graniczna była konieczna, ponieważ opuszczaliśmy terytorium Francji. Odprawę wykonuje się samodzielnie online w recepcji mariny. Konieczne jest podanie informacji dotyczących jachtu oraz uczestników rejsu. Poza imionami i nazwiskami konieczne jest podanie daty i miejsca urodzenia oraz serii i numeru paszportu. Opłata za odprawę wynosi 5 EUR. Miejscami odprawy wejściowej mogą być wyspy Saint Vincent — Young Island (zobacz w Google Maps), Bequia — Port Elizabeth (zobacz w Google Maps), Canouan — Marina Sandy Lane Yacht Club (zobacz w Google Maps) lub Union — Clifton (zobacz w Google Maps).

Wśród osób, które odwiedziły Saint Vincent i Grenadyny panuje opinia, że urzędnicy na Saint Vincent i Bequia są nadmiernie skrupulatni, dlatego wybraliśmy Union. Nie usłyszeliśmy żadnej opinii na temat odprawy na Canouan. Podczas 18 godzin żeglugi przepływamy 120 mil, omijając Santa Lucia (zobacz w Google Maps) i pojawiamy się w porcie Clifton. Odprawa okazuje się zaskakująco łatwa. Po wpłynięciu do zatoki pojawia się osoba w szybkiej łodzi, która pomaga nam w cumowaniu do boi. Tą samą łodzią cała załoga płynie na ląd, w celu dokona odprawy. Ta łódź to rodzaj water taxi, opłata wynosi 5 USD za osobę. Oczywiście mogliśmy na ląd popłynąć naszym pontonem, ale ze względu na czas i wygodę wybieramy taką nie najtańszą formę transportu. Na brzegu wszystkie formalności odbywają się w jednym miejscu. Dzięki rejestracji na stronie www.sailclear.com  jesteśmy na liście jachtów zgłoszonych do odprawy.

Pierwszym etapem jest ocena zdrowia załogi, która polega jedynie na pomiarze temperatury. Kolejnym krokiem jest przekazanie paszportów całej załogi, dokumentu potwierdzającego odprawę wyjściową z Francji, wydruków testów PCR oraz dokumentów jachtu. Miła pani poinformowała nas, że zajmie się wszystkim czynnościami formalnymi i dokumenty będą przygotowane, za około półtorej godz. Czas oczekiwania poświęcamy na spacer po miejscowości oraz pobyt w pobliskim barze. Odprawa, badania lekarskie i cumowanie do boi związane są z opłatami. Usługa agencji 25 USD, badania lekarskie 10 USD za osobę, odprawa graniczna 20 USD, odprawa celna 50 USD, boja 23 USD. Dodatkową opłatą jest rodzaj opłaty klimatycznej. W naszym przypadku 10-osobowej załogi i 8-dniowym pobycie w tym kraju była to kwota 207 USD. Po dokonaniu odprawy i wniesieniu opłat legalnie i z radością w sercu możemy żeglować w karaibskim raju. Należy pamiętać, że przed opuszczeniem Saint Vincent i Grenadyny należy dokonać odprawy wyjściowej.

Po powrocie na Martynikę nie musimy robić testów, jedyną formalnością jest wejściowa odprawa graniczna. Podczas pierwszego rejsu świadomie ominęliśmy Dominiką oraz Santa Lucia podczas drugiego. Były to przemyślane decyzje, dzięki którym uniknęliśmy dodatkowych testów i kosztów. Obszar Saint Vincent i Grenadynów oraz Gwadelupy i przylegających do niej francuskich wysp są bogate, w bardzo atrakcyjne miejsca dlatego oba rejsy były ciekawe i pełne doskonałych wrażeń pomimo ominięcia Dominiki i Santa Lucia. W tym miejscu należy wspomnieć, że dla załogi, która bez testów i odprawy granicznej zeszła na ląd na Dominice zakończyło się to 5-dniową kwarantanną, 4-dniowym aresztem oraz karą finansową w wysokości 2 000 USD za osobę i 6 000 USD za jacht. Podobny los spotkał załogę, która na Santa Lucia przedstawiła sfałszowane wyniki testów PCR.

Obecnie żeglowanie na Karaibach jest możliwe i bezpieczne, ale wymaga spełnienia wymogów formalnych. W styczniu 2022 wracamy na Karaiby.

Dokładamy wszelkich starań, aby informacje umieszczone powyżej były aktualne i poprawne. Jeśli dostrzeżesz jakikolwiek błąd, albo nieaktualną informację prosimy o przesłanie uwag na adres: info@globtourist.com

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.