1 - baner.jpg

Co zabrać na rejs?


Odpowiadamy na jedno z podstawowych pytań: Co zabrać na rejs?

Dokumenty niezbędne do podróży oraz ubezpieczenie

Pamiętajmy, aby przed każdym wyjazdem wykupić sobie ubezpieczenie na czas podróży. Zalecamy ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków oraz Kosztów Leczenia, natomiast skipperom polecamy ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej.

W zależności dokąd się wybieramy musimy pamiętać o zabraniu odpowiedniego dokumentu. Podróżując w ramach Unii Europejskiej wystarczy nam ważny dowód osobisty. Podróżując poza granice Unii niezbędny jest paszport. Warto sprawdzić jaki jest wymóg formalny pod względem ważności dokumentu, często bowiem wymagany jest 6-cio miesięczny okres ważności.

Poza paszportem upewnijcie się, czy kraj docelowy Waszej podróży nie wymaga wizy. W niektórych krajach wizę można uzyskać po wylądowaniu w danym kraju, ale sporo wiz należy zorganizować w ambasadzie danego kraju jeszcze w Polsce jak np. wizę na Kubę czy do Stanów Zjednoczonych. 

   
   

Waluta

Obojętnie w jaki rejon podróżujemy warto zaopatrzyć się zarówno w walutę jak i w kartę płatniczą lub kredytową. Gdziekolwiek jedziemy zawsze warto zabrać ze sobą euro lub dolary, które bez problemu wymienimy na lokalną walutę.

Karta może nam zawsze pomóc, należy jednak być ostrożnym, gdyż banki mogą pobrać od nas wysoką prowizję za wypłatę gotówki oraz przeliczyć nam wypłacaną kwotę po niekorzystnym dla nas kursie. Dla osób , które często podróżują po świecie dobrym rozwiązaniem może być wyrobienie rachunku Revolut. Co to takiego jest ? Możecie przeczytać zaglądając TUTAJ.


 

Leki

Nadciśnienie czy cukrzyca niestety jest dzisiaj bardzo często występującą chorobą. Jeśli przyjmujesz regularnie leki, pamiętaj o ich zabraniu. Dodatkowo zawsze warto zabezpieczyć się w podstawowy zestaw leków na przeziębienie czy wystąpienie alergii. Jeśli cierpisz na jakąś chorobę, zgłoś to skipperowi, aby wiedział jak zareagować w razie niespodziewanej sytuacji.

 

Ochrona skóry i oczu

Większość z nas podróżuje za słońcem. Pamiętajmy, że im dalej na południe tym słonce jest mocniejsze, dlatego niezbędne jest zabranie kremu z filtrem UV. Sami powinniśmy potrafić określić jaki filtr dla naszej skóry jest odpowiedni. 

Najmocniejsze filtry zalecamy chociażby wybierając się na Seszele, które leżą na 5-tym równoleżniku i słonce naprawdę potrafi solidnie poparzyć. Pamiętajmy, aby nie wystawiać się szczególnie na słońce w pierwszych dniach. Poza skórą pamiętajmy o zadbaniu o nasze oczy używając okularów z filtrem UV oraz o nakryciu głowy – czapka z daszkiem, kapelusz czy chustka , co kto lubi.
      

Obuwie oraz odzież

Poza obuwiem musimy zadbać o ubranie wierzchnie, a konkretnie o sztormiak. Ciężki sztormiak nie jest wymagany, gdy płyniemy na rejs w Chorwacji czy Grecji, będzie on przydatny w rejsach, w których warunki bywają ciężkie jak np. na Bałtyku czy Morzu Północnym.

Wybierając się w rejs po ciepłych morzach wystarczy lekki sztormiak lub kurtka przeciwdeszczowa. Jeśli wybieracie się w rejs w miesiącach wiosennych lub jesiennych należy pamiętać, że nawet w Chorwacji, Grecji czy we Włoszech noce mogą być chłodne, więc i polar będzie wskazany.


 

Pościel i ręczniki

Jadąc na rejs, sprawdźcie czy armator wyposaża jacht w niezbędną pościel. Na większości jachtów jest ona zapewniana, ale np. na Balearach wielu armatorów pobiera za nią dodatkową opłatę ok 15 euro za osobę. Jeśli chcesz uniknąć opłaty, należy zabrać swój śpiwór. Podobnie sytuacja ma się jeśli chodzi o ręczniki.

 

Okulary

Jeśli nosisz na co dzień okulary korekcyjne bądź soczewki, pamiętaj o ich zabraniu. Okulary warto zabezpieczyć przed spadnięciem z nosa odpowiednią gumką bądź sznurkiem.

 

Sprzęt elektroniczny

Dzisiaj podstawowym urządzeniem każdego z nas jest smartfon – o nim raczej nie zapomnimy, ale pamiętajmy o zabraniu ze sobą ładowarki oraz powerbanka, który może się przydać, gdy nie będzie możliwości podładowania telefonu. Dzisiaj jest sporo powerbanków, które ładują się z pomocą promieni słonecznych. Poza smartfonem zabieramy najczęściej aparat bądź kamerę.

Aby sprzęt nie uległ zamoczeniu, warto zaopatrzyć się w specjalną nieprzemakalną torbę, która może okazać się bardzo przydatna w sytuacji gdy płyniemy pontonem na ląd. W dobrych cenach takie torby możemy znaleźć w Decathlonie. Na jachcie jest zasilenie 12V (jeśli mamy ładowarkę samochodową – warto zabrać), natomiast będąc w porcie podłączamy się do 230V. Jak wiemy z doświadczenia osób chcących „się podładować” na jachcie nigdy nie brakuje, dlatego zalecamy zabranie przedłużacza i „złodziejki” .

Na jachcie używamy zawsze sportowego obuwia z miękką białą podeszwą. Dlaczego ważna jest, aby była biała? Dlatego, aby nie pozostawić na pokładzie ciemnych śladów. Ważne jest, aby na jachcie, zwłaszcza podczas manewrów poruszać się w obuwiu z zakrytymi palcami. Sandały czy klapki zostawmy sobie na czas, który spędzamy na ladzie. Kalosze wskazane są, gdy wybieramy się w rejs po morzach zimnych jak Morze Północne.

Jadąc w rejony, w których dno jest skaliste bądź występują jeżowce zaopatrzcie się w plastikowe obuwie do chodzenia w wodzie zabezpieczające stopę przed pokaleczeniem. 

      
 

Dodatkowo

Pamiętajmy o zabraniu: biletów, kart upoważniających nas do zniżek jeśli takie posiadamy, przewodników, słowników, maski, fajki, płetwy. Jeśli wybierasz się poza Unię Europejską zabierz router (jeżeli posiadasz odpowiedniego smartfona to z niego możesz zrobić router). Zakup lokalnej karty z transferem danych umożliwi Ci tanie surfowanie. Jeśli jesteś skipperem nie zapomnij o zabraniu swojego patentu!

 

W co się spakować?

Oprócz samej podróży jadąc na jacht musimy również uwzględnić fakt ograniczonej przestrzeni na jachcie. Nie zalecamy zabieranie dużych walizek, zwłaszcza plastikowych. Najlepiej spakować swoje rzeczy w miękką torbę bądź worek żeglarski.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.