1 - baner.jpg

Czarter jachtu - sprawdź, o czym musisz pamiętać!


Od kilku już lat żeglarstwo stało się sportem popularnym, a nie elitarnym i dostępnym tylko dla wybranych. Stąd też coraz większa oferta firm oferujących czartery jachtów na wszystkich akwenach, jakie tylko można sobie wymarzyć. Firmy czarterujące łodzie w swojej ofercie mają spory wybór jednostek, które spełnią nawet najwyższe wymagania. Pierwszy czarter jachtu często budzi obawy, gdyż ilość rzeczy, o których musimy pamiętać, wydaje się być ogromna. W rzeczywistości nie jest to skomplikowane - wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach.

Uprawnienia przede wszystkim

Prowadząc jachty na wodach morskich, w większości regionów niezbędne są uprawnienia. Jeśli wśród załogi, która decyduje się na czarter, jest osoba z patentem jachtowego sternika morskiego i uprawnieniami SRC, czyli świadectwem operatora łączności bliskiego zasięgu, wówczas bez problemu jacht będzie można samodzielnie prowadzić.

W przypadku czarteru łodzi w Chorwacji uznanym uprawnieniem jest Voditelj Brodice zawierający uprawnienia do prowadzenia jachtu wraz ze świadectwem operatora. W przypadku, gdy wśród załogi nikt nie ma uprawnień lub osoby je posiadające nie czują się na siłach, by prowadzić jacht, istnieje opcja czarteru jachtu ze skipperem. Wówczas to on zajmie się profesjonalną obsługą i prowadzeniem jachtu, a także zadba o bezpieczeństwo załogi.


 

Kiedy, gdzie i na jak długo płynąć?

W przypadku akwenów europejskich, a w szczególności Morza Śródziemnego, najczęściej jachty czarteruje się na jeden lub dwa tygodnie. W większości przypadków są to terminy od soboty do soboty. Akweny tropikalne pozostawiają nam dużo większą dowolność w wyborze dnia zaokrętowania oraz czasu trwania rejsu.

Najczęściej sezon żeglarski w Europie rozpoczyna się w maju i kończy w październiku, czyli wtedy, gdy temperatury pozwalają na komfortowe żeglowanie, nawet po zimnych wodach Bałtyku czy Morza Północnego lub na wygrzewanie się w temperaturach przekraczających 30 stopni, gdy wybierzemy akweny południowe lub tropikalne.


 

Jaki jacht wybrać?

Przy wyborze jachtu kluczowa jest ilość osób, która weźmie udział w rejsie, bo to właśnie do liczby podróżujących dobieramy wielkość jachtu. Zwykle na jachcie miejsca do spania znajdują się w kajutach dwuosobowych i w mesie. Tak więc na jachcie dwukabinowym możemy pływać maksymalnie w sześć osób, a na jachcie pięciokabinowym w 12. Dodatkowo należy zdecydować, ile chcemy mieć łazienek i jak wyposażony kambuz. W ofercie czarterowej znajdziemy jednostki na każdą kieszeń, zarówno te z klasy ekonomicznej, jak i bardzo luksusowe. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wiek jednostki, wiek żagli oraz to, czy są rolowane, czy nie oraz na wyposażenie jednostki w ster strumieniowy, ułatwiający cumowanie oraz manewrowanie w ciasnych marinach.

Standardem jest prysznic na pokładzie umożliwiający spłukanie się ze słonej wody po kąpieli. Czasami jachty wyposażone są np. w elektryczne kabestany lub klimatyzację - nie są to rzeczy niezbędne, jednak znacznie podnoszą komfort żeglugi. Wszystkie wymienione powyżej czynniki będą miały wpływ na cenę czarteru. Im nowszy jacht i lepiej wyposażony, tym cena wyższa. Ceny są niższe poza wysokim sezonem, więc jeśli nie zależy nam na bardzo wysokich temperaturach, a nie chcemy rezygnować z komfortu, dobrą opcją jest czarter jachtu na początku lub końcu sezonu.

Jachty są w pełni przygotowane do czarteru i zawierają kompletne wyposażenie kuchni, pościel oraz niezbędne narzędzia nawigacyjne i środki ratunkowe. Zwykle dodatkowo do czarteru płatne jest sprzątanie po rejsie oraz kaucja lub ubezpieczenie kaucji. Należy te opłaty uwzględnić przy wycenie wakacji.



Zaokrętowanie - na co zwrócić szczególną uwagę?

Często docierając do mariny po długiej podróży, najchętniej weszlibyśmy na pokład naszego jachtu i zaczęli wakacje. Zanim jednak to nastąpi, należy dopełnić kilku formalności. Przede wszystkim trzeba podpisać dokumenty, przejąć jacht, zapłacić kaucję i inne opłaty dodatkowe oraz zapewnić osobę, od której jacht czarterujemy, o posiadaniu odpowiednich uprawnień. Najczęściej przekazywaniem dokumentacji zajmują się firmy czarterowe, ale zdarza się, że bezpośrednio na miejscu musimy przedstawić po raz kolejny nasze uprawnienia.

Najważniejszą czynnością jest odbiór jachtu, czyli dokładne jego obejrzenie pod kątem wypełnienia protokołu odbioru zawierającego szereg punktów, które trzeba dokładnie sprawdzić. Pamiętajmy, że mamy prawo zobaczyć każdy element ujęty w raporcie, możemy też pytać o obsługę wszystkich urządzeń, jakie są na jachcie. Nie należy zapomnieć o rozwinięciu żagli w celu oceny ich stanu i ewentualnej pracy rollerów. Wszystkie braki i niezgodności muszą być wykazane oraz opisane przed przejęciem jachtu. Należy też sprawdzić środki ratunkowe i zabezpieczenia dla załogi, tak aby w trudnych warunkach żeglowania jacht posiadał komplety kamizelek ratunkowych oraz szelek z wąsami dla wszystkich członków załogi.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.