1 - baner.jpg

Gdzie wybrać się na żagle w Polsce?


Sezon żeglarski w Polsce wielkimi krokami dobiega końca, mimo że schyłek września, październik i część listopada na pewno będą jeszcze wykorzystywane przez amatorów żeglugi w odrobinę bardziej ekstremalnych warunkach niż ciepłe lato. Przed powrotem kolejnego sezonu żeglarskiego warto się już dziś zastanowić, jakie miejsca w Polsce są warte Waszych odwiedzin. Poniżej znajdziecie te znane i te trochę mniej popularne akweny wodne, które mogą być strzałem w dziesiątkę na przyszłoroczny wakacje pod żaglami.

Wielkie Jeziora Mazurskie

Mazury są jednym z najczęściej odwiedzanych i najbardziej znanych akwenów żeglarskich. Szlak liczy sobie ponad 120 km i ciągnie się od Giżycka do Rynu. Żeglarze z chęcią i sentymentem odwiedzają szereg portów, w tym Sztynort, leżący na połączeniu dwóch jezior: Mamrów i Dargina, dysponujący dużą mariną, z wszelkimi udogodnieniami oraz legendarną tawerną “Zęza”, w której często rozbrzmiewają szanty śpiewane do rana. Amatorzy żeglarstwa i wspinaczki na Mazurach też znajdą możliwości rozwijania obu pasji.

Mogą to zrobić przenosząc się w klimaty rodem z Wollfensteina, odwiedzając poniemieckie tamy, do których łatwo dojść, cumując łódkę na przystani w Leśniewie. Ci, którzy lubią przyrodę, mogą zaryzykować cumowanie łódki na dziko przy stacji  badawczej w Popielnie, gdzie przy odrobinie szczęścia można natknąć się na stada biegających wolno koników polskich i obserwować je z bliska. Miłośnicy spokoju na Szlaku Wielkich Jezior chętnie wybierają akweny ustanowione strefami ciszy, na których nie spotkamy motorówek a jedynie małe łodzie rybackie i żaglówki napędzane silnikami elektrycznymi. W czasie rejsu nie można oczywiście pominąć stolicy polskiego żeglarstwa - Mikołajek.


 

Szwajcaria Kaszubska, Kaszubskie Morze, Bory Tucholskie

Kaszuby są nadal terenem mniej obleganym przez żeglarzy, mimo że należące do Szwajcarii Kaszubskiej Jeziora Wdzydzkie stanowią jedne z większych akwenów zamkniętych na terenie Polski.  Amatorzy żeglarstwa odnajdą tu przede wszystkim spokój, dużą ilość niewielkich przystani i sporo atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć, odwiedzając niektóre z portów.

Przykładem może być jedyne w swoim rodzaju Muzeum Etnograficzne we Wdzydzach, założone na początku XX w i obejmujące obszar 22 ha. Jeziora wchodzące w skład akwenu są bogate w zatoki, wyspy oraz obszary zupełnie dzikie. Mimo pozornego spokoju, amatorzy rozrywek znajdują tu szereg imprez żeglarskich, organizowane są regaty, a jeziora i okolice można obserwować z kilku punktów widokowych. Nie brakuje też barów i restauracji.


 

Solina

Żeglarze czasem sądzą, że sztucznie stworzone zbiorniki wodne nie są atrakcyjne pod względem żeglugi. Jezioro solińskie na pewno stanowi wyjątek od reguły. Jest to zbiornik o powierzchni 22 km kw, z ciekawą, bardzo rozwiniętą linią brzegową, bogatą w zatoczki, wysepki i dzikie plaże, uzupełnioną szeregiem ośrodków turystycznych i marin, w tym ośrodka Polańczyk. Mimo że akwen nie wydaje się duży, to stanowi wyzwanie nawet dla wytrawnych żeglarzy. Wynika to z wyższego położenia jeziora oraz częstej zmienności wiatrów.

Podobnie jak Kaszuby, tereny wokół Soliny, zwanej morzem bieszczadzkim, są mniej zurbanizowane i skomercjalizowane niż Mazury, a więc polecane amatorom ciszy i spokoju. Do dyspozycji żeglarzy są dwie trasy: pierwsza prowadząca do Wołkowyi i Zawoza oraz druga, znacznie mniej uczęszczana w kierunku Zatoki Czarnego, bogata w miejsca warte zobaczenia, w tym szereg wysp i Półwysep Brossa. Ogromną zaletą wód Jeziora Solińskiego jest temperatura wody w lecie dochodząca do 24 stopni.


 

Szlak Ostróda-Iława

Północna Polska posiada swój własny kompleks jezior rozciągający się pomiędzy Ostródą, Iławą i Elblągiem, z których najbardziej znany jest Jeziorak. Tereny te stanowią miłą odmianę dla żeglarzy mazurskich, polegająca na cumowaniu w małych rodzinnych przystaniach i bardzo atrakcyjnych cenach. Jeziorak to najdłuższe w Polsce naturalne jezioro rozciągające się na 23 km, często ze stromymi i mało zalesionymi brzegami. Na Jezioraku żeglarze chętnie cumują do jednej z trzech wysp: dwóch bliźniaczych zwanych Gierczakami lub Wyspy Łąkowej. Mimo rynnowego ukształtowania Jeziorak żeglarzy przyciąga piaszczystymi plażami, do których bez problemu dopłynie żaglówka.

Na trasie znajduje się szereg miejscowości np. Siemiany, w których można uzupełnić zaopatrzenie lub miło spędzić czas w okolicznych restauracjach i barach. Ciekawą odnogą Jezioraka jest Jezioro Płaskie (uwaga - oddzielone linią wysokiego napięcia), akwen objęty strefą ciszy, dziki, ale posiadający miejsce do cumowania i biwakowania. Drugą możliwością jest udanie się z Jezioraka kanałem na jezioro Ewingi. To płytki, malowniczy i spory akwen, jednak bez infrastruktury żeglarskiej, więc planując tam nocleg, należy mieć własne zaopatrzenie. Cumowanie również może być utrudnione i należy się liczyć z szeregiem mielizn czyhających na żeglarzy.

Podsumowując, warto na przyszłe wakacje wybrać mniej uczęszczane szlaki żeglugowe i poznać miejsca dotąd nieodkryte.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.