1 - baner.jpg

Góry Velebit – dziewiczy zakątek Chorwacji


Forma wybrzeża Chorwacji jest niesamowicie zróżnicowana. Urokliwe zatoczki, rajskie wyspy, piękne plaże i.… wspaniałe górskie szczyty. Chorwacja nieustannie nas zaskakuje! Jedno z piękniejszych pasm górskich rozciąga się wzdłuż wybrzeża północno-dalmatyńskiego – mowa o górach Velebit.

Pasmo Velebitu rozciąga się na długości około 150 kilometrów wzdłuż Morza Adriatyckiego. Jednym z pomysłów na ich poznanie jest czarter jachtu w Chorwacji. Widok na góry Velebit z pokładu jachtu jest niezapomnianym przeżyciem! Czym wyróżniają się te góry?

Nie są ani najwyższe, ani największe, są za to niezwykłe! Na ich terenie mieszczą się dwa parki narodowe: Park Narodowy Paklenica oraz Park Narodowy Velebitu Północnego. Ten drugi powstał w 1999 roku co czyni go najmłodszym parkiem narodowym na terenie Chorwacji. To jednak nie oznacza, że nie jest wart uwagi!

 

Górskie widoki z pokładu jachtu

Najlepszą porą do zwiedzania i podziwiania tej strony Chorwacji są letnie miesiące. Podczas nich temperatury są znacznie przyjaźniejsze. To sprzyja żeglowaniu po wodach Adriatyku z widokiem na zbocza Velebitu opadające do morza. Ten masyw górski zbudowany jest ze skał osadowych.

Formy krasowe sprawiają, że góry Velebit momentami przypominają nierzeczywiste krainy, rodem z kart powieści fantasy. Góry Velebit to gratka dla miłośników turystyki górskiej. Przez cały masyw wytyczonych jest wiele szlaków, z których podziwiać można chorwacką florę i faunę.

A jest co podziwiać! Nie bez powodu Park Narodowy Północny Velebit został przez organizację UNESCO ogłoszony Światowym Rezerwatem Biosfery. Tutejsze tereny porasta wiele rzadkich gatunków roślin. Występują tu endemiczne gatunki zwierząt, co sprawia, że Velebit jest niezwykle istotny dla ekosystemu.

 

Atrakcje gór Velebit

Okolice masywu Velebit obfitują w atrakcje! Zakochają się w tej krainie nie tylko fani górskich wędrówek. Wapienne skałki, z przedziwnymi formami naciekowymi to istny raj dla wspinaczy – i to przez okrągły rok. Warto też odwiedzić ogród botaniczny założony na zboczu góry Zavizan.

Imponujący zbiór roślinności, umieszczony pomiędzy skałami tworzy niesamowity efekt. Będąc w okolicy, trzeba koniecznie zobaczyć niezwykłe formacje skalne tzw. kukovi. To kilkadziesiąt bloków skalnych, o wysokości ponad 1600 m, które stworzyły woda i wiatr.

Wyglądają jakby wyrastały z praktycznie płaskiego terenu! Jeżeli zapragniecie odpocząć od zapierających dech w piersiach górskich wrażeń, możecie oddać się relaksującemu wędkowaniu lub po prostu podziwiać widoki z pokładu komfortowego jachtu.


 

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.