1 - baner.jpg

Jak dobrze zaplanować rejs w Chorwacji cz. 2.


Jeśli żeglujesz po raz pierwszy w Chorwacji i nie masz zbyt dużego doświadczenia w pływaniu po morzu, nie należy zakładać zbyt ambitnej trasy rejsu. Wody Chorwacji są przyjaznym miejscem dla początkującego żeglarza morskiego ze względu na niewielkie odległości między portami i dużą ilość dobrze osłoniętych zatok. Pamiętajmy jednak, że brzegi są skaliste i każdy błąd może nas wiele kosztować. Dobrym pomysłem na pierwszy raz jest wyczarterowanie jachtu ze skipperem, który posiada udokumentowane umiejętności żeglarskie i doskonałą znajomością akwenu. Dzięki temu mamy zapewnionego doświadczonego kapitana i gwarancję odwiedzenia najciekawszych miejsc

Plan rejsu

Jeśli żeglujesz po raz pierwszy w Chorwacji i nie masz zbyt dużego doświadczenia w pływaniu po morzu, nie należy zakładać zbyt ambitnej trasy rejsu. Wody Chorwacji są przyjaznym miejscem dla początkującego żeglarza morskiego ze względu na niewielkie odległości między portami i dużą ilość dobrze osłoniętych zatok.

Pamiętajmy jednak, że brzegi są skaliste i każdy błąd może nas wiele kosztować. Dobrym pomysłem na pierwszy raz jest wyczarterowanie jachtu ze skipperem, który posiada udokumentowane umiejętności żeglarskie i doskonałą znajomością akwenu.

Dzięki temu mamy zapewnionego doświadczonego kapitana i gwarancję odwiedzenia najciekawszych miejsc. Aby przygotować się do samodzielnego prowadzenia jachtu, można także wcześniej popłynąć jako uczestnik rejsu zorganizowanego w Chorwacji przez firmę, która proponuje takie imprezy.

Wówczas pod okiem doświadczonego kapitana poznajemy specyfikę akwenu. Rejsy takie organizowane są w okresie od maja do października. Z ofertą można zapoznać się na stronie w zakładce: rejsy w Chorwacji.

Żeglując po raz pierwszy w Chorwacji, lepiej zrezygnować z pływania nocą, mimo że system świateł nawigacyjnych w tym rejonie jest bardzo dobrze przygotowany. Należy również unikać żeglowania w   trudnych warunkach atmosferycznych.

Jeżeli spotka nas zła pogoda, powinniśmy przeczekać ją w porcie lub dobrze osłoniętej zatoce. Przygotowując trasę rejsu, powinniśmy zaplanować ją tak, aby krótko przed datą oddania jachtu znajdować się w miarę blisko portu, w którym kończymy rejs.

Większe przeloty należy wykonać w pierwszych dniach rejsu. Dzięki takiej taktyce unikniemy nieterminowego powrotu do portu, a co się z tym wiąże - zakończenia czarteru wskutek, np. załamania pogody. Znajdując się blisko końcowego portu, nawet w bardzo trudnych warunkach pogodowych zdołamy pokonać niewielki dystans.

Oczywiście zawsze należy pamiętać, że życie i zdrowie są ważniejsze od ewentualnej utraty kaucji za nieterminowe oddanie jachtu.


 

Co zabrać na pokład?

Po pierwsze, do spakowania rzeczy wybierzmy zamiast twardej walizki miękkie torby, ponieważ łatwiej pomieścić je w małych jachtowych schowkach. Niezależnie od pory roku, w jakiej wybieramy się na rejs, zawsze warto zabrać trochę cieplejszej odzieży. Nawet latem, gdy musimy płynąć nocą w trudnych warunkach atmosferycznych, możemy zmarznąć.

Przydatny będzie również sztormiak lub nieprzemakalna kurtka.  Nie powinniśmy zapomnieć o   kremie zabezpieczającym przed działaniem słońca. Musimy pamiętać, że na południu Europy słońce opala nas znacznie intensywniej niż w naszym kraju, ponadto, będąc na jachcie, większość czasu spędzamy na pokładzie i dlatego szczególnie w pierwszych dniach rejsu wskazane jest stosowane kremów z wysokim filtrem.

Rzeczy wartościowe, na przykład paszport, telefon komórkowy, aparat fotograficzny, komputer czy kamerę, należy zabezpieczyć przed wilgocią, deszczem lub ochlapaniem. Ekwipunek żeglarza powinien zawierać obuwie ze specjalnymi antypoślizgowymi podeszwami.

Na jachcie nie nosi się butów z wąskimi obcasami, dla własnego bezpieczeństwa i aby zapobiec uszkodzeniom pokładu! Bardzo ważne są okulary przeciwsłoneczne szczelnie zakrywające oczy.

Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej id 01 lipca 2013 r. Oznacza to, że obywatel polski może wjechać dna terytorium Chorwacji na podstawie ważnego dowodu osobistego i przebywać tam bez żadnych zezwoleń do 3 miesięcy od daty wjazdu.


 

Jak dotrzeć do Chorwacji?

Samochodem osobowym mieszkańcy Polski centralnej i południowej najczęściej jadą przez Czechy, Austrię i Słowenię lub przez Czechy, Słowację i Węgry. Ci, którzy mieszkają w Polsce zachodniej, ze względu na lepszą jakość dróg jadą przez Niemcy, Austrię i Słowenię.

W Chorwacji obecnie istnieje sieć autostrad pozwalających szybko dotrzeć na półwysep Istria w rejon Zadaru i Splitu. Docelowo zostanie oddany do użytku odcinek autostrady do Dubrownika. W miesiącach letnich utrzymywane są połączenia lotnicze z Polski do Chorwacji. 


Przez cały rok latają do Chorwacji samoloty z Berlina. Podróż koleją nie jest godna polecenia ze względu na długi czas przejazdu i znaczne koszty. Od maja do października firma GlobTourist zapewnia transport autokarowy z większości dużych polskich miast do chorwackich marin znajdujących się na wybrzeżu Dalmacji pomiędzy  Zadarem a Splitem. Rozkład jazdy można znaleźć w zakładce: autokar do Chorwacji.


 

Kaucja

Powszechną praktyką jest pobieranie przez armatora kaucji w wysokości od tysiąca do nawet kilku tysięcy euro. Wysokość kaucji jest uzależniona od wartości jachtu. Nie musimy wpłacać depozytu w postaci gotówki, wystarczy zablokowanie odpowiedniej kwoty na karcie kredytowej.

Jeżeli podczas rejsu nie powstaną żadne straty, depozyt jest zwracany w całości. Aktualnie u większości armatorów istnieje możliwość ubezpieczenia kaucji.  Wówczas nie wpłacamy kaucji, a   jedynie płacimy kwotę za ubezpieczenie kaucji. W wielu przypadkach poza opłatą za ubezpieczenie kaucji pojawia się również zredukowana kaucja zwrotną, którą odbieramy po zakończeniu rejsu, jeżeli na jachcie i jego wyposażeniu nie powstaną straty.

Jeżeli armator nie oferuje ubezpieczenia kaucji możemy ja ubezpieczyć na przykład w firmie Yacht-Pool. Obecnie większość czarterujących jachty korzysta z ubezpieczenia kaucji. Podnosi to komfort psychiczny długo wyczekiwanych wakacji. Przy przejmowaniu jachtu upewnij się, co dokładnie pokrywa suma wpłaconej kaucji lub co pokrywa ubezpieczanie kaucji.

Wszystkie jachty ubezpieczone są w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Zazwyczaj firmy czarterowe potrącają z kaucji koszty związane z usunięciem szkód, jakie powstaną podczas rejsu w wyniku nieprawidłowego używania sprzętu i popełnionych błędów.

Możesz także utracić kaucję, jeśli nie uda Ci się zwrócić jachtu w uzgodnionym czasie i miejscu, lub gdy oddasz jacht z nieuzupełnionym zbiornikiem paliwa. Część firm czarterowych pobiera opłatę za sprzątanie końcowe jachtu. Informacje o wysokości kaucji i opłatach dodatkowych powinny być ujęte w umowie, jaką zawierasz z polskim przedstawicielem chorwackiej firmy czarterowej.


 

Przejmowanie jachtu

Przejmowanie jachtu zajmuje zazwyczaj około godziny. Warto ten czas wykorzystać na dokładne zapoznanie się z jednostką i zasadami działania znajdujących się na niej urządzeń. W szczególności należy:
 
  • zlokalizować miejsce przechowywania środków bezpieczeństwa takich jak: kamizelki ratunkowe, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy, zapasowy ster, race sygnalizacyjne
  • zorientować się: jak używać gazu i gdzie znajdują się zawory odcinające dopływ gazu, jak obsługiwać silnik, jak działa stacja UKF i inne urządzenia nawigacyjne znajdujące się na wyposażeniu jachtu oraz jak używać kotwicy i gdzie znajduje się bezpiecznik windy kotwicznej
  • zapoznać się z mechanizmami rolowania żagli
  • sprawdzić działanie silnika do pontonu
  • dowiedzieć się, gdzie znajdują się zawory służące do pobierania wody z poszczególnych zbiorników   

Warto zapoznać się jak najdokładniej z jachtem i bez obaw zadawać jak najwięcej pytań. W protokole należy odnotować wszelkie zauważone uszkodzenia i nieprawidłowo działające urządzenia. Rozsądnie jest uzyskać od osoby przekazującej jacht informacje na temat akwenu, po którym będziemy żeglować.

Po zakończeniu przekazywania jachtu podpisywany jest protokół, w którym znajduje się lista wyposażenia jachtu. Na podstawie tego protokołu jacht będzie odbierany przez firmę czarterową po zakończeniu rejsu. Przy przejmowaniu jachtu należy upewnić się, że otrzymaliśmy od armatora niezbędne dokumenty jachtu wraz z polisą i listą załogi. Najczęściej stosowanymi językami podczas przekazywaniu są angielski, niemiecki oraz włoski, nie musimy więc stresować się brakiem znajomości języka chorwackiego.

 

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.