1 - baner.jpg

Karaiby - czy warto odwiedzić wyspę Bequia?


Bequia Port Elizabeth. Wpływamy do dużej zatoki Admiralty Bay, w głębi, której znajduje się Port Elizabeth, największa miejscowość na wyspie Bequia. Prawą burtą mijamy cypel, przy brzegach którego widzimy wrak statku, który osiadł na skałach wiele lat temu o czym świadczą skorodowane resztki jego dawnej konstrukcji.

Miejsca do cumowania i kotwiczenia

Płynąc dalej mijamy dwie mniejsze zatoki z ładnymi piaszczystymi plażami Lower Bay (zobacz w Google Maps) oraz Princess Margaret Bay (zobacz w Google Maps). Istnieje możliwość bezpiecznego kotwiczenia przy plażach. W zatokach na lądzie znajduje się kilka barów oraz sklep spożywczy. Zatoki oddalone są od głównej miejscowości około półtorej kilometra. W Port Elizabeth, z wyjątkiem niewielkiego pomostu należącego do The Yacht Club Bequia. Adres strony internetowej:  www.yachtclub.vc.  Numer telefonu: +1 784 457 3361, nie ma miejsca do cumowania dla jachtów. Możemy kotwiczyć lub zatrzymać się na boi. Na brzegu jest kilka pomostów przystosowanych do cumowania pontonem. Kotwiczenie jest bezpłatne, a dobowa opłata za boję wynosi 60 EC. Ilość boi jest tak duża, że cumowanie nie stanowi w tym miejscu problemu. W znalezieniu boi oraz cumowaniu do niej pomaga nam jeden z miejscowych, poruszający się po zatoce szybką łodzią motorową, i to właśnie on pobiera opłatę za skorzystanie z boi. Większe łodzie pływające po zatoce oferują ropę, benzynę, usługi prania odzieży oraz tankowanie jachtu słodką wodą. Litr wody kosztuje 0,25 EC.

 

Odprawa graniczna

W Port Elizabeth można dokonać odprawy granicznej. Urząd celny oraz imigracyjny czynne są również w sobotę i niedzielę. Oba urzędy znajdują się w tym samym pomieszczeniu, w budynku w pobliżu bazy promowej. Godziny otwarcia od  poniedziałku do piątku 08.30 - 18.00, sobota 08.30 - 12.00 oraz 15.00 - 18.00 w niedziele i święta 09.00 - 12.00 oraz 15.00 - 18.00. Odprawa wejściowa i wyjściowa jest płatna.

 

Bezpieczeństwo cumowania i kotwiczenia

Zatoka otoczona jest wysokimi obficie porośniętymi soczyście zieloną roślinnością brzegami. Kształt linii brzegowej powoduje, że czasami pojawiają się silne szkwaliste podmuchy wiatrów spadowych. Prawie nigdy nie pojawia się zafalowanie.

 

Na lądzie

W miejscowości znajdziemy targowisko z warzywami i pamiątkowymi koszulkami, sklepy, bank, bankomat, punkt wymiany butli gazowych, aptekę, punkt pomocy medycznej, posterunek policji, sklep żeglarski, żaglownia oraz serwis jachtów. Bez wątpienia Port Elizabeth jest najlepszym miejscem na całych Grenadynach do dokonania napraw na jachcie oraz zakupu wyposażenia. Z Port Elizabeth pływają promy zapewniające komunikację między wyspami Saint Vincent, Canouan oraz Union.

 

Gdzie warto zjeść w Port Elizabeth?

W pobliżu bazy promowej dosyć często czynny jest uliczny punkt gastronomiczny oferujący dania w formie take away. Przykładowo za zestaw: ziemniaki, surówka oraz grillowany kurczak lub wieprzowina zapłacimy 15EC.
W centrum oraz przy wschodnim brzegu znajdziemy liczne bary i restauracje oferujące wszelkiego rodzaju dania. Możemy zjeść pizzę, kuchnię kreolską oraz bardziej wyszukane dania z lobstera. Niemal wszystkie lokale oferują bezpłatne Wi-Fi. W niektórych lokalach można wieczorami spędzić czas słuchając muzyki granej na żywo. Do ciekawszych lokali należą:

 
  • Papa's, numer telefonu: +1 784 457 3443, lokalu są duże ekrany, na których można oglądać ciekawe wydarzenia sportowe, w sobotnie wieczory muzyka na żywo.
  • Maria's Cafe, numer telefonu:  +1 784 458 3116, specjalizuje się w kuchni kreolskiej.
  • Gingerbread, numer telefonu: +1 784 458 3800, adres strony internetowej: www.gingerbreadhotel.com, lokal posiada taras, z którego można cieszzyć widokiem na całą zatokę. Przy restauracji jest pomost dla pontonów.
  • The Black Pearl, numer telefonu: +1 784 456 9868, doskonałe owoce morza oraz happy hours w godzinach 17.30 - 19.30.


Nurkowanie
Wody wokół Bequia są atrakcyjnym obszarem do nurkowania. Godnymi polecenia centrami nurkowymi są:
 
  • Dive Bequia
Strona internetowa: www.divebequia.com
Numer telefonu: +1 784 458 3504
Adres email: cathydivebequia@icloud.com

 
  • Dive Adventures
Strona internetowa: www.bequiadiveadventures.com
Numer telefonu: +1 784 458 3826
Adres email:
adventures@vincysurf.com
Kanał UKF: 68

 

Zwiedzanie wyspy

Będąc na Bequia warto odbyć wycieczkę samochodową po wyspie. Podczas wycieczki mamy okazje odwiedzić rezerwat żółwi, Fort Hamilton oraz podziwiać wspaniałą przyrodę Bequia. Samochody, którymi możemy odbyć taką wycieczkę znajdziemy w pobliżu bazy promowej. Rezerwacji samochodu lub samochodu z kierowcą możemy dokonać w firmie:
  • Bequia Jeep Rentals
www.bequiajeeprentals.com
Numery telefonów:
+1 784 458 3760
+1 784 527 2092

Wycieczka z kierowcą kosztuje 8USD za osobę za godzinę trwania wycieczki. Aby odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca na wyspie należy na to przeznaczyć około cztery godziny. Krótsza wycieczka, na przykład dwugodzinna również dostarczy sporo wrażeń.

Osoby preferujące aktywną formę wypoczynku mogą wypożyczyć rower górski w Piper Marine Store +1 784-457-3856 i w ten sposób zwiedzać wyspę. Żeglując po Grenadynach bez wątpienia warto odwiedzić Bequia i Port Elizabeth.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.