1 - baner.jpg

Karaiby Martynika – marina Le Marin


Żeglarzy z Polski możemy spotkać na całym świecie. Jeszcze do niedawna tak odległe i niedostępne wydawały się akweny za oceanem, dzisiaj żeglując na Karaibach czy Seszelach bardzo często możemy spotkać naszych rodaków. Niezaprzeczalnie najbardziej popularnym kierunkiem rejsów zimowych są Karaiby. Karaiby to raj dla żeglarzy. Kiedy u nas panuje zima, po 9 godzinach lotu przez Atlantyk lądujemy w innej rzeczywistości.

Czarter jachtu z Martyniki

Najpopularniejszym miejscem rozpoczęcia rejsów po Karaibach jest Martynika. Zapewne wiąże się to ze stosunkowo łatwym dotarciem na miejsce. Codziennie z Paryża mamy bezpośrednie połączenia lotnicze.

Z lotniska do mariny Le Marin nie ma żadnego połączenia autobusowego, więc aby się tam dostać należy zamówić taksówkę. Koszt przejazdu wynosi od 50 – 120 EUR w zależności jak pojemny samochód potrzebujemy dla naszej załogi. Można również rozważyć wypożyczenie samochodu na lotnisku z możliwością zwrotu pojazdu w Le Marin. Do mariny mamy do pokonania ok. 30 km, czas przejazdu w zależności o warunków na drodze 30-40 min.

Adres mariny: Port de Plaisance, Bassin tortue, 97290 Le Marin, Martinique

Marina Le Marin powstała w latach 90-tych. Przez ostatnie 20 lat ewoluowała stając się prawdziwym żeglarskim centrum czarterowym. Marina posiada dzisiaj 860 miejsc do cumowania i około 100 boi. W 2010 roku została oddana do użytku jej nowa część, znajdująca się na powierzchni 4 500 m². Obecnie marina przyciąga ok. 55 000 żeglarzy rocznie.

W marinie znajduje się stacja paliw czynna codziennie w godzinach 07:00 - 17:00, biuro portowe, centrum medyczne, pralnia, punkt celny, a także liczne sklepy, centra nurkowe i sklepy wędkarskie. Biuro mariny jest otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach od 08:00 – 17:00. Marina oferuje 30 min. na dzień dostęp do Internetu. W biurze mariny można dokupić dodatkowy transfer w cenie  6 EUR za 2 GB. Pamiętajmy, że Martynika jest francuską wyspą, dlatego śmiało możemy używać naszego transferu danych, który nie jest już tak kosztowny w krajach europejskich jak kiedyś.

Na Karaibach najczęściej czarteruje się katamarany. Jachty jednokadłubowe występują w ofercie czarterowej bardzo rzadko.


 

Przylot na Martynikę

Sezon żeglarski trwa na Karaibach od listopada do maja, w pozostałych miesiącach istnieje ryzyko wystąpienia huraganów. Najwyższe ceny czarterów są w okresie świąteczno – noworocznym, wtedy też ceny biletów lotniczych mogą być  kilka razy większe  niż w pozostałych okresach. Poza okresem świąteczno – noworocznym bilet na Karaiby  na trasie Warszawa - Martynika - Warszawa kupiony z odpowiednim wyprzedzeniem kosztuje ok. 2 500 PLN. My zachęcamy podróż na jednym bilecie. Chociaż jest to wersja droższa, ale daje gwarancję, że gdy pierwszy samolot nie doleci na czas do Paryża, przewoźnik nam zapewni dolot najbliższym dostępnym lotem. Taką opcję oferują linie Air France.

Większość samolotów z Europy na Martynice ląduje w godzinach popołudniowych i wieczornych, dotrzemy do mariny po zapadnięciu zmroku. Biura firm czarterowych o tej porze są już nieczynne. W tej sytuacji przejęcie jachtu w dniu przybycia na wyspę jest niemozliwe, armator zostawia w umówionym miejscu klucze do jachtu, możemy na nim spać. Przejęcie jachtu odbędzie się kolejnego dnia rano. Wieczór można spędzić w popularnej wśród żeglarzy znajdującej się na terenie mariny restauracji Le Mango Bay. Niewątpliwymi zaletami tego lokalu są ciekawa kuchnia i bezpłatny dostęp do Internetu.


 

Zaprowiantowanie jachtu

Przed rozpoczęciem rejsu warto zrobić zaopatrzenie jacht. W bezpośrednim sąsiedztwie nowej części mariny jest supermarket Simply otwarty codziennie w godzinach 08:00 - 19:30, w niedziele 08:00 - 12:30, około kilometr od mariny jest supermarket Carrefour czynny codziennie 08:30 - 20:00. Carrefour bez dodatkowej opłtay zapewnia dostarczenie zakupionego towaru w pobliże pomostu, przy którym stoi jacht. Oba sklepy są dobrze zaopatrzone i warto ten fakt wykorzystać ponieważ na pozostałych karaibskich wyspach będziemy mieli niewiele okazji do spotkania tego typu sklepów.

 

Odprawa celna

Po zakończeniu formalności u armatora ale przed wypłynięciem musimy dokonać odprawy granicznej jachtu i załogi. Możemy zrobić to w dwóch punktach na terenie mariny. Odprawę wykonujemy samodzielnie korzystając z komputera specjalnie do tego celu przygotowane komputera. Pewnym utrudnieniem dla większości europejczyków jest francuski układ klawaiatur, na której część liter ma inne położenie. Za odprawę musimy zapłacić 5 EUR.

 

Na co zwrócić uwagę wypływając z mariny

Wypływając z Le Marin musimy pamietać, że oznaczenie toru jest w systemie IALA B. Należy trzymać się wyznaczonego toru ponieważ opuszczenie go może zakończyć się na jednej z licznych raf koralowych znajdujących się w okolicy. Po opuszczeniu toru możemy skierować się w stronę zatoki Sainte Anne, jest to dobre miejsce na pierwszą lub ostatnią  kąpiel podczas karaibskiego rejsu. Zatoka Sainte Anne jest dobrze osłonieta od wiatru i zafalowania, w niewielkim miasteczku znajdziemy bankomaty, aptekę,  posterunek policji, sklepy oraz liczne bary i restauracje. Na ląd należy popłynąć pontonem ponieważ pomost nie jest przystosowany do cumowania dużym jachtem.

Gdy kończymy rejs w Le Marin jacht musimy opuścić w godzinach porannych. Samoloty z Martyniki odlatują wieczorem. Sposobem na wypełnienie tego czasu jest wycieczka samochodowa po wyspie. Dobrym pomysłem jest wynajęcie minibusa z miejscowym kierowcą, który pkaże nam najciekawsze miejsca na wyspie, wycieczkę zakończy na lotnisku w momencie gdy rozpoczyna się odprawa na nasz samolot. Inny sposób to wypożyczenie samochodu w Le Marin z możliwością oddania na lotnisku. W czasie wycieczki waro odwiedzić Fort de France, ogrody botaniczne Jardin Balta, jedne z licznych wodospadów znajdujących sie na martynic i oczywiście destylarnię rumu.

Przeczytaj na BLOGU -- >>> Żeglowanie na Karaibach
Przeczytaj na BLOGU -- >>> Internet na Karaibach – praktyczne informacje jak z niego korzystać
Przeczytaj na BLOGU -- >>> Jak wymieniać pieniądze na Karaibach
Przeczytaj na BLOGU -- >>> Martynika – raj dla turystów
Przeczytaj na BLOGU -- >>> Saint Lucia – karaibska wyspa pełna atrakcji turystycznych
Przeczytaj na BLOGU -- >>> Mayreau – Wyspy Karaibskie w kameralnej odsłonie

Chcesz zobaczyc jak się żegluje na Karaibach ? Zobacz nasze video relacje >>> TUTAJ

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.