1 - baner.jpg

Kaucja i ubezpieczenie kaucji


Czarter jachtu to spora odpowiedzialność, również finansowa. Jachty są drogie, te największe i najbardziej luksusowe warte są fortunę. Te najczęściej czarterowane, czyli ze średniej półki to również spory wydatek. Naturalną konsekwencją jest zatem ubezpieczanie jachtów przez właścicieli, podobnie jak ubezpieczamy inne wartościowe rzeczy, np. samochody czy mieszkania. Ale czarterując jacht musimy wpłacić kaucję. Czym jest kaucja przy czarterze i dlaczego samo ubezpieczenie nie wystarcza?

Co to jest kaucja przy czarterze jachtu?

Kaucja, jest określoną kwotą, którą należy zostawić u armatora przed rozpoczęciem czarteru na poczet ewentualnych strat, które mogą powstać w trakcie rejsu. Jest to zabezpieczenie armatora na wypadek uszkodzenia jachtu bądź start w wyposażeniu (uszkodzenie lub zgubienie wyposażenia). Jeśli nic takiego się nie stanie, to przy zdaniu jachtu odzyskasz całość wpłaconej kaucji.

Ktoś może zapytać “Dlaczego muszę wpłacać kaucję, skoro jacht jest ubezpieczony?”. To prawda, jachty są ubezpieczone, ale kaucja ma przede wszystkim chronić interesy armatora. Pozostawiona kwota jest pewnego rodzaju “motywacją”, aby załoga dbała o jacht i jego wyposażenie.

Można też pokusić się o porównanie do wkładu własnego znanego z ubezpieczeń. Przykładowo: Wykupiliście dodatkowy pakiet ubezpieczania do laptopa i jakiś czas później niechcący zalewacie go kawą. Wykupione ubezpieczenie pokrywa koszty naprawy, ale jedynie powyżej ustalonego w umowie wkładu własnego. Ta dodatkowa kwota to właśnie wkład własny w ubezpieczenie. Kaucja może być dla armatora swego rodzaju zabezpieczeniem przed stratami o wartości nie przekraczającej wkładu własnego, tym samym nie objętymi ubezpieczeniem.

Warunki umów pomiędzy ubezpieczycielami a armatorami nie są powszechnie znane. Ale z pewnością dla armatora, szczególnie w sezonie, zgłaszanie drobnych strat było uciążliwe od strony formalnej. 


 

Ile wynosi kaucja przy czarterze jachtu?

Kwota kaucji waha się od 1000 do 5000, czy nawet 8000 euro w przypadku największych katamaranów. Jest ona uzależniona od wartości i klasy jachtu oraz akwenu i oferty danego armatora. Niestety, wszelkie próby negocjacji kwoty kaucji są z góry skazane na porażkę.

 

Jak mogę wpłacić kaucję?

Kaucję można wpłacić w gotówce lub korzystając z karty kredytowej. Co istotne: kartę kredytową często określa się jako tę “wypukłą”, choć nie zawsze jest to prawda. Istnieją karty inne niż kredytowe również posiadające wypukłą perforacje. Należy zwrócić uwagę, że opcja z gotówką jest coraz rzadziej akceptowana przez armatorów i ma swoje wady. Podróż w miejsce zaokrętowania ze znaczną sumą w kieszeni oraz “pozostanie” z istotną kwotą w walucie obcej po rejsie, jeśli uda się odzyskać całą kaucję. 

 

Blokada na karcie kredytowej

Decydując się na kartę kredytową zwróć uwagę czy Twoja karta obsługuje usługę preautoryzacji oraz czy posiadasz na niej dostępne środki w kwocie co najmniej równej wysokości kaucji, którą przyjdzie Ci zdeponować. Preautoryzacja polega na wstępnym zablokowaniu środków na karcie, by potem wedle potrzeb zwolnić całość lub część zablokowanej kwoty. Preautoryzacja nie jest pobraniem środków, jest to jedynie ich blokada, ale warto pamiętać, że procedura ta obniża dostępny limit na karcie kredytowej. Jeśli rejs zakończy się bez strat, to blokada środków zostanie zdjęta w dniu wyokrętowania. Nie oznacza to, że środki od razu będą dostępne, gdyż ta procedura bankom może zająć nawet do 30 dni. Nie denerwuj się, że armator nie zwrócił Ci kaucji, gdyż wina nie leży po stronie armatora. Należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na realizację dyspozycji zdjęcia blokady przez bank. Preautoryzacja to wygodna i bezpieczna opcja od lat wykorzystywana między innymi w hotelach i szeroko rozumianej turystyce. 

 

Kiedy można stracić kaucję?

Niezależnie od Twojego doświadczenia i umiejętności, podczas rejsu zawsze może przytrafić się wypadek, prowadzący do utraty kaucji. Zarysowania kadłuba, uszkodzenie płetwy sterowej, zgubienie pontonu czy uszkodzenie jego silnika, a także każde inne pogorszenie stanu technicznego jachtu nie wynikające ze zwykłej eksploatacji lub zgubienie części jego wyposażenia kwalifikuje się do potrącenia z kaucji. Armatorzy zwykle bardzo dokładnie sprawdzają jacht przy jego zdaniu i skrupulatnie rozliczają potrącenia z kaucji. Jeśli powstałe w trakcie rejsu uszkodzenia spowodują straty wyższe niż wysokość kaucji, to oczywiście przepada ona w całości, a różnica pokrywana jest z ubezpieczenia jachtu. 

 

Najczęstsze przyczyny potrąceń z kaucji:

  • zgubione odbijacze
  • zapchana toaleta
  • uszkodzone okna pokładowe w wyniku stanięcia na nie lub wyrwania przez liny
  • podarte żagle
  • wkręcony mooring w śrubę
  • zarysowany kadłub jachtu

Jak działają potrącania? Bardzo prosto. Załóżmy, że kaucja wynosiła 2000 euro, a przy zdawaniu jachtu armator dopatrzył się uszkodzenia burty powstałego podczas manewrów w marinie i podartego żagla. Drobne uszkodzenie burty wyceniono na 500 euro, a wymianę żagla na 350 euro. Czyli z naszej karty pobrane zostanie 850 euro, a blokada z pozostałej kwoty kaucji, czyli 1150 euro zostanie zdjęta.

Nie martw się takimi drobnostkami jak utopiony nóż czy stłuczony talerz - armatorzy zazwyczaj nie zwracają na to uwagi.

 

Ubezpieczenie kaucji przy czarterze jachtu

Każdy popełnia błędy, również najbardziej doświadczeni żeglarze. Ale czy można zabezpieczyć się przed utratą kaucji? Rozwiązaniem może być jej ubezpieczeni. Wybierając jacht sprawdź czy armator oferuje ubezpieczenie kaucji. Dzięki niemu za stosunkowo niewielką kwotę możesz nie tylko zabezpieczyć się przed utratą kaucji lub jej części, ale czasami uniknąć samej konieczności jej wpłacania. Ta druga kwestia jest bardzo istotna i pozwala uniknąć konieczności posiadania odpowiedniej karty kredytowej lub sporej ilości gotówki. Rozróżniamy trzy sposoby ubezpieczenia: częściowe, całkowite oraz zewnętrzne.

 

Częściowe ubezpieczenie kaucji

Najczęściej spotykana opcja. Polega na zapłaceniu bezzwrotnej kwoty, która stanowi wartość polisy ubezpieczenia kaucji przy jednoczesnym zmniejszeniu samej kaucji, którą odzyskasz jeśli zwrócisz jacht bez żadnych uszkodzeń.  Przykładowo: płacisz 150 euro za częściowe ubezpieczenie kaucji, dzięki czemu kaucja zostaje zredukowana ze standardowych 2000 do 500 euro. Oznacza to, że przy zdawaniu jachtu maksymalnie utracisz 500 euro kaucji. 150 euro jest Twoim kosztem niezależnie w jakim stanie oddasz jacht.

 

Pełne ubezpieczenie kaucji

Jeśli chcesz zapewnić sobie pełen (lub prawie pełen, o czym zaraz) spokój to powinieneś/naś zainteresować się pełnym ubezpieczeniem kaucji. To opcja droższa od poprzedniej, ale dzięki niej w ogóle nie musisz wpłacać kaucji. Opcja wygodna, chociaż nie tak szeroko dostępna i wyraźnie droższa od częściowego ubezpieczenia. Trzymając się przykładu, gdzie standardowa kaucja wynosi 2000 euro to w przypadku skorzystania z pełnego ubezpieczenia kaucji należy się liczyć z kosztem rzędu 250 - 500 euro. Są to wartości orientacyjne, a każdy armator może różnie skonstruować swoją ofertę.

Istnieją firmy czarterowe oferujące dwie opcje ubezpieczenia do wyboru, choć częściej spotyka się jedynie jedną. 


 

Zewnętrzne ubezpieczenie kaucji

Poprzednie opcje oferowane są przez armatorów i to z nimi załatwiamy wszelkie formalności. Inną możliwością jest skorzystanie z usług zewnętrznego ubezpieczyciela, wtedy przygotowania musimy zacząć odpowiednio wcześniej. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Największą zaletą jest cena, która jest niższa od ubezpieczenia oferowanego przez armatorów oraz fakt, że ubezpieczenia te najczęściej zawierane są na okres 12 miesięcy. Jest to opcja szczególnie korzystna dla osób pływających kilka razy w roku.

Z wad koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze nadal musisz wpłacić całą kwotę kaucji przy odbiorze jachtu. Po drugie musisz się przygotować na to, że w wypadku ewentualnych potrąceń Twoje pieniądze zostaną zatrzymane przez armatora i ubezpieczyciel dopiero w określonym umową czasem Ci je zwróci. O tym wszystkim powinien poinformować Cię ubezpieczyciel przed zawarciem umowy, ale zdarza się, że czarterujący, którzy pierwszy raz zdecydowali się na taką opcję, są zaskoczeni, gdy podczas odbioru jachtu armator oczekuje wpłacania kaucji.

UWAGA: Czasami przy ubezpieczeniu zewnętrznym istnieje kwota wkładu własnego. Dokładnie przeczytaj umowę przed jej zawarciem.

 

Wyłączenia z ubezpieczenia kaucji

Na koniec trzeba wspomnieć o tak zwanych wyłączeniach, czyli przypadkach, w których nasze ubezpieczenie nie obejmuje. Zależnie od formy ubezpieczenia u konkretnego armatora lub ubezpieczyciela wyłączenia te mogą być różne. Najczęściej ubezpieczenie kaucji nie obejmuje: zapchania toalety, zgubienia lub uszkodzenia pontonu oraz jego silnika, podartych żagli, a także wszelkich umyślnie spowodowanych szkód. Pamiętaj, że żadne ubezpieczenie nie działa również w przypadku dokonania szkody pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dokładnie sprawdź jakie wyłączenia obowiązują przy Twoim ubezpieczeniu.

Należy również zwrócić uwagę, że ubezpieczenia nie zwalniają czarterującego z obowiązku uzupełnienia paliwa na koniec rejsu (chyba, że umowa czarteru stanowi inaczej) oraz zwrotu jachtu w określonym terminie i marinie. 


 

Czarter jachtu bez kaucji

Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Choć w rzeczywistości to sprytny zabieg marketingowy niektórych armatorów. Tak naprawdę jest to typowy czarter jachtu z pełnym ubezpieczeniem kaucji oferowanym przez armatora, którego koszt jest wliczony w obowiązkowe opłaty około czarterowe. Do najpopularniejszych ofert tego typu wśród polskich żeglarzy należą jachty firmy Navigare Yachting dostępne w Chorwacji, Grecji, Turcji i Hiszpani oraz na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Choć oferty tego typu mogą wydawać się na pierwszy rzut oka droższe od konkurencyjnych firm dają duże poczucie komfortu w trakcie wakacji. 

 

Bonus!

Sporo tego wszystkiego, dlatego przygotowaliśmy kilka przykładowych wyliczeń, aby wszystko było jasne:
 
Przykład 1:
Kaucja bazowa: 2000 euro / Brak ubezpieczenia / Kaucja wpłacana: 2000 euro
Straty przy zdaniu jachtu oszacowane na 1100 euro
Łączny koszt potrąceń: 1100 euro

Przykład 2:
Kaucja bazowa: 2000 euro / Koszt częściowego ubezpieczenia kaucji: 150 euro / Kaucja wpłacana zmniejszona dzięki ubezpieczeniu: 500 euro
Starty przy zdaniu jachtu oszacowane na 1100 euro
Łączny koszt ubezpieczenia i  potrąceń: 650 euro

Przykład 3:
Kaucja bazowa: 2000 euro / Koszt częściowego ubezpieczenia kaucji: 150 euro / Kaucja wpłacana zmniejszona dzięki ubezpieczeniu: 500 euro
Brak strat oszacowanych przy zdaniu jachtu
Łączny koszt ubezpieczenia i potrąceń: 150 euro

Przykład 4:
Kaucja bazowa: 2000 euro / Koszt pełnego ubezpieczenia kaucji: 450 euro / Brak kaucji wpłacanej dzięki ubezpieczeniu
Starty przy zdaniu jachtu oszacowane na 1100 euro
Łączny koszt ubezpieczenia i potrąceń: 450 euro

Przykład 5:
Kaucja bazowa: 2000 euro / Koszt zewnętrznego ubezpieczenia kaucji (z wkładem własnym 50 euro): 200 euro / Kaucja wpłacana: 2000 euro
Starty przy zdaniu jachtu oszacowane na 1100 euro
Łączny koszt potrąceń i ubezpieczenia: 250 euro (200 koszt ubezpieczenia + 50 euro wkładu własnego)

Podsumowując: Według nas ubezpieczenie kaucji przy czarterze jachtu to opłacalna i wygodna opcja, która pozwala zapewnić sobie komfort i uniknąć nieprzyjemnego szukania winnego przy ewentualnej usterce. Postawcie na wygodę i święty spokój na wakacjach wybierając czarter z opcją ubezpieczenia kaucji! Dotyczy także bardzo doświadczonych skipperów :)

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.