1 - baner.jpg

Łowienie ryb na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych


Brytyjskie Wyspy Dziewicze leżą w basenie Morza Karaibskiego, na wschód od Portoryko. Najbardziej znane wyspy archipelagu to Tortola o powierzchni 54 km², Anegada 39 km², Virgin Gorda 21 km² i Jost van Dyke 8 km². Jest to obszar idealny do uprawiania żeglarstwa, obfitujący w piaszczyste plaże oraz liczne kotwicowiska. Życie na jachcie niesie za sobą wiele atrakcji i korzyści. Jedną z nich jest możliwość przygotowania posiłków ze świeżo złowionej ryby. Ale czy wszędzie może je łowić ?

Obszar BVI obfituje w różnorodne gatunki ryb, dlatego z  pomocą odpowiedniego sprzętu wędkarskiego nadarza się okazja, aby przygotować kolację rybną na pokładzie jachtu. W wodach Morza Karaibskiego czeka wiele gatunków ryb, które są doskonałą bazą do sporządzenia wyśmienitego sushi czy carpaccio. Wyciągnięcie jakiegokolwiek organizmu morskiego z wód BVI jest nielegalne dla osób niebędących oficjalnie mieszkańcami Brytyjskich Wysp Dziewiczych i nie posiadających zezwolenia na połowy rekreacyjne.

 

Pozwolenie na łowienie ryb na BVI

Aby zdobyć pozwolenie na rekreacyjne połowy, można skorzystać z pomocy lokalnej agencji, która dokona za nas wszelkich formalności. Koszt usługi: 60 USD za pozwolenie. Wymagany jest skan paszportu, dostarczony co najmniej 48 godzin przed rozpoczęciem naszego rejsu. Jeżeli oprócz pozwolenia skorzystamy z wynajmu sprzętu do łowienia, koszt usługi wyniesie 55 USD za jedno zezwolenie. Istnieje również możliwość samodzielnego zorganizowania pozwolenia. Ze strony http://www.bvi.gov.vg/services/acquiring-temporary-pleasure-fishing-licence należy pobrać i wypełnić druk  20A, a następnie wysłać na adres cfg@gov.vg. Do wniosku dołączyć należy aktualne zdjęcie. Opłata za wydanie licencji to 45 USD za osobę. Otrzymane pozwolenie jest ważne przez 30 dni. Uwaga - dzieci w wieku poniżej 18 lat nie muszą posiadać zezwolenia, ani Ci, którzy będą tylko łowić z brzegu. Lokalne firmy oferują również możliwość wynajęcia sprzętu do wędkowania i trollingu. Poniżej propozycje zestawów wraz z cenami w zależności od ilości dni, na które wynajmowany jest sprzęt.

 

Ceny za wypożyczenie sprzętu wędkarskiego

ZASTAW DO TROLLINGU (KOŁOWROTEK PENN SENATOR, WĘDKA, SKRZYNKA Z PRZYNĘTAMI, UCHWYT DO WĘDKI )

LICZBA DNI

1

2

3

4

5

6

7

CENA

$41

$41

$57

$74

$85

$85

$85

LICZBA DNI

8

9

10

11

12

13

14

CENA

$85

$112

$112

$112

$112

$112

$112

 

ZESTAW CASTING / DO SPINNINGU (WĘDZISKO, KOŁOWROTEK, SKRZYNKA ZE SPRZĘTEM)

LICZBA DNI

1

2

3

4

5

6

7

CENA

$29

$29

$40

$52

$57

$57

$57

LICZBA DNI

8

9

10

11

12

13

14

CENA

$57

$75

$75

$75

$75

$75

$75

Uwaga:  za utracone przynęty są naliczane kwoty w wysokości 10 USD za utraconą sztukę. Dodatkowo, w przypadku konieczności ponownego nawinięcia szpuli z powodu nadmiernej utraty linki, zostanie naliczona opłata w wysokości 15 USD. Na obszarze Wysp Dziewiczych często żegluje się w obszarze parków narodowych bądź rezerwatów. Pamiętajcie, że w tych obszarach łowienie ryb jest zabronione. Wybierając się w dany obszar, należy również przygotować się pod względem wiedzy na temat ryb jadalnych oraz ryb niejadalnych, które zawierają toksyny niebezpieczne dla człowieka. Niestety ze względu na liczne rafy na BVI istnieje dosyć spore ryzyko zatrucia się Ciguatera, przenoszone przez ryby żywiące się toksynami osiadłymi na rafach. Poniżej przestawiamy kilka najpopularniejszych gatunków  ryb, które występują na BVI. Zapoznaj się nią i zapamiętaj, które z nich posiadają wysoki stopień ryzyka zatrucia toksynami.


 

Lista najczęściej spotykanych gatunków ryb na BVI

Do ryb z wysokim stopniem ryzyka zatrucia toksynami należą m.in: baracuda, greater amberjack, horse eye jack, bar jack, black jack.

Do ryb z częstym stopniem ryzyka wystąpienia toksyn należą m.in: spotted scorpionfish, kingfish, red grouper, yellowfin grouper.

Do ryb z nieczęstym stopniem ryzyka wystąpienia toksyn należą m.in: little tunny, atlantic bonito, porcupine fish, red snapper, black snapper.

Do ryb z rzadkim stopniem ryzyka wystąpienia toksyn należą m.in: nurse shark, ocean surgeon fish, flounder, atlantic spade fish, lane snapper.


 

Chcesz wyczarterować jacht na BVI?

Spawdź ofertę czarterów jachtów na Karaibach

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.