1 - baner.jpg

Mój pierwszy czarter jachtu


Osoba zamierzająca po raz pierwszy wyczarterować jacht w Chorwacji, Grecji lub innym ciekawym rejonie świata staje przed pytaniami, na które postaramy się odpowiedzieć.

Czym jest i na czym polega czarter jachtu?

 

Czarter jachtu polega na wynajęcia jachtu, w konkretnym czasie i miejscu za określoną kwotę. Wyczarterowanie jachtu można porównać do wypożyczenia kampera. Podstawowymi informacjami, które powinny być zawarte w umowie o czarter jachtu, są: model, wielkość oraz rok budowy jachtu, koszt czarteru, terminy płatności, informacje o opłatach dodatkowych oraz kaucji, data i godzina rozpoczęcia i zakończenia czarteru, miejsce rozpoczęcia i zakończenia czarteru.
 

Jakie trzeba mieć uprawnienia?

 

Osoba posiadająca patent jachtowego sternika morskiego może czarterować żaglowe jachty morskie o długości kadłuba do 18 m. W niektórych krajach trzeba spełnić dodatkowe wymagania, np. w Chorwacji konieczne jest posiadania świadectwa operatora radiostacji UKF. 

W Grecji nie są wymagane uprawnienia UKF, natomiast część armatorów oczekuje, aby w załodze poza prowadzącym jacht była jeszcze jedna osoba posiadająca jakiekolwiek uprawnienia żeglarskie. 

Istotne jest to, że osoba czarterująca jacht nie musi mieć żadnych uprawnień. Odpowiednie uprawnienia musi posiadać osoba prowadząca jacht. Jeśli Ty i nikt z twoich znajomych nie posiada patentu, wcale nie musisz rezygnować z pomysłu, spędzenia czasu pod żaglami. Możesz skorzystać z usług wynajętego skippera, który poprowadzi jacht. 

Pomijając wymagania formalne, decydując się na pierwszy czarter, warto do załogi zaprosić osobę choćby z podstawowym doświadczeniem żeglarskim. Łatwiej wtedy rozdysponować zadania i będzie mieć to pozytywny wpływ na morale załogi – będzie czuła się pewniej. Ponadto zawsze będziesz mieć z kim konsultować swoje działania.
 

Czy czarter jachtu jest drogi?

 

I tak i nie – cena zależy głównie od: modelu, wielkości i roku budowy jachtu oraz terminu, w którym chcesz zrealizować rejs. Nie bez znaczenia na cenę mają wpływ promocje, jakie stosują armatorzy i agencje czarterowe. 

Podobnie jak przy zakupie innych usług turystycznych najczęściej rabaty można uzyskać, korzystając z oferty „first minute” i „last minute”. Decydując się na ofertę „first minute” zyskujesz możliwość wyboru jachtu najodpowiedniejszego dla Ciebie, co nie jest bez znaczenia przy pierwszym czarterze. ” Last minute” oznacza ograniczony wybór, ale również rabaty, które nierzadko dochodzą do 35%.

Jeżeli zdecydujesz się na jacht 8 - 10 letni, w miesiącach maj, czerwiec lub wrzesień każdy uczestnik rejsu na czarter jachtu musi przygotować ok. 150 EUR. Gdy chcesz odbyć rejs na 2 - 3 letnim, komfortowym jachcie w lipcu lub sierpniu koszt na osobę wyniesie ok. 400 EUR.

Musisz pamiętać, że kwota zapłacona za czarter jachtu nie jest końcem wydatków. W budżecie żeglarskiej wyprawy należy uwzględnić również m.in. paliwo do jachtu,  opłaty portowe. Są to koszty bardzo zmienne i zależą w przypadku paliwa od pogody i długości trasy, w przypadku opłat portowych od tego jak często korzystacie z bezpłatnego kotwicowiska lub dosyć kosztownej ekskluzywnej mariny. 

Przyjmując bardzo duży margines błędu, możesz przyjąć, że podczas tygodniowego rejsu jachtem 12 - metrowym, za paliwo zapłacisz ok. 150 EUR, za postoje w portach i marinach ok. 200 EUR.
 

Na jakim akwenie wyczarterować jacht?

 

Jeśli wybierasz się na morskie wakacje pod żaglami po raz pierwszy,a pływałeś do tej pory wyłącznie po jeziorach, to nie porywaj się od razu na akwen charakteryzujący się trudnymi warunkami pogodowymi.

Na pierwszy czarter wybierz akwen spokojniejszy, z dużą liczbą wysp, bezpiecznych zatok i portów. Tam czeka Cię spokojna żegluga z możliwością małych przebiegów między postojami. Taki akwen jest w sam raz na poznanie morskiego pływania oraz udane wakacje.

Dobrym miejscem na pierwsze morskie doznania jest czarter jachtu w Chorwacji. Ten kraj posiada bardzo rozbudowaną infrastrukturę żeglarską. Dobrze wyposażone mariny i porty z dostępem do sanitariatów, wody i prądu. 

Duża liczba wysp i zatok sprawia, że akwen ten jest przyjazny nawet dla mniej doświadczonego żeglarza. Niewielka odległości między wyspami sprawia, że w razie nadejścia niekorzystnych warunków pogodowych można szybko znaleźć bezpieczne schronienie. 

Inną  dobrą destynacją dla tych, którzy po raz pierwszy czarterują jacht, jest Morze Jońskie w Grecji. Ten akwen charakteryzuje się tym, że w okresie od maja do września prawdopodobieństwo bardzo złej pogody jest niewielkie. Na Morzu Jońskim odległości między wyspami również są niewielkie i dzięki temu w przypadku załamania się pogody szybko znajdziesz bezpieczne miejsce  postoju.
 

Jaki wybrać jacht?

 

Wybór jachtu wiąże się z kilkoma parametrami, które należy wziąć pod uwagę. Do najważniejszych z nich można zaliczyć: wielkość i wiek jachtu, liczba kabin, liczba koi, liczba toalet oraz to czy na jachcie jest zamontowany ster strumieniowy.

Wybierając jacht na pierwszy morski czarter, raczej nie powinieneś decydować się na dużą lub bardzo dużą jednostkę. Manewrowanie dużym jachtem jest decydowanie trudniejsze i wymaga większego doświadczenia. Wybór jachtu o długości ok. 40 stóp wydaje się rozsądny.

Wiek jachtu ma wpływ na cenę, ale również na komfort. Można przyjąć, że jachty nowsze są lepiej wyposażone i zarazem droższe.

Jest oczywiste, że liczba koi musi być równa lub większa od liczby uczestników rejsu. Na większości jachtów kabiny są dwuosobowe. Dodatkowo w messie są jedno lub dwa miejsca do spania.

Większe jachty mają więcej toalet. Wraz ze wzrostem liczby toalet wzrasta standard życia na jachcie. Jachty 3 kabinowe najczęściej wyposażone są w 1 - 2 toalety, jachty 4 kabinowe w 2 - 3 toalety.  W toaletach zamontowane są prysznice. Z ciepłej wody na jachcie możemy korzystać  podczas pracy silnika lub podczas postoju w porcie gdy jacht podłączony  jest do zasilania 230 V. 

Ster strumieniowy jest bardzo przydatny podczas manewrów portowych i znacząco podnosi bezpieczeństwo. W Chorwacji większość jachtów jest wyposażona w ster strumieniowy.

Jeśli nie wiesz, jaki jacht będzie dla Ciebie idealny, zadzwoń do nas. Podczas rozmowy telefonicznej doradzimy jaki jacht będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. 
 

Wyposażenie jachtu

 

W ofercie firm czarterowych są doskonale wyposażone jachty zapewniające możliwość odbycia wspaniałej żeglarskiej przygody. 

Żeglugę ułatwiają: rolowane żagle, autopilot, radiostacja UKF, GPS z wgranymi mapami morskimi, mapy papierowe oraz locje akwenu, po którym będziesz pływał.

Wszystkie jachty wyposażone są ponton. Silnik do pontonu w zależności od oferty armatora wliczony jest w cenę czarteru lub wymaga dopłaty. Oczywiście można przemieszczać się pontonem przy użyciu wioseł, ale nawet gdy wynajęcie silnika jest dodatkowo płatne, warto zapłacić ok. 100 EUR, ponieważ pływanie pontonem stanie się przyjemniejsze, szybsze i bezpieczniejsze. Powinieneś  mieć świadomość, że pływanie pontonem z wykorzystaniem wioseł staje się niewykonalne podczas silnego wiatru i większej fali. 

W kabinach są prześcieradła, poduszki z powłoczkami, koce lub kołdry z poszewkami, ręczniki, które czasami są dodatkowo płatne. Warto sprawdzić cenę za udostępnienie ręcznika, ponieważ czasami bardziej opłacalne jest zabranie go z domu.

W kambuzie, czyli jachtowej kuchni jest kuchenka gazowa z piekarnikiem, talerze, sztućce, garnki, patelnie, szklanki, kubki i co najmniej jedna lodówka.

Żeglugę będzie uprzyjemniać system audio z głośnikami w messie i dosyć często również w kokpicie. Niekiedy na większych jachtach zamontowane są telewizory, które w praktyce bardzo rzadko są wykorzystywane. Wynika to z tego, że nie po to wybieramy się na aktywną formę wakacji, aby czas poświęcać na oglądanie telewizji. 

Oczywiście na jachcie zgodnie z obowiązującymi przepisami kraju, w którym odbywa się czarter, znajdują się środki zapewniające bezpieczeństwo takie jak: kamizelki ratunkowe (jeżeli w załodze są dzieci, należy to zgłosić armatorowi, wówczas będę zapewnione kamizelki odpowiedniego rozmiaru), pasy bezpieczeństwa, środki pirotechniczne, tratwa ratunkowa, koło ratunkowe z pławką świetlną, pława EPRB, gaśnice, apteczka.
 

Na jak długo można wyczarterować jacht? 

 

Najczęściej czartery jachtów w Europie odbywają się w modułach tygodniowych sobota – sobota. Taki system oznacza, że możesz wyczarterować jacht na jeden tydzień lub wielokrotność tygodnia. Niektórzy armatorzy dają możliwość czarteru jachtów na dowolną liczbę dni, ale zdarza się to sporadycznie, zazwyczaj tylko przed lub po głównym sezonie. Czartery jachtów w rejonach egzotycznych odbywają się na innych zasadach. Tam można wyczarterować jacht w dowolnym dniu tygodnia i na dowolną liczbę dni, tak więc czarter jachtu na Karaibach, Seszelach czy w Tajlandii może się odbywać na okres np. 10 dni.
 

Kiedy dokonać rezerwacji jachtu? 

 

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta: im wcześniej, tym lepiej. Czyli kiedy? Najlepiej jacht zarezerwować w okresie od października do stycznia. Dlaczego? W tych miesiącach podpisywana jest największa liczba umów czarteru jachtu na kolejny sezon żeglarski, a co za tym idzie, jeszcze jest największy wybór. W tym okresie armatorzy oferują również atrakcyjne rabaty za wczesną rezerwację. W okresie tym można uzyskać do 35% rabatu od ceny katalogowej. 

Poza najlepszą ceną jachtu i największym wyborem jachtów mamy dodatkowy bonus. Znając miejsce rozpoczęcia i zakończenia oraz termin rejsu możemy przystąpić do wyszukiwania biletów lotniczych w atrakcyjnej cenie.  
 

Transport do miejsca rozpoczęcia czarteru

 

Jeżeli zdecydujesz się na czarter w Chorwacji, do wyboru masz trzy formy transportu: samolot, autokar, prywatny samochód. Lotniska na chorwackim wybrzeżu zlokalizowane są w: Puli, Zadarze, Splicie oraz Dubrovniku. 

Autokar z Polski do Chorwacji ma przystanki w pobliżu wszystkich większych marin  pomiędzy Zadarem a Splitem. 

Jadąc swoim samochodem, możesz dotrzeć każdej mariny. We wszystkich marinach są niestrzeżone płatne parkingi. Tygodniowy postój samochodu to 50 - 70 EUR, alternatywą są parkingi na prywatnych posesjach w pobliżu mariny, które są zazwyczaj o połowę tańsze. 

Wybierając się do Grecji, Włoch lub Hiszpanii podróż powinieneś zaplanować samolotem. Wybierając jacht, warto uwzględnić, w jakiej odległości jest najbliższe lotnisko oraz jak łatwy jest transfer z lotniska do mariny. 
 

Kaucja czy ubezpieczenie kaucji

 

Każdorazowo przy zaokrętowaniu jesteśmy zobligowani do pozostawienia kaucji na wypadek uszkodzeń powstałych na jachcie podczas rejsu lub opóźnienia w zwrocie jachtu. Kaucji nie można wpłacamy gotówka, lecz dokonujemy blokady środków na karcie kredytowej. Gdy zwrócisz jacht bez opóźnienia w wyznaczonym miejscu i nie powstaną straty, środki są odblokowywane w ciągu kilku do kilkunastu dni po zakończeniu czarteru. 

Możliwe jest użycie kilku kart kredytowych o mniejszym limicie. Kaucji nie można zdeponować przy użyciu karty debetowej. 

Kwota kaucji waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy euro, jest ona zależna od wielkości i klasy jachtu oraz rejonu żeglugi. Kaucja jest maksymalną kwotą Twojej odpowiedzialności finansowej za wyczarterowany jacht. Nie ma co ukrywać – nie jest to mało, a jej utrata może być bardzo nieprzyjemna dla uczestników rejsu. W związku z tym większość armatorów oferuje ubezpieczenie kaucji. Jak to działa i jakie są możliwości?

  • Całkowite ubezpieczenie kaucji

Taka forma wydaje się najodpowiedniejsza dla osób rozpoczynających czarterowanie morskich jachtów. Podczas zaokrętowania, zamiast wpłacać standardową kaucję, opłacasz za jej ubezpieczenie. Oczywiście kwota za ubezpieczenie kaucji jest wielokrotnie mniejsza od wartości całego depozytu. Koszt ubezpieczenia jest w dużym stopniu uzależniony od wartości całej kaucji. Na przykład, przy kaucji 2 000 EUR zapłacimy ok. 350  EUR za jej ubezpieczenie. 

Wpłacona kwota za ubezpieczenie kaucji nigdy nie zostanie zwrócona, nawet w sytuacji gdy nie powstaną żadne straty.

  • Kaucja zredukowana połączona z ubezpieczeniem kaucji

Jest to bardzo popularna forma wśród armatorów jachtów. Podczas zaokrętowania wpłacamy kwotę ubezpieczenia oraz kaucję, jednak nie w pełnym jej wymiarze, a znacznie zredukowaną. Przykładowo zamiast 2 000 EUR wpłacamy 400 EUR kaucji zredukowanej oraz 200 EUR za jej ubezpieczenie. Wybierając taką formę, nasza odpowiedzialność ogranicza się do 400 EUR, czyli gdyby po zakończeniu rejsu armator stwierdził szkodę, którą wyceni na 1 000 EUR, zostanie potrącone maksymalnie 400 EUR. W sytuacji gdy szkoda zostanie wyceniona na 50 EUR, 350 EUR zostanie zwrócone. Podobnie jak w przypadku całkowitego ubezpieczania kaucji kwota za ubezpieczenie kaucji nigdy nie zostanie zwrócona.  Decydując się na kaucję zredukowaną połączoną z ubezpieczeniem  kaucji, należy dokładnie zapoznać się z warunkami, a w szczególności sprawdzić, czy występują wyłączenia. Dosyć często ponton, silnik do pontonu oraz żagle nie są objęte ubezpieczeniem. 

  • Ubezpieczenie kaucji w firmie ubezpieczeniowej

Decydując się na taką formę, przed rozpoczęciem rejsu musimy wykupić i opłacić polisę w firmie ubezpieczeniowej. U armatora podczas przejęcia jachtu wpłacamy pełną kucję.  W przypadku wystąpienia szkody, kaucja lub jej część zostaje potrącona przez armatora, wówczas zgłaszamy szkodę do ubezpieczyciela, który powinien zwrócić kwotę potrącenia. Zwrot najczęściej następuje po kilku tygodniach. Zaletą takiego ubezpieczenia są jego niższe koszty.  Koszt ubezpieczenie kaucji o wartości 2 000 EUR w firmie Pantaenius wynosi ok. 140 EUR. 
Decydując się na jakąś formę ubezpieczenie, ponosimy co prawda dodatkowy koszt, ale żeglujemy, nie przejmując się ewentualną stratą kaucji, a na tym chyba polegają wakacje. 
 

Jak wygląda procedura przekazania jachtu?

Po dokonaniu wszelkich płatności  krótko przed rozpoczęciem czarteru przygotujemy dla Ciebie boarding pass, czyli dokument, na którym znajdziesz  m.in. nazwę i model zarezerwowanego przez Ciebie jachtu, nazwę armatora, numery telefonów kontaktowych do armatora,  miejsce postoju jachtu,  datę i godzinę rozpoczęcia i zakończenia czarteru. 

W marinie będzie na Ciebie czekał armator, który pokieruje całą procedurą zaokrętowania. Najczęściej pierwszym etapem są formalności w biurze, czyli wpłacenie kaucji lub jej ubezpieczenie, weryfikacja uprawnień, potwierdzenie listy załogi.

Po zakończeniu wszystkich formalności w biurze zostanie Ci wskazany opiekun jachtu, który umówi się z Tobą na jego odbiór „check-in”. Odbiór jachtu odbywa się na podstawie spisu wyposażenia. Pamiętaj, aby wszystko dokładnie sprawdzić. Zwróć szczególną uwagę na: silnik główny jachtu, silnik do pontonu, żagle, bezpieczniki elektryczne (jednym z najważniejszych jest bezpiecznik windy kotwicznej), wskaźniki wody i paliwa, zawór do przełączania zbiorników wody.

Jeśli masz jakiekolwiek zastrzeżenia, zapisz je na liście i zgłoś to opiekunowi jachtu. Jeśli nie było to wcześniej możliwe, po wypłynięciu z portu rozwiń żagle, aby sprawdzić, czy jest wszystko z nimi w porządku, a w najbliższej zatoczce podczas kąpieli przyjrzyj się, jak wygląda dno Twojego jachtu. Zwróć szczególną uwagę na kil, płetwę sterową oraz miejsce w pobliżu dziobu. Jeśli coś Cię zaniepokoi, poinformuj o tym armatora.
 

Zaopatrzenie na rejs

 

W większości marin są sklepy, w których można zrobić zaopatrzenie na pierwsze dni rejsu. Wadą takich sklepów są zazwyczaj wyższe niekiedy o kilkadziesiąt procent ceny. Korzystając z internetu z łatwością znadziesz w pobliżu mariny supermarket, w którym ceny i wybór będą znacznie lepsze. Niektóre sklepy zapewniają transport zakupionych produktów do mariny. Zapytaj o taką usługę przed rozpoczęciem zakupów.  

Jeżeli masz zapewniony transport, warto wodę i inne napoje kupić na większą część rejsu. W ten sposób unikniesz noszenia ciężkich pojemników z napojami w kolejnych portach.  Nie kupuj zbyt dużo łatwo psujących się produktów, ponieważ objętość lodówki może okazać się zbyt mała. 

Dobrym pomysłem jest kilka dni przed rozpoczęciem czarteru stworzyć listę produktów (tutaj można podlinkować nasz PDF z listą zaopatrzenia, ale nie wiem, jak to zrobić) z określonymi ilościami i dzięki temu uniknąć chaotycznego wyboru. 

Możesz spróbować wyszukać w internecie firmy specjalizującej się w dostarczaniu zaopatrzenia na jachty. Z oczywistych względów taka forma jest droższa, ale w ten sposób oszczędzasz czas i zmniejszasz swój wysiłek. W Chorwacji do większości marin zaopatrzenia na jachty dostarcza www.jamyachtsupply.com.
 

Co zabrać na rejs?

 

Jeżeli zdecydujesz się na letni rejs w Chorwacji lub Grecji zabierz lekkie ubrania. Zadbaj o to, aby mieć możliwość schowania spalonych słońcem ramion w długim rękawie, najlepiej sprawdza się lekka koszula.
Nie musisz zabierać sztormiaka, ale pamiętaj, że pogoda może Cię zaskoczyć deszczem i silnym wiatrem. Sportowa kurtka przeciwdeszczowa, bluza typu windstoper lub softshell mogą okazać się bardzo przydatne. 

Na jacht zawsze zabieramy sportowe buty na miękkiej podeszwie typu adidasy lub trampki. Zwróć uwagę, aby podeszwa nie rysowała podłoża, ślady od butów bardzo widać na białym pokładzie. Oczywiście nie zapomnij o sandałach, klapkach lub japonkach! Kalosze przydadzą się jedynie na rejsach, na których planowane są dłuższe przeloty w niższych temperaturach. 

Na jachcie opaleniznę łapie się znacznie szybciej niż na lądzie. Nawet najpiękniejsze wakacje potrafią zepsuć spalone plecy. Dlatego nie zapomnij o kremie lub olejku z wysokim filtrem. Pakując się na rejs, zabierz ze sobą również ciemne okulary oraz czapkę, chustkę lub kapelusz na głowę.

Jeśli nosisz okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe zabierz ze sobą drugą parę jako zapasowe. Zdarza się, że okulary spadają z głowy i toną w morzu. Szkoda spędzić resztę urlopu nie mogąc podziwiać wspaniałych widoków. Możesz zabezpieczyć swoje okulary, zakładając specjalny sznurek lub opaskę.

Nie zapomnij aparatu fotograficznego, aby móc uwieczniać niezapomniane chwile i odwiedzane miejsca. Swój sprzęt elektroniczny zabezpiecz od wody. Na telefon najlepiej zakupić specjalny wodoodporny pokrowiec. Na jachtach istnieje instalacja 12 V, prąd 230 V podłącza się do jachtu, stojąc w porcie. Wtedy można naładować swoje urządzenia elektroniczne.

Najlepiej jeśli zapakujesz wszystkie swoje rzeczy w miękką torbę. Po rozpakowaniu można ją łatwo zwinąć i schować w szafie lub pod koją. Twarde walizki na jachcie są kłopotliwe, zwykle trzeba trzymać je we własnej kabinie, a to jest uciążliwe.
 

Trasa rejsu

 

Gdy robisz coś pierwszy raz, zawsze warto się do tego dokładnie przyłożyć. Zrobienie porządnego planu rejsu, na pewno umożliwi Ci przyjemniejszą żeglugę. Zacznij od miejsca rozpoczęcia, wyznacz postoje i oczywiście koniec rejsu. 

Planuj niewielkie odległości między miejscami postoju. Dla początkujących na pewno istotne będzie, by rejs odbył się w rejonie z dobrze rozbudowaną infrastrukturą żeglarską. Zatrzymuj się w atrakcyjnych, lecz bezpiecznych miejscach. Zawsze trzeba pamiętać o możliwości gwałtownej zmiany pogody i dlatego staraj się wyznaczyć trasę, w pobliżu której szybko znajdziesz schronienie. 
Na naszej stronie internetowej znajdziesz przykładowe trasy rejsów. Nasze trasy rejsów są jedynie propozycjami, które możesz wykorzystać do stworzenia własnej trasy.
Jeśli chcesz mieć zagwarantowanie miejsce do cumowania w marinie lub porcie miejskim, rezerwacji możesz dokonać przez jedną z aplikacji: 
www.marinareservation.com
www.seasy.at
my-sea.com
www.sammyacht.com
 

Awarie podczas czarteru

 

Jeśli podczas rejsu pojawią się awarie lub inne problemy zgłoś to armatorowi. Podczas procedury przejmowania jachtu otrzymasz numery telefonów alarmowych, które powinny działać całą dobę. Nie jest rozsądne o powstałych problemach komunikować agencję, za pośrednictwem której został wyczarterowany jacht, ponieważ powstaje wieloetapowy przekaz informacji, co powoduje stratę czasu i możliwość pojawienia się nieprawidłowości w przekazywaniu informacji. Czas i formę reakcji armatora na powstałą awarię najczęściej określone są w umowie o czarter jachtu. 

Zwrot wyczarterowanego jachtu

Jeśli jacht był czarterowany od soboty do soboty, amatorzy najczęściej wymagają, aby wrócił do portu w piątek w godzinach popołudniowych. Warto ustalić dokładną godzinę najpóźniejszego powrotu do portu, przekroczenie jej może spowodować konsekwencje finansowe. Zanim zacumujesz jacht przy kei, musisz uzupełnić paliwo. W niektórych marinach, w szczycie sezonu w piątek po południu stacje paliw mogą być bardzo oblegane, dlatego weźmy to pod uwagę, planując powrót do bazy. Warto rozważyć tankowanie w piątek w ciągu dnia w miejscu oddalonym o kilka mil od portu zakończenia rejsu. 

Najczęściej obsługa armatora wskazuje powracającym jachtom miejsce do cumowania i pomaga w cumowaniu. Ważne, aby przestrzegać wskazówek armatora, szczególnie w szczycie sezonu, gdy do portu wpływa jednocześnie kilkanaście jachtów.

Sama procedura zwrotu jachtu “check-out”, odbywa się zwykle w piątek po zacumowaniu w marinie. Sam „check-out” przebiega w podobny sposób jak „check-in”. Armator sprawdza stan jachtu i wyposażenia zgodnie z listą podpisaną podczas przejęcia jachtu. Jeżeli jacht wrócił bez uszkodzeń i braków w wyposażeniu, następuje podpisanie protokołu i zwrot kaucji. Koszty uszkodzeń i strat pokrywane są z kaucji lub w przypadku wykupienia polisy pokrywane przez ubezpieczyciela. 

W przypadku większych strat w sprzęcie należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie armatora, żeby umożliwić mu uzupełnienie wyposażenia dla kolejnej przejmującej jacht załogi. 

Wprawdzie w cenę czarteru wliczone jest sprzątanie końcowe, ale przed opuszczeniem jachtu należy wynieść śmieci i pozostawić ogólny ład. Załoga może być poproszona o pozostawienie zużytej pościeli i ręczników w jednym miejscu. 

W sobotę najczęściej do godziny 09.00 załoga i wszystkie bagaże muszą opuścić jacht. 

Zanim opuścimy jacht, sprawdźmy dokładnie wszystkie szafki szuflady, aby nie okazało się, że o czymś zapomnimy.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania o czarter jachtu w Chorwacji, zadzwoń do nas lub napisz, z chęcią rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na nurtujące Cię pytania.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.