1 - baner.jpg

Najpiękniejsze trasy morskie Skandynawii - gdzie się zatrzymać i co zobaczyć?


Morskie podróże to nie tylko delektowanie się słońcem i piękną pogodą w ciepłych zakątkach świata. Prawdziwe piękno natury odkryjesz także w Skandynawii, gdzie zdecydowanie jest co zobaczyć. Jeśli więc interesują Cię alternatywne wakacje pod żaglami, koniecznie weź pod uwagę żeglowanie w Szwecji, Norwegii i Finlandii, gdzie zaskoczy Cię surowość skandynawskiej natury. Oto propozycje najpiękniejszych tras morskich w Skandynawii!

Archipelag Sztokholmski

Szwecja to kraj położony niedaleko północnych wybrzeży Polski. Stąd też jedną z ciekawszych tras, którą warto rozważyć na początku żeglugi po Skandynawii, jest Archipelag Sztokholmski. Kraina ta zwana jest też szwedzkimi szkierami – co jest określeniem na skaliste, małe wysepki. Archipelag Sztokholmski składa się aż z 24 tysięcy wysp i wysepek. Te interesujące formacje skalne powstały w wyniku działalności lodowców i dziś stanowią wspaniałą skandynawską atrakcję.

Szczególnie latem, najpopularniejsze wyspy, takie jak Vaxön czy Utö, są chętnie odwiedzane przez turystów, chcących rozkoszować się morską podróżą i wyjątkową naturą. Podróżując po okolicach Szwecji, nie można oczywiście zapomnieć o samym Sztokholmie, który jest nowoczesną, a jednocześnie bardzo atrakcyjną turystycznie europejską stolicą. Ciekawym przystankiem będzie też słynący z łowisk szczupakowych kurort Västervik, gdzie szczególnie amatorzy wędkowania będą mogli spróbować swych sił.


 

Archipelag Wysp Alandzkich

Wyspy Alandzkie przynależą do Finlandii, jednak w większości zamieszkane są przez Szwedów. Jednocześnie obszar ten posiada dużą autonomię polityczną. Alandy składają się z 6500 mniejszych i większych wysp o dość zróżnicowanym charakterze, dlatego rejs w tym obszarze na pewno nie będzie monotonny pod względem widoków. Na żeglarzy czekają lasy, pola, łagodne zatoczki czy też niedostępne i surowe brzegi wysp. Jedynym miastem na wyspach, które zarazem stanowi ich stolicę, jest Mariehamn.

Jest to niezwykle interesujące miejsce z urokliwymi zaułkami. Odwiedzić tam można Muzeum Wysp Alandzkich czy skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej. Co interesujące, wyspy Alandzkie w lecie są niezwykle słoneczne jak na Skandynawię – można więc spędzić na nich czas w sposób aktywny.


 

Norweskie fiordy

Piękno norweskich fiordów docenione zostało nie tylko przez podróżników z Europy, ale także przyciąga miłośników natury z innych kontynentów. Jest to bez wątpienia jeden z popularnych kierunków żeglarskich, co motywowane jest nieskazitelnym pięknem natury. Fiordy norweskie to interesujące, głębokie i często rozwidlające się zatoki, które posiadają niezwykle strome brzegi. W trakcie morskiej przygody dostrzeżesz również wyjątkowe lasy, wodospady czy urokliwe wysepki.

Najdłuższym fiordem Norwegii jest Sognefjorden, który rozpoczyna się nieopodal Bergen. Miasto to kryje w sobie liczne atrakcje i posiada bogatą historię, dlatego również jest warte wizyty przy okazji żeglugi w rejonie norweskich fiordów.


 

Północna Norwegia

Morska podróż przy najdalej wysuniętych na północ częściach Europy – dla niektórych może to być prawdziwa przygoda życia! Wyprawa za koło podbiegunowe dostarcza niesamowitych wrażeń. Kusząca jest nie tylko nieskażona cywilizacją natura w północnej Norwegii. To właśnie w tych zakątkach podziwiać można najdłużej występujące dni polarne. Zjawisko to występuje mniej więcej w okresie od maja do lipca, a w najdalej wysuniętych częściach Norwegii obserwować można je nawet przez 70 dni. Z kolei od końca września podziwiać można zorzę polarną, która jest spełnieniem marzeń wielu podróżników.

W Północnej Norwegii największym miastem jest Tromsø. Jest to jedno z lepszych miejsc do obserwowania niesamowitych zjawisk koła podbiegunowego. Kolejnym miejscem, o które warto zahaczyć podczas żeglugi jest urocze Bodø. Jest to niewielka miejscowość, która słynie z bardzo silnych wiatrów. Jednak jego okolice uznawane są za jedno z najpiękniejszych wybrzeży świata, co bez wątpienia rekompensuje nieprzyjemną pogodę. Skandynawski klimat poczuć można także w niewielkim Harstad.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.