Nurkowanie w Chorwacji
Chorwacj raj dla płetwonurków
Chorwacja ze względu na doskonale przejrzystą wodę (widoczność dochodzi do 50 m!), bogactwo świata podwodnego, jaskinie i groty doskonale nadaje się do rozpoczęcia przygody z turystyka podwodną. Adriatyk uznawany jest za jedno z najbogatszych mórz na świecie, jeśli chodzi o ilość wraków statków. Według szacunków pod jego powierzchnią znajduje się około 1500 wraków. Są to statki znajdujące się na mieliznach, łodzie podwodne, samoloty, torpedowce. Podwodne spotkania z wrakami należą do niezapomnianych przeżyć.
Centar nurkowe
W Chorwacji działa ponad sto zarejestrowanych i licencjonowanych centów nurkowych. Większość z nich zlokalizowana jest na półwyspie Istria, Kvarnerze oraz w Dalmacji Środkowej. Centra nurkowe organizują nurkowania dla płetwonurków posiadających licencję jednej z organizacji takich jak: CMAS, PADI, SSI, NAUI, NASDS, YMCA, MDEA, NASE, IDEA, IANDT, NSSCDS, ANDI, TDI, NACI, PSA, PDIC, SDI, FIAS, ACUC, BSAC, VDST, BARACUDA i im podobnych.
Centra organizują również nurkowania dla osób nie posiadających licencji, ale wówczas pod opieka instruktora możemy zanurzyć się jedynie do głębokości 5 metrów. Organizowane są również szkolenia podczas, których można zdobyć licencję jednej z wcześniej wymienionych organizacji.
Pozwolenia na nurkowanie
W biurze kapitanatu portu możesz także zakupić pozwolenie na nienadzorowane nurkowanie, a opłata za nie wynosi 2 400 kun za zezwolenie ważne rok.
Przy nurkowaniu rekreacyjnym maksymalne zanurzenie wynosi 40 metrów, a obszar w którym może odbywać się nurkowanie, musi być odpowiednio oznaczony - boją lub flagą. Oczywiście jeżeli zamierzamy nurkować jedynie z maską, fajką i płetwami bez użycia akwalungu, żadne zezwolenia nie są potrzebne.
Gdzie nurkować
Nurkować można w większości miejsc wzdłuż Adriatyku, my szczególnie zachęcamy do skorzystania z propozycji nurkowania w okolicy Wysp Hvar oraz Vis. Jest to możliwe podczas organizowanych przez nas rejsów w Chorwacji. Nurkowanie można także zorganizować e własnym zakresie podczas samodzielnego czarteru jachtu w Chorwacji.
Dla osób, które na miejsce swojego wypoczynku wybiorą północną część Chorwacji, do nurkowania polecamy okolice Puli, gdzie na głębokości 28-40 m. można zobaczyć najpiękniejszy wrak na Adriatyku – Baron Gautsch. Statek został zatopiony w wyniku wybuchu miny morskiej, na którą wpadł w 1914 roku. Jednak nie każdy może zwiedzić wrak tego statku, ponieważ osoba taka musi posiadać odpowiednią licencję oraz specjalne pozwolenie.
Równie ciekawy, podwodny okaz można zobaczyć u wybrzeży Klimno na Wyspie Krk, gdzie w odległości 50 m od brzegu zatopiony jest wrak statku Peltastis. Północna Dalmacja to m.in. Wyspa Premuda, która obfituje w liczne rafy oraz systemy podwodnych jaskiń, połączonym przejściami, które znacznie ułatwiają ich odkrywanie.
W południowej części Chorwacji, poza Wyspą Hvar i Vis, ciekawą bazą wypadową pod kątem nurkowania będzie Wyspa Korcula, na której bazy nurkowe znajdziemy zarówno w Lumbardzie, jak i w Blato, ale przede wszystkim w Vela Luka.
Ograniczenia w nurkowaniu
Poza miejscami ogólnie dostępnymi, należy pamiętać o tym, że istnieją również obszary, gdzie nurkowanie jest ograniczone, zabronione lub wymaga specjalnego dodatkowego zezwolenia. Nurkowanie zabronione jest w portach, wejściach do portu, obszarach kotwiczenia i obszarach o dużym natężeniu ruchu. Nie powinieneś nurkować w odległości mniejszej niż 100 metrów od zakotwiczonych morskich statków lub wojskowych instalacji przybrzeżnych.
Nurkowanie nie jest też dozwolone w specjalnych morskich strefach takich jak: Zatoka Maloston, Kanał Lim i w parkach narodowych Brijuni, Telašćica i Krk. Obszary wymagające specjalnego pozwolenia to Kornaty, Brijuni, Telašćica, Krk i Mljet. Pozwolenia wydawane są przez władze parku. W Brijuni możesz nurkować jedynie w grupach zorganizowanych. Obszary, które wymagają specjalnego pozwolenia wydawanego przez Ministerstwo Kultury i na których wolno nurkować jedynie pod kontrolą centrów nurkowych, to:
- obszary dookoła wysp: Vis, Biševo, Svetac i Brusnik (znajduje się tam podwodna strefa archeologiczna)
- obszary dookoła wysp: Lastovo, Sušac, Kopište, i grupy wysp Donji Školji oraz Vrhovnjaci
- obszary dookoła wyspy Palagruže
- obszary dookoła wyspy Mljet, 300 metrów od brzegu wyspy i wszystkich wysepek i skał znajdujących się do 2 000 metrów od brzegu wyspy Mljet
- obszary dookoła wyspy Cres
- obszary dookoła wyspy Kakan
- obszary dookoła wyspy Krapanj
- obszary dookoła wyspy Ilovik
- obszary dookoła wyspy Unije
- obszary dookoła wyspy Mali Lošinj
- obszary dookoła miejscowości Osor
- obszary dookoła wyspy Susak
- obszary dookoła miejscowości Rogoznica
- obszary dookoła miejscowości Premantura
- obszary dookoła miejscowości Pula.
Gdzie szukać pomocy gdy powstana problemy podczas nurkowania
W razie wypadków podczas nurkowania skontaktuj się z najbliższą komorą hiperbaryczną:
- Pula-OXY
Tel. +385 52 217 877, GSM +385 98 255 945
- Split-IPM HRM
Tel. +385 21 354 511
- Split-Gosovič
Tel. +385 21 361 355; +385 343 980
- Zagreb-OXY
Tel. +385 1 290 2300