1 - baner.jpg

Nurkowanie w Chorwacji


Wszystkim osobom wybierającym się do Chorwacji, okres ten nierozłącznie kojarzy się z wypoczynkiem nad wodą (kąpiele w morzu, plażowanie, żeglowanie). Jednak coraz większa liczba turystów szuka dodatkowych form aktywności, do których zalicza się m.in. nurkowanie, czyli eksplorowanie terenów podmorskich.

Chorwacj raj dla płetwonurków

Chorwacja ze względu na doskonale przejrzystą wodę (widoczność dochodzi do 50 m!), bogactwo świata podwodnego, jaskinie i groty doskonale nadaje się do rozpoczęcia przygody z turystyka podwodną.  Adriatyk uznawany jest za jedno z najbogatszych mórz na świecie, jeśli chodzi o ilość wraków statków. Według szacunków pod jego powierzchnią znajduje się około 1500 wraków.  Są to statki znajdujące się na mieliznach, łodzie podwodne, samoloty, torpedowce. Podwodne spotkania z wrakami należą do niezapomnianych przeżyć.

 

Centar nurkowe

W Chorwacji działa ponad sto zarejestrowanych i licencjonowanych centów nurkowych. Większość z nich zlokalizowana jest na półwyspie Istria, Kvarnerze oraz w Dalmacji Środkowej.  Centra nurkowe organizują nurkowania dla płetwonurków posiadających licencję jednej z organizacji takich jak: CMAS, PADI, SSI, NAUI, NASDS, YMCA, MDEA, NASE, IDEA, IANDT, NSSCDS, ANDI, TDI, NACI, PSA, PDIC, SDI, FIAS, ACUC, BSAC, VDST, BARACUDA i im podobnych.

Centra organizują również nurkowania dla osób nie posiadających licencji, ale wówczas pod opieka instruktora możemy zanurzyć się jedynie do głębokości 5 metrów. Organizowane są również szkolenia podczas, których można zdobyć licencję jednej z wcześniej wymienionych organizacji.


 

Pozwolenia na nurkowanie

W biurze kapitanatu portu możesz także zakupić pozwolenie na nienadzorowane nurkowanie, a opłata za nie wynosi 2 400 kun za zezwolenie ważne rok.
Przy nurkowaniu rekreacyjnym maksymalne zanurzenie wynosi 40 metrów, a obszar w którym może odbywać się nurkowanie, musi być odpowiednio oznaczony - boją lub flagą. Oczywiście jeżeli zamierzamy nurkować jedynie z maską, fajką i płetwami bez użycia akwalungu, żadne zezwolenia nie są potrzebne.


 

Gdzie nurkować

Nurkować można w większości miejsc wzdłuż Adriatyku, my szczególnie zachęcamy do skorzystania z propozycji nurkowania w okolicy  Wysp Hvar oraz Vis. Jest to możliwe podczas organizowanych przez nas rejsów w Chorwacji. Nurkowanie można także zorganizować e własnym zakresie podczas samodzielnego czarteru jachtu w Chorwacji.
 

Dla osób, które na miejsce swojego wypoczynku wybiorą północną część Chorwacji, do nurkowania polecamy okolice Puli, gdzie na głębokości 28-40 m. można zobaczyć najpiękniejszy wrak na Adriatyku – Baron Gautsch. Statek został zatopiony w wyniku wybuchu miny morskiej, na którą wpadł w 1914 roku. Jednak nie każdy może zwiedzić wrak tego statku, ponieważ osoba taka musi posiadać odpowiednią licencję oraz specjalne pozwolenie.
 

Równie ciekawy, podwodny okaz można zobaczyć u wybrzeży Klimno na Wyspie Krk, gdzie w odległości 50 m od brzegu zatopiony jest wrak statku Peltastis. Północna Dalmacja to m.in. Wyspa Premuda, która obfituje w liczne rafy oraz systemy podwodnych jaskiń, połączonym przejściami, które znacznie ułatwiają ich odkrywanie.

W południowej części Chorwacji, poza Wyspą Hvar i Vis, ciekawą bazą wypadową pod kątem nurkowania będzie Wyspa Korcula, na której bazy nurkowe znajdziemy zarówno w Lumbardzie, jak i w Blato, ale przede wszystkim w Vela Luka.

 

Ograniczenia w nurkowaniu

Poza miejscami ogólnie dostępnymi, należy pamiętać o tym, że istnieją również obszary, gdzie nurkowanie jest ograniczone, zabronione lub wymaga specjalnego dodatkowego zezwolenia. Nurkowanie zabronione jest w portach, wejściach do portu, obszarach kotwiczenia i  obszarach o  dużym natężeniu ruchu. Nie powinieneś nurkować w  odległości mniejszej niż 100 metrów od zakotwiczonych morskich statków lub wojskowych instalacji przybrzeżnych.

Nurkowanie nie jest też dozwolone w specjalnych morskich strefach takich jak: Zatoka Maloston, Kanał Lim i w parkach narodowych Brijuni, Telašćica i Krk. Obszary wymagające specjalnego pozwolenia to Kornaty, Brijuni, Telašćica, Krk i Mljet. Pozwolenia wydawane są przez władze parku. W Brijuni możesz nurkować jedynie w grupach zorganizowanych. Obszary, które wymagają specjalnego pozwolenia wydawanego przez Ministerstwo Kultury i  na których wolno nurkować jedynie pod kontrolą centrów nurkowych, to:

 • obszary dookoła wysp: Vis, Biševo, Svetac i Brusnik (znajduje się tam podwodna strefa archeologiczna)
 • obszary dookoła wysp: Lastovo, Sušac, Kopište, i grupy wysp Donji Školji oraz  Vrhovnjaci
 • obszary dookoła wyspy Palagruže
 • obszary dookoła wyspy Mljet, 300 metrów od brzegu wyspy i wszystkich wysepek i skał znajdujących się do 2 000 metrów od brzegu wyspy Mljet
 • obszary dookoła wyspy Cres
 • obszary dookoła wyspy Kakan
 • obszary dookoła wyspy Krapanj
 • obszary dookoła wyspy Ilovik
 • obszary dookoła wyspy Unije
 • obszary dookoła wyspy Mali Lošinj
 • obszary dookoła miejscowości Osor
 • obszary dookoła wyspy Susak
 • obszary dookoła miejscowości Rogoznica
 • obszary dookoła miejscowości Premantura
 • obszary dookoła miejscowości Pula.



Gdzie szukać pomocy gdy powstana problemy podczas nurkowania
W razie wypadków podczas nurkowania skontaktuj się z najbliższą komorą hiperbaryczną:

 • Pula-OXY

Tel. +385 52 217 877, GSM +385 98 255 945

 • Split-IPM HRM

Tel. +385 21 354 511

 • Split-Gosovič

Tel. +385 21 361 355; +385 343 980

 • Zagreb-OXY

Tel. +385 1 290 2300

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.