1 - baner.jpg

Pięć powodów, które sprawią, że każde wakacje będziesz chciał spędzać na morzu


Już dziś zastanawiasz się, jaki rodzaj wakacji wybrać w przyszłym sezonie? Znudziło Ci się spędzenie dwóch tygodni w hotelu z opcją all inclusive? Marzysz o odwiedzeniu wielu miejsc w czasie jednych wakacji, ale masz dość męczących wycieczek autokarowych? Najlepszą opcją dla Ciebie są wakacje pod żaglami! Nie trzeba być zagorzałym żeglarzem, aby dołączyć do grona wypoczywających na jachcie. Praktyki żeglarskiej nabędziesz w trakcie trwania rejsu, gdzie nauczysz się podstaw teorii żeglowania i nawigowania, obsługiwania lin i “szmat” oraz będziesz mieć okazję nie raz posterować łodzią. Poniżej znajdziesz pięć najważniejszych powodów, które sprawią, że już każde wakacje będziesz chciał spędzać na morzu.

1. (Prawie) niczym nieograniczone poczucie wolności

Wybierając się na wakacje pod żaglami, szczególnie na ciepłe akweny, mamy prawie niczym nieskrępowany wybór miejsc, które możemy odwiedzić. Czekają na nas porty, kotwicowiska, malownicze zatoczki, w których możemy zacumować i chłonąć widoki z pokładu lub spacerując po lądzie. Sami określamy czas postoju w portach, podczas którego podziwiamy otaczającą nas kulturę, a po intensywnym dniu na lądzie, zawsze czeka na nas ciepła i przytulna koja w naszym tymczasowym domu.

Domu, za którego oknami z godziny na godzinę zmienia się krajobraz. Co więcej, towarzyszami naszej niezwykłej podróży nierzadko są pływające tuż obok delfiny! To jedna z niewielu okazji, by zobaczyć je na żywo w ich naturalnym środowisku. Żeglowanie umożliwia przepłynięcie wielu mil morskich w czasie siedmio- czy dziesięciodniowego rejsu, a tym samym zwiedzenie znacznie większej ilości miejsc, niż miałoby to miejsce w trakcie wakacji stacjonarnych.


 

2. Idealne wakacje dla każdego -  dla podróżujących w pojedynkę, grup, par i rodzin

Na żagle możemy wybrać się z rodziną, w tym z małymi dziećmi, z grupą znajomych albo w pojedynkę. Single nie muszą się obawiać, że trudno im będzie nawiązać nowe znajomości, wszak wszyscy, wchodząc na pokład łódki, na czas rejsu tworzą zgraną załogę. Razem pracują, odpoczywają, bawią się i zwiedzają… Często więc zdarza się, że na następne wakacje wybieramy się z wcześniej poznanymi ludźmi, a przyjaźnie zawarte na wodzie trwają przez lata.3. Możliwość odwiedzenia miejsc dostępnych jedynie dla żeglarzy

Żeglując, odwiedzamy miejsca niedostępne dla innych turystów. Przykładem mogą być rezerwaty przyrody, np. Christiansø czy szereg rezerwatów w Chorwacji, samotne wyspy z dzikimi plażami i jedyną w swoim rodzaju przyrodą, do których nie dobijają większe jednostki. Możemy rzucić kotwicę w malowniczej zatoce, by nurkować w przejrzystej wodzie. Miejsca takie znajdziemy wszędzie, na ciepłych wodach Morza Śródziemnego, na Adriatyku, ale też na Morzu Północnym, czego najlepszym przykładem są wyspy Scilly.
 


4. Wspólne spędzanie czasu - smartfon idzie w odstawkę

Zaczynając morską przygodę, już po pierwszym dniu rejsu często okazuje się, że odrywamy się od smartfona czy innych dobrodziejstw cywilizacji i zaczynamy spędzać czas wśród załogi, jak prawdziwe wilki morskie wieki temu (no może z odrobiną udogodnień w postaci np. toalety z prysznicem na jachcie czy dobrej nawigacji). Prowadzimy jacht, pracujemy przy żaglach lub na pokładzie, gotujemy dla wszystkich obiad czy po prostu siedzimy w kokpicie i rozmawiamy z innymi członkami załogi. Jest to też czas na odpoczynek indywidualny, doskonały np. na nadrobienie zaległości książkowych.5. Najlepsza oferta za te same pieniądze

Osoby, które nigdy nie miały okazji zakosztować pływania pod żaglami, żyją w przeświadczeniu, że rejsy są jedynie dla najbardziej zamożnych i nawet nie podejmują próby rzetelnego porównywania cen. Tymczasem okazuje się, że popularne wakacje all inclusive często są w cenie rejsów w Chorwacji, które dają za te same pieniądze nieporównywalnie większą dawkę wrażeń. Dodatkowo pływanie z doświadczonym skipperem, który na wylot zna akweny, po których prowadzi rejsy, gwarantuje odwiedzenie dobrych lokalnych restauracji czy winnic, dzięki którym jeszcze lepiej poznamy lokalną kulturę.

Podsumowując, nie ma się nad czym zastanawiać i na następne wakacje warto zarezerwować czas na rejs, aby zakosztować wszystkiego, co było wspomniane wcześniej oraz przeżyć niesamowitą przygodę, która na zawsze zostanie w pamięci. Najczęściej bywa też tak, że po pierwszym rejsie apetyt po prostu rośnie na kolejne, a jedne wakacje spędzone na morzu sprawiają, że odnajdujemy w sobie pasję do żeglugi.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.