1 - baner.jpg

Polinezja Francuska bez tajemnic


Polinezja Francuska obejmuje aż 5 archipelagów oraz ponad 150 wysp Oceanu Spokojnego, niektóre z wyspy są niezamieszkane. To zdecydowanie idealne miejsce na rejsy i wakacje marzeń, a przy tym doskonała okazja, aby choć na chwilę oderwać się od pędzącej codzienności i zaszyć w miejsca obfitujące w zachwycające pejzaże oraz zapierającą dech w piersiach przyrodę. Co warto wiedzieć o Polinezji Francuskiej? Jakie informacje mogą być przydatne przed podróżą w tamtym kierunku właśnie?

Polinezja Francuska obejmuje aż 5 archipelagów oraz ponad 150 wysp Oceanu Spokojnego, niektóre z wyspy są niezamieszkane. To zdecydowanie idealne miejsce na rejsy i wakacje marzeń, a przy tym doskonała okazja, aby choć na chwilę oderwać się od pędzącej codzienności i zaszyć w miejsca obfitujące w zachwycające pejzaże oraz zapierającą dech w piersiach przyrodę. Co warto wiedzieć o Polinezji Francuskiej? Jakie informacje mogą być przydatne przed podróżą w tamtym kierunku właśnie?

 

Wyspy i wysepki

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, Polinezja Francuska to aż 5 archipelagów, położonych w południowej części Oceanu Spokojnego i terytorialnie stanowiących zamorską wspólnotę Francji. Językiem urzędowym jest tutaj zatem język francuski. Łączna powierzchnia archipelagów to 4167 km², a linia brzegowa Polinezji liczy aż 2530 km. Wyspy Towarzystwa to tutaj największy z archipelagów i należy do niego największa wyspa Polinezji Francuskiej, czyli Tahiti.

Tahiti to wyspa wulkaniczna otoczona malowniczymi rafami koralowymi. Największe jej miasto - Papeete - zamieszkuje niespełna 170 tys. mieszkańców, głównie Polinezyjczyków, a także Chińczyków oraz Francuzów, którzy zajmują się głównie turystyką, a także rybołówstwem, połowem pereł, w mniejszym stopniu rolnictwem. To właśnie na wyspie Tahiti znajduje się międzynarodowy port lotniczy Faa'a.

Do najczęściej odwiedzanych przez żeglarzy wysp Polinezji należą: Raiatea, Bora Bora, Tahaa, Huahine, Maupiti, Tahiti.

Wszystkie otacza malownicza rafa koralowa, wszystkie też posiadają białe, piaszczyste, niemal dziewicze plaże. To znakomite miejsce do wypoczynku oraz nurkowania (istniejąca infrastruktura pozwala zaopatrzyć się na miejscu w niezbędny sprzęt). To właśnie tutaj najlepiej zdecydować się na czarter jachtu. Największa baza czarterowa znajduje się na wyspie Raiatea. Za dodatkowa opłatą możemy również zamówić podstawienie jachtu na Tahiti, ale koszty te są dosyć wysokie dlatego większość rejsów rozpoczyna się na Raiatea.

Sezon w tym regionie trwa cały rok, choć wyspy obejmują dwie strefy klimatyczne - podrównikową i zwrotnikową.


 

Romantyczne miejsce na podróż poślubną

Polinezja Francuska to często cel podróży poślubnych. Tutejsze malownicze pejzaże, rajskie plaże i błogi spokój sprzyjają nowożeńcom, którzy mogą zatopić się w romantycznych chwilach spędzanych tylko we dwoje. Za najbardziej kameralną i romantyczną wyspę uchodzi tutaj Moorea - wyspa w kształcie serca, na którą łatwo dotrzeć promem lub samolotem z Tahiti.

Jednak niezależnie od tego, jaki kierunek obierzemy, zawsze możemy liczyć na spokój i kameralny, sprzyjający intymności klimat. Polinezja Francuska to wyspy o małej gęstości zaludnienia, aż 1/3 powierzchni wszystkich wysp pokrywają tropikalne lasy, a one same rozrzucone są po Pacyfiku w dość dużych odległościach.


 

Kult tatuażu

Informacje na temat Polinezji Francuskiej niemal zawsze odnoszą się do panującego tutaj kultu tatuażu. Niemal każdy Polinezyjczyk może się jakimś tatuażem pochwalić, a studia tatuażu znajdują się niemal wszędzie. Wszystko to wynika z faktu, że tatuaże stanowią dla Polinezyjczyków swoiste dzienniki życia zapisane na skórze. Każdy zakończony życiowy etap należy zaznaczyć tatuażem. Pierwotnie tatuaże miały odstraszać wrogów - stąd też ich ogniste kolory.

Zdecydowanie fascynującą cechą Polinezji Francuskiej jest jej kultura. Tutaj wierzy się w tzw. manaizm, czyli religię, która zawiera w sobie sporo elementów z wierzeń i rytuałów pierwotnych. Jeśli marzy się nam fascynująca podróż w głąb zdecydowanie egzotycznej kultury, wierzeń i obyczajów, Polinezja Francuska to propozycja idealna.


 

Bora Bora, czyli najpopularniejsza wyspa południowego Pacyfiku

Bora Bora to wyspa ciesząca się niesłabnącą popularnością wśród wszystkich wysp Polinezji Francuskiej, a każdy, kto trafi w to wyjątkowe miejsce, od razu się w nim zakochuje. Podróż samolotem z Papeete zajmuje tutaj około godziny. Gdy już dotrzemy na miejsce, przywitają nas serdecznie uśmiechy mieszkańców i bajecznie kolorowe, cudowanie pachnące naszyjniki z tutejszych kwiatów. Wyspa ta obfituje w liczne turystyczne atrakcje i proponuje znakomitą kuchnię polinezyjską. To także doskonałe miejsce, aby zrobić zakupy w lokalnych butikach.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.