1 - baner.jpg

Polska triumfuje w regatach Rolex Middle Sea Race


21.10.2020 to dzień wielkiego sukcesu polskiego żeglarstwa. Jachty I LOVE POLAND, prowadzony przez Grzegorza Baranowskiego, oraz E1 prowadzony przez Zbigniewa Gutkowskiego wpłynęły jako pierwszy i drugi na metę regat Rolex Middle Sea Race w klasie jachtów jednokadłubowych. Serdecznie gratulujemy!

Regaty Rolex Middle Sea Race to prestiżowa impreza, odbywająca się od 1968 roku na wodach wokół Sycylii i Malty. W tym roku odbyła się 41. edycja tych regat, a polskie jachty klasy Volvo Open 70 zdominowały wyścig w kategorii jachtów jednokadłubowych.

Klasa Volvo Open 70 to w świecie żeglarstwa wyczynowego najwyższa półka. Te ponad 21 metrowe kolosy zostały stworzone z myślą o ekstremalnym ściganiu na wodzie. To jachty, które potrafią rozpędzić się do prędkości 30 węzłów. Takie tempo w “normalnym świecie” zarezerwowane jest dla motorówek a nie żaglówek :) Jacht I LOVE POLAND to konstrukcja drugiej generacji Volvo Open 70, podczas gdy E1 to “pierwsza wersja” VO70. W sporcie na tym poziomie takie różnice mają znaczenie.

Start i meta regat znajdowały się u wybrzeży Malty, w miejscowości Valletta. Ponad 50 załóg musiało pokonać cieśninę Messyńską, dalej na północy opłynąć wyspę Stromboli, potem kierując się na południowych zachód minąć Favignanę i dalej na południe Pantellerię i Lampedusę. Ostatni etap to przejście między Maltą a Comino.

Zwycięski I LOVE POLAND pokonał swojego rywala, E1 o zaledwie 3 minuty i 19 sekund! W regatach na tym poziomie i na tym dystansie to różnica “o włos”. Dramaturgii dodaje fakt, że około dwie godziny przed metą, gdy od samego początku (czyli od około 94 godzin) w regatach prowadził I LOVE POLAND na prowadzenie się wysunęła się załoga E1. Finalnie E1 ustąpił swoim rywalom różnicą w czasie mniejszą niż 1%, ba! To było pół promila! To tak jakby planować czy droga z Gdańska do Warszawy zajmie nam 4 godziny czy 4 godziny i 8 sekund! Na pokonanie trasy o długości 606 mil zwycięska załoga potrzebowała dokładnie 3 dni, 23 godzin, 58 minut i 5 sekund, natomiast zdobywcy drugiego miejsca: 4 dni, 1 minuty i 24 sekund.

Poniżej zamieszczamy krótki filmik pokazujący przygotowania załogi I LOVE POLAND:

Słowem uzupełnienia: mam świadomość, że dosłownie kilka dni przed regatami w sieci pojawił się film z “wypadku” załogi I LOVE POLAND. Filmik znamy, widzieliśmy, ale nie chcemy sprawy komentować - nie było nas na pokładzie, nie chcemy oceniać zza monitora.

Jeszcze raz gratulujemy polskich żeglarzom wielkiego sukcesu w regatach Rolex Middle Sea Race!

Zdjęcia: Rolex / Kurt Arrigo

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.