1 - baner.jpg

Rajskie wyspy Seszeli: Curieuse i St. Pierre


Curieuse jest niewielką granitową wyspą intensywnie porośniętą tropikalną roślinnością. Jej długość to ok. 4 km, a całkowita powierzchnia to niespełna 3 km². Jej najwyższe szczyty wznoszą się na wysokość niewiele ponad 170 m. Wyspa oferuje dwa atrakcyjne kotwicowiska: Anse St Jose oraz Laraie Bay. Również granitowa wyspa St. Pierre jest znacznie mniejsza od Curieuse, Wśród granitowych skał rośnie na niej klika palm. Wysepka nie ma plaży, ale wody okalające nią są prawdziwym rajem dla miłośników snorkelingu.

Kotwicowisko Anse St. Jose 04°17.45'S 55°43.51'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

W tym miejscu kotwiczymy na głębokości 5-10m, dno jest piaszczyste. Wydając odpowiednią ilość łańcucha kotwicznego możemy czuć sie bezpieczni. Podczas dobrej i stabilnej pogody istnieje możliwość pozostania tu na noc, należy jednak zachować odpowiednią odległość od głów koralowych. Do dyspozycji jachtów jest jedna boja cumownicza. Plaża jest długa, szeroka a piasek niemal biały i bardzo drobny. Przedostanie się pontonem na plażę nie stwarza problemów, ponieważ fala przybojowa zazwyczaj jest niewielka. Płynąc na brzeg warto zabrać dłuższą, niezbyt grubą linę aby zabezpieczyć ponton przywiązując go do drzewa lub skał.

Osoby dobrze pływające mogą popłynąć na brzeg wpław, dystans do pokonania to około 100 metrów. Przy plaży jest odrestaurowany Dom Doktora. Wyspa Curieuse była kiedyś kolonią trędowatych, a w tym budynku mieszkał lekarz opiekujący się chorymi. Dom Doktora funcjonuje obecnie jako muzeum i informacja turystyczna, otwarte dla odwiedzających w godzinach 09.00 - 17.00. W pobliżu Domu Doktora rozpoczyna się ścieżka prowadząca do Laraie Bay.

Spacer w jedną stronę zajmuje około 30 minut. W dni bezdeszczowe nie musimy zbytnio przejmować się odpowiednim obuwiem, natomiast w czasie deszczu szczególnie przydają się zapinane sandały, ponieważ w tym czasie droga bywa dość śliska. Wybierając się na taki spacer mamy okazję podziwiać tropikalną roślinność, pokonać drewnianą kładkę, wspiąć się na granitową skałę i podziwiać ze wzniesienia widok na zatokę Laraie Bay. W czasie spaceru w namorzynach możemy spotkać kraby tęczowe oraz żyjące w naturalnych warunkach żółwie olbrzymie. Pamiętajmy aby zabrać ze sobą wodę ponieważ w obu zatokach nie ma sklepów i punktów gastronomicznych. W Anse St Jose oraz Laraie Bay są przygotowane miejsca do grillowania ale przeznaczone są tych, którzy motorówkami przywożą durze grupy turystów z La Digue i Praslin.


 

Zatoka Laraie Bay 04°17.20'S 55°44.00'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

W tej zatoce są dwie boje cumownicze jeżeli boje są zajęte możemy kotwiczyć na głębokości 5-7 metrów, dno w zatoce jest piaszczyste. Oczywiście należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu od rafy koralowej. Na ląd najrozsądniej jest przedostać się pontonem. Szczególnie podczas niskiej wody należy płynąć bardzo ostrożnie ponieważ nawet kilkadziesiąt metrów od brzegu miejscami jest tak płytko, że istnieje możliwość uszkodzenia śruby napędowej w silniku. Aby wybrać odpowiednia drogę na brzeg warto przyjrzeć się jakim szlakiem płyną miejscowe łodzie motorowe. Na brzegu czeka na nas piaszczysta plaża, wspaniałe formacje skalne oraz żółwie olbrzymie.

Dorosłe żółwie są skoncentrowane w pobliżu plaży i nie będziemy mieli najmniejszego problemu aby je znaleźć. Młode osobniki przebywają w specjalnych zagrodach, które znajdują się nieznacznie w głębi wyspy. Osobniki, które ukończyły 5 lat uznawane są za dorosłe, a ich rozmiary są naprawdę imponujące - mają ponad metr długości. Samice, które są większe i cięższe od samców, osiągają masę około 300 kilogramów. Pomimo tak dużej masy zwierzęta są całkowicie niegroźne dla człowieka. Można je dotykać i głaskać.

Żółwie olbrzymie zostały przywiezione na Curieuse z innej seszelskiej wyspy Aldaby, oddalonej o ponad tysiąc kilometrów gdzie  żyje ich około 150 tysięcy. Do 2005 roku na Curieuse była komercyjna hodowla żółwi olbrzymich, obecnie jest ich tu około 200.  Miłośnicy snoorkilngu mogą spróbować swoich sił w zachodniej części zatoki. Pod wodą można zobaczyć ławice kolorowych ryb, niestety rafa w tym miejscu jest mocno zniszczona. Innym atrakcyjnym miejscem dla tej formy aktywności są okolice skał położonych w północnej części zatoki.
    
 

Wyspa St. Pierre 04°18.17S 55°44.95'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

W odległości niespełna półtorej mili od południowych brzegów Curieuse jest miejsce, nazywane przez niektórych "wizytówka Seszeli". Piękne granitowe skały porośnięte palmami okalane przez turkusową wodę. Maleńka wysepka St. Pierre to takie Seszele w pigułce. Zdjęcia i filmy z tego miejsca wykorzystywane są w wielu materiałach reklamowych o Seszelach. Do dyspozycji jachtów jest kilka boi cumowniczych, natomiast możliwość kotwiczenia istnieje na głębokości 3-5 metrów. Dno jest piaszczyste i pozbawione rafy, czyli doskonałe miejsce do zrobienia pamiątkowej fotografii i odbycia atrakcyjnego snoorklingu.

Pod wodą znajdziemy wiele pięknie wyglądających ryb. Jeżeli nie ma zbyt dużego zafalowania można pokusić się o wejście na granitowe skały. Pewnego rodzaju wadą tego miejsca jest dość spora ilość turystów. Dopiero po godzinie 15 robi sie w tym miejscu spokojnie, dlatego warto pojawić się tu w godzinach popołudniowych. Podczas spokojnej i stabilnej pogody istnieje możliwość pozostania na noc.

Musimy pamiętać, że wyspy Curieuse i St. Pierre  oraz wody przylegające do nich to obszar Morskiego Parku Narodowego Curieuse. Za możliwość przebywania na terenie parku pobierana jest jednorazowa dzienna opłata w wysokości 200 SCR za osobę. Opłatę pobierają strażnicy, gdy zejdziemy na ląd lub przypływają do burty jachtu, gdy stoimy na boi lub kotwicy. Po dokonaniu opłaty otrzymamy bilet, który upoważnia nas do przebywania na wyspach Curieuse i St. Pierre oraz wodach przylegających do nich. W obrębie Morskiego Parku Narodowego Curieuse cała fauna i flora są chronione; łowienie ryb i zbieranie muszli są surowo zabronione. Wszyscy odwiedzający proszeni są o przestrzeganie przepisów obowiązujących na terenie parku.

Planujesz czarter jachtu na Seszelach? Bardzo chętnie znajdziemy dla Ciebie jacht idealny :)

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.