DSCF9718-Pano-2.jpeg

Rejs czy czarter jachtu


Planujesz swoje wakacje, marzysz o wyjątkowej podróży i myślisz sobie “Wiem, wakacje na jachcie!”. Pomysł bardzo dobry (masz naszą rekomendację), ale zaczynasz googlować i okazuje się, że możesz wyczarterować jacht lub pojechać na rejs? O co tu chodzi? Przecież wakacje na jachcie to rejs na jachcie, to skąd te dwa pojęcia i co je różni? Już tłumaczymy!

Co to znaczy czarter jachtu?


Czarter jachtu to po prostu wynajem jachtu - czarterując jacht wynajmuesz cały jacht dla siebie oraz swoich znajomych/rodziny/współpracowników. 

To Ty decydujesz jaki jacht, gdzie, kiedy i na jak długo chcesz wyczarterować. Możesz wybrać jacht mały lub duży, jednokadłubowy lub katamaran, w Chorwacji, Grecji, na Seszelach czy (...) Karaibach, luksusowy bądź budżetowy. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Choć może powinniśmy napisać: ograniczone jedynie Twoja wyobraźnią oraz urlopem i budżetem, którymi dysponujesz :)

Czarter jachtu to usługa skrojona na miarę Twoich potrzeb. Aby znaleźć jacht spełniający Twoje oczekiwania, zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki jachtów w zakładce czartery jachtów.

Uwaga: czarter jachtu nie wyklucza słowa rejs - podróż wyczarterowanym jachtem to rejs! Żeby wszystko było jasne, pokażemy to na przykładzie:

 • Cześć! Pięknie opalony jesteś, na wakacjach byłeś?
 • Tak, 3 dni temu wróciłem z rejsu w Chorwacji - było super, popłynęliśmy na wyspę Hvar!
 • Ekstra, jak to zorganizowaliście?
 • Wyczarterowaliśmy jacht w Trogirze i przez 7 dni zwiedzaliśmy wybrzeże Dalmacji - musisz kiedyś pojechać z nami!

 

Kto “prowadzi” wyczarterowany jacht?


Załóżmy, że już teraz wiesz, że czarter jachtu jest dla Ciebie: jacht i termin wybrane, załoga skompletowana, bilety lotnicze kupione. Lecicie na miejsce, odbieracie jacht i chcecie płynąć, ale kto tę łódkę poprowadzi? 

Trzeba znaleźć kierowcę, czyli kapitana, a w sumie to skippera :) Skipper to osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia i umiejętności, aby prowadzić rejsy. 

Czy skipper jest niezbędny? Tak, przecież ktoś musi prowadzić jacht (rejs). Ale jeśli w Waszej załodze jest ktoś, kto posiada odpowiednie uprawnienia i chce poprowadzić Wasz rejs to… będzie on/ona Waszym skipperem :) Skipper nie musi być wynajęty z zewnątrz, to może być po prostu ktoś z Waszej "ekipy".

Załóżmy, że w Waszej grupie nie ma nikogo, kto może być skipperem. Co wtedy? W takiej sytuacji musicie skorzystać z usług zewnętrznego skippera.


Ile kosztują usługi skippera? 


Koszt skippera zależy od kilku czynników, między innymi od tego gdzie odbywa się rejs, na jakim jachcie oraz czy ma to być skipper z Polski (należy doliczyć koszty transportu na rejs) czy lokalny. Koszt takiej usługi waha się od 120 do 250 EUR za dzień. Do tego należy doliczyć koszty wyżywienia oraz zapewnić skipperowi miejsce do spania na jachcie.

Czym jest rejs?


Rejs to kompleksowa usługa, w skład której wchodzą przede wszystkim: miejsce na jachcie oraz usługi skippera. My, jako organizator rejsu wybieramy jacht, kraj, termin, planujemy trasę oraz zapewniamy skippera, który poprowadzi rejs i zapewni bezpieczeństwo załodze.

Decydując się na udział w rejsie nie musisz się martwić organizacją wyjazdu oraz kompletowaniem załogi.
 


Od strony formalno-prawnej rejs jest usługą turystyczną, więc podlega pod Ustawę o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

Gdzie i kiedy odbywają się rejsy?


Rejsy organizujemy w najciekawszych miejscach na całym świecie, w okresach najbardziej sprzyjających do żeglowania w danym regionie. Do najpopularniejszych rejsów w naszej ofercie należą rejsy w Chorwacji, Grecji i na Karaibach. Regularnie organizujemy również rejsy we Włoszech, na Seszelach oraz w Tajlandii. 

Ale popularne kierunki to nie koniec naszych możliwości - pływaliśmy również między innymi w Turcji, Australii, Polinezji Francuskiej, na Malediwach, Kubie czy wyspach Bahama. 

Pełną ofertę rejsów znajdziesz w zakładce rejsy morskie.

W ile osób na rejs?


Wybierając się na rejs możesz zarezerwować dowolną liczbę miejsc na jachcie - jest to idealne rozwiązanie dla osób podróżujących w pojedynkę, we dwójkę lub w małych grupach.

Rejsy najczęściej organizujemy na jachtach 4 lub 5 kainowych (kabiny są dwuosobowe). To oznacza, że wybierając się na rejs np. w 2 osoby na jachcie będziecie pływać z 6 lub 8 innych załogantów oraz ze skipperem. 

Kto popłynie z Wami? Tego nie wiemy, poznacie swoich współtowarzyszy w dniu rozpoczęcia rejsu. Z doświadczenia wiemy, że na rejsach często zawiązują się bliskie znajomości, które skutkują wspólnymi wyjazdami w przyszłości :)
 

Czy muszę mieć doświadczenie żeglarskie, aby spędzić wakacje na jachcie?


Nie. Niezależnie czy wybierasz się na rejs organizowany przez nas, czy chcesz wyczarterować jacht, umiejętności żeglarskie nie są wymagane od Ciebie, ani od reszty załogi. Oczywiście jeśli zdecydujesz się na czarter jachtu i nikt z Waszej załogi nie będzie posiadał umiejętności i uprawnień, żeby poprowadzić rejs, musisz skorzystać z usług zewnętrznego skippera.

Która opcja jest tańsza?


Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wiele zależy od czynników indywidualnych. Między innymi od: w ile osób chcecie pojechać, jaki jacht do czarteru weźmiemy do porównania, czy potrzebujesz skippera, czy w danym regionie organizujemy rejsu (żeby móc w ogóle zrobić takie porównanie). Odpowiadając na poziomie ogólnym: cena po przeliczeniu na osobę, niezależnie czy jest to rejs, czy czarter jachtu będzie podobna.

Która opcja jest lepsza dla mnie?


Wybierz czarter jachtu jeśli:

 • chcesz samodzielnie poprowadzić rejs
 • masz konkretne oczekiwania co do destynacji oraz terminu
 • zależy Ci na konkretnym jachcie
 • chcesz być na jachcie tylko w swoim towarzystwie
 • chcesz mieć pełną kontrolę nad trasą rejsu
 • chcesz, aby rejs był w 100% dopasowany do Twoich (Waszych) oczekiwań


Rejs będzie lepszy, jeśli:

 • chcesz pojechać na rejs samemu lub w małej grupie
 • nie chcesz się zajmować organizacją i planowaniem rejsu
 • chcesz poznać nowych ludzi
 • Twoja żeglarska "ekipa" nie może pojechać z Tobą, a Ty czujesz, że musisz na jacht
 • chcesz poznać nowy region, zanim samodzielnie poprowadzisz tam rejs


Jeśli czujesz, że wakacje na jachcie są dla Ciebie, ale nadal nie możesz się zdecydować co wybrać napisz do nas: info@globtourist.com lub zadzwoń +48 506 131 202. Bardzo chętnie odpowiemy na Twoje pytania oraz doradzimy :)

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.