1 - baner.jpg

Rejs po Karaibach - co może Cię zaskoczyć?


Rejsy po Karaibach wydają się spełnieniem marzeń niejednego miłośnika morskich przygód. Okazuje się również, że bez względu na to, czy interesuje Cię katamaran, czy rejs jachtem, cena takiej przygody nie jest dziś zbyt wygórowana. Zanim jednak zdecydujesz się na przygodę po Karaibach, koniecznie dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę podczas pobytu. Oto kilka nieoczywistych faktów o Wyspach Karaibskich, które mogą zaskoczyć Cię podczas rejsu!


Chociaż na myśl o Wyspach Karaibskich, wyobraźnia przytacza obrazki z rajskimi plażami, musisz wiedzieć, że jest to obszar kilkudziesięciu państw, terytoriów zależnych czy departamentów zamorskich. W praktyce oznacza to, że każdy przystanek podczas rejsu oznaczać będzie zetknięcie się z inną kulturą czy obyczajowością mieszkańców. Podobnie będzie w przypadku kuchni, cen na miejscu czy atrakcji, jakie na Ciebie czekają. Przykładów nie trzeba szukać długo. Na Kubie zobaczysz kraj pełen kontrastów, w którym wciąż obecny jest socjalistyczny klimat lat pięćdziesiątych. Na drugim biegunie znajdują się Bahamy, gdzie rozwój gospodarczy czy nawet wszechobecny luksus widoczny jest gołym okiem. Jamajka, znana przede wszystkim z popkultury, jest królestwem wolności, muzyki i zabawy. Małe Antyle to z kolei archipelag wysp, wśród których najbardziej znane są Martynika, Dominika czy Saint Martin. Część z wysp tego archipelagu to terytoria francuskie, holenderskie i brytyjskie, dlatego nie sposób nie dostrzec wpływów państw kolonialnych na Karaibach. Jedno jest pewne, rejs po Karaibach na pewno nie będzie monotonny!

 

Najpiękniejsze plaże

To, co wspólne dla wszystkich wysp na Karaibach to oczywiście przepiękna natura, a tym samym rajskie plaże, na których można cieszyć się błogim wypoczynkiem. Niezapomniane widoki znajdziesz na każdej z wysp. Oto kilka przykładów. Niesamowite kubańskie plaże czekają na półwyspie Varadero. Z kolei karaibska plaża Grace Bay uznawana jest za najpiękniejszą plażę świata! Wybór ten argumentowany jest turkusowym kolorem wody, drobnym, białym piaskiem i ogólnym porównaniem do prawdziwego raju na ziemi. Niesamowita Grace Bay znajduje się na wyspie Turks & Caicos w archipelagu Bahamów. Inne, cenione i uznawane za najpiękniejsze plaże to: Eagle Beach na Arubie, Seven Mile Beach na Jamajce czy Bavaro Beach na Dominikanie. Nawet jeśli podczas swojego rejsu wybierzesz się na inną karaibską plażę, której nie ma w rankingach, na pewno docenisz niesamowity klimat wypoczynku na Karaibach!

 

Dwie pory roku

Kiedy najlepiej wybrać się w rejs po Karaibach? Zdecydowanie w innym okresie niż w europejskim sezonie wakacyjnym. Na Wyspach Karaibskich pogoda jest wspaniała właściwie przez cały rok, a temperatura nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza. Jednak występują tam dwie pory roku: sucha i deszczowa. W porze deszczowej odczucie upałów potęgowane jest przez wilgotne i parne powietrze, co dla mieszkańców Europy może być zbyt wyczerpujące. W porze deszczowej częściej też występują silne wiatry czy huragany. Dlatego swój rejs po Karaibach najlepiej będzie zaplanować w porze suchej, która trwa mniej więcej od listopada do kwietnia. Rejs po Karaibach wydaje się więc świetnym oderwaniem od rzeczywistości w polskim sezonie jesienno-zimowym, kiedy tak bardzo brakuje nam ciepłych promieni słonecznych.Bezpieczeństwo

Tak jak różnorodne są Karaiby, tak też na każdej wyspie nieco inaczej mogą wyglądać kwestie bezpieczeństwa. Kradzieże czy inna, drobna przestępczość zależy od konkretnego miejsca i w dużej mierze związana jest z zamożnością wyspy, na której się znajdujemy. Na Kubie lepiej jest uważać na kieszonkowców, w niektóre dzielnice lepiej również nie zapuszczać się samotnie po zmroku. Kradzieże czy oszustwa zdarzają się także na mało zamożnej Jamajce oraz Haiti. Z Kolei na Dominikanie czy Małych Antylach, raczej rzadko można spotkać się z zagrożeniem wobec turystów. Na pewno jednak na każdej wyspie warto zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Różnie też wygląda kwestia zabezpieczenia się przed chorobami (zalecenia szczepień najlepiej sprawdzić dla każdej konkretnej wyspy, która jest na Twojej trasie) czy nawet możliwość spożywania wody z kranu. Przykładowo, woda na Jamajce jest niezwykle czysta i nie ma obaw, aby pić ją prosto z kranu. Z kolei na Dominikanie zalecane jest spożywanie wyłącznie wody butelkowanej.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.