1 - baner.jpg

Samochodem do Chorwacji


Chorwacja to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych krajów, do których Polacy jeżdżą na urlop. Wakacje w Chorwacji to świetny pomysł - kraj jest piękny, daje nam niemalże gwarancję dobrej pogody, śródziemnomorska kuchnia jest smaczna i zdrowa, a do tego do Chorwacji można… dotrzeć autem :) Oczywiście to nie jedyna metoda transportu do Chorwacji. Część osób decyduje się na samolot lub autokar do Chorwacji - my transportem do Chorwacji zajmujemy się od 20 lat, z nami wygodnie dotrzesz w dowolne miejsce w Chorwacji: do wyboru masz 20 przystanków.

Chorwacja to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych krajów, do których Polacy jeżdżą na urlop. Wakacje w Chorwacji to świetny pomysł - kraj jest piękny, daje nam niemalże gwarancję dobrej pogody, śródziemnomorska kuchnia jest smaczna i zdrowa, a do tego do Chorwacji można… dotrzeć autem :) Oczywiście to nie jedyna metoda transportu do Chorwacji. Część osób decyduje się na samolot lub autokar do Chorwacji. W tym wpisie chcemy podzielić się informacjami, które mogą się przydać każdemu, kto wybiera się na wymarzony wypoczynek nad Adriatykiem samodzielnie samochodem. Wszelkie informacje, które znajdują się w tym wpisie dotyczą pojazdów do 3,5 tony. Informacje o cenach pochodzą z lipca 2020. Ceny w polskich złotych zostały przeliczone przez średni kurs NBP.

OSTATNIA AKTUALIZACJA: lipiec 2020


 
Zmiany ze względu na Covid-19?
Obecnie obywatele Polski mogą bez problemu dostać się do Chorwacji samochodem. Nie obowiązują żadne zakazy, ani obstrzetrzenia w kwestii przekraczania granic któregokolwiek z krajów na trasie z Polski do Chorwacji.

Należy jednak pamiętać, że wjeżdżając na terytorium Chorwacji mamy obowiązek wypełniania odpowiedniego formularzu wjazdowego. W formularzu tym należy podać nasze dane osobowe oraz informacje na temat celu naszej podróży. Formularz wypełniamy na stronie www, która jest dostępna po polsku: https://entercroatia.mup.hr/

W formularzu możemy skorzystać z opcji “dodaj współpodróżojącego” dzięki czemu możemy wypełnić tylko jeden formularz dla wszystkich osób podróżujących w jednym aucie (ale tylko wtedy, gdy wszyscy razem jedziemy w to samo miejsce).


 
Ważne:
W celu skrócenia czasu, który spędzimy na granicy warto wydrukować potwierdzenie wypełnienia formularza. Potwierdzenie otrzymamy na maila, zaraz po wypełnieniu formularza na stronie www. Wydrukowane potwierdzenie należy umieścić pod przednią szybą gdy będziemy na przejściu granicznym. Obecnie na przejściach granicznych Bregana, Macelj, Rupe i Plovanija istnieją specjalne pasy, oznaczone żółtym napisałem ENTER CROATIA tylko dla osób, które mają wydrukowane wspomniane wyżej potwierdzenia.

Z naszych obserwacji oraz relacji zaprzyjaźnionych załóg wynika, że przejście graniczne Węgry - Chorwacja częściej jest zakorkowane (dłuższy czas oczekiwania na granicy) niż przejście Słowenia - Chorwacja (przejście graniczne Macelj).

 

Jak dojechać do Chorwacji?
Wszystko zależy skąd startujemy, dokąd chcemy dojechać i jakie są nasze priorytety :) Jeśli ruszasz z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Olsztyna, Katowic czy Krakowa pewnie pojedziesz przez: Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację lub Czechy, Słowację, Węgry i Chorwację. Jeśli ruszasz z okolic Szczecina możliwe, że wybierzesz trasę przez: Niemcy, Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację lub Niemcy, Austrię, Słowenię i Chorwację.

Część osób decyduje się na przejazd po autostradach, czyli teoretycznie najszybszą trasą, ale jednocześnie droższą: w Czechach, Austrii, Słowenii, Niemczech, Chorwacji oraz na Węgrzech i Słowacji autostrady są płatne. Jak komuś nie zależy tak bardzo na czasie może "unikać autostrad" - do zaoszczędzenia jest nawet 500 pln. Wyjeżdżając z Polski warto sprawdzić ceny paliwa i ceny winiet oraz zdecydować samemu - aktualne informacje znajdziesz poniżej.

Omijanie autostrady w Słowenii to bardzo popularny temat. Dlaczego? Najtańsza winieta na autostrady w Słowenii kosztuje 15 euro (na busa 30 EUR), a do pokonania mamy tam jedynie około 60 km. Gdyby tego było mało, to winietę najczęściej trzeba kupić dwa razy :) Wynika to z faktu, że podstawowowa winieta jest 7 dniowa,czyli jak jedziemy do Chorwacji w piątek, a wracamy w sobotę tydzień później to mamy 9 dni (czyli musimy kupić drugą winietę). Do niedawna rozwiązaniem było ominięcie odcinka autostrady pomiędzy granicą austryjacko-słoweńską a zjazdem numer 5 na wysokości miejscowości Ptuj (zjazd Draženci), ale od 2018 TO METODA JEST NIEAKTUALNA. Obecnie, aby ominąć autostradę w Słowenii należy się kierować na Mureck, Ptuj i dalej na przejście Zgornji Leskovec.

Z naszych obserwacji oraz relacji zaprzyjaźnionych załóg wynika, że przejście graniczne Węgry - Chorwacja częściej jest zakorkowane (dłuższy czas oczekiwania na granicy) niż przejście Słowenia - Chorwacja (przejście graniczne Macelj).

W lipcu 2020 wracając z Chorwacji do Polski widząc bardzo duży korek do przejścia granicznego Macelj (Chorwacja - Słowenia) zdecydowaliśmy się pojechać przez przejście Dobovec: na granicy spędziliśmy około 15 minut. Należy jednak pamiętać, że jest to małe przejście graniczne i może się łatwo korkować.

 

Ceny paliw w Czechach
Ceny paliw na stacjach wzdłuż autostrady wahają się od 26 do 28 koron za litr ropy. Najniższe ceny zaobserwowaliśmy na stacji przy autostradzie numer 1 zaraz za granicą z Polską: https://goo.gl/maps/MsKStdRjF1Y5i9yq6

 

Ceny paliw w Austrii
Jadąc przez Austrię należy zwrócić uwagę na spore różnice w cenie pomiędzy poszczególnymi stacjami paliw. Dotyczy to szczególnie stacji bezpośrednio przy autostradzie oraz tych, które są choć trochę dalej. Różnica potrafi sięgać nawet do 50%! Aktualne ceny przy autostradzie to około 1,469 EUR, a poza autostradą poniżej 1 EUR :) Tanie stacje paliw w Austrii:
 • https://goo.gl/maps/zb8Tu883fsvacLia8 2 km od autostrady
 • https://goo.gl/maps/TGnyTG8Hsg1uRM6K7 ta stacja nie jest czynna całą dobę, ale jest bezpośrednio przy autostradzie
 • https://goo.gl/maps/kg5WBL4TN7Je5qB89 POLECAMY: regularnie najniższe ceny (obecnie poniżej 1 EUR), samoobsługowa, czynna całą dobę
 • https://goo.gl/maps/uCvqR6usswQGziup8 wygodna jeśli zdecydujmey się omijać autostradę w Słowenii (trasa Mureck, Ptuj i dalej na przejście Zgornji Leskovec)
 
 
Ceny paliw w Słowenii
Na stacjach paliwo przy autotradzie kosztuje 1,05/1,00 EUR za litr ropy.

 

Ceny paliw w Chorwacji
Ceny paliw w Chorwacji są dość regularne od 8,80 HRK do 9,60 HRK za litr ropy.

 

Ceny paliw w Niemczech
Średnia cena za litr ropy na stacjach paliw w Niemczech to 1,429 EUR

 

Ceny paliw w Polsce
Warto też zwrócić uwagę, że ceny paliw w Polsce też mogą się wyraźnie różnić, zazwyczaj stacje, które znajdują się blisko granicy są najdroższe. Warto więc zatankować auto odpowiednio wcześniej.

 
Podsumowując ceny ropy na stacjach w lipcu 2020:
 • Polska: około 4,40 PLN
 • Czechy: około 27 CZK (4,60 PLN)
 • Austria: poniżej 1 EUR (4,40 PLN) - trzeba zjechać z autostrady LUB 1,469 EUR (6,50 PLN) - bezpośrednio przy autostradzie
 • Słowenia: około 1,05 EUR (4,50 PLN)
 • Niemcy: około 1,43 EUR (6,30 PLN)
 • Chorwacja: około 9 HRK (5,30 PLN)
 • Jak mamy już paliwo to możemy zdecydować czy jechać po autostradach czy nie. W Czechach, Austrii, Słowenii i na Węgrzech musimy kupić winiety. W Niemczech i Chorwacji płacimy za poszczególne odcinki.

 
Ceny winiet w Czechach 2020
W Czechach możemy kupić winietę na 10 lub 30 dni bądź na rok. Płacimy w czeskich koronach. Z naszego doświadczenia winietę najlepiej kupić zaraz za granicą (nie w Polsce, a w Czechach) na stacji paliw. W Czechach obowiązuje jeden rodzaj winiety dla wszystkich pojazdów do 3,5 tony (również, gdy ciągniemy przyczepę). Osoby odwiedzające Czechy na motocyklu są zwolnione z obowiązku zakupu winiety. Ceny winiet w Czechach w 2020 roku:
 • 10-cio dniowa - 310 CZK
 • miesięczna - 440 CZK
 • roczna - 1 500 CZK

 
Ceny winiet w Austrii 2020
Wjeżdżając do Austrii winietę musimy kupić w pierwszym możliwym miejscu po przekroczeniu granicy. Dla osób wjeżdżających z Czech (przejście graniczne Mikulov) będzie to ten punkt: https://goo.gl/maps/4NRKGBKdnzZMGrZq8 Na stronie autryjackiego operatora autostrad znajdziemy interaktywną mapę z wszystkimi punktami, gdzie możemy kupić winiety. Ceny winiet w Austrii w 2020 roku:
 • 10-cio dniowa - 9,20 EUR
 • dwumiesięczna - 26,80 EUR
 • roczna - 89,20 EUR
 
W Austrii są także odcinki, które są dodatkowo płatne (żaden z tych odcinków nie występuje na najpopularniejszej trasie z Polski do Chorwacji):
 • A9: Gleinalm Tunnel: 9 EUR
 • A9: Bosruck Tunnel: 5 EUR
 • A10: Katschberg tunnel: 7,20 EUR
 • Autostrada A13: 9 EUR
 • Droga ekspresowa S16 9,5 euro
 
Płatności za przejazd na tych odcinkach dokonujemy na bramkach.

Od 2018 roku winiety na austriackie autostrady możemy kupić przez internet na stronie austriackiego operatora autostrad.

 
 
Ceny winiet w Słowenii 2020
To kraj, przez który przejedziemy najszybciej - jeśli nie będzie korków, to pokonamy ten kraj w mniej niż godzinę. Kupując winietę w Słoweni musimy zwrócić uwagę na dwie kwestie: ta najkrótsza jest 7-mio dniowa (w Czechach i Austrii mamy 10-cio dniowe) oraz czy nasz samochód “mieści się” w wymiarach podstawowej winiety 2A (jeśli nie, to musimy kupić winietę 2B). Kiedy musimy wybrać winietę 2B? Gdy nasz samochód ma więcej niż 1,3 m przy przedniej osi.

 

Ceny winiet w Chorwacji 2020
W Chorwacji tak naprawdę nie ma winiety, Ale to nie oznacza, że autostrady są darmowe. Za przejazd po chorwackich autostradach musimy zapłacić na bramkach, czyli rozliczamy się w zależności od przejechanego dystansu - ostateczny koszt zależy od tego gdzie zjedziemy z autostrady. Jadąc z Polski w kierunku chorwackiego wybrzeża za autostradę będziemy płacić w dwóch etapach: raz za odcinek od granicy (słoweńsko-chorwackiej lub węgiersko-chorwackiej - w zależności skąd przyjechaliśmy) do Zagrzebia i potem od Zagrzebia do naszego docelowego miejsca nad morzem. Na bramkach w Chorwacji możemy płacić w gotówce w kunach, euro lub kartami płatniczymi i kredytowymi. Ceny są uzależnione także od pojazdu, którym się poruszamy, wszystkie ceny są w tabelce poniżej:
     
Podsumowując: za przejazd do Splitu zapłacimy 229 HRK (48 HRK + 181 HRK), czyli około 132 PLN za samochód osobowy, w jedną stronę.

Gdy dodamy wszystkie opłaty na trasie Polska - Chorwacja - Polska wyjdzie nam niecałe 500 PLN (310 CZK Czechy + 9,20 EUR Austria + dwa razy 15,00 EUR Słowenia + dwa razy 229 HRK Chorwacja). Dużo.

Jak widać powyżej zabawy z winietami oraz płatnościami na bramkach jest całkiem sporo a koszty są duże. Dodatkowo mandaty za jakikolwiek błąd potrafią popsuć wakacje jeszcze zanim dotrzemy na miejsce. Wszystkich, którzy nie mają ochoty na przejazd własnym samochodem lub przelot samolotem (gdzie obowiązują bardzo rygorystyczne limity bagażowe) zapraszamy na pokład naszych luksusowych autokarów. Od 20 lat prowadzimy regularny przejazdy do Chorwacji. Dla Twojej wygody przygotowaliśmy 12 przystanków w Polsce oraz 20 w Chorwacji. Nasze autokary są nowoczesne, wygodne i oczywiście posiadają klimatyzację.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.