1 - baner.jpg

Samolotem na rejs w Chorwacji


Mówi się, że samolot to najszybszy i najwygodniejszy środek transportu. Ale czy to jest prawda jeśli wybieram się na rejs do Chorwacji? Z jednej strony przelot z Polski do Chorwacji trwa około dwóch godzin, to znacznie mniej niż przejazd samochodem lub autokarem, ale po drodze czeka nas szereg ograniczeń.

Samolotem do Chorwacji:
Pierwsze próby połączeń lotniczych tanimi liniami do Chorwacji zainicjowała linia OLT Express, ale skończyły się one dosyć boleśnie, potem nie było nic i od kilku lat obserwujemy jak rynek połączeń lotniczych do Chorwacji się rozwija. Dzisiaj mamy kilkanaście połączeń tygodniowo z różnych części Polski. Podróż samolotem wydaje się szczególnie atrakcyjna dla mieszkańców północnej Polski, którzy mogą uniknąć kilkunastogodzinnej podróży autem. Ale przejazd z Katowic do Zadaru to już tylko 10 godzin.

Co wybrać? Jakie są plusy i minusy każdej z opcji? Zacznijmy od omówienia dostępnych lotów do Chorwacji – skupimy się na tych najbardziej istotnych z punktu widzenia żeglarzy – lotów realizowanych w soboty. Mając na uwadze, że chcemy się dostać na wybrzeże podpowiemy jak dostać się do Zadaru, Spilitu oraz Dubrownika.

 
Loty do Zadaru:
Z Warszawy: 10:30 – 12:30, powrót 13:20- 15:15, linie LOT
Z Gdańska: 09:10 – 11:10, powrót: 06:45 – 08:45, linie Ryanair
Z Rzeszowa: 14:10 – 16:15, powrót 16:55 – 18:55, linie LOT

 
Loty do Splitu:
Z Warszawy: 20:10 – 22:00, powrót: 17:50 – 19:40, linie Wizzair
Z Katowic: 15:40 – 17:15, powrót: 22:35 – 23:55, linie Wizzair


Loty do Dubrownika:
Z Warszawy: 16:10 – 18:10, powrót: 19:00 – 21:00, linie LOT
Z Krakowa: 16:25 – 18:20, powrót: 18:55 – 20:50, linie LOT

Jak widać po godzinach lotów najczęściej do mariny dotrzemy w godzinach wieczornych a to oznacza, że zakupy i odebranie jachtu najprawdopodobniej odbędą się w niedzielę. Dla wielu osób może być to istotna strata czasu na wakacjach.


Wylot w piątek:
Część załóg korzysta z lotów dostępnych w piątki (powrót w sobotę lub niedzielę). W piątek polecimy bezpośrednio do Zadaru z Krakowa i Wrocławia liniami Ryanair oraz z Warszawy do Dubrownika LOTem. Rozważając wylot w piątek mamy kilka połączeń więcej do dyspozycji, ale musimy pamiętać że dłużej nie będzie nas w domu (a przecież główny atut transportu samolotem to oszczędność czasu) oraz będziemy musieli zapłacić za nocleg na miejscu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że budzimy się w sobotę „na miejscu” – mamy cały dzień, aby spokojnie zorganizować zakupy i odebrać jacht.
 
Loty do Rijeki i Zagrzebia:
Bezpośrednie loty z Polski do Rijeki (Pula) realizowane są jedynie w niedzielę przez linie lotnicze LOT z Warszawy (do Chorwacji: 13:40 - 15:30, powrót: 16:20 – 18:10). Istnieje także opcja przelotu do Zagrzebia (bezpośrednie loty codziennie z Warszawy LOT-em), ale wtedy należy zorganizować dodatkowo transport ze stolicy Chorwacji na wybrzeże.

 
Ceny biletów lotniczych do Chorwacji:
W naszym wpisie celowo nie podajemy cen połączeń, gdyż są one zmienne i zależą od wielu czynników, spośród których najważniejsze to: kiedy dokonujemy zakupu biletów lotniczych oraz czy lecimy z bagażem głównym czy tylko podręcznym. Należy jasno zaznaczyć, że podstawowe ceny biletów nie zawierają opłaty za bagaż główny (również w przypadku linii LOT) – musimy za niego zapłacić  dodatkowo.

Obowiązują nas także ograniczenia odnośnie bagażu podręcznego (tego, który wnosimy ze sobą na pokłada samolotu). Są ograniczenia wagowe, wymiarowe oraz odnośnie tego co wnosimy, np. zakaz wnoszenia płynów powyżej 100ml. Problemem mogą też okazać się drony lub kamizelki z pneumatycznym nabojem.

 
Dojazd na lotnisko:
Korzystając z transportu lotniczego musimy się też liczyć z tym, że na lotnisko musimy dotrzeć odpowiednio wcześniej (najczęściej około godzinę lub półtorej przed planowym lotem), nadać bagaż, przejść kontrolę oraz poczekać na boarding. Po wylądowaniu czekamy na odbiór naszego bagażu (jeżeli nadawaliśmy bagaż główny). Kolejny etap naszej podróży to dojazd do mariny. Na szczęście lotniska w Zadarze i Splicie są położone blisko marin, więc dojazd do mariny nie zajmie nam wiele czasu. Należy jednak pamiętać, że oznacza to dla nas dodatkowy koszt.

Jak widać regulacji i ograniczeń o których musimy pamiętać jest całkiem sporo. Czy to oznacza, że na rejsy nie warto latać samolotem? Zdecydowanie warto! Przecież do wszystkich innych krajów realnie musimy lecieć samolotem, bo jak inaczej się dostać np. na Karaiby? Po prostu trzeba pamiętać o pewnych regułach i być na nie przygotowany. Jeśli uda nam się dobrze dopasować loty możemy zjeść śniadanie we własnym domu a po południu napić się piwa do pokładzie jachtu.


Autokarem do Chorwacji:
Dla tych, którzy czują respekt przed lataniem samolotem, nie chcą bądź z różnych przyczyn nie mogą polecieć polecamy nasz przejazd autobusem do Chorwacji. Od 21 lat prowadzimy regularny przejazdy do Chorwacji, podróż odbywa się nowoczesnymi autokarami klasy LUX (nasze autokary są nowoczesne, wygodne i oczywiście posiadają klimatyzację). Dla Twojej wygody przygotowaliśmy 12 przystanków w Polsce oraz 20 w Chorwacji, zawieziemy Cię do mariny, w której rozpoczyna się rejs. Dla załóg, które wyczarterują u nas jacht lub popłyną z nami w rejs po Chorwacji przejazd autokarem na trasie Polska – Chorwacja – Polska oferujemy w promocyjnej cenie 400 PLN za osobę.

Samochodem do Chorwacji:
Wszystkim, którzy wybierają się samochodem do Chorwacji polecamy nasz wpis, gdzie znajdziecie wiele cennych porad na temat kosztów paliwa, opłat. Szerokiej drogi!
 

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.