SRC - co to jest i czy warto to mieć?
Planujesz czarter jachtu i w gąszczu przygotowań natknąłeś się na tajemniczy skrót SRC? A może jesteś już doświadczonym wilkiem morskim, ale chcesz usystematyzować swoją wiedzę? Niezależnie od Twojego doświadczenia, temat uprawnień radiooperatora SRC jest niezwykle ważny dla każdego, kto poważnie myśli o bezpiecznej i odpowiedzialnej żegludze. W GlobTourist wierzymy, że wiedza to podstawa udanej przygody na morzu, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kompletny przewodnik po certyfikacie SRC. Dowiesz się, czym dokładnie jest, dlaczego jego posiadanie jest tak istotne i jak go zdobyć.
Co to jest SRC?
SRC, czyli Short Range Certificate (świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu), to certyfikat uprawniający do obsługi radiostacji VHF (Very High Frequency) w służbie morskiej. Możesz też się spotkać z określeniem licencja SRC, świadectwo SRC lub po prostu SRC.
Posiadanie tych uprawnień jest wymagane od osób, które chcą legalnie i, co ważniejsze, świadomie korzystać z radia morskiego (radiotelefonu) na jachtach, statkach oraz innych jednostkach pływających. Sam certyfikat SRC potwierdza, że radiooperator zna przepisy, procedury związane z komunikacją morską, potrafi skutecznie prowadzić korespondencję i obsługiwać urządzenia radiowe, w tym te z funkcją DSC (Digital Selective Calling). Jest to kluczowe dla bezpieczeństwa na morzu, zarówno Twojego, jak i innych.
Ten uznawany międzynarodowo i ważny bezterminowo dokument stanowi niezbędny element wyposażenia każdego odpowiedzialnego żeglarza.
Czego się nauczysz na szkoleniu SRC?
Obok bardzo istotnej i pasjonującej teorii (żarcik!), przykład: "Radiopława do komunikacji z satelitą biegunowym wykorzystuje częstotliwość 121,5 MHz czy 406 MHz?", dowiesz się między innymi:
- jak korzystać z radia VHF
- jak skutecznie wezwać pomoc (MAYDAY, PANPAN, SECURITE)
- czym jest i jak działa GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System - międzynarodowy system bezpieczeństwa i komunikacji morskiej w niebezpieczeństwie) oraz jakie są jego najistotniejsze elementy
Czy posiadanie SCR jest obowiązkowe?
Co do zasady, tak. Wszystko zależy od kraju, akwenu oraz jednostki, na której zamierzasz pływać, ale odpowiadając na to pytanie ogólnie: tak, certyfikat radiooperatora krótkiego zasięgu jest obowiązkowy w przypadku prowadzenia rejsu na morzu.
Czy SRC jest potrzebne w Chorwacji?
I tak, i nie :) Wszystko zależy od tego, jakie uprawnienia zamierzasz przedstawić podczas odbioru jachtu. Jeśli posiadasz uprawnienia Voditelj Brodice, to dokument SRC nie będzie Ci potrzebny. Wynika to z faktu, że w ramach szkolenia i egzaminu na chorwackie uprawnienia zdobywasz kompetencje z zakresu radiooperatora. Można powiedzieć, że VB „zawiera w sobie SRC”. Oczywiście jest to bardzo duże uproszczenie i nie należy traktować uprawnień VB jako zastępstwo świadectwa SRC.
Jeśli nie posiadasz uprawnień VB i zamierzasz wyczarterować jacht w Chorwacji przedstawiając uprawnienia Jachtowego Sternika Morskiego (JSM), to SRC będzie niezbędnym uzupełnieniem dokumentów potwierdzających Twoje kwalifikacje do prowadzenia jachtów morskich po wodach Chorwacji.
Dlaczego warto uzyskać certyfikat SRC?
Jeśli myślisz, że certyfikat SRC to tylko papierek niezbędny do odebrania jachtu od armatora, to jesteś w błędzie. Choć na rejsach turystycznych coraz rzadziej korzystamy z radia VHF, to nie oznacza, że nie powinniśmy być przygotowani na taką konieczność. Są kraje oraz porty, gdzie komunikacja radiowa jest niezbędna, aby móc wpłynąć do portu czy uzyskać zgodę na manewry. Umiejętność obsługi radia to także większa pewność siebie na wodzie.
Oczywiście, nikomu nie życzymy, aby kiedykolwiek musiał korzystać z umiejętności wzywania pomocy na morzu, ale odpowiedzialna postawa i dbałość o bezpieczeństwo na morzu wymaga posiadania takich umiejętności. Wiedza, jak działa system GMDSS i jak wezwać pomoc, może uratować życie. Warto też wspomnieć, że istnieją wyższe stopnie uprawnień, jak LRC (Long Range Certificate czyli świadectwo operatora łączności dalekiego zasięgu), ale SRC to absolutna podstawa dla większości żeglarzy rekreacyjnych.
Jak uzyskać certyfikat?
W Polsce certyfikaty SRC (oficjalnie: świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu) wydaje UKE, czyli Urząd Komunikacji Elektronicznej. Aby uzyskać certyfikat SRC, należy zdać egzamin przed komisją.
Egzamin SRC składa się z części teoretycznej (test jednokrotnego wyboru) i praktycznej (obsługa radiotelefonu, symulowane wywołania).
Koszt przystąpienia do egzaminu to 100 PLN + 25 PLN za wydanie certyfikatu. Aby przystąpić do egzaminu, należy się zapisać na jeden z dostępnych terminów - listę terminów egzaminów znajdziesz tutaj.
Czy szkolenie przed egzaminem jest wymagane?
Nie. Do egzaminu na radiooperatora SRC można przystąpić bez odbycia jakiegokolwiek szkolenia. My jednak zachęcamy do skorzystania z takiego szkolenia SRC.
Gdy jest prowadzone przez profesjonalistów, jest miłe i przyjemne, a wiedza, która jest przekazywana na szkoleniu, skupia się na najistotniejszych aspektach z naciskiem na praktyczne umiejętności.
Takie szkolenie jest także doskonałym przygotowaniem do egzaminu w UKE. Doświadczony instruktor wyjaśni, na co zwrócić uwagę, oraz może przeprowadzić z Tobą próbny egzamin.
Gdzie odbyć szkolenie SRC?
Stwierdziliśmy, że musimy to sprawdzić na własnej skórze :) W tym celu Oskar z naszej załogi udał się na szkolenie do Ocean Team Sailing School. Szkolenie odbyło się w Gdyni, a poprowadził je Krystian Szypka.
Czy szkolenie spełniło oczekiwania?
Zdecydowanie tak! Wiedza była przekazywana w zrozumiały sposób, bez pośpiechu. W każdej chwili można było zadawać pytania, a odpowiedzi były wyczerpujące. Część praktyczna, czyli umiejętność obsługi radia, odbywała się na takich samych radiotelefonach, jak podczas egzaminu SRC w UKE.
Dodatkowo uczestnicy szkolenia dostają dostęp do e-learningu oraz opracowanych pytań egzaminacyjnych – bardzo przydatne dla osób, które chcą przygotować się do egzaminu i dowiedzieć się, jak zostać radiooperatorem SRC.
Czy Oskar zdał egzamin w UKE?
Tak, za pierwszym razem 🙂
Czy polecamy OTSS (Ocean Team Sailing School)?
Zdecydowanie tak!