1 - baner.jpg

Tajlandia i Malezja - co może zaskoczyć Cię w trakcie rejsu po tych azjatyckich krajach?


Kraje azjatyckie kuszą swoim urokiem niejednego miłośnika rejsów. Wakacje pod żaglami w Tajlandii i Malezji mogą być wspaniałą, pełną niespodzianek przygodą. Jeśli nie wiesz, co czeka Cię podczas rejsu w tych krajach, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami! Oto kilka podpowiedzi, co może zaskoczyć w Tajlandii i Malezji.

Piękno natury

Malownicze krajobrazy na zdjęciach niewątpliwie kuszą, ale dopiero w rzeczywistości ujrzysz prawdziwe piękno przyrody. Zarówno Tajlandia, jak i Malezja to bogactwo rajskich plaż i prawdziwych cudów natury. Podczas rejsu będziesz w stanie dotrzeć do wielu malowniczych zakątków, do których ciężko dostać się drogą inną, niż morska.

W Tajlandii znajdują się liczne wyspy, które koniecznie musisz odwiedzić podczas swoich morskich podróży. Najpopularniejszy region do żeglugi to największa wyspa Tajlandii – Phuket. Liczne mariny sprawiają, że możesz rozkoszować się pięknem tamtejszych plaż czy pobliską zatoką Phang Nga. Osobom, które szukają nieco spokojniejszych miejsc, przypadnie do gustu mniej turystyczne Krabi. Będąc na rejsie wokół Tajlandii nie sposób odpuścić sobie wysp Phi Phi – przez niektórych uważane za najpiękniejsze miejsca w Tajlandii.

W Malezji również czeka na Ciebie niesamowita żeglarska przygoda. Dla żeglugi idealny jest archipelag Langkawi, gdzie znajduje się największa malezyjska wyspa. Znajdziesz tam tropikalne krajobrazy, bujną roślinność czy piaszczyste plaże. Kolejną niezwykłą wyspą Malezji jest Tioman, gdzie również będziesz podziwiać przyrodnicze skarby. W trakcie rejsu zwiedzisz też liczne sąsiednie wysepki, na których na próżno będzie szukać rozwiniętej cywilizacji czy turystycznego zgiełku.


 

Obyczaje

Tajowie nie bez powodu nazywani są wiecznie uśmiechniętymi ludźmi. Podczas zwiedzania lądu, na pewno przekonasz się o niezwykłej serdeczności miejscowej ludności. Pamiętaj jednak, że wśród Tajów język angielski nie jest na najwyższym poziomie, dlatego komunikując się, niekiedy będziesz musiał stosować mowę ciała! Tajowie uwielbiają swojego króla, dlatego wszelka krytyka czy nieposzanowanie wizerunku będzie bardzo źle odbierane. Z podobnym szacunkiem musisz odnosić się również do licznych wizerunków Buddy, które na pewno napotkasz na swej drodze.

Malezyjczycy to również bardzo mili i uprzejmi ludzie, którzy z chęcią wesprą Cię czy rozwieją Twoje ewentualne wątpliwości. W Malezji będzie Ci jednak łatwiej porozumieć się po angielsku, jako że jest to była kolonia brytyjska. Choć Malezja to również kraj wielu kultur, a za lepszym życiem przybywają tam mieszkańcy innych krajów azjatyckich, dominującą religią jest islam. Warto mieć ten fakt na uwadze, chociażby podczas zwiedzania świątyń (obowiązuje odpowiednio skromny strój) czy wyrażaniu swoich poglądów na tematy religijne.


 

Kulinaria

Tajlandia i Malezja to istny raj dla smakoszy. W obu krajach rządzi street food, dzięki któremu za niewielkie pieniądze nasycisz się do pełna. Niektórych przerazić mogą warunki sanitarne, w jakich przygotowywane są posiłki w Azji – dla wielu turystów na tym polega urok tych krajów, a zatrucia w praktyce nie zdarzają się tak często. Musisz jednak uważać na ostrość potraw, która może okazać się dla Ciebie nie do zniesienia!

Ciekawostką jest fakt, że w Tajlandii praktycznie nie uświadczysz noża podawanego do posiłku. Tajowie świetnie radzą sobie za pomocą łyżki i widelca. Większość serwowanych dań zawiera drobno posiekane składniki, dlatego nóż i tak nie będzie Ci zbytnio potrzebny.

Jeśli chodzi o ceny i dostępność alkoholu, zdecydowanie wygrywa Tajlandia. Malezyjczycy, w większości muzułmańskiego wyznania, raczej nie spożywają procentowych trunków, co przekłada się na ich cenę i dostępność.


 

Nietypowe zagrożenia

Zarówno Tajlandia, jak i Malezja to kraje, które są względnie bezpieczne z perspektywy turysty. Oczywiście jak w każdym kraju, gdzie kwitnie przemysł turystyczny, spotkać można drobnego oszusta, który chce zarobić na niewiedzy. Zdarzają się też kradzieże, ale o te przecież nietrudno w każdym kurorcie. Istnieje jednak kilka zagrożeń, lecz wynikają one raczej ze złośliwości natury, a nie człowieka.

Podczas rejsu wokół Tajlandii i Malezji na pewno niejednokrotnie pokusisz się o kąpiele morskie, szczególnie przy malowniczych plażach czy chcąc podziwiać rafę koralową. Musisz jednak uważać na jeżowce! Te są znacznie większym zagrożeniem niż w Europie, bo mają o wiele dłuższe kolce. Spotkanie z tym zwierzęciem może być naprawdę bolesne.

Małpki to z pozoru urocze zwierzęta, z którymi na pewno zetkniesz się w Tajlandii czy Malezji. Nie daj się jednak zwieść! Małpy z chęcią odwrócą Twoją uwagę, aby ukraść Twój dobytek. Nie wszystkie gatunki małp są również przyjazne, dlatego lepiej zachowaj ostrożność.

Tropikalny upał to jedno – w Malezji bardzo łatwo jednak o deszcz, który może Cię zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. Choć taki prysznic z nieba może być bardzo przyjemny, dla pewności zawsze warto mieć przy sobie parasol.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.