1 - baner.jpg

Wodospady na rzece Krka


Zbliża się czas wakacji 2021. Mamy nadzieję (prawie pewność), że w letnich miesiąca będziemy mogli jak dawniej podróżować do Chorwacji i wielu innych pięknych krajów. Chorwacja osobom przybywającym do tego ciekawego bałkańskiego kraju ma do zaoferowania wiele atrakcji. Jedną z nich są wodospady na rzece Krka. Godziny otwarcia, regulamin i ceny dosyć często zmieniają się. Dlatego zebraliśmy kilka aktualnych informacji dotyczących tego wartego odwiedzenia miejsca.

Jeśli Ty i Twoja załoga podczas rejsu w Chorwacji macie ochotę zobaczyć wodospady na rzece Krka musicie rozstać się na jakiś czas ze słonymi wodami Morza Adriatyckiego i płynąć na słodkowodne wody w głębi lądu. Rozpoczynając słodkowodną żeglugę wpływając do kanału św. Antoniego prawą burtą miniesz zbudowaną w XVI w. twierdzę św. Mikołaja (warto przygotować aparat fotograficzny). Wydaje się to trochę dziwne, ale nawet jachty o bardzo dużym zanurzeniu bez najmniejszych obaw mogą płynąć w kierunku wodospadów ponieważ jest dostatecznie głęboko. Po wpłynięciu na wody wewnętrzne po kilku minutach zobaczycie wspaniałą panoramę na miasto Sibenik, której wyróżniającym się elementem jest kopuła katedry św. Jakuba.

Doskonałym pomysłem jest kilkugodzinna przerwa na zwiedzanie tego urokliwego miasta. Jeżeli zdecydujecie się na taką przerwę najrozsądniej jest zacumować jacht przy kei miejskie ponieważ będziecie wówczas w bezpośrednim sąsiedztwie największych atrakcji miasta. Pobyt w Sibeniku jest również okazją do uzupełnienia zaopatrzenia i zatankowania zbiorników wody. Kontynuując wyprawę należy przepłynąć pod Sibenskim Mostem.  Zbliżając się do niego będziesz miał wrażenie, że zawadzisz masztem, ale to tylko złudzenie optyczne, maksymalny prześwit to aż 40 m co oznacza, że można przepłynąć pod nim bez najmniejszych obaw. 

Przed i za mostem zauważysz kilka hodowli małż i ostryg. Jeżeli jesteście miłośnikami tego rodzaju owoców morza koniecznie kupcie kilka kilogramów małż i kilkanaście ostrych. Ostrygi jak zawsze są trochę drogie, ale małże są w doskonałej cenie. Zarówno małże jak i ostrygi mają 100% gwarancję świeżości ponieważ kupujesz je bezpośrednio w hodowli. Przemieszczające się dalej w kierunku wodospadów popłyniesz malowniczym wyżłobionym w skałach kanałem, a następnie wpłyniesz na słodkowodne jezioro Prokljansko. Potem wpłyniesz w kolejny skalisty kanał i przepłyniesz pod kolejnym mostem i dopłyniesz do miejscowości Skradin w której jest marina ACI. Jeśli nie chcesz korzystać z mariny możesz zacumować do jednej z kilkunastu boi.

Park Narodowy Krka czynny jest przez cały rok. Na terenie parku jest 7 wodospadów. W pobliżu Skradin jest najpopularniejszy z nich Skradinski Buk, jest to siódmy, ostatni największy wodospad na rzece Krka. Jeżeli zdecydujesz się na odwiedzenie tego miejsca do wyboru masz kilka sposobów na dotarcie do wodospadu. Od kwietnia do października park zapewnia bezpłatny transport statkiem, który odpływa ze Skradin co godzinę i płynie do wejścia do parku. Statek płynie ok. 25 min. Płynąc statkiem między miastem Skradin a wodospadem Skradinski Buk, na prawym brzegu rzeki można dostrzec pozostałości antycznego akweduktu. Rejs statkiem jest sam w sobie pewnego rodzaju turystyczna atrakcją oraz okazją do podziwiania wspaniałych widoków. Alternatywą dla rejsu statkiem jest spacer, który trwa ok. godzinę, do przejścia po płaskim i malowniczym terenie masz prawie 5 km. Połączenie rejsu statkiem z przyjemnym spacerem wydaje się dobrym pomysłem. W Skradin jest wypożyczalnia rowerów, więc spacer można zastąpić kilkunastoma minutami na dwóch kółkach.


Na wycieczkę do parku należy przeznaczyć kilka godzin lub cały dzień. Przy wodospadzie Skradinski Buk znajduje się sporo punktów gastronomicznych. Możemy tam zjeść obiad, czy napić się kawy, a dla najmłodszych na ochłodę znajdą się oczywiście lody. W czasie pobytu w Parku Narodowym Krka można cieszyć się wspaniałością natury, wędrując po drewnianych kładkach, mostach i ścieżkach wijących się pomiędzy wartkimi strumieniami rzeki. Warto zabrać aparat fotograficzny i kamerę.

Nie zapominajmy, że jest to teren narodowego parku, więc należy bezwzględnie przestrzegać następujących zasad:
  • od 01.01.2021 kapiel w wodospadzie jest zabroniona
  • nie można nurkować
  • nie wolno łowić ryb
  • nie wolno niszczyć roślinności
  • nie wolno straszyć żyjących tam zwierząt
  • nie wolno rozpalać ognia poza wyraźnie wyznaczonymi do tego miejscami
  • na teren parku można wprowadzić psa, pod warunkiem, że przebywa on cały czas na smyczy, a podczas podróży statkiem obowiązkowo musi mieć kaganiec
  • na terenie parku obowiązuje bezwzględny zakaz używania dronów oraz innych urządzeń bezzałogowych
 

Godziny, w których można zwiedzać wodospad Skradinski Buk:

STYCZEŃ

09.00 - 16.00

LUTY

09.00 - 16.00

MARZEC

09.00 - 17.00

KWIECIEŃ

08.00 - 18.00

MAJ

08.00 - 19.00

CZERWIEC

08.00 - 20.00

LIPIEC

09.00 - 16.00

SIERPIEŃ

08.00 - 20.00

WRZESIEŃ

08.00 - 19.00

01-15 PAŹDZIERNIK

08.00 - 18.00

16-31 PAŹDZIERNIK

09.00 - 17.00

LISTOPAD

09.00 - 16.00

GRUDZIEŃ

09.00 - 16.00

 

Cennik:

 

STYCZEŃ LUTY MARZEC LISTOPAD GRUDZIEŃ

KWIECIEŃ MAJ PAŹDZIERNIK

CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ

DOROŚLI

30.00 KUN

100.00 KUN

200.00 KUN GRUPA POWYŻEJ 4 OSÓB 150.00 KUN

DZIECI OD 7 DO 18 LAT

20.00 KUN

80.00 KUN

120.00 KUN GRUPA POWYŻEJ 4 OSÓB 90.00 KUN

DZIECI PONIŻEJ 7 LAT

BEZPŁATNIE

BEZPŁATNIE

BEZPŁATNIE

Bilety można kupić w kasie przy wejściu do parku lub na stronie internetowej: ww.shop.np-krka.hr

Rzeka Krka przebywa 72 km od źródła (artezyjskiego) u stóp Gór Dynarskich w Dalmacji do wybrzeży Adriatyku. Po drodze płynie przez miękkie podłoże wapienne, żłobiąc i gładząc po drodze kaniony. Niezwykłe przy tym jest to, że rzeka nie tylko wyrzynać kaniony, ale i osadza związki wapna, wznosząc tym samym po drodze liczne bariery. Dziś na niej jest 7 wspaniałych wodospadów. Najpiękniejszy z nich to Skradinski Buk, znany też jako wodospad Krka. Na odcinku 800 m opada on ciągiem 17 eleganckich progów, których łączna wysokość wynosi 45 m.

Wodospady na rzece Krka są względnie młode – mają niespełna 10 tyś. lat – a szybkie tempo osadzania skały osadowej trawertynu powoduje bezustanne zmiany rzeźby terenu, przez który płynie Krka.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.