1 - baner.jpg

Żeglowanie z dziećmi


Żeglarstwo to cudowna pasja i wspaniały sposób na spędzanie wakacji, ale czy dobrym pomysłem jest zabrać dzieci na jacht? Czy jest to bezpieczne? W jakim wieku dzieci mogą zacząć żeglować po morzu? Czy nie będą się nudzić? Takich i podobnych pytań w głowie rodziców jest wiele, ale nasza odpowiedź jest jedna: rejsy rodzinne to super pomysł na wspólne wakacje, są bezpieczne i fajne. Oczywiście, jak do każdego rejsu, także do rejsu z dziećmi trzeba się odpowiednio przygotować. Jeśli planujecie rodzinny wypoczynek na jachcie oto nasze wskazówki, które sprawią, że taki rejs będzie super przygodą dla Was i Waszych pociech :)

W jakim wieku zabrać pierwszy raz dziecko na rejs?

To chyba najczęściej pojawiające się pytanie i obawa rodziców. Często się zdarza, że rodzice dzieci w wieku do 10 lat, którzy nigdy nie byli na jachcie, żyją w przekonaniu  że rejsy rodzinne nie są dla nich. Na szczęście to nieprawda, na urlop pod żaglami można bez obaw zabrać dzieci w dowolnym wieku.

Mieliśmy okazję żeglować z dziećmi w wieku od 6 miesięcy wzwyż i wiek nigdy nie stanowił problemu. Kwestia odpowiedniego wieku malucha do rozpoczęcia żeglarskiej  przygody przypomina pytanie o to kiedy dziecko może zacząć jeździć na nartach. To zależy głównie od podejścia rodziców, ale pewnie większość z nas widziała w szkółkach dzieci, które ledwo stały na nogach, a już sprawnie śmigały po stoku. Ale dziecko na jachcie nie musi umieć nawet siedzieć. Ostateczną decyzję kiedy wybrać się z dzieckiem na jacht należy podjąć wspólnie - pozytywne nastawienie szkraba też jest bardzo ważne.

Pływaliśmy z 6-cio miesięcznym Oliwerem, 1,5-ra rocznym Miłoszem, 4-ro letnią Madzią… możemy wymieniać bez końca, ale zawsze było super! Najwięcej uwagi wymagają maluchy, które właśnie nauczyły się chodzić. Ich ciekawość i brak samodzielności wymagają od rodziców szczególnej uwagi :)

 

Gdzie żeglować?

Wybierając akwen, na którym chcemy spędzić bezpieczne wakacje z dziećmi na jachcie, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Odległości pomiędzy portami nie powinny być zbyt duże, pogoda powinna być stabilna, a infrastruktura na miejscu interesująca także dla najmłodszych członków załogi.

Naturalnie pierwszą propozycją jest Chorwacja. Dlaczego? Bo idealnie spełnia postawione wymagania. W trakcie wakacji pogoda w Chorwacji jest stabilna, dużo słońca i przewaga słabych oraz umiarkowanych wiatrów. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, znajdziemy tu zarówno turkusowe zatoczki jaki i ciekawe miasteczka, a odległości pomiędzy miejscami, w których można zatrzymać się są niewielkie. W alarmowej sytuacji możemy zmienić trasę rejsu, szybko udając się do najbliższego portu. Woda jest ciepła, idealna do kąpieli. Kolejnym atutem Chorwacji są liczne mariny, często o wysokim standardzie, z dostępem do prądu i wody, wyposażone w przestronne łazienki, restauracje oraz pralnie.

Ale Chorwacja to nie jedyna opcja. Zatoka Sarońska oraz Morze Jońskie w Grecji czy północne wybrzeże Sardynii to również idealne regiony na rejs z dziećmi. Jeśli szukasz pomysłu, gdzie wyczarterować jacht skontaktuj się z nami - przygotujemy indywidualna ofertę dla Ciebie!

Warto też zwrócić uwagę na termin rejsu - ma to bezpośredni związek z pogodą, temperaturą wody oraz… wolnym w szkole lub przedszkolu :)

 

Transport

To zagadnienie jest częściowo połączone z punktem drugim - to gdzie będziemy pływać ma wpływ na nasz środek transportu. Do Chorwacji możemy dojechać samochodem lub autokarem, a także polecieć samolotem, do innych miejsc dostaniemy się praktycznie tylko samolotem. Zazwyczaj jest tak, że dzieci nie lubią długich podróży. Nudzą się i denerwują - ciężko im się dziwić, nikt nie lubi długich podróży :) Jak temu zaradzić?

Wybierając się samochodem do Chorwacji można rozważyć przejazd z noclegiem. My nieraz drogę z Polski do Chorwacji łączyliśmy z noclegiem na terenie Chorwacji, zaraz za granicą Słoweńsko-Chorwacką. Dlaczego tam? Zależało nam na przekroczeniu granicy, aby nie zostawiać tego obowiązku na ostatnią chwilę, ponieważ ze względu na korki czasem bywa to czasochłonne. Drugi powód to odległość, którą zostawiamy sobie na sobotę (rejsy w Chorwacji zaczynają się i kończą w soboty).

W sezonie przejazd z północnej Chorwacji w okolice Zadaru zajmuje około 4 godziny, w okolice Splitu około 5 godzin. Nie bez znaczenia jest fakt, że te górzyste regiony Chorwacji są piękne, nieskażone masową turystyką, a także wyraźnie tańsze od noclegu na wybrzeżu. My mieliśmy okazję spać tu oraz tu - polecamy oba te miejsca.

Przejazd samochodem daje nam dużą swobodę w pakowaniu. Do auta możemy wsadzić niezbędne akcesoria takie jak wózek, nocnik, pieluchy czy ulubione dania i zabawki naszej pociechy. Samolot natomiast oznacza spore ograniczenia w kwestii bagażu.

Decydując się na rejs w innym kraju niemalże automatycznie decydujemy się na samolot. Zresztą siatka połączeń samolotowych z Polski do Chorwacji i ich ceny stają się coraz bardziej przystępne. Samolot to przede wszystkim duża oszczędność czasu, warto rozważyć tę opcję. Szczególnie że linie lotnicze nierzadko oferują zniżki dla najmłodszych pasażerów, a także możliwość bezpłatnego zabrania wózka lub fotelika, gdy lecimy z dzieckiem w wieku do 2 lat.

Decydując się na transport lotniczy na rejs rodzinny warto zwrócić uwagę w jakiej odległości od lotniska jest marina, z której planujemy wziąć jacht. Istnieje wiele lotnisk w Chorwacji, Grecji czy we Włoszech, gdzie transport z lotniska do mariny nie zajmuje więcej niż 30, a czasem nawet 15 minut.

 

Wybierz odpowiedni jacht...

Zacznijmy od liczy osób. Każde dziecko, niezależnie od wieku, jest liczone jako członek załogi, dlatego należy zwrócić uwagę na liczbę miejsc podczas wyboru odpowiedniej jednostki. Liczba wszystkich załogantów, łącznie z dziećmi, nie może przekroczyć liczby dostępnych miejsc na jachcie.

Gdzie śpią dzieci? To zależy od wieku szkraba oraz jego przyzwyczajeń. Najczęściej spotykamy się z sytuacją, że małe dzieci śpią z rodzicami w koi. Większe i bardziej samodzielne pociechy śpią same w osobnej kabinie. Kabiny na jachtach są najczęściej dwuosobowe, czasem mamy do dyspozycji również kabiny jednoosobowe z dostępem bezpośrednio z pokładu jachtu.

Decydując się na rejs z dziećmi sugerujemy zwrócić szczególną uwagę na katamarany. Katamarany są większe, oferują więcej przestrzeni w środku i na zewnątrz, zachowują się bardziej stabilnie na wodzie, a część dzienna (messa) jest wyraźnie oddzielona od miejsca gdzie śpimy (kabiny są w pływakach). Takie rozwiązanie pozwala na spokojny odpoczynek w kabinie nawet, gdy reszta załogi siedzi przy stole i rozmawia.

W przypadku rejsów rodzinnych na katamaranie nieoceniona może się okazać siatka, która jest rozpięta pomiędzy pływakami na większości katamaranów. Dzieci będą ją uwielbiały! Dorośli też :)

Wybierając jacht jednokadłubowy należy zwrócić szczególna uwagę na łatwość dostępu do morza. Choć obecnie jest to raczej standard, warto dopilnować aby wybrany jacht posiadał platformę kąpielową. Dzięki takiemu rozwiązaniu dostęp do wody jest łatwiejszy i przyjemniejszy. Nawet jeśli w danym momencie nie korzystamy z kąpieli wodnych można platformę wykorzystać jako miejsce do opalania.

Dziś niemalże wszystkie jachty czarterowe wyposażone są w ponton, którym możemy dopłynąć do brzegu, gdy stoimy na kotwicy. Ale nie zawsze w cenie czarteru jest silnik do pontonu, a ten może się okazać bardzo pomocny, gdy trzeba przetransportować całą rodzinę na brzeg. Silnik do pontonu może się okazać bardzo przydatny z jeszcze jednego powodu, ale o tym w dalszej części wpisu.

 

… i załogę

Dobór odpowiedniego towarzystwa na wakacje to temat uniwersalny, niezależnie czy wybieramy się na jacht czy na przykład do hotelu. To, co bardzo dobrze sprawdza się w przypadku rejsów rodzinnych to wyjazd w dwie/trzy rodziny. Takie rozwiązanie powoduje, że dzieci zyskują towarzystwo do zabawy, rodzą się przyjaźnie na całe życie! Rodzice mają towarzystwo, które ma podobne problemy i oczekiwania oraz rytm dnia.

Nie oznacza to jednak, że rejsy z mieszaną załogą są pozbawione sensu. Żeglarstwo to również styl życia i otwartość na innych ludzi. Rejsy, na których spotykają się ludzie z różnych pokoleń, obcy sobie przed rejsem, również bardzo często pozostawiają wiele cudownych wspomnień.

 

Pomyśl o skipperze

Wybraliście już jacht, termin, kraj oraz zebraliście załogą, ale… kto ten jacht poprowadzi?! Nie każdy ma uprawnienia pozwalające prowadzić jacht morski. A nawet jeśli takie uprawnienia i umiejętności posiada ktoś z członków załogi, to w trakcie wakacji może nie mieć ochoty na podejmowanie takiej odpowiedzialności. Może wszyscy mają ochotę odpoczywać, spędzać czas ze swoimi dziećmi i beztrosko napić się wina w dowolnym momencie. Co w takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest czarter jachtu ze skipperem.

Skipper to kapitan jachtu, osoba która poprowadzi rejs, zadba o bezpieczeństwo załogi, a także będzie służyć wiedzą o regionie. Decydując się na skippera należy zwrócić uwagę, aby na jachcie znalazło się dla niego/niej miejsce do spania. Wśród polskich załóg ogólnie przyjętą praktyką jest korzystanie z usług polskiego skippera.

 

Zadbaj o bezpieczeństwo

Są trzy podstawowe rzeczy, o których należy pamiętać mając na względzie kwestie bezpieczeństwa podczas żeglugi z dziećmi- kamizelka ratunkowa, szelki asekuracyjne oraz siatka bezpieczeństwa (z angielskiego safety net lub baby net).

Dobrze dopasowana do wzrostu i wagi dziecka kamizelka jest podstawowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo. Jachty czarterowe najczęściej wyposażone są w kamizelki w rozmiarze przeznaczonym dla dorosłych. Dlatego przygotowując się do rejsu, należy zgłosić za naszym pośrednictwem armatorowi prośbę o przygotowanie kamizelek odpowiednich dla młodszych członków załogi.

Może się zdarzyć tak, szczególnie w sezonie, że armator nie będzie dysponował idealnie dopasowaną kamizelką dla dziecka. W przypadku, gdy na rejs wybieramy się z naprawdę małym dzieckiem (do 5 lat) warto rozważyć zakup własnej kamizelki, która będzie idealnie dopasowana. Na takie zakupy polecamy sklep Decathlon - bardzo szeroki wybór rozmiarów, łatwość przymierzenia oraz rozsądne ceny. Jeśli nie chcesz kupować kamizelki napisz do nas - postaramy się pomóc!

Drugim elementem, który pomaga w kwestii bezpieczeństwa są szelki asekuracyjne. Podobnie jak w przypadku kamizelki, na jachcie najprawdopodobniej znajdziemy jedynie tylko te przeznaczone dla dorosłych, dlatego warto kupić swoje. Szelki idealnie sprawdzą się, gdy rodzic chce dać pewną swobodę dziecku w poruszaniu się po pokładzie nadal “trzymając” swoją pociechę. Szelki mogą być przydatne także  podczas spaceru w marinie czy na plaży.

Siatka bezpieczeństwa rozciągniętą na relingach wzdłuż całego jachtu może być dodatkowym zabezpieczeniem. Koszt wypożyczenia i zamontowania takiej siatki w zależności od armatora i długości jachtu waha się od 50 do 200 euro. Przed wypłynięciem z portu należy sprawdzić czy siatka jest zamontowana poprawnie. W naszej opinii to rozwiązanie można traktować jedynie jako dodatek do kamizelki lub szelek.

 

Przestrzegaj zasad

Na wakacjach każdy ma ochotę na swobodę, luz i zabawę, ale są momenty kiedy dyscyplina jest potrzebna. Bezpieczeństwo ponad wszystko! Ustal zasady bezpieczeństwa, ale na tyle proste, aby dzieci mogły się ich nauczyć i przestrzegać.

Samodzielnie lub z pomocą skippera przeprowadź krótki wykład na temat bezpieczeństwa podczas rejsu. Oprowadź dzieci po jachcie, pokaż im między innymi, jak działa toaleta, jak unikać bomu, jak poruszać się po jachcie i gdzie znajdują się uchwyty i poręcze.

Znajdź chwilę na rozmowę ze swoimi dziećmi na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa na pokładzie przed rozpoczęciem rejsu i powtórz rozmowę raz jeszcze po wejściu na pokład. Poniżej kilka przydatnych zasad, które powinno się uwzględnić:

 
  • w trakcie rejsu wszystkie dzieci, gdy przebywają na pokładzie powinny nosić kamizelki ratunkowe,
  • nie wolno biegać na jachcie,
  • zawsze trzymaj się czegoś co najmniej jedną ręką,
  • pod żadnym pozorem dzieci nie mogą przebywać na pokładzie bez opieki dorosłych,
  • w przypadku pogorszenia się pogody, wszystkie dzieci muszą wejść do środka,
  • nigdy nie opuszczaj jachtu bez zgody osoby dorosłej,
  • pływamy w wodzie tylko pod opieką dorosłych.
 


Spakuj najważniejsze rzeczy

Jeśli Twoje dziecko korzysta z wózka nie martw się brakiem miejsca na jachcie - weź popularną “parasolkę”, aby cieszyć się bezproblemowymi spacerami na lądzie. Sprawdzić mogą się także nosidełka.

Pakując się na rejs warto pomyśleć o lekarstwach, które mogą być potrzebne Tobie oraz Twoim dzieciom. Pamiętaj, że wszystkie jachty są wyposażone w apteczkę pierwszej pomocy. Koniecznie weź kremy z filtrem UV oraz nakrycia głowy. Będąc na jachcie nie można dać się zmylić: przyjemny wiatr, który powoduje, że “wcale nie jest tak gorąco” nie zmienia faktu, że słońce świeci niemal z każdej strony, ponieważ odbija się także od wody.

Aura na morzu bywa zmienna, dlatego spakuj kurtkę przeciwdeszczową oraz ciepłą bluzę - najlepiej wiatroszczelny polar lub softshell.  

Warto pamiętać, że na rejs powinniśmy pakować  się wyłącznie w miękkie torby. Twarde walizki są niepraktyczne na jachcie- zabierają dużo miejsca i trudniej je przechowywać, a nawet mogą uszkodzić delikatne elementy jachtu. Dlatego polecamy miękkie torby lub plecaki.

Ciekawostka: korzystając z toalety na jachcie zużyty papier musimy wyrzucić do kosza, nie wolno bezpośrednio do toalety bo może się zapchać. Dzieciom zdarza się o tym zapomnieć i odruchowo wrzucają papier tak jak w domu. Z pomocą rodzicom może przyjść rozpuszczalny papier toaletowy - do kupienia na allegro.

 

Zaplanuj trasę

Planowanie trasy to zadanie, które stoi przed skipperem przed każdym rejsem. Plan rejsu powinien odpowiadać na potrzeby i oczekiwania załogi. Ale o czym należy pamiętać, jeśli na pokładzie mamy kilkoro małolatów? Co może być atrakcyjne dla najmłodszych żeglarzy?

Zacznijmy od zatok i kąpieli - dzieci wprost to uwielbiają! Rzucenie kotwicy w zatoce, gdzie woda ma turkusowy kolor, nie ma fal i świeci popołudniowe słońce to niemalże gwarancja udanego popołudnia i wieczoru. Jeśli urozmaicimy dzieciom kąpiel poprzez dostarczenie SUP-a lub innych “dmuchańców” będą wniebowzięte. Kąpiel w zatoce, poza faktem, że sama w sobie jest frajdą dla pociech ma jeszcze jeden atut: zabawy w wodzie są najczęściej na tyle męczące dla dzieci, że te szybko zasną, dając wieczorem rodzicom chwilę wytchnienia (np. przy winie).

Druga rada: ostrożnie z długimi dystansami. Płynięcie np. 12 godzin bez przerwy może być męczące nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Jeśli danego dnia planujesz przepłynąć większy dystans warto pomyśleć nad podzieleniem trasy na dwie części z przerwą w trakcie dnia - super sprawdzi się postój w zatoce lub kawa i lody w miasteczku.

Noc w miasteczku lub marinie - były zatoki to czas na miasteczko. Dzieci będą mogły zejść na ląd, pobiegać, kupić sobie lody, pójść na pizzę. Taki postój to także okazja na uzupełnienie wody, zrobienie zakupów i po prostu przyjemny, wieczorny spacer w fajnym miejscu.

Podsumowując, trasa powinna być różnorodna jeśli chodzi o odwiedzane miejsca, przewidywać dużo postojów na kąpiele w zatokach oraz nie forsować załogi długim pływaniem. Warto też przed rozpoczęciem rejsu po prostu zapytać załogantów na co mają ochotę.

 

Pilnuj prognozy pogody

Ten punkt, podobnie jak poprzedni, należy do podstawowych obowiązków skippera przed każdym rejsem. Dlaczego szczególnie warto zwrócić uwagę na prognozy pogody, gdy pływamy z dziećmi? Gorsza pogoda na morzu nie oznacza od razu wielkiego sztormu. To może być np. silniejszy wiatr i deszcz. Dla dorosłej załogi takie warunki to może być ciekawa przygoda i wyzwanie. Dzieci natomiast mogą się wystraszyć i wymagać opieki, a to ogranicza liczbę załogantów, którzy są do dyspozycji skippera. Oczywiście są dzieci, które również będą się świetnie czuły na bardziej wymagającym rejsie, ale zwracamy uwagę na szczególną czujność w tej kwestii.

 

Pokaż żeglarstwo dzieciom

Chcesz zająć czymś dzieci w trakcie płynięcia? Pokaż, jak sterować jachtem, jak utrzymywać zadany kurs, jak wybierać żagle, poproś o pomoc przy włączaniu świateł nawigacyjnych. Wyciągnij mapę, nanieś Waszą pozycję i odczytujcie nazwy wysp wokół Was.

Niech dzieci prowadzą dziennik pokładowy: zapisują godzinę wypłynięcia, kierunek, siłę wiatru, godzinę zacumowania. Wpływając do portu, jeśli warunki pogodowe na to pozwalają, poproś, aby przywiązały odbijacze.

Stoisz w marinie? Pozamykaj wszystkie luki i okna i poproś dzieci, aby umyły pokład. Zaangażuj dzieci do w pracy w kambuzie, niech przygotują napoje albo śniadanie. Współpraca na jachcie najczęściej bardzo dobrze się układa.

Zaangażowanie dzieci w prace na pokładzie to dobry pomysł: pociechy mają rozrywkę i mogą się czegoś nauczyć, a dorośli mają więcej czasu dla siebie.

 

Zabawy na jachcie i nie tylko

W punkcie numer 8 wspominaliśmy o kąpielach w morzu i zabawach z dmuchańcami, ale to nie koniec. Dla starszych dzieci atrakcją może być ponton z silnikiem - taka motorówka dla młodzieży to super zabawa. Pamiętaj, aby młody sternik zawsze był ubrany w kamizelkę i używał zrywki do silnika - jeśli nie wiesz co to jest, Twój skipper z pewnością Ci wytłumaczy.

Taki ponton posłuży także do zdobycia najbliższego lądu - tak naprawdę to właśnie po to jest on na jachcie :) Ale zwiedzać brzeg można także na SUP-ie. Taką deskę można także wykorzystać do przeprowadzenia konkursu akrobatyki - kto stanie na głowie na SUP-ie? Emocje i uśmiech gwarantowane!

A może kąpiel na linie za jachtem? To atrakcja, która pozwoli się schłodzić na środku morza, gdy w pobliżu nie ma zatoki. Można zrobić zawody kto wytrzyma dłużej na linie, gdy jacht płynie na silniku - polecamy wszystkim, także dorosłym!

Snorkeling to kolejna świetna atrakcja dla całej rodziny. Pozwala dzieciom na odkrywanie i podziwianie podwodnego świata, ale uczy też współgrania z pozostałymi członkami grupy. Oczywiście jest to decyzja rodziców czy dziecko jest już wystarczająco dojrzałe emocjonalnie i intelektualnie do tego typu atrakcji. Warto pamiętać, że dziecko musi być sprawne fizycznie, umieć dobrze pływać i czuć się swobodnie w wodzie.

Skoro mowa o wakacjach na morzu to nie można zapominać o łowieniu ryb! Dla dzieci frajdą będzie kilka metrów żyłki na patyku, haczyk i puszka kukurydzy. Rodzice są potrzebni tylko do rozplątywania nikomu nieznanych węzłów :)

Dla najmłodszych możemy zaproponować zabawę w holowanie statków w postaci butelek za naszym jachtem.

Tradycyjna rozrywka również zdaje egzamin. Gry karciane dla dzieci, na przykład Uno Junior lub Piotruś są bardzo popularne, a co więcej, przy pakowaniu nie zajmą dużo miejsca. Koniecznie spakuj kredki i kolorowanki, a także książki odpowiednie do wieku dzieci. Może zagracie razem w gry planszowe? Monopol, Remik, Warcaby czy Chińczyk?

Można zabrać dodatkowo kilka zabawek albo pobudzić wyobraźnię dziecka poprzez wykorzystywania rzeczy, które znajdziemy pod ręką na przykład liny, muszelki czy kamyki zebrane na plaży.

Ostatnią deską ratunku jest tablet lub inne elektroniczne narzędzia, które na co dzień są raczej zmorą rodziców. Ale uwierz nam, najczęściej dzieci nawet się nie zorientują, że właśnie spędziły tydzień bez elektroniki.

 

Życie poza jachtem

Rodzinny wyjazd pod żagle nie toczy się tylko na jachcie. Załoga w trakcie rejsu ma ten komfort, że codziennie może decydować co będzie robić i gdzie spędzi noc. Popularne turystyczne miejscowości można mieszać z noclegami w rzadko odwiedzanych przez inne jachty zatokach. Jednego dnia można poświęcić więcej czasu na żeglowanie, drugiego spędzić pół dnia w jednej zatoce i się kąpać. Raz wypłynąć skoro świt, innego dnia do 12 pić kawę w miejscowości, w której zacumowaliście wczoraj.

Pełna swoboda w ustalanie własnego programu pozwala też zaplanować jeden dzień na zwiedzanie wyspy. Korzystając z wynajętego busika, samochodów, quadów lub skuterów (małych motorków) można zwiedzić zakamarki wyspy, odwiedzając np. lokalne gaje oliwne czy winnice.

Możliwości “nieżeglarskiego” zwiedzania są różne w zależności od regionu. Będąc w Chorwacji możemy zobaczyć wodospady na rzece Krka, we Włoszech aktywny wulkan Stromboli, a Grecji i Turcji wiele antycznych budowli.

 

Wspólna kuchnia

Robiąc zakupy przed rozpoczęciem rejsu pomyśl o przekąskach, które można łatwo przygotować i zjeść w trakcie żeglugi. Owoce takie jak arbuzy, winogrona lub marchew i inne chrupiące warzywa mogą być ułatwieniem, gdy trzeba szybko zaserwować coś do jedzenia, aby uniknąć syndromu „głodnych” dzieci. Krakersy, wafle ryżowe, chrupki kukurydziane i ciasteczka też się sprawdzą.

Pamiętaj o piciu wody! W trakcie Waszego rejsu najprawdopodobniej będzie bardzo ciepło i często będziecie na słońcu. Picie dużych ilości wody w takiej sytuacji to wręcz obowiązek!

Niezależnie czy płyniesz z grupą przyjaciół, czy też z inną załogą, poinformuj pozostałych uczestników czy Twoje dzieci wymagają szczególnej diety lub mają na coś alergię.

 

Sposoby na chorobę morską

Choroba morska przytrafia się nawet najbardziej doświadczonym żeglarzom, może się trafić także Twojemu dziecku. Trzeba być na to przygotowanym i podjąć odpowiednie działania. Pomocne mogą okazać się popularne leki na chorobę lokomocyjną, które pozwolą opanować mdłości i przywrócić dobry humor.

Z naturalnych metod należy wspomnieć o przebywaniu na pokładzie i skupieniu wzroku na lądzie - to pomaga uspokoić nasz błędnik. Pomóc może picie wody. Wysoką skutecznością przy walce z chorobą morską cieszy się także żucie korzenia imbiru, ale to rozwiązanie najprawdopodobniej nie spotka się z pozytywnym przyjęciem przez dzieci.

Ostatnio docenianie są opaski akupresurowe na nadgarstek, np. Sea Band - dostępne również dla dzieci.

Pamiętaj, że choroba morska występuje najczęściej na początku rejsu - błędnik “szaleje”, bo znalazł się w nowej sytuacji. Należy dać sobie lub swojemu dziecku trochę czas - drugiego lub trzeciego dnia rejsu dolegliwości najprawdopodobniej ustaną.

Wspólny rejs to super pomysł na spędzenie wakacji ze swoimi dziećmi blisko natury. Dla wielu osób to także możliwość pokazania dzieciom swojej pasji. Niezależnie od tego czy żeglujesz regularnie od lat, ale do tej pory nie było okazji pojechać na rejs z dziećmi, czy wspólny rejs będzie nowością dla całej rodziny, my z całego serca polecamy rodzinne wakacje na jachcie. Obecnie standard jachtów, infrastruktura portów i marin, skuteczność prognoz pogody oraz dostęp do wszelkich informacji w Internecie dają swobodny i bezpieczny dostęp do tej formy turystyki. My organizacją rejsów zajmujemy się od 1998 roku, napisz do nas, razem zaplanujemy Wasze idealne wakacje na jachcie!

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.