Samochodem do Chorwacji

Chorwacja to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych krajów, do których Polacy jeżdżą na urlop. Wakacje w Chorwacji to świetny pomysł - kraj jest piękny, daje nam niemalże gwarancję dobrej pogody, śródziemnomorska kuchnia jest smaczna i zdrowa, a do tego do Chorwacji można… dotrzeć autem :) Oczywiście to nie jedyna metoda transportu do Chorwacji. Część osób decyduje się na samolot lub autokar do Chorwacji - my transportem do Chorwacji zajmujemy się od 20 lat, z nami wygodnie dotrzesz w dowolne miejsce w Chorwacji: do wyboru masz 20 przystanków.

Chorwacja to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych krajów, do których Polacy jeżdżą na urlop. Wakacje w Chorwacji to świetny pomysł - kraj jest piękny, daje nam niemalże gwarancję dobrej pogody, śródziemnomorska kuchnia jest smaczna i zdrowa, a do tego do Chorwacji można… dotrzeć autem :) Oczywiście to nie jedyna metoda transportu do Chorwacji. Część osób decyduje się na samolot lub autokar do Chorwacji - my transportem do Chorwacji zajmujemy się od 20 lat, z nami wygodnie dotrzesz w dowolne miejsce w Chorwacji: do wyboru masz 20 przystanków.

 

W tym wpisie chcemy podzielić się informacjami, które mogą się przydać każdemu, kto wybiera się na wymarzony wypoczynek nad Adriatykiem samodzielnie samochodem. Wszelkie informacje, które znajdują się w tym wpisie dotyczą pojazdów do 3,5 tony. Informacje o cenach pochodzą z maja 2019. Ceny w polskich złotych zostały przeliczone przez średni kurs NBP.

 

Jak dojechać do Chorwacji?

Wszystko zależy skąd startujemy, dokąd chcemy dojechać i jakie są nasze priorytety :) Jeśli ruszasz z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Olsztyna, Katowic czy Krakowa pewnie pojedziesz przez: Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację lub Czechy, Słowację, Węgry i Chorwację. Jeśli ruszasz z okolic Szczecina możliwe, że wybierzesz trasę przez: Niemcy, Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację lub Niemcy, Austrię, Słowenię i Chorwację.

 

Część osób decyduje się na przejazd po autostradach, czyli teoretycznie najszybszą trasą, ale jednocześnie droższą: w Czechach, Austrii, Słowenii, Niemczech, Chorwacji oraz na Węgrzech i Słowacji autostrady są płatne. Jak komuś nie zależy tak bardzo na czasie może "unikać autostrad" - do zaoszczędzenia jest nawet 500 pln. Wyjeżdżając z Polski warto sprawdzić ceny paliwa i ceny winiet oraz zdecydować samemu - aktualne informacje znajdziesz poniżej.

 

Omijanie autostrady w Słowenii to bardzo popularny temat. Dlaczego? Najtańsza winieta na autostrady w Słowenii kosztuje 15 euro (na busa 30 EUR), a do pokonania mamy tam jedynie około 60 km. Gdyby tego było mało, to winietę najczęściej trzeba kupić dwa razy :) Wynika to z faktu, że podstawowowa winieta jest 7 dniowa,czyli jak jedziemy do Chorwacji w piątek, a wracamy w sobotę tydzień później to mamy 9 dni (czyli musimy kupić drugą winietę). Do niedawna rozwiązaniem było ominięcie odcinka autostrady pomiędzy granicą austryjacko-słoweńską a zjazdem numer 5 na wysokości miejscowości Ptuj (zjazd Draženci), ale od 2018 TO METODA JEST NIEAKTUALNA. Obecnie, aby ominąć autostradę w Słowenii należy się kierować na Mureck, Ptuj i dalej na przejście Zgornji Leskovec.

 

Ceny paliw w Czechach

Ceny paliw na stacjach wzdłuż autostrady wahają się od 32 do 34 koron za litr ropy. Najniższe ceny zaobserwowaliśmy na stacji przy autostradzie numer 1 zaraz za granicą z Polską (32,2 korony za litr - 26.4.2019): https://goo.gl/maps/MsKStdRjF1Y5i9yq6

 

Ceny paliw w Austrii

Jadąc przez Austrię należy zwrócić uwagę na spore różnice w cenie pomiędzy poszczególnymi stacjami paliw. Na stacji przy granicy z Czechami litr ropy kosztował 1,269 EUR, ale na innej stacji przy autostradzie już 1,569 EUR. Kilka kilometrów dalej, zjeżdżając dosłownie 2 km z autostrady litr ropy kosztował już 1,239 EUR (link do mapy: https://goo.gl/maps/zb8Tu883fsvacLia8 ). Na tej stacji, która jest bezpośrednio przy autostradzie (uwaga! ta stacja nie jest czynna całą dobę), litr ropy kosztował 1,223 EUR: https://goo.gl/maps/TGnyTG8Hsg1uRM6K7

 

Tu kupiliśmy paliwo w cenie 1,195 EUR za litr ropy: https://goo.gl/maps/uCvqR6usswQGziup8

 

Zdecydowanie hitem jest samoobsługowa stacja paliw w Austrii, gdzie litr ropy kosztował 1,155 EUR: https://goo.gl/maps/kg5WBL4TN7Je5qB89

 

Ceny paliw w Słowenii

To kraj, przez który przejedziemy najszybciej - jeśli nie będzie korków, to pokonamy ten kraj w mniej niż godzinę. Na stacjach paliwo przy autotradzie kosztuje 1,319/1,315 EUR za litr ropy.

 

Ceny paliw w Chorwacji

Ceny paliw w Chorwacji są dość regularne od 10,02 HRK do 10,60 HRK za litr ropy.

 

Ceny paliw w Niemczech

Średnia cena za litr ropy na stacjach paliw w Niemczech to 1,429 EUR

 

Ceny paliw w Polsce

Warto też zwrócić uwagę, że ceny paliw w Polsce też mogą się wyraźnie różnić, zazwyczaj stacje, które znajdują się blisko granicy są najdroższe. Warto więc zatankować auto odpowiednio wcześniej.

 

Podsumowując ceny ropy na stacjach w maju 2019:

 • Polska: około 5,20 PLN
 • Czechy: około 33,50 CZK (5,60 PLN)
 • Austria: około 1,25 EUR (5,40 PLN) - trzeba zjechać z autostrady LUB 1,57 EUR (6,75 PLN) - bezpośrednio przy autostradzie
 • Słowenia: około 1,32 EUR (5,70 PLN)
 • Niemcy: około 1,43 EUR (6,15 PLN)
 • Chorwacja: około 10,1 HRK (5,90 PLN)

Jak mamy już paliwo to możemy zdecydować czy jechać po autostradach czy nie. W Czechach, Austrii, Słowenii i na Węgrzech musimy kupić winiety. W Niemczech i Chorwacji płacimy za poszczególne odcinki.

 

Ceny winiet w Czechach 2019

W Czechach możemy kupić winietę na 10 lub 30 dni bądź na rok. Płacimy w czeskich koronach. Z naszego doświadczenia winietę najlepiej kupić zaraz za granicą (nie w Polsce, a w Czechach) na stacji paliw. W Czechach obowiązuje jeden rodzaj winiety dla wszystkich pojazdów do 3,5 tony (również, gdy ciągniemy przyczepę). Osoby odwiedzające Czechy na motocyklu są zwolnione z obowiązku zakupu winiety. Ceny winiet w Czechach w 2019 roku:

 • 10-cio dniowa - 310 CZK
 • miesięczna - 440 CZK
 • roczna - 1 500 CZK

 

Ceny winiet w Austrii 2019

Wjeżdżając do Austrii winietę musimy kupić w pierwszym możliwym miejscu po przekroczeniu granicy. Dla osób wjeżdżających z Czech (przejście graniczne Mikulov) będzie to ten punkt: https://goo.gl/maps/4NRKGBKdnzZMGrZq8 Na stronie autryjackiego operatora autostrad znajdziemy interaktywną mapę z wszystkimi punktami, gdzie możemy kupić winiety. Ceny winiet w Austrii w 2019 roku:

 • 10-cio dniowa - 9,20 EUR
 • dwumiesięczna - 26,80 EUR
 • roczna - 89,20 EUR

 

W Austrii są także odcinki, które są dodatkowo płatne (żaden z tych odcinków nie występuje na najpopularniejszej trasie z Polski do Chorwacji):

 • A9: Gleinalm Tunnel: 9 EUR
 • A9: Bosruck Tunnel: 5 EUR
 • A10: Katschberg tunnel: 7,20 EUR
 • Autostrada A13: 9 EUR
 • Droga ekspresowa S16 9,5 euro

 

Płatności za przejazd na tych odcinkach dokonujemy na bramkach.

Od 2018 roku winiety na austriackie autostrady możemy kupić przez internet na stronie austriackiego operatora autostrad.

 

Ceny winiet w Słowenii 2019

Kupując winietę w Słoweni musimy zwrócić uwagę na dwie kwestie: ta najkrótsza jest 7-mio dniowa (w Czechach i Austrii mamy 10-cio dniowe) oraz czy nasz samochód “mieści się” w wymiarach podstawowej winiety 2A (jeśli nie, to musimy kupić winietę 2B). Kiedy musimy wybrać winietę 2B? Gdy nasz samochód ma więcej niż 1,3 m przy przedniej osi.

 

Ceny winiet w Chorwacji 2019

W Chorwacji tak naprawdę nie ma winiety, Ale to nie oznacza, że autostrady są darmowe. Za przejazd po chorwackich autostradach musimy zapłacić na bramkach, czyli rozliczamy się w zależności od przejechanego dystansu - ostateczny koszt zależy od tego gdzie zjedziemy z autostrady. Jadąc z Polski w kierunku chorwackiego wybrzeża za autostradę będziemy płacić w dwóch etapach: raz za odcinek od granicy (słoweńsko-chorwackiej lub węgiersko-chorwackiej - w zależności skąd przyjechaliśmy) do Zagrzebia i potem od Zagrzebia do naszego docelowego miejsca nad morzem. Na bramkach w Chorwacji możemy płacić w gotówce w kunach, euro lub kartami płatniczymi i kredytowymi. Ceny są uzależnione także od pojazdu, którym się poruszamy, wszystkie ceny są w tabelce poniżej:

 

 

do Zagrzebia od granicy ze Słowenią

do Zagrzebia od granicy z Węgrami

Zagrzeb - Zadar (bramka: Zadar zapad)

Zagrzeb - Sukosan (bramka: Zadar istok)

Zagrzeb - Šibenik (bramka: Šibenik)

Zagrzeb - Trogir (bramka: Prgomet)

Zagrzeb - Split (bramka: Dugopolje)

Zagrzeb - Dubrownik (bramka: Vrgorac)

IA - motocykle i skutery

29

26

74

76

92

101

109

134

I - samochody osobowe bez przyczepy i busy, których wysokość nie przekracza 1,9 metra

48

44

121

125

152

167

181

223

II - samochody osobowe z przyczepą oraz busy powyżej 1,9 metra (masa poniżej 3,5 tony)

72

65

193

200

242

264

284

347

 

Podsumowując: za przejazd do Splitu zapłacimy 229 HRK (48 HRK + 181 HRK), czyli około 132 PLN za samochód osobowy, w jedną stronę.

 

Gdy dodamy wszystkie opłaty na trasie Polska - Chorwacja - Polska wyjdzie nam niecałe 500 PLN (310 CZK Czechy + 9,20 EUR Austria + dwa razy 15,00 EUR Słowenia + dwa razy 229 HRK Chorwacja). Dużo.

 

Jak widać powyżej zabawy z winietami oraz płatnościami na bramkach jest całkiem sporo a koszty są duże. Dodatkowo mandaty za jakikolwiek błąd potrafią popsuć wakacje jeszcze zanim dotrzemy na miejsce. Wszystkich, którzy nie mają ochoty na przejazd własnym samochodem lub przelot samolotem (gdzie obowiązują bardzo rygorystyczne limity bagażowe) zapraszamy na pokład naszych luksusowych autokarów. Od 20 lat prowadzimy regularny przejazdy do Chorwacji. Dla Twojej wygody przygotowaliśmy 12 przystanków w Polsce oraz 20 w Chorwacji. Nasze autokary są nowoczesne, wygodne i oczywiście posiadają klimatyzację.