Widok na miasto Hvar w Chorwacji

Portorosa - Stromboli - Portorosa (7 dni)

Długość trasy: 110 mil

Jeśli planujesz wyczarterować jacht i popłynąć na Wyspy Liparyjskie, to najlepiej wybrać jacht z Mariny Portosa lub Mariny Capo d'Orlando. Są to najbliżej położone porty na Sycylii w kierunku Wysp Liparyjskich.

Wyspy Liparyjskie, zwane również Wyspami Eolskimi, to archipelag siedmiu zamieszkałych wysp, co nasuwa myśl: "to idealne miejsce na siedmiodniowy rejs!". I rzeczywiście tak jest, choć nie wszystkie wyspy muszą celem podróży. Proponowana przez nas trasa, przedstawiona poniżej, obejmuje pięć z siedmiu wysp, pomijając Filicudi i Alicudi. Dlaczego? Ponieważ te dwie wyspy leżą nieco na uboczu w stosunku do "głównego szlaku", co wydłuża trasę (do około 160 mil) i może, zdaniem niektórych osób, prowadzić do nadmiernego nasycenia atrakcjami. Czasami mniej znaczy więcej 🙂

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas tygodniowego rejsu odwiedzić wszystkie siedem wysp — sami wielokrotnie tak robiliśmy. W takim przypadku proponujemy zaplanować rejs w następujący sposób:

  • Dzień 1: Portorosa - Vulcano (20 mil): Wieczorny przelot z mariny na Vulcano, z widokiem zachodzącego słońca na lewej burcie oraz Sycylią w tle, będzie miłym początkiem rejsu

  • Dzień 2: Vulcano - Alicudi - Filicudi (45 mil): Rano zwiedzanie krateru wulkanu, następnie rejs na Alicudi i nocleg na Filicudi. Koniecznie odwiedź Scoglio La Canna przy zachodnim brzegu Filicudi. Jeśli chciałbyś zmniejszyć dystans do pokonania tego dnia, proponujemy zrezygnować z Alicudi i popłynąć bezpośrednio zobaczyć Scoglio La Canna, a potem na nocleg na Filicudi

  • Dzień 3: Filicudi - Salina (15 mil)

  • Dzień 4: Salina - Stromboli (25 mil)

  • Dzień 5: Stromboli - Panarea (15 mil)

  • Dzień 6: Panarea - Lipari (15 mil)

  • Dzień 7: Lipari - Portorosa (25 mil)

Trasa rejsu
A

Dzień 1: Portorosa

Okolice mariny Portorosa oferują przede wszystkim ładne plaże, które są idealnym miejscem na relaks i kąpiel w morzu po podróży. Dla tych, którzy pragną zwiedzać, proponujemy Tindari z Sanktuarium Czarnej Madonny, malowniczo położonym na klifie z imponującym widokiem na Morze Tyrreńskie, oraz okoliczne miejscowości Milazzo i Barcellona Pozzo di Gotto.

Dla miłośników pizzy polecamy lokalne pizzerie.

B

Dzień 2: Portorosa – Vulcano (20 mil)

Vulcano to wyspa z dwoma wulkanami: jednym czynnym (ale obecnie nieaktywnym) i jednym nieczynnym. Cała wyspa przesiąknięta jest zapachem siarki, dostępne są źródła termalne, w których można się wykąpać. Uwaga, zapach siarki utrzymuje się na skórze przez kilka dni, a odzież, w której wejdziesz do źródła, może zmienić kolor na szary.

Jednym z obowiązkowych punktów programu podczas pobytu na tej wyspie jest spacer na krater wulkanu. Istnieje również możliwość wjazdu na szczyt, np. quadem. Widoki ze szczytu są niesamowite!

Na postój na wyspie polecamy zatokę Baia di Ponente. Więcej informacji na temat wyspy Vulcano znajdziesz tutaj.

C

Dzień 3: Vulcano – Panarea (15 mil)

Panarea to najmniejsza z zamieszkałych Wysp Liparyjskich. San Pietro, jedyna miejscowość na wyspie, czasem nazywana włoskim Santorini, przyciąga turystów białymi domkami oraz wąskimi uliczkami, w których można znaleźć liczne restauracje i bary oraz butiki. To idealne miejsce na wspólny wieczór "na mieście" w prawdziwie wyspiarskim klimacie.

Na postój w ciągu dnia i kąpiel polecamy Cala Junco. Więcej informacji na temat wyspy Panarea znajdziesz tutaj.
 

D

Dzień 4: Panarea – Stromboli (15 mil)

Największą atrakcją tej wyspy, a może nawet całego archipelagu, jest aktywny wulkan, który co 10-15 minut wyrzuca lawę. Podziwianie tych spektakularnych widoków, szczególnie po zachodzie słońca, z pokładu jachtu to niezapomniane przeżycie.

Samodzielne wejścia na wulkan są zabronione, ale można wziąć udział w zorganizowanej wycieczce z przewodnikiem. Wyprawa trwa około 5 godzin, niezbędne jest odpowiednie obuwie.

Wioska Ginostra, dostępna jedynie od strony morza przez "najmniejszy port na świecie", to miejsce, w którym czas się zatrzymał. Oferuje spokój i autentyczny klimat.

Stromboli to również wyjątkowe czarne plaże. Szczególnie polecamy Forgia Vecchia na wschodnim wybrzeżu wyspy. Więcej informacji na temat wyspy Stromboli znajdziesz tutaj.
 

E

Dzień 5: Stromboli – Salina (25 mil)

Salina, znana z bujnej zieleni oraz upraw winorośli i kaparów, to najżyźniejsza z Wysp Eolskich. Wędrówki po szlakach prowadzących przez malownicze winnice do szczytów bliźniaczych wulkanów Fossa delle Felci i Monte dei Porri oferują niezapomniane widoki. Wioski Malfa, Leni oraz Santa Marina zachwycają autentycznym sycylijskim urokiem.

Salina to idealne miejsce dla smakoszy – lokalne wina Malvasia i świeże owoce morza to uczta dla podniebienia. Na kolację, również na wynos, polecamy restaurację Alfredo, gdzie można skosztować słynnego Pane Cunzato, czyli "przyprawionego chleba". To proste danie oddaje smaki Sycylii: anchovies, pomidorki koktajlowe, ser primo sale, oregano oraz oliwa extra virgin.

Więcej informacji na temat wyspy Salina znajdziesz tutaj.

F

Dzień 6: Salina – Lipari (10 mil)

Lipari to największa i najbardziej zaludniona wyspa archipelagu Wysp Liparyjskich. Swoją nazwę zawdzięcza Liparusowi, teściowi Aeolusa. Greckiego boga wiatrów, od którego pochodzi alternatywna nazwa archipelagu – Wyspy Eolskie.

Stolica wyspy, miejscowość Lipari, zachęca do spacerów. Wśród atrakcji godnych odwiedzenia znajdują się malowniczo położony zamek, Konkatedra św. Bartłomieja oraz muzeum archeologiczne (pierwsze osady ludzkie na Lipari datuje się na 5000 r. p.n.e.). Lipari to także raj dla smakoszy włoskiej kuchni oraz miłośników wieczorów spędzanych w urokliwych śródziemnomorskich uliczkach.

W zatoce znajduje się marina, ale jeśli warunki pogodowe pozwalają, polecamy postój bliżej miasta, np. tutaj: Pontile La Buona Fonda.


Na postój w ciągu dnia i kąpiel polecamy Porticello. Więcej informacji na temat wyspy Lipari znajdziesz tutaj.

G

Dzień 7: Lipari – Portorosa (25 mil)

Powrót do mariny Portorosa.