
Dubrovnik - co warto zobaczyć?
Kto nie był w Dubrovniku ten nie wie co znaczy piękno dalmackich miast. Położony na południu kraju nie bez przyczyny nazywany jest „perłą Adriatyku”. Otoczony od północy górami Krasu, a od południa malowniczym bezkresem Morza Adriatyckiego Dubrovnik zachwyca monumentalnymi budowlami, idealnie wkomponowaną w niesamowitą architekturę roślinnością oraz niepowtarzalną atmosferą tego zabytkowego miasta. Pięćdziesięciotysięczna miejscowość posiada bogatą historię sięgającą czasów antycznych.
W tej niegdyś niewielkiej rybackiej wiosce, położonej na wyspie niedaleko stałego lądu, osiedlali się Ilirowie, a następnie uciekinierzy z nadbrzeżnych miast dotkniętych trzęsieniem ziemi (szczególnie z miejscowości Epidaurum – obecne Cavtat). Dubrownik nazywano wtedy Ragusa. Najprawdopodobniej Ragusa powstała w VII w. aczkolwiek odkrycia archeologiczne mówią, że osada iliryjska istniała tutaj w VI w. W VII w. naprzeciwko Ragusy, u podnóża Góry Sro Słowianie założyli osadę Dubrava. W XIII w. te dwie osady połączyły się i rozpoczęto budowę, stojących po dziś dzień, murów obronnych, które miały chronić mieszkańców przed najazdami barbarzyńców.
Miasto przechodziło pod zwierzchnictwo Bizancjum, Wenecji, królów węgiersko-chorwackich oraz Turcji. Już w XV w. Ragusa posiadała prawie tak wielką flotę jak Wenecja i była jej głównym rywalem jeśli chodzi o handel na wodach Adriatyku. Następne lata to prawdziwy rozkwit ekonomiczny, który jednak został zatrzymany w 1667 r. przez trzęsienie ziemi. Prawie cała renesansowa Ragusa została zniszczona, a około 80% ludności miasta straciło życie. Miasto zostało odbudowane w barokowym stylu architektonicznym, który możemy do dzisiaj podziwiać przechodząc się po wąskich uliczkach Dubrownika.
Wspaniałe budownictwo, otoczone murami obronnymi Stare Miasto, mnogość zabytków chorwackiej „perły w koronie” oferujące kwintesencje bogatej tradycji i kultury tego słonecznego kraju. Uliczki tego miasta-muzeum tętnią życiem zarówno w dzień jak i w nocy. Oczywiście czym byłoby zwiedzanie Dubrovnika bez spaceru po długich na 1 940 m. murach. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mury najlepiej prezentują się w godzinach popołudniowych. Chylące się ku zachodowi słońce w pełnej krasie ukazuje ich unikalność i zjawiskowość. Potężne wyrastające nawet do 20 metrów jasne ściany opadają stromo w dół kontrastując z granatem Adriatyku.
Czerwone dachy dubrovnickich kamiennych domków odbijających promienie słońca potęgują niesamowite wrażenie jakie towarzyszy każdemu, który po raz pierwszy zawitał do Dubrovnika. Dubrovnik to miejsce, którego nie da się zwiedzić w jeden dzień. Liczba chętnych obejrzenia tego architektonicznego raju jest ogromna, tak więc najlepiej zacząć zwiedzać miasto od wczesnych godzin rannych zanim pasażerskie statki z turystami przybiją do dubrovnickiego portu. Na każdym kroku stoi unikalny zabytek, który przyciąga nasz wzrok. Jeśli więc nie przypłynęliście na długo i nie macie co najmniej kilku dni na odkrycie tego magicznego miejsca najlepiej udać się na główną, wyłożoną kamieniami, ulicę miasta – Stradun (Placa).
Bardzo dużym zainteresowaniem podróżników przybywających do Dubrovnika są dwie fontanny znajdujące się na ulicy Stradun. XV-wieczna Mala Onofrijeva Cesma oraz Velika Onofrijeva Cesma ukończona w 1444 r. Nieopodal Placa znajduje się wybudowany w pierwszej połowie XVI w. barokowo - renesansowy Pałac Sponza. W tym budynku niegdyś mieściła się mennica, urząd celny, bank oraz zbrojownia. Wybudowany w kształcie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem mieści obecnie Arhiv Dubrowacke Republike (Archiwum Republiki Dubrovackiej) z pokaźnym zbiorem bezcennych manuskryptów oraz map ukazujących dawną potęgę miasta.
Na ulicy Pred Dvorom znajduje się jedno z najpiękniejszych zabudowań Dubrovnika, Knezev Dvor (Pałac Rektorów). Dawna siedziba władz przetrwała wybuch prochu w 1435 r. trzęsienie ziemi w 1667 r. oraz pożar. Jest ciekawą mieszanką kilku stylów wśród których najmocniej zaakcentowana jest architektura baroku i renesansu. Obecnie znajduje się tutaj Gradsji Muzej (Muzeum Miasta). Natomiast kierując się na plac Luza można zobaczyć crkva Sv. Vlaha (kościół Św. Błażeja), patrona Republiki Dubrovnickiej z okrągłą XVII-wieczną kopułą. Nazywany przez wielu „perłą Adriatyku” Dubrovnik uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast na świecie.
Oprócz wiekowych budowli oferuje także niezapomniane przeżycia jak choćby Dubrovnicki Festiwal Letni. Organizowany co roku festiwal zmienia całe Stare Miasto w tętniące nocnym życiem miejsce. Niesamowicie przystrojone ulice pozwolą poczuć się jak na wielkiej teatralnej scenie, a wieczorne spektakle, muzyka oraz zabawy trwające do białego rana wśród barokowo-renesansowych uliczek pozwolą na odkrycie prawdziwego chorwackiego bogactwa.