
Korcula - co warto zobaczyć?
Na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Korcula, niespełna 2 km na południe od Półwyspu Peljesac, położone jest piękne miasto Korcula. Dzięki bogatej tradycji oraz mnogości niezwykłych zabytków to kulturowe centrum wyspy zyskało sobie miano miniatury Dubrovnika. Położony na cyplu, otoczony od północy bezkresem Adriatyku „klejnot” wyspy wabi żeglarzy pływających po wodach Dalmacji. Pierwszą rzeczą, jaką można zobaczyć, podpływając bliżej, są monumentalne mury obronne, wcinające się w głębię wody.
Właśnie widok miasta Korcula od strony morza wraz z jej murami, basztami obronnymi i zarysowanymi w tle wiekowymi budynkami w świetle zachodzącego słońca uważany jest za jeden z najwspanialszych widoków całej Chorwacji. W porcie nie trudno nie zauważyć dwóch wspaniałych baszt – Barbarigo oraz Balbi. Natomiast w XV-wiecznej baszcie Revelin mieści się czworoboczna Brama Miejska. Chcąc poczuć atmosferę miasta, należy udać się na otoczone murami średniowieczne Stare Miasto. Wybrukowane uliczki z kamiennymi schodkami poprowadzą nas do potężnej katedry Sv. Marka.
Wybudowana na fundamentach XIII-wiecznej świątyni, utrzymana w gotycko-renesansowym stylu uznawana jest za jeden z najwspanialszych zabytków Dalmacji. Bogate wnętrze katedry z figurami lwów w głównym portalu, zabytkowym nagrobkiem biskupa Malombra z 1513 r. obrazem przedstawiającym trzech patronów miasta Korcula: św. Marka, św. Bartłomieja oraz św. Hieronima czy też kaplica chrzcielna ze statuą Chrystusa z brązu to zaledwie namiastka tego, co można tam podziwiać. Na miejskim rynku warto zatrzymać się przy XVI-wiecznym ratuszu z loggią czy też zwrócić uwagę na Knezev Dvor (Pałac Książęcy).
Na placu Katedralnym znajdują się pałace patrycjuszy – pałac Gabrielis, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Miejskie oraz Arneri ze wspaniałym renesansowym ogrodem oraz Pałac Biskupi (Biskupska Palata) ze skarbcem. Jak mówi legenda to właśnie w Korčuli urodził się słynny podróżnik Marco Polo, co prawda nie odnaleziono potwierdzających ten przekaz dokumentów, ale biorąc pod uwagę, że w tym czasie wyspa należała do Wenecji, nie wydaje się to nieprawdopodobne. Kierując się na północ od katedry znajdziemy dom (obecnie muzeum), w którym prawdopodobnie urodził się ten legendarny żeglarz.
Jeśli planujesz w lipcu wybrać się na rejs w region Dalmacji Południowej, nie możesz ominąć miasta Korčula. Od 400 lat pod koniec lipca organizowana jest tu Moreska. W trakcie tego folklorystycznego święta aktorzy ubrani w czerwone i czarne stroje przedstawiają walkę dwóch królów oraz ich armii o względy pięknej niewolnicy Bula. Natomiast od 1996 r. w czasie wakacji organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Pieśni i Wina (Festiwal Marco Polo), podczas którego można posłuchać tradycyjnych chorwackich pieśni oraz skosztować miejscowego wina.