
Soufriere - co warto zobaczyć?
Soufriere to niewielkie miasto, w którym można uzupełnić wodę i paliwo, dokonać odprawy granicznej, wymienić pieniądze w banku lub wypłacić z bankomatu. Zaopatrzenie można uzupełnić w markecie lub u ulicznych sprzedawców. Bez problemu znajdziesz lokal, w którym zjesz doskonałe kreolskie potrawy. Jacht możesz zacumować do boi lub przy miejskim pomoście, który ma kształt litery “L”.
Nazwa miejscowości pochodzi z francuskiego słowa „siarka” i nie powinno to dziwić ponieważ ponad Soufriere wznoszą się dwa wysokie stożki wulkaniczne.
Majestatyczne bliźniacze szczyty Gros Piton 771 m n.p.m. oraz Petit Piton 743 m n.p.m. rozpoznawalne są na całym świecie – występują na fladze St. Lucia jako dwa trójkąty na niebieskim tle. Często są również wykorzystywana w materiałach reklamowych tego kraju. Piramidalne stożki obu gór utworzyły się podczas erupcji wulkanicznej 30 – 40 mln lat temu.
Roślinność Pitons jest bardzo zróżnicowana z uwagi na ich stromość, strukturę geologiczną bliskość morza. Opady deszczu są tu większe niż na pozostałej części wyspy, a chmury spowijają szczyty nawet 100 dni w roku. Większa wilgotność sprzyja wzrostowi roślin, takich jak storczyki i ananasowce. Na Gros Piton odnotowano ponad 148 gatunków roślin i 27 gatunków ptaków. Gros Piton to jedyny szczyt, na który wolno się wspinać – rozsądne jest skorzystać z przewodnika. Wycieczka zajmuje ok. 5 godz.
Jeżeli nie masz aż tyle czasu możesz wybrać się do Diamond Botanical Gardens gdzie można zobaczyć Diamentowy Wodospad. Jest to najniżej położony z sześciu zasilanych przez źródła siarkowe wodospadów. Siarka nadaje wodzie i skałom barwę jaskrawej żółci, zieleni i purpury. Obok wodospadów znajdują się kąpieliska mineralne zbudowane pierwotnie na polecenie Ludwika XVI, aby stacjonujący w rejonie francuscy żołnierze mogli korzystać z leczniczych właściwości tych wód.
Diamentowe kąpieliska zostały zniszczone podczas wojny 1794-1795 r, ale odbudowane je i dzięki temu wizytę przy wodospadach można połączyć z ożywczą ciepłą kąpielą. Strumienie zasilające Górny i Dolny Diamentowy Wodospad biorą początek w źródłach siarkowych, rozlokowanych na szczycie Gros Piton.