1 - baner.jpg

Odprawa jachtu Chorwacja - Czarnogóra


Coraz częściej czarterując jacht z Chorwacji południowej żeglarze wybierają czarter jachtu z możliwością popłynięcia do Czarnogóry. Przed rezerwacją jachtu, należy sprawdzić, czy posiada on możliwość pływania w Czarnogórze, czyli czy zakres ubezpieczenia i armator jachtu pozwalają na wypłynięcie swoim jachtem z Chorwacji do Czarnogóry.

Jakie są wymagania ?

Każdy z uczestników rejsu musi posiadać ważny dowód osobisty bądź paszport, jest on konieczny do odprawy granicznej. Lista załogi musia zgadzać się ze stanem faktycznym i zawierać poprawne dane.
Pod salingiem należy obowiązkowo wywiesić flagę Czarnogóry.
Jeżeli lista załogi zawiera błędy, np. zły numer paszportu bądź dowodu ososbistego, to należy przed pierwszym wypłynięciem z mariny załatwić poprawiony dokument w biurze firmy czarterującej nam jacht. Na granicy poprawienie danych może być niemożliwe lub bardzo kłopotliwe. Lepiej dokładnie sprawdzić dokumenty przed wypłynięciem.
Koniecznie należy się upewnić, że armator przygotował dokumenty jachtu do pływania poza Chorwacją. Powinniśmy posiadać w teczce co najmniej dokument rejestracyjny jachtu, ubezpieczenie, oficjalną listę załogi z pieczątką.


 

Gzie można dokonać odprawy?

W Chorwacji

W Czarnogórze

Dubrovnik jest odradzany z powodu panującego tam tłoku, sugerujemy się odprawiać w Cavtat. Polecamy także Zelenika, port w Czarnogórze w którym możemy się odprawić.

 

Odprawa z Chorwacji do Czarnogóry

Chorwacja
Cavtat znajduje się 8 Mm od Dubrovnika, jest to ładny port położony w owalnej zatoce. Po wejściu do portu kierujemy się do nabrzeża znajdującego się na lewo od wejścia. Nabrzeże do odpraw oznaczone jest dużą żółtą tablicą z literą Q. Cumujemy rufą rzucając kotwicę z dziobu (uwaga na inne kotwice).
Nabrzeże do odpraw  jest wyraźnie oznaczone sznurową barierką. Mieści się tu jednorazowo 4 – 5 jachtów, pozostałe jachty  czekają na wodzie na swoja kolejkę do odprawy. Skipper z dokumentami i paszportami/dowodami udaje się do odprawy, pozostałe osoby nie wychodzą z jachtu na brzeg (obsługa portu pilnuje i poucza).

Procedura jest następująca:

  • Kapitanat portu – znajduje się około 150 m na prawo od nabrzeża, w piętrowym budynku wciśniętym pomiędzy sklepy i restauracje. W kapitanacie dostajemy ostemplowane kopie listy załogi, którymi udajemy się na policję.
  • Policja  – znajduje się niewielkiej odległości od kapitanatu portu. Wracając w stronę nabrzeża odpraw, trzeba zaglądać w boczne uliczki i szukać znaku CUSTOM, budynek nie jest widoczny z ulicy. Przekazujemy policjantowi otrzymane w kapitanacie kopie i paszporty/dodowy załogi. Po podbiciu dokumentów pieczątkami i zeskanowaniu paszportów, dostajemy kopię listy załogi do zaniesienia z powrotem do Kapitanatu.
  • Wracamy do Kapitanatu i oddajemy podstemplowane na Policji kopie.

Następnie wracamy na jacht i odpływamy.

Nie wolno załodze schodzić z jachtu, jesteśmy już formalnie poza Chorwacją. Nie wolno także zatrzymywać się po drodze w zatokach na kąpiel, czy wpływać do innych portów. Po drodze do Czarnogóry jest zatoczka, która aż prosi się o kąpiel, wszyscy ostrzegają, aby tam nie wpływać. Na brzegu z daleka widać wieżę kontroli ruchu i pracujący tam radar.
Odprawy w Cavtat można dokonać od 08:00 do 20:00.
W sezonie panuje tutaj duży ruch, może być konieczne stanie w kolejkach, a cała odprawa może zająć nawet 2 godziny wraz z czekaniem na miejsce. Bez tłoku zajmie to max. 20 minut.

Czarnogóra
Zelenika znajduje się 4 Mm od wejścia do Zatoki Kotorskiej. Kierujemy się na prawo od widocznej miejscowości Herceg Novi, kurs 030. Na miejscu nieciekawe zabudowania i widoczny betonowy pirs z dużymi, czarnymi odbijaczami dla statków. Kierujemy się do ogrodzonego nabrzeża po lewej stronie z widoczną dużą tablicą. Cumujemy longside, jest dużo miejsca (uwaga na brudzące burtę gumowe odbijacze).
Skipper z dokumentami, paszportami i pieniędzmi udaje się do odprawy. Reszta załogi nie schodzi z jachtu.

Procedura jest następująca:

  • Policja – znajduje się w kontenerze widocznym na końcu nabrzeża. Zostawiamy paszporty bądź dowody osobiste załogi do sprawdzenia i idziemy do Kapitanatu.
  • Kapitanat – znajduje się ok. 200 metrów na lewo od posterunku policji - widoczny z daleka nieciekawy piętrowy budynek. W Kapitanacie dostaniemy do wypełnienia ręcznie listę załogi (wcześniej przygotowana, nawet po angielsku, na nic się nie przyda). Po pracowitym wypełnieniu formularza, zostaje on ostemplowany i oklejony winietą. Dostajemy także dwie nalepki-winietki do przyklejenia na maszt lub burtę. Po zapłaceniu w Euro za winety (120 Euro za jacht 12m) znowu dostajemy ostemplowane kopie listy załogi do zaniesienia na policję. Jeżeli nie mamy flagi Czarnogóry, to dostaniemy ją na miejscu za 10 Euro.
  • Policja – wracamy do kontenera, oddajemy kopie otrzymane w Kapitanacie, zabieramy paszporty/doody i wracamy na jacht.


Odpływamy od nabrzeża i od tej chwili jesteśmy już oficjalnie w Czarnogórze.
Odprawy w Zelenice możemy dokonać od 07:00 do 21:00. Ruch jest mały, ale i tak odprawa zajmie nam co najmniej 40 minut, ponieważ obsługiwana jest tylko jedna osoba.
   

 

POWRÓT

Powrót do Chorwacji jest prostszy niż dotarcie do Czarnogóry, ponieważ odpada nam wypełnianie dokumentów i wnoszenie opłat. Należy przejść te same procedury, tylko w odwrotnej kolejności.
Najlepiej oczywiście odprawiać się w tych samych miejscach. Odprawa trwa zdecydowanie szybciej.
Tak jak poprzednio należy pamiętać, że pomiędzy odprawami nie wolno kotwiczyć przy brzegu ani wpływać do portów.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.