1 - baner.jpg

Parki narodowe Chorwacji


Chorwacja to wyjątkowe miejsce, w którym wysokie, ośnieżone góry spotykają się z szmaragdem Adriatyku. Szerokie plaże, jeziora i lasy to coś, co przyciąga turystów z Polski jak magnes. Jednymi z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Chorwacji są znajdujące się tu parki narodowe.

Na terenie Chorwacji znajduje się aż osiem parków narodowych, z czego siedem z nich znajduje się nad samym morzem (lub w jego bliskim sąsiedztwie). Ósmy, czyli Park Narodowy Jezior Plitwickich, znajduje się w odległości niespełna 200 km od wybrzeża. Nie sprawia to jednak, że jest rzadziej odwiedzany. Wręcz przeciwnie – to zdecydowanie najpopularniejszy park narodowy na terenie Chorwacji. Do innych, mniej popularnych, choć równie malowniczych parków narodowych, zaliczyć można parki takie jak Brijuni, Paklenica, Krka, Mljet, Kornati, Velebit Północny i Risnjak.

Jak dotrzeć do tych malowniczych miejsc? Sposobów jest wiele, jednak my oczywiście polecimy Wam żeglowanie. Dlaczego? To, co wyróżnia Chorwację na tle innych krajów, to bardzo długa – bo ciągnąca się na długości ponad 2000 km – linia brzegowa oraz ponad 100 wysp i wysepek. Wszystko to sprawia, że Chorwacja jest rajem dla miłośników żeglowania.

 

Park Narodowy Kornati

Park Narodowy Kornati to jedna z największych atrakcji żeglarskich na terenie całej Chorwacji. Przez wielu turystów nazywany jest on “księżycowym parkiem” ze względu na suche, górzyste i pozbawione roślinności wysepki, do złudzenia przypominające powierzchnię księżyca.

W parku czeka na nas 89 górzystych, zapierających dech w piersiach wysepek i skał. Morskie cieśniny tworzą zjawiskowy labirynt, uwielbiany przez żeglarzy. Krystalicznie czysta woda i wznoszące się nad nią wysokie klify przyciągają turystów z całej Europy, zwłaszcza w sezonie letnim.

Bogactwo parku docenią także nurkowie. Wystarczy, że zaopatrzymy się w podstawowy zestaw ABC, by cieszyć się pięknem zróżnicowanych gatunków zwierząt i roślin żyjących pod wodą.

 

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka, położony w środkowej Dalmacji, obejmuje środkowy i dolny brzeg rzeki Krka. Znany jest przede wszystkim z licznych kaskad, kanionów i wodospadów. W przeciwieństwie do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, nie spotkamy się tu z zakazem pływania, dlatego miejsce to jest bardzo często odwiedzane przez turystów – zwłaszcza latem. Zimne, krystaliczne wody zapewniają idealne orzeźwienie po długiej przechadzce.

To, co koniecznie musimy zobaczyć, gdy znajdziemy się w Parku Narodowym Krka, to dwa wodospady – Skradinski Buk i Roški Slap. Pierwszy z nich jest najdłuższym wodospadem na terenie parku, drugi z kolei słynie z głównego wodospadu i licznych, mniejszych kaskad powstałych na trawertynowych progach.

 

Park Narodowy Mljet

Park Narodowy Mljet obejmuje północno-zachodnią część chorwackiej wyspy Mljet. Jest ona najbardziej zalesioną i dla wielu turystów najpiękniejszą wyspą Morza Adriatyckiego.

Park słynie z bujnej roślinności, klifów, jaskiń i jam. Największą atrakcją parku są jednak słone jeziora – Malo i Veliko Jezero. Na drugim z nich znajduje się wysepka św. Marii z opactwem benedyktyńskim. To niezwykle spokojnie i malownicze miejsce, które warto zwiedzić, jeśli chcemy odpocząć od wakacyjnych tłumów.

Na terenie parku wyznaczono kilka szlaków turystycznych, które możemy przemierzyć pieszo lub na rowerze.

 

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków narodowych znajdujących się na terenie Chorwacji. Jego największą atrakcją jest szesnaście jezior połączonych ze sobą zjawiskowymi wodospadami. Wszystkie bez problemu można zwiedzić, korzystając z poprzerzucanych drewnianych kładek. Jedna z nich doprowadzi nas nawet do największego wodospadu w całej Chorwacji – mierzącego aż 78 metrów wysokości Vieliki Slap.

Park Narodowy Jezior Plitwickich jest idealnym miejscem dla wszystkich osób, które chcą spotkać się z pięknem wyjątkowych krajobrazów i różnorodnej, bogatej fauny i flory. Wody Jezior Plitwickich są krystalicznie czyste, a ich oglądanie sprawi każdemu miłośnikowi przyrody ogromną przyjemność.

 

Park Narodowy Wysp Briońskich

Park Narodowy Wysp Briońskich, nazywany również Parkiem Narodowym Brijuni, obejmuje 14 wysp na Morzu Adriatyckim u południowo-zachodnich wybrzeży Istrii – górzystego półwyspu, często odwiedzanego przez żeglarzy. Archipelag słynie z bujnej roślinności. Panuje tu klimat łagodny, śródziemnomorski.

Gdy znajdziemy się w Parku Narodowym Wysp Briońskich, koniecznie musimy zwiedzić znajdujący się w północnej części wyspy Veli Brijun Safari Park. Możemy przemieszczać się po nim kolejką, poznając przy tym wyjątkowe zwierzęta – lamy, zebu, zebry stepowe i górskie oraz indyjskie słonie.

Na wyspach do dyspozycji gości znajduje się wiele willi i hoteli. Wyspy Briońskie oczarują wszystkie osoby, które chcą podziwiać piękno przyrody, ale też odpoczywać w aktywny sposób – grając w golfa lub tenisa.


 

Park Narodowy Welebitu Północnego

Park Narodowy Welebitu Północnego jest najmłodszym parkiem narodowym znajdującym się na terenie Chorwacji – został założony w 1999 roku. Obejmuje północną część pasma górskiego Velebit.

Krajobraz parku słynie z licznych obłych szczytów, większych i mniejszych wzgórz, wypłaszczeń, hal i dolin. Na stosunkowo niskiej powierzchni znajdziemy ponad 150 jaskiń – najbardziej znaną i jedną z najgłębszych na świecie jest Lukina Jama.

Po parku możemy poruszać się licznymi trasami pieszymi i rowerowymi. Największą popularnością cieszy się szlak Premuzicia, mierzący aż 57 km długości (z czego 16 km na terenie parku). Wyłożona kamieniem trasa poprowadzi nas do najciekawszych miejsc parku.
 


Park Narodowy Paklenica

Park Narodowy Paklenica znajduje się na terenie Velebitu – chorwackiego pasma górskiego, w którym Góry Dynarskie opadają ku Kanałowi Welebickiemu. Główną atrakcją parku są dwa krasowe kaniony – mierząca 14 km długości Velka Palenica oraz mniejsza, choć bardziej wymagająca, Mala Palenica. Obie wprowadzają turystów w głąb pasma górskiego, na którym czekają na nas zjawiskowe, majestatyczne skały i krystalicznie czyste górskie potoki.

Góry nie są zbyt wysokie – najwyższy szczyt pasma, Vaganski Wierch, wznosi się na wysokość zaledwie 1757 m n.p.m. Z tego powodu są one bardzo często odwiedzane przez turystów, którzy lubią spędzać czas aktywnie, ale nie czują się na siłach, by zwiedzać ośmiotysięczniki.

 

Park Narodowy Risnjak

Park Narodowy Rišnjak położony jest zaledwie 15 km od wybrzeża Kvarneru – malowniczej zatoki znajdującej się w północnej części Adriatyku. Ten lesisty masyw nazwę zawdzięcza swojemu najpopularniejszemu mieszkańcowi – rysiowi.

Park łączy piękno gór, lasów, rzek i skał. Wyjątkowe widoki i krystalicznie czysta woda sprawiają, że Risnjak często odwiedzany jest przez turystów o każdej porze roku. Największymi atrakcjami parku są masywy Risnjak i Snjeznik. Oba z nich wznoszą się na wysokość niewiele ponad 1500 m n.p.m., a z ich szczytów rozpościera się niezwykły widok na otaczające tereny, w tym także morze i wyspy.

Parki Narodowe w Chorwacji są rajem dla żeglarzy. Słyną z wyjątkowych, krystalicznych wód, wysokich wodospadów i skalistych gór. Jeśli chcecie podziwiać piękno krajobrazów wprost z pokładu jachtu, koniecznie sprawdźcie naszą ofertę czarterów jachtów w Chorwacji oraz rejsów w Chorwacji :)

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.