1 - baner.jpg

Paxos i Antipaxos


Jeżeli zamierzasz żeglować po Morzu Jońskim zaplanuj trasę rejsu tak, aby koniecznie odwiedzić dwie sąsiadujące ze sobą małe wyspy: Paxos i Antipaxos. Lazurowe wody wokół wysp są krystaliczne czyste, dlatego podczas słonecznych greckich wakacji orzeźwiająca kąpiel bez wątpienia dostarczy przemiłych doznań.

Wyspy są niewielkie, ale znajdziesz na nich malownicze porty, bezpieczne zatoki, ładne plaże oraz wysokie, niemal białe pionowe klify. Na Paxos zatrzymaj się w pięknym porcie Gaios, popłyń do Błękitnej Jaskini, zrób pamiątkowe zdjęcia przy łuku skalnym Tripitos. Na Antipaxos nie ma miejscowości, ale czeka tu na Ciebie wiele pięknych zatok, jedną z najatrakcyjniejszych jest Voutoumi.

Osoby, które chcą odkryć Morze Jońskie, w tym wyspy Paxos i Antipaxos, bardzo często decydują się na czarter jachtu na Korfu.

Paxos to niewielka skalista i górzysta wyspa położona 7 Mm na południe od Korfu. Jej najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 231 m n.p.m, ma powierzchnię  zaledwie 25 km². To wyspa, którą trzeba zobaczyć, jest bogata w naturalne oszałamiające piękno. Zachodnie wybrzeżem usiane jest łukami skalnymi, jaskiniami i stromymi wapiennymi klifami. Na wschodnim wybrzeżu znajdziesz osłonięte zatoki i kotwicowiska, najważniejsze z nich to: Lakka, Longos, Gaios i Mongonisi. Gaios jest głównym port i zarazem największą miejscowością. Według greckiej legendy Paxos powstała za sprawą Posejdona, który za pomocą trójzębu odłupał południową część wyspy Korfu, aby stworzyć sobie odosobnione miejsce schadzek z boginią Amfitrytą.

 

Gaios 39° 11.92'N 20° 11.17'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Gaios to największy port na wyspie Paxos. Można do niego wpłynąć dwoma wejściami, północnym i wschodnim. Wejście północne jest szersze ma większą głębokość i jest znacznie bezpieczniejsze od wschodniego. Wejście wschodnie jest bezpieczne jedynie podczas dobrych warunków atmosferycznych. Port Gaios jest osłonięty przez dwie małe wyspy, Ayios Nikolaos i Panayia i zbudowane z kamieni falochrony. Taka osłona sprawia, że jest to doskonałe miejsce schronienia podczas trudnych warunków atmosferycznych. Cumować należy rufą do nabrzeża. Nie można zatrzymywać się przy tej części nabrzeża, która oznaczona jest żółto czarnymi pasami. Ta część przeznaczona jest dla łodzi wycieczkowych. Miejsca do cumowania dla kilkudziesięciu jachtów wyposażone są w przyłącza elektryczne i ujęcia wody. Głębokość przy nabrzeżu 2-3 m. Miejsca do cumowania w środkowej i północnej części portu są dobrze osłonięte przed wiatrami i falą ze wszystkich kierunków. Postój w południowej części może być mało komfortowy podczas silnych wiatrów wschodnich. Opłata za postój ok. 20 EUR, woda płatna jest dodatkowo 10 EUR. Latem warto pojawić się w Gaios wcześniej ponieważ wieczorem wszystkie miejsca do cumowania mogą być zajęte. Alternatywą dla postoju w porcie są dwa kotwicowiska znajdujące się po wschodniej stronie wyspy Nikolaos. Kotwicowiska dają możliwość schronienia przed wiatrami falą z kierunków północnych i zachodnich. Na obu kotwicowiskach dno ma umiarkowane nachylenie jest piaszczyste, miejscami pokryte wodorostami i kamieniami. Głębokość kotwiczenia 5-10 m. Kotwicowisko południowej jest bezpieczniejsze i bardziej popularne. Kamienie i szczeliny pomiędzy nimi mogą spowodować kłopot z podniesieniem kotwicy. Wpływające i wypływające z portu statki turystyczne powodują, że na kotwicowisku powstaje zafalowanie.

W miejscowości Gaios znajdziesz liczne bary, restauracje, tawerny, minimarkety, piekarnię, aptekę, bank i bankomaty. Centralnym punktem miejscowości jest rynek, to właśni tu jest największa koncentracja lokali gastronomicznych. W Gaios jest wypożyczalnie rowerów, skuterów i samochodów. Aby uatrakcyjnić pobyt w tym miejscu można wypożyczyć jeden z pojazdów i zwiedzić okolice lub całą wyspę. Innym sposobem z zwiedzanie wyspy jest przejażdżka autobusem, którym można dojechać do znajdujących się na północy wyspy miejscowości Logas i Lakka. Autobusy odjeżdżają 6 razy w ciągu dnia, podróż w jedną stronę trwa ok. pół godziny.  Jeżeli pójdziesz na przyjemny spacer alejką biegnącą wzdłuż brzegu  w kierunku południowo-wschodnim natkniesz się na kilka małych plaż znajdujących się w skalistych zatokach. Na wyspie Nikolaos są ruiny fortecy. Cała wyspa jest terenem rezerwatu przyrody i dlatego przed wyruszeniem na nią warto zapytać miejscowego policjanta o pozwolenie.


 

Mongonisi  39° 10.94'N 20° 12.25'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Odnalezienie wejścia do zatoki wymaga koncentracji, ponieważ kryje się ono w nieregularnej skalistej linii brzegowej. Zatoka daje możliwość schronienia podczas każdych warunków atmosferycznych. W czasie silnych wiatrów północnych w zatoce może pojawić się nieprzyjemne zafalowanie. We wschodniej części zatoki jest tawerna z krótkim betonowym nabrzeżem, ze względu na głębokość zatrzymać się w tym miejscu mogą jedynie jachty o niewielkim zanurzeniu cumując dziobem do nabrzeża. Przy nabrzeży znajdującym się w północnej części jest głębiej i w tym miejscu rufą do kei może zacumować kilka jachtów. Stanowiska do cumowania nie są wyposażone w mooringi, ujęcia wody i przyłącza eklektyczne. Istnieje możliwość kotwiczenia w zatoce. Piaszczysto-muliste dno o niewielkim nachyleniu miejscami pokryte jest wodorostami. Podczas trudnych warunków atmosferycznych kotwiczyć należy w południowo-zachodniej części zatoki przywiązując cumy rufowe do brzegu. Zatoka jest odpowiednim miejscem do pozostania na noc.  Na lądzie jest piaszczysta plaża, bar i tawerna. Najbliższy sklep spożywczy jest w Gaios. Spacer w jedną stronę trwa ok. 45 min. Mongonissi to niezbyt duża zatoka, ale można tu znaleźć schronienie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Bez wątpienia jest to ładne miejsce godne polecenia miłośnikom ciszy, spokoju i kameralnego nastroju.


 

Kaltsonisi 39° 10.83'N 20° 12.67'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Kaltsonisi to mała wyspa przylegająca do południowo wschodniego krańca Paxos. Podczas dobrych warunków atmosferycznych możliwe jest przepłynięcie pomiędzy wyspami, ale wymaga to dużej ostrożności i obarczone jest sporym ryzykiem. W przesmyku głębokość spada do ok. 2 m. Piaszczyste dno w niewielu miejscach pokryte jest wodorostami i kamieniami. Dno ma niewielki nachylenie. Głębokość kotwiczenia 3-7 m. Latem w ciągu dnia to miejsce często jest odwiedzane przez małe turystyczne łodzie motorowe. Wieczorami panuje tu cisza i spokój. Woda jest krystalicznie czysta. Kotwicowisko to odpowiednie miejsce na przerwę podczas dziennej żeglugi, pozostanie tu na noc bezpieczne jest jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Podczas wiatrów północnych pomiędzy wyspami powstaje niebezpieczna dysza i wiatr znacząco wzmaga się.  Jeżeli planujesz pozostać tu na noc cumy rufowe warto przywiązać do brzegu. Na obu brzegach nie ma żadnej infrastruktury. Na zachodnim brzegu Kaltsonisi jest mała kaplica.

 

Tripitos 39° 10.72'N 20° 11.10'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Skalny łuk Tripitos to piękne malownicze miejsce, które warto zobaczyć żeglując w pobliżu Paxos. Miejsce jest ładne, ale bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Kotwiczenie jest ryzykowne ponieważ dno w całości pokryte jest głazami i kamieniami dlatego mogą powstać problemy podczas podnoszenia kotwicy. Jeżeli pogoda na to pozwala można stanąć w dryfie na krótką przerwę aby wykonanie pamiątkowych zdjęć i odbyć kąpiel w ciepłej przejrzystej wodzie. Łuk Tripitos to jedno z najładniejszych miejsc na zachodnim brzegu Paxos.


 

Blue Caves 39° 12.08'N 20° 08.85'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka dająca możliwość schronienia przed falą i wiatrami z kierunków północnych i wschodnich. Podczas wiatrów zachodnich i południowych w zatoce pojawia się nieprzyjemne falowanie, które może stać się niebezpieczne. Piaszczyste dno miejscami pokryte wodorostami i kamieniami ma spore nachylenie. Głębokość kotwiczenia 5-8 m. Podczas kotwiczenia należy zachować ostrożność ze względu na podwodne skały. Głównym magnesem przyciągającym do tego miejsca to jaskinia, która jest  otwarta z obu stron, więc tak naprawdę jest to pewnego rodzaju łuk skalny. Miejsce ładne, będące atrakcją turystyczną dlatego warto zatrzymać się tu podczas żeglugi w okolicach Paxos. Będąc w tym miejscu pobyt można urozmaicić poświęcają trochę czasu na snorkeling w ciepłej i bardzo przejrzystej wodzie aby podziwiać podwodne życie i skały. Latem w ciągu dnia przypływa do zatoki sporo łodzi turystycznych. Popołudniami i wieczorami jest spokojnie. Nie jest to miejsce odpowiednie do pozostania na noc.


 

Erimitis 39° 12.54'N 20° 08.47'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Ładna zatoka osłonięta przed wiatrem i falami z kierunków wschodnich. Duże nachylenie dna, w pobliżu niewielkiej żwirowo-kamienistej plaży nachylenie zmniejsza się. Piaszczyste dno miejscami pokryte jest kamieniami. Głębokość kotwiczenia przy plaży 5-7 m. Ładne klifowe brzegi.  Atrakcyjne miejsca do snorkelingu jest w pobliżu dużych częściowo zatopionych głazów. Miejsce bezpiecznie jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Ze względu na ukształtowanie brzegu istnieje możliwość występowania szkwalistych podmuchów wiatrów spadowych. Pozostanie na noc w tym miejscu bezpieczne jest jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody.


 

Ypapantis 39° 13.11'N 20° 08.06'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka o wysokich skalistych klifowych brzegach osłonięta przed wiatrem i falami z kierunków wschodnich. Dno o znacznym nachyleniu w wielu miejscach pokryte jest kamieniami i głazami. Rodzaj dna powoduje, że podniesienie kotwicy może łączyć się z problemami. Głębokość kotwiczenia 15-20 m. W zatoce jest kilka ładnych jaskiń. Największa z nich jest na tyle duża, że można do niej wpłynąć pontonem. Do tej jaskini wpływają również nieduże statki turystyczne.

Jeśli planujesz zwiedzanie jaskini, ze względu na rodzaj dna i potencjalne kłopoty z podniesieniem kotwicy warto podczas dobrej pogody rozważyć zatrzymanie się w tym miejscu w dryfie pozostawiając co najmniej jedną doświadczoną osobę na pokładzie. Miejsce jest popularne i często odwiedzane przez liczne jednostki, dopiero w godzinach popołudniowych robi się spokojniej. Miejsce odpowiednie na krótką przerwę na kąpiel, snorkeling i zwiedzanie jaskiń. Nie należ pozostawać tu na noc.

 

Plani 39° 13.95'N 20° 07.56'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Kotwicowisko w pobliżu pięknych skał i niewielkiej kamienistej plaży. Miejsce osłonięte jedynie od fal i wiatrów z kierunków wschodnich. Dno jest kamieniste, miejscami porośnięte wodorostami. Podczas dobrej pogody jest to atrakcyjne miejsce na kąpiel i krótką przerwę podczas dziennej żeglugi. Nie należy tu zostawać na noc.

 

Lakka 39° 14.26'N 20° 07.98'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Lakka to położona w północnej części Paxos popularna wśród żeglarzy zatoka dająca możliwość schronienia przed wiatrem i falą ze wszystkich kierunków z wyjątkiem północno-wschodnich. Niewielki port znajduje się w głębi zamkniętej zatoki co powoduje, że jest miejscem bezpiecznym. Miejsca do cumowania dla kilku jachtów znajdują się w południowo-wschodniej części zatoki. Głębokość przy betonowym nabrzeżu ok. 1,7 m. Piaszczyste dno miejscami pokryte kamieniami dlatego należy zachować dużą ostrożność podczas cumowania. Podczas falowania możliwe jest uderzanie  w dno kilem lub płetwą sterową i doprowadzenie do uszkodzenia. Jachty o większym zanurzeniu powinny unikać tego miejsca. Na kei brak przyłączy elektrycznych, woda dostarczana jest w cysternach. Najczęściej wszystkie miejsca są  zajęte. Miejsca do cumowania przy kamienistym falochronie znajdującym się w północnej części zatoki przeznaczone są dla miejscowych łodzi turystycznych. Kotwicowisko w Lakka jest duże, dobrze osłonięte, dno jest piaszczyste i ma niewielkie nachylenie, głębokość kotwiczenia 3-5 m. To wszystko sprawia, że kotwiczenie jest bezpieczne. Podczas trudniejszych warunków rozsądnie jest zakotwiczyć przy zachodnich brzegach zatoki i przywiązanie cum rufowych do brzegu. W zatoce są dwie plaże. Niewielka głębokość i jasny piasek na dnie powodują, że słoneczne dni zatoka przybiera barwę turkusu co czyni ją bardzo malowniczą.  Niestety to ładne kotwicowisko szczególnie w wysokim sezonie bywa przepełnione. Na lądzie są bary, restauracje, poczta, wypożyczalnia rowerów, mini market, piekarnia, bankomat, sklep mięsny. Wyspa jest niewielka ale w Lakka jest wypożyczalnia samochodów. W centralnej części niewielkiej urokliwej miejscowości jest centralny rynek utrzymany w weneckim stylu. To właśnie w tym miejscu jest największe skupisko wspaniałych tawern. Nawet najbardziej wymagający smakosz znajdzie tu lokal spełniającą jego oczekiwania. Po doskonałym i zazwyczaj bardzo obfitym posiłku warto odbyć spacer nastrojowymi wąskimi uliczkami aby stracić kilka właśnie zdobytych niepotrzebnych kalorii.

 

Longos 39° 13.61'N 20°09.72'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka z niewielką kamienistą plażą dająca możliwość schronienia przed wiatrami zachodnimi. Istnieje możliwość zacumowania jachtem do niewielkiego betonowego pirsu. Miejsca do cumowania przy pirsie jedynie dla 2-3 jachtów. Ze względu na głębokość do nabrzeża można dopłynąć tylko pontonem. Dno w zatoce jest piaszczysto-muliste, miejscami występują kamienie, nachylenie dna jest umiarkowane, głębokość kotwiczenia 5-10 m. Na brzeg jest niewielka wioska, w której jest sklep spożywczy, bary, kilka tawern. Przy plaży są ruiny fabryki, w której dawniej produkowano mydło z oliwy pozyskiwanej z oliwek. Longas to zatoka odpowiednia na przerwę podczas dziennej żeglugi. Pozostanie w tym miejscu na noc jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Zbliżając się do zatoki Longas od strony południowej lub wschodniej należy ominąć w odpowiedniej odległości dwie niebezpieczne kamieniste mielizny Litharia (zobacz w Navionics) oraz Ifalos Paxoi (zobacz w Navionics). Ze względu na głębokość nie można płynąc pomiędzy brzegami Paxos i Litharia.

 

Kipiadi 39° 13.05'N 20° 10.26'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Obszerna zatoka z długa kamienistą plażą dająca możliwość schronienia przed wiatrem i falami z kierunków zachodnich. Piaszczyste dno miejscami pokryte roślinnością na niewielkie nachylenie co zapewnia bezpieczne kotwiczenie. Głębokość kotwiczenia 5-10 m. Na brzegu brak infrastruktury, kilka prywatnych zabudowań. Zatokę okalają ładne skaliste brzegi.  To miejsce jest doskonałe na przerwę podczas dziennej żeglugi, którą można wypełnić posiłkiem i kąpielami w krystalicznie czystej wodzie. W Kipiadi można zatrzymać się na noc, jednak gdy prognoza pogody przewiduje trudne warunki atmosferycznych warto poszukać schronienia w Gaios lub Lakka. W ciągu dnia podczas słonecznej pogody  do zatoki przypływają małe motorowe łodzie wypożyczone w pobliskim Gaios. Wieczorami i w nocy panuje tu cisza i spokój. Północne brzegi to obszar do atrakcyjnego snorkelingu, można tam podziwiać ryby i podwodne skały.

 

Wyspa Antipaxos położona jest zaledwie w odległości 1 Mm od południowych brzegów wyspy Paxos. Wyspę, według różnych źródeł, zamieszkuje od 20 do 40 stałych mieszkańców. Na wyspie nie ma miejscowości, ale są niewielkie skupiska zabudowań połączonych ścieżkami, po których można odbywać przyjemne spacery. Jej linia brzegowa to zaledwie 7 Mm. Ta mała wyspa to pewnego rodzaju klejnot słynący z wielu pięknych kotwicowisk,  zatok i plaż.

Dlaczego Antipaxos nazywana jest rajem milionerów? Podobno wyspa jest popularnym miejscem wypoczynku bogaczy i celebrytów. Nawet głowy państw wybierają te tereny aby spędzić wakacje na rajskich plażach z dala od tłumów. Płynąc wzdłuż wybrzeża będziesz miał okazję widzieć wiele ekskluzywnych jachtów wpływających w zaciszne zatoczki i zatrzymujących się przy bezludnych plażach. Kto wie, może na pokładzie znajdowała się jakaś gwiazda?

 

Vrika 39° 09.73'N 20° 13.43'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Niewielka zatoka z ładną piaszczysta plażą osłonięta jedynie od wiatrów południowych. Kotwiczenie jest bezpieczne ponieważ piaszczyste dno ma niewielkie nachylenie. Głębokość kotwiczenia 5-10 m. Latem plaża i zatoka często są zatłoczone. W słoneczne dni woda przybiera kolor turkusu co sprawia, że zatoka wygląda bardzo ładnie. Na brzegu są bary i tawerna. Podczas silnych wiatrów nie jest to miejsce bezpieczne ponieważ pojawia się duże zafalowanie. Miejsce odpowiednie na przerwę podczas dziennej żeglugi, nie należy pozostawać tu na noc.

 

Mesovrika 39° 09.61'N 20° 13.62'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Mała zatoka z kamienistą plażą osłonięta od wiatrów i fal z kierunków zachodnich. Piaszczyste dno ma niewielkie nachylenie, głębokość kotwiczenia 5-8 m. Nie jest to miejsce bezpieczne podczas złej pogody ponieważ w zatoce pojawia się duże zafalowanie. Na brzegu nie ma żadnej infrastruktury. Latem ta zatoka często jest zatłoczona. Miejsce odpowiednie na odpoczynek podczas dziennej żeglugi oraz kąpiel w czystej wodzie o błękitnej barwie. Nie jest to miejsce odpowiednie do pozostania na noc.

 

Voutomi 39° 09.52'N 20° 13.71'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka z ładną kamienistą plażą osłonięta od wiatrów z kierunków południowych i zachodnich. Podczas silnych wiatrów południowych w zatoce może pojawić się nieprzyjemne zafalowanie. Piaszczyste dno o niewielkim nachyleniu zapewnia bezpieczne kotwiczenie. Głębokość kotwiczenia 3-7 m.  Ta spektakularnie piękna zatoka chętnie odwiedzana jest przez turystów dlatego w ciągu dnia często jest tu tłoczno i gwarno. Popołudniami powraca spokój. Jeżeli planujesz pozostać tu dłużej warto cumy rufowe przywiązać do brzegu. W północnej części zatoki jest niewielki pomost, do którego można zacumować pontonem. Na brzegu jest restauracja oddalona od plaży kilkadziesiąt metrów w głąb wyspy. Siedząc przy stoliku możesz podziwiać piękny widok na zatokę. Podczas dobrej i stabilnej można w tej zatoce pozostać na noc.

 

Agrapidia 39° 09.34'N 20° 13.89'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Niewielka wąska zatoka z małą kamienistą plażą osłonięta przed wiatrami południowymi i wschodnimi. Plażę można uznać za mało atrakcyjną i zaniedbaną. Piaszczyste dno miejscami porośnięte wodorostami ma umiarkowane nachylenie. Głębokość kotwiczenia 5-10 m. W tej zatoce jest znacznie spokojniej niż w zatokach znajdujący się na północno-wschodnim brzegu Antipaxos. Jeżeli planujesz dłuższy postój warto cumy rufowe przywiązać do brzegu. Na brzegu nie ma żadnej infrastruktury. Nie jest to miejsce odpowiednie do pozostania na noc.

 

Mapina 39° 09.26'N 20° 14.00'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka osłonięta przed wiatrem i falami z kierunków południowych i wschodnich. Piaszczyste dno miejscami pokryte wodorostami i kamieniami ma umiarkowane nachylenie. Głębokość kotwiczenia 7-12 m. W zatoce jest kamienisty pirs z kawałki betonowego nabrzeża, do którego cumują niewielkie statki turystyczne przypływające z Gaios na Paxos. Na lądzie nie ma żadnej infrastruktury. Jeżeli chcesz uniknąć turystycznego gwaru jaki  panuje w zatokach na północy wyspy jest to odpowiednie miejsca aby zatrzymać się na krótka przerwę podczas dziennej żeglugi. Nie należy w tym miejscu pozostawać na noc.

 

Karavi 39° 09.01'N 20° 14.39'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka z niewielką plażą dająca możliwość schronienia przed wiatrem i falą z kierunków zachodnich. Podczas silnych wiatrów z kierunków północnych i południowych w zatoce pojawia się spore zafalowanie.  Piaszczyste dno miejscami pokryte wodorostami i kamieniami ma umiarkowane nachylenie. Głębokość kotwiczenia 7-12 m. Jeżeli pilnujesz pozostanie tu dłużej cumy rufowe warto przywiązać do brzegu, wówczas poczujesz się bezpieczniej. Jeżeli warunki pogodowe na to pozwalają jest to miejsce odpowiednie do pozostania na noc. Na brzegu nie ma żadnej infrastruktury. Bardzo atrakcyjne miejsca do snorkelingu znajdują się przy północnych brzegach. W tej zatoce najczęściej nie ma łodzi z hałaśliwymi turystami. Zazwyczaj kotwiczy tu jedynie kilka jachtów. Jest to ładne i spokojne miejsce.


 

Skidi 39° 08.58'N 20° 14.87'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Mała zatoka osłonięta przed wiatrem i falą z kierunków południowych i zachodnich. Piaszczyste dno miejscami pokryte wodorostami ma umiarkowane nachylenie. Głębokość kotwiczenia 7-12 m. Zaletą tego miejsca jest spokój. Zatoka jest tak mała, że mogą tu kotwiczyć maksymalnie 2-3 jachty. Na brzegu nie ma żadnych zabudowań. Na wzniesieniu przylegającym do zatoki jest latarnia morska, dlatego to miejsce przez niektórych nazywane jest Lighthouse Bay. Można tu zatrzymać się na przerwę podczas dziennej żeglugi oraz kąpiel w bardzo przejrzystej wodzie. Nie jest to miejsce odpowiednie do pozostania na noc.

 

Daskalia 39° 07.90'N 20° 15.17'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zespół kilku bardzo małych skalistych wysepek. Jeżeli pragniesz spędzić czas w samotności to Daskalia może okazać odpowiednim miejscem. Nie jest to popularne miejsce ponieważ nawigowanie w tym obszarze wymaga dużej koncentracji i może okazać się niebezpieczne z powodu znajdujących się pod powierzchnią wody skał. Na mapach nie ma precyzyjnego oznaczenia niebezpiecznych miejsc. Miejsce do kotwiczenia można znaleźć na południe od największej wyspy. Dzięki temu, że woda jest tu bardzo przejrzysta obserwuj niebezpieczeństwa w postaci podwodnych skał, wyszukaj obszaru gdzie dno jest piaszczyste i tam rzuć kotwicę. Głębokość kotwiczenia 5-7 m. Wody przylegające do Daskalia to doskonały obszar do snorkelingu. Zatrzymać się w tym miejscu można jedynie podczas dobrej i bezwietrznej pogody.  Pozostanie w tym miejscu na noc jest bardzo ryzykowne i nierozsądne.

 

Kalamista 39° 08.47'N 20° 14.16'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Ładna zatoka z niewielką kamienistą plażą osłonięta przed wiatrem i falą ze wszystkich kierunków z wyjątkiem zachodnich. Podczas silnych wiatrów nie jest to miejsce bezpieczne. Pozostać tu na noc można jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Dno o umiarkowanym nachyleniu w wielu miejscach pokryte jest kamieniami i wodorostami. Głębokość kotwiczenia 5-10 m. Zatoka jest bardzo wąska więc jeżeli planujesz dłuższy pobyt w tym miejscu cumy rufowe należy przywiązać do brzegu. Na brzegu nie ma żadnych zabudowań. Będąc w tej zatoce można wybrać się na spacer do latarni, czas spaceru w jedną stronę to ok. 15 min.

 

Roda 39° 09.12'N 20° 12.94'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

To doskonałe schronienie przy wiatrach ze wszystkich kierunków z wyjątkiem zachodnich. Dno jest piaszczyste, o niewielkim nachyleniu, gdzieniegdzie porośnięte roślinnością, więc kotwica trzyma doskonale. Głębokość kotwiczenia ok. 10 m. Skalista linia brzegowa jest bardzo ładna. We wschodniej części zatoki jest niewielką kamienisto-żwirowa plaża. Na brzegu nie ma żadnych udogodnień. Kąpiel i snorkeling wśród skał znajdujących się przy brzegach mogą okazać się bardzo przyjemne. Miejsce zazwyczaj nie jest oblegane przez tłumy turystów dlatego czas spędzony w tej ładnej zatoce może dostarczyć dużo relaksu.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.