1 - baner.jpg

Wybrzeże Epirus


Są tacy, którzy twierdzą, że rozpoczynając tygodniowy rejs na Korfu w marinie Gouvia można czas wypełnić odwiedzając atrakcyjne miejsc na Korfu, Paxos, Antipaxos, Wyspach Diapontia oraz wybrzeżu Epirus. Jest to dobry pomysł dla osób preferujących wersję rejsu, w której przepłyniecie setek mil nie jest najważniejszym celem. Ważniejsze jest beztroskie zaznawanie relaksu odrobina lenistwa i odpoczynek w ładnych miejscach. Morze Jońskie uznawane jest za bezpieczny akwen ponieważ rzadko wieją tu bardzo silne wiatry, a odległości pomiędzy miejscami schronienia nie są duże.

Gdy myślimy o czarterze jachtu w Grecji najczęstszym skojarzeniem jest żegluga pomiędzy wyspami. Pewnego rodzaju zaskoczeniem może być spora liczba miejsc wartych odwiedzenie na wybrzeżu Epirus, pomiędzy granicą z Albanią a kanałem Lefkas. Na odcinku około ok. 50 Mm znajdziemy kilkadziesiąt ciekawych zatok, kotwicowisk i portów. W poprzednich wpisach na naszym blogu opisaliśmy Korfu, Paxos, Antipaxos, Wyspy Diapontia. Ten wpis jest uzupełnieniem prezentacji północnej części Morza Jońskiego.

 

Zatoka Ftelia 39° 41.38'N 20° 01.04'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka Ftelia znajduje się na greckim stałym lądzie w niewielkiej odległości od granicy z Albanią. Jest to bardzo bezpieczne miejsce  dające możliwość schronienia przy wiatrach ze wszystkich kierunków. Silne zafalowanie w tej zatoce występuje rzadko. Zbliżając się do tej zatoki należy zachować ostrożność ze względu na znajdujące się w okolicy rybne farmy. Piaszczyste dno o niewielkim nachyleniu daje możliwość bezpiecznego kotwiczenia, głębokość kotwiczenia 5-10 m. Ze względu na niemal bezp
ośrednie sąsiedztwo albańskiej granicy do zatoki należy zbliżać się od południa trzymając się blisko greckiego brzegu.

Woda w zatoce niestety zazwyczaj nie jest przejrzysta, więc kąpiel nie będzie dostarczała zbyt pozytywnych wrażeń. Na brzegu nie ma plaży oraz innych udogodnień. Jedyne skromne i niezbyt estetyczne zabudowania należą do obsługi farmy rybnej. Pomimo braku turystycznych atrakcji, ta zatoka to naprawdę bardzo ciche i odosobnione miejsce warte odwiedzenia. W tej zatoce masz szansę oderwać się od zgiełku cywilizacji.

 

Zatoka Pagania 39° 39.60'N 20° 05.90'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka osłonięta przed wiatrem i falą ze wszystkich kierunków, dająca możliwość schronienia podczas trudnych warunków pogodowych. Istnieje możliwość występowania szkwalistych podmuchów wiatrów spadowych. Podczas zbliżania się do zatoki należy zwrócić uwagą na liczne pływające farmy hodowlane.

Dzięki temu, że w zatoce dno jest piaszczysto-muliste kotwiczenie jest bezpieczne. Głębokość kotwiczenia 5-8 m. Podczas silnych wiatrów cumy rufowe należy przywiązać do skał na brzegu. Najbezpieczniejsze miejsce do kotwiczenia jest południowej części zatoki.

Woda zazwyczaj jest dosyć mętna, więc kąpiel nie będzie zbyt przyjemna. Na brzegu nie ma plaży oraz innych udogodnień. Jedyne skromne i niezbyt estetyczne zabudowania należą do obsługi farmy rybnej

Wprawdzie Pagania to pozbawiona wielkich atrakcji zatoka, ale bez wątpienia jest to bezpieczna oaza spokoju.

 

Sagiada 39° 37.48'N 20° 10.85'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Mały cichy klimatyczny port, dający możliwość schronienia przed falą i wiatrem ze wszystkich kierunków. Sagiada zlokalizowana jest w delcie ujścia rzeki, dlatego głębokość w pobliżu portu jest niewielka, najrozsądniej zbliżać się z kierunku zachodniego. Bardzo wąskie wejście do portu o szerokości zaledwie ok. 10 m. Ze względu na szerokość wejścia podczas trudniejszych warunków atmosferycznych katamarany i duże jednostki nie powinny próbować wpływać do tego portu. Problemów z manewrowaniem i cumowaniem nie powinny mieć jednostki jednokadłubowe o długości do 15 m. Głębokość przy kei przeznaczonej dla jachtów 2.0-2.8 m. Liczba miejsc do cumowania ok. 20. Brak mooringów, więc konieczne jest użycie kotwicy. Opłata za postój ok. 20 EUR, w cenę wliczona jest możliwość uzupełnienia wody. Brak przyłączy elektrycznych. W Sagiada można dokonać odprawy granicznej, która zazwyczaj przebiega krótko i sprawnie.

W porcie i jego pobliżu jest kawiarnia, tawerna, restauracja, grill house, piekarnia oraz sklep z podstawowym zaopatrzeniem. Główna część miejscowości jest oddalona od portu ok. 500 m.

W przypadku gdy wszystkie miejsc do cumowania w porcie są zajęte można skorzystać z kotwicowiska, które jest w bezpośrednim sąsiedztwie portu. Obszerne kotwicowisko jest dobrym  miejscem w szczególności dla dużych jednostek i katamaranów. Piaszczysto-muliste dno o niewielkim nachyleniu sprawia, że kotwica trzyma doskonale, głębokość kotwiczenia 3-5 m. Kotwicowisko jest osłonięte jedynie od wiatrów wschodnich. Podczas trudnych warunków atmosferycznych kotwiczenie nie jest bezpieczne.

 

Zatoka Valtou 39° 31.63'N 20° 10.06'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka dająca możliwość schronienia przed wiatrem i falą ze wszystkich kierunków. Wpływając do zatoki należy trzymać się jej południowych brzegów ponieważ północna część jest niebezpiecznie płytka. Wyjątkiem północnym brzegu są wody w pobliżu piaszczystego cypla Bouka (zobacz w Navionics). Przy cyplu bezpiecznie można zakotwiczyć na głębokości 10-15 m. W tym miejscu dno jest piaszczyste i ma spore nachylenie. Podczas dobrej i stabilnej pogody istnieje możliwość cumowania dziobem na plaży. Latem na cyplu działa niewielka restauracja.

W południowa część zatoki składa się z trzech odnóg. W pierwszej są pływające farmy hodowlane i dlatego należy unikać tego miejsca (zobacz w Navionics),w drugiej głębokość kotwiczenia jest duża 10-15 m (zobacz w Navionics). Najdalej wysunięta na wschód odnoga (zobacz w Navionics) zapewnia bardzo dobrą osłonę przed wiatrem i falą ze wszystkich kierunków oraz idealną głębokością kotwiczenia wynoszącą 3-7 m z dobrze trzymającym kotwicę porośniętym roślinnością  piaszczysto-mulistym dnem. Woda w zatoce jest zielonkawa, mniej słona i cieplejsza od tej jaka jest na otwartym morzu. Na w południowo-zachodniej części są niewielki pomosty, do których można przycumować pontonem. Drugie miejsce do cumowania pontonem jest przy grobli. Wzdłuż całego południowego brzegu zatoki jest ścieżka. Idąc w kierunku zachodnim możesz podziwiać wspaniałe widoki oraz po drodze odwiedzić małą kamienistą plażę. Po kilku minutach spaceru w kierunku wschodnim dojdziesz do długiej piaszczystej plaży, na której są bary i jedna restauracja.

Pomimo tego, że Valtou znajduje się blisko wejścia prowadzącego do ruchliwego portu handlowego Igoumenitsa, nie słychać tu hałasu i zgiełku dużego sąsiada.

Zatoka jest rajem dla dzikich zwierząt, w tym wielu gatunków rzadkich ptaków i stada dzikich kucyków. O dużym zarybieniu świadczy fakt, że ryby często wyskakują z wody.

Jeśli szukasz ciszy i spokoju, obcowania z naturą to miejsce jest dla Ciebie.

 

Igoumenitsa 39° 30.18'N 20° 14.69'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Do Igoumenitsa prowadzi tor wodny oznakowany bocznymi znakami nawigacyjnymi. Płynąc torem należy być ostrożnym ponieważ statki handlowe oraz promy mają pierwszeństwo. Ruch na torze jest spory zarówno w nocy jak i za dnia. Głębokość na torze 10-12 m, poza torem w bezpośrednim jego sąsiedztwie głębokość spada do 3-5 m. Jachty chcąc ustąpić pierwszeństwa dużym jednostkom zachowując odpowiednią ostrożność mogą płynąc poza torem.

Igoumenitsa jest dużym portem, z którego często odpływają jednostki handlowe oraz promy do Patry, na Korfu oraz do Włoch. Jachty nie mogą cumować do nowoczesnego nabrzeża przeznaczonego dla statków i promów. Jachty mogą cumować w małym starym porcie znajdującym  się na północ od nabrzeża przeznaczonego dla statków i promów. Ze względu na hałas, duży ruch zarówno na wodzie jak i przylegających ulicach postój w starym porcie trudno uznać za okazję do wypoczynku. Można to miejsce wykorzystać do krótkiego postoju w celu uzupełnienia zaopatrzenia. Na lądzie bez problemu można znaleźć supermarkety, bary, restauracje, banki i bankomaty oraz inne udogodnienia.

Istnieje możliwość zakotwiczenia w północnej części zatoki, gdzie dno jest piaszczysto-muliste i ma niewielkie nachylenie. Głębokość kotwiczenia 3-5 m. Ta część zatoki daje możliwość schronienia przed wiatrem i fala ze wszystkich kierunków, ale nie jest miejscem bezpiecznym podczas bardzo silnych wiatrów. Jeżeli zatrzymasz się na kotwicowisku zaznasz większego spokoju, ale nadal będą wyczuwalne nieprzyjemne zapachy oraz będzie słychać odgłosy dużego portu. W tej części zatoki nie ma żadnych udogodnień. Jeżeli chcesz zjeść posiłek w restauracji musisz pospacerować ok. 15 min w kierunku miasta.

Trzeba przyznać, że Igoumenitsa nie jest zbyt malowniczym miejscem, bez większego wysiłku w okolicach można znaleźć dużo ładniejszą zatokę lub port.

 

Plataria 39° 27.10'N 20° 16.52'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Obszerny port z duża liczbą miejsc do cumowania, dający możliwość schronienia przed wiatrem i falami ze wszystkich kierunków. Układ kilku falochronów sprawia, że postój w basenie portowym jest bezpieczny. Miejsca do cumowania wyposażone są w ujęcia wody oraz przyłącza elektryczne. Nie ma mooringów, więc należy użyć kotwicy. Paliwo dostarczane jest przez mini cysternę. Prysznice i toalety dostępne są w kontenerze. Najbezpieczniejsze miejsca do cumowania są od wewnętrznej strony zachodniego falochronu. Miejsca do cumowania przy nabrzeżu wschodnim wykorzystywane są przez firmy czarterowe, więc nie powinno się cumować tam podczas weekendów. Opłata za postój w porcie ok. 40 EUR.

Jeżeli w porcie zabraknie miejsca lub chcesz uniknąć opłat portowych, zaznać ciszy i spokoju przy wschodnich brzegach zatoki jest kotwicowisko osłonięte od wiatru i fali z kierunków południowych i wschodnich. Podczas wiatrów północnych i zachodnich w zatoce pojawia się spore i nieprzyjemne zafalowanie. Piaszczyste dno ma niewielkim nachylenie co zapewnia solidne trzymanie kotwicy. Głębokość kotwiczenia 3-5 m.

Na lądzie znajduje się bankomat, mini market, piekarnia i sklep warzywny oraz liczne restauracje i bary. Rano można kupić świeże ryby wprost z kutra rybackiego. Na południe od portu jest długa piaszczysto-żwirowa plaża z kilkoma tawernami i barami.

Plataria to jeden z bezpieczniejszych portów w tym rejonie Morza Jońskiego.

Rezerwacji miejsca można dokonać na stronie internetowej: www.sammyacht.com

 

Zatoka Monastery 39° 24.73'N 20° 13.99'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Popularna zatoka osłonięta przed wiatrami wschodnimi. Piaszczyste dno ma umiarkowane nachylenie, głębokość kotwiczenia 3-5 m. W zatoce jest drewniany pomost, do którego można przycumować jachtem. Głębokość przy końcówce pomostu ok. 2,5 m. W dalszej części pomostu głębokość spada i cumowanie jest niemożliwe. Aby móc cumować jachtem należy uzyskać zgodę właściciela. Na brzegu jest bar, restauracja, hotel, zjeżdżalnia wodna i dwa baseny, dwie plaże ogrodzone są bojami połączonymi liną.  Na północno-zachodnim brzegu zatoki są ruiny klasztoru. Zatoka Monastery zawdzięcza swoją nazwę właśnie temu klasztorowi. Życie na lądzie ma charakter rozrywkowo-turystyczny. Latem w nocy bywa hałaśliwie ponieważ w klubie muzyka odtwarzana jest bardzo głośno. Miejsce odpowiednia na krótką przerwę podczas dziennej żeglugi. Pozostanie tu na noc jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody.

 

Sivota 39° 24.46'N 20° 14.28'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

W Sivota są dwa miejsca do cumowania. Pierwsze to osłonięte falochronami obszar w północnej części portu. Drugie to nabrzeże we wschodniej części. W północno-wschodniej części portu głębokość jest tak mała, że cumowanie jachtem jest niemożliwe. Postój w północnej części jest bezpieczny w niemal każdych warunkach atmosferycznych ponieważ jest to miejsce dobrze osłonięte przed fala i wiatrem ze wszystkich kierunków. Miejsca przy wschodnim nabrzeżu są mocno narażone na działanie wiatru i fali z kierunków zachodnich. Podczas silnych wiatrów z tych kierunków postój w tym miejscu może być niebezpieczny. Nawet podczas dobrej pogody jachty cumujące w tym miejscu narażone są na zafalowanie wywoływane przez przepływające w pobliżu łodzie turystyczne. Aby unikną ryzyka uderzenia rufą o betonową keję warto zachować odpowiedni dystans od nabrzeża. W Sivota wszystkie miejsca do cumowania wyposażone są w ujęcia wody i przyłącza elektryczne. Paliwo dostarczane jest w mini cysternach. Miejsca w północnej części wyposażone są w mooringi, cumując we wschodniej trzeba użyć kotwicy. Opłata za postój 20-30 EUR, w cenę wliczona jest woda i prąd. Sivota to ładne tętniące życiem miasteczko, w który bez problemu znajdziesz supermarket, warzywniak, piekarnię, kawiarnię, restaurację, tawernę, steak house, bankomat. W sezonie życie w lokalach i na ulicach toczy się ty do późnych godzin wieczornych, ale w nocy jest spokojnie. Bez wątpienia Sivota to port warty odwiedzenia.

Rezerwacji miejsca można dokonać na stronie internetowej: www.sammyacht.com

 

Wyspa Nikolaos 39° 24.34'N 20° 13.63'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Niewielka wyspa porośnięta bujną roślinnością przy, której są dwa miejsca do kotwiczenia. Zatoka na zachodnim  brzegu (zobacz w Google Maps) jest odpowiednim miejscem do kotwiczenia podczas wiatrów wschodnich lub podczas bezwietrznej pogody. Pozostanie w tym miejscu na noc jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Podczas dłuższego postoju lub silniejszych wiatrów cumy rufowe należy przywiązać do brzegu. W tej niewielkiej zatoce jest miejsce jedynie dla 3-4 jachtów. Piaszczyste dno o umiarkowanym nachyleniu miejscami porośnięte jest wodorostami. Głębokość kotwiczenia 6-10 m. Do tej zatoki należy zbliżać się od północy, podejście od południa jest niemożliwe ponieważ  w przesmyku pomiędzy wyspami Sivota i Nikolaos jest zbyt płytko. Miejsce odpowiednie dla osób doceniających ciszę i spokój.

Na wschodnim brzegu wyspy jest druga zatoka (zobacz w Google Maps). To miejsce jest osłonięte przed wiatrami zachodnimi. Do tej zatoki można zbliżać się od północy i od południa. W ciągu dnia w zatoce zazwyczaj jest dosyć tłoczno, jeżeli zabraknie miejsca w zatoce można zakotwiczyć w przesmyku pomiędzy wyspą Nikolaos a stałym lądem. Podczas kotwiczenia w zatoce należy długie cumy rufowe przywiązać do brzegu. Ze względu na głębokość nie należy zbytnio wpływać w głąb zatoki. Piaszczyste dno o umiarkowanym nachyleni miejscami porośnięte jest wodorostami. Głębokość kotwiczenia 6-8 m.

 

Zatoka Blue Lagoon 39° 24.10'N 20° 13.12'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Na północnym brzegu wyspy Sivota jest urokliwa zatoka o ładnej nazwie Blue Lagoon. Zatoka osłonięta jest od wiatru i fali jedynie z kierunków południowych. Piaszczyste dno miejscami pokryte roślinami ma umiarkowane nachylenie, głębokość kotwiczenia 5-10 m. Jeśli planujesz pozostać tu dłużej, cumy rufowe warto przywiązać do brzegu. Pozostanie w tym miejscu na noc jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Brzegi są  skaliste, wewnątrz zatoki jest niewielka piaszczysta plaża. Czasami latem plażą i kąpielisko oddzielone są bojami połączonymi liną. W słoneczne dni krystalicznie czysta woda przybiera barwę pięknego błękitu. Przy brzegach znajdziesz doskonałe miejsca do snorkelingu, podczas nurkowania możesz napotkać duże ławice ryb. Latem około południa pojawiają się duże grupy turystów co powoduje gwar w zatoce. Popołudniami i wieczorami wraca cisza i spokój wówczas słychać jedynie odgłosy ptaków siedzących na skałach.  Miejsce ładne i warte odwiedzenia, uznawane za jedno z atrakcyjniejszych  okolicy.

 

Wyspa Mourtemeno  39° 23.86'N 20° 14.03'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Niewielka wyspa Mourtemeno ze stałym lądem połączona jest groblą. Miejsca do kotwiczenia są po obu stronach grobli. Jeżeli wybierzesz zachodnie kotwicowisko będziesz miał dostęp do trzech niewielkich plaż znajdujących się na północnym brzegu Mourtemeno. Ze względu na głębokość nie należy zbliżać się zbyt blisko grobli. Dno jest piaszczyste miejscami porośnięte wodorostami. Nachylenie dna jest niewielki, głębokość kotwiczenia 5-7 m. To miejsce jest dobrze osłonięte przed wiatrami ze wszystkich kierunków z wyjątkiem zachodnich.

Kotwicowisko po wschodniej stronie mierzei osłonięte jest od wiatru i fal ze wszystkich kierunków. Nie jest to bezpieczne miejsce podczas silnych wiatrów, w szczególności z kierunków wschodnich i zachodnich.  Piaszczyste dno miejscami pokryte wodorostami i ma niewielkie nachylenie. Głębokość kotwiczenia 6-8 m.

Kąpielisko ma mierzei oddzielone jest bojami połączonymi liną.

Zbliżając się do kotwicowiska zachowaj ostrożność ponieważ wokół wysepek Gourouni i Sarini są niebezpieczne kamieniste płycizny.

Z obu kotwicowisk łatwo można przedostać się na ląd i udać na spacer do Sivota. Spacer trwa ok. 15 min.

Niezależnie które wybierzesz kotwicowisko musisz liczyć się z możliwością doznania dokuczliwego hałasu za dnia, wieczorem a czasami nawet w nocy. Przyczyną niedogodności jest zlokalizowany stałym lądzie spory kompleks hotelowy i centrum sportów wodnych. Wiosną i jesienią jest znacznie spokojniej w tym ładnym miejscu.

 

Zatoka Zavia 39° 23.90'N 20° 15.06'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Niewielka zatoka z małą ładną plażą osłonięta od fali i wiatrów ze wszystkich kierunków z wyjątkiem południowych. Miejsce doskonałe na krótka przerwę podczas dziennej żeglugi w czasie dobrej pogody. Jeżeli planujesz pozostać tu dłużej dla bezpieczeństwa cumy rufowe powinieneś przywiązać do brzegu. Dno jest piaszczyste miejscami pokryte wodorostami  ma niewielki nachylenie, głębokość kotwiczenia 5-7 m. Kotwiczyć należy w odpowiednim dystansie od plaży. W tej wąskiej zatoce jednocześnie mogą kotwiczyć ok. 3-4 jachty. Pozostanie w ty miejscu na noc jest bezpieczne jedynie podczas dobrej stabilnej pogody.

Czas spędzony w tej zatoce można urozmaicić odwiedzając bar na plaży.

 

Zatoka Mega Ammos 39° 23.85'N 20° 15.39'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka osłonięta od fali i wiatrów jedynie z kierunków północnych. Piaszczyste dno o niewielkim nachyleniu miejscami porośnięte jest wodorostami. Głębokość kotwiczenia 7-10 m. W zatoce jest ładna i popularna wśród turystów plażą, na której latem bywa bardzo tłoczno. Po południu i wieczorami w zatoce robi się znacznie spokojniej. W pobliżu plaży jest bar i restauracja. W sezonie letnim lokale otwarte są od rana do późnego wieczora. Mega Ammos to miejsce odpowiednie na przerwę podczas dziennej żeglugi. Pozostanie na noc w tym miejscu jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej żeglugi.
 

 
Zatoka Mikro Ammos 39° 23.73'N 20° 15.77'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Niewielka zatoka z uroczą, zadbaną i czystą małą plażą. Mikro Ammos to miejsce dające możliwość schronienia przed wiatrem i falą z kierunków północnych. W sezonie letnim w zatoce funkcyjne bar i tawerna. Miejsce popularne, dlatego w słoneczne dni jest tutaj tłumnie i głośno. Wieczorami plaża pustoszeje i robi się znacznie przyjemniej. Piaszczyste dno o niewielkim nachyleniu miejscami porośnięte jest wodorostami. Głębokość kotwiczenia 7-10 m. Plaża i kąpielisko oddzielone są bojami połączonymi liną. Ta zatoka to miejsce odpowiednie na kąpiel i przerwę podczas dziennej żeglugi. Pozostanie na noc w tym miejscu jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej żeglugi. W tej małej zatoce może zakotwiczyć ok. 4-5 jachtów.

 

Zatoka Drafi 39° 23.527'N 20° 16.073'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka z dwiema plażami dająca możliwość schronienia przed wiatrem i fala z kierunków północnych i wschodnich. Przy głównej plaży jest grill bar. Jeżeli preferujesz spokój powinieneś odwiedzić mniejszą wschodnią plażę. Piaszczyste dno ma umiarkowane nachylenia. Głębokość kotwiczenia 7-10 m. Ta zatoka to miejsce odpowiednie na kąpiel i przerwę podczas dziennej żeglugi. Pozostanie na noc w tym miejscu jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej żeglugi.

 

Zatoka Sofas  39° 22.71'N 20° 16.84'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Obszerna zatoka z długą kamienisto-żwirową plaża osłonięta od fali i wiatrów jedynie z kierunków wschodnich. Podczas silniejszych wiatrów wschodnich istnieje możliwość występowania szkwalistych podmuchów. Piaszczyste dno miejscami pokryte jest wodorostami i kamieniami. Nachylenie dna umiarkowane, głębokość kotwiczenia 7-10 m. Pomimo tego, że na brzegu jest kemping, rzadko na plaży jest tłumnie. Miejsce odpowiednia kąpiel i krótką przerwę podczas dziennej żeglugi. Ze względu na słabą osłonę przed wiatrem i falą pozostanie tu na noc może okazać się ryzykowne.


 
Zatoka Arilla 39° 21.37'N 20° 17.16'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Duża zatoka z niewielkim portem w południowej części. Kilka jachtów może zacumować po wschodniej stronie betonowego pirsu. Miejsca do cumowania nie są wyposażone w prąd oraz ujęcia wody. Głębokość przy końcu pirsu ok. 2 m. W obszernej zatoce bez najmniejszego problemu można znaleźć odpowiednie miejsce do kotwiczenia. Piaszczyste dno ma bardzo małe nachylenie, głębokość kotwiczenia 3-5 m. Zatoka osłonięta jest od fali i wiatru jedynie z kierunków wschodnich. Pozostanie tu na noc jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Przy długiej piaszczystej plaży jest restauracja z tarasem, z którego rozciąga się wspaniały widok na zatokę. W zatoce i porcie zazwyczaj panuje miła senna atmosfera sprzyjająca odpoczynkowi.

 

Zatoka Stavrolimena 39° 20.93'N 20° 17.09'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Bardzo ładna zatoka z niewielką kamienistą plażą. Strome brzegi zatoki porośnięte są roślinnością, przy plaży rosną drzewa oliwne. Piaszczyste dno o umiarkowanym nachyleniu miejscami pokryte jest wodorostami. Głębokość kotwiczenia 5-10 m. W tej zatoce jednocześnie może zakotwiczyć tylko kilka jachtów. Miejsce osłonięte jest przed wiatrem i falą ze wszystkich kierunków z wyjątkiem południowych. Podczas wiatrów wschodnich mogą pojawić się szkwaliste podmuch. Doskonałe miejsce na przerwę podczas dziennej żeglugi. Jeżeli chcesz pozostać tu na dłużej lub na noc cumy rufowe powinieneś przywiązać do brzegu. Stavrolimena to kameralne miejsce, w którym można zaznać ciszy i spokoju.

 

Zatoka Karavostasi 39° 20.28'N 20° 17.14'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Obszerna zatoka z długą i szeroką piaszczysto-kamienistą plażą osłonięta przed wiatrem i falą jedyni nie z kierunków wschodnich. Podczas silnych wiatrów nie jest to miejsce bezpieczne. Piaszczyste dno ma niewielkie nachylenie. Głębokość kotwiczenia 4-7 m. Dzięki temu, że zatoka jest duża bez problemu znajdziesz odpowiednie miejsce do kotwiczenia. Przy plaży jest kilka pensjonatów oraz barów i restauracji. Nie ma możliwości uzupełnienia zaopatrzenia. Jednym z ciekawszych lokali jest położona w południowej części zatoki Skala Karavostasi (zobacz w Google Maps). Lokal znajduje się na niewielkim wzniesieniu i dzięki temu można podziwiać panoramę na całą zatokę. Specjalnością tej restauracji są doskonałe owocem morza. Karavostasi to doskonałe miejsce na przerwę podczas dziennej żeglugi, którą można uatrakcyjnić kąpielą w przejrzystej wodzie oraz miłymi chwilami na plaży. W północnej i południowej części plaży rozstawione są leżaki i parasole, w tych obszarach jest sporo turystów, w centralnej części plaży możesz zaznać odosobnienia. Pozostanie w tym miejscu na noc jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Podczas silnych wiatrów piaszczyste dno nie zapewnia odpowiedniego trzymania kotwicy.

 

Zatoka Valtou 39° 16.99'N 20° 23.39'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Duża zatoka z długą piaszczysto-żwirową plażą dająca możliwość schronienia przed falą i wiatrem ze wszystkich kierunków. W zachodniej części jest betonowy pirs, do którego mogą cumować jachty. Po północnej stronie pirsu są miejsca do cumowania dla ok. 7-10 jachtów. Głębokość przy końcu pirsu 2-3 m. Miejsca do cumowania nie są wyposażone w ujęcia wody, przyłącza elektryczne oraz mooringi, dlatego należy użyć kotwicy. Jeżeli zabraknie miejsc przy pirsie można zacumować w bardzo oryginalny i rzadko spotykany sposób. Należy podpłynąć do plaży znajdującej się na północ od pirsu, kotwicę zapasową rzucić z rufy, kotwicę główną zamocować na plaży. Taki sposób cumowania bezpieczny jest jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Miejsca przy pirsie dają możliwość schronienia przed wiatrem i falą ze wszystkich kierunków. Nie jest to miejsce bezpieczne podczas silnych wiatrów. W niektórych materiałach miejsca do cumowania przy pirsie określane są mariną, w rzeczywistości są to jedynie miejsca do cumowania pozbawione wszelkich udogodnień. Cała zatoka jest doskonałym kotwicowiskiem dającym możliwość schronienia przed wiatrem i falą ze wszystkich kierunków z wyjątkiem południowych. Zatoka jest obszerna, ale w szczycie sezonu czasami jest tutaj tłoczno. Piaszczyste dno ma niewielkie nachylenie, głębokość kotwiczenia 5-7 m. Nie należy kotwiczyć w pobliżu kąpielisk, oraz kamienistych płycizn w pobliżu cypla (zobacz w Navionics). Dzięki temu, że głębokość jest niewielka, a dno piaszczyste w słoneczne dni woda w zatoce przybiera barwę pięknego błękitu.

Przy plaży jest kilka niewielkich pomostów, do których można przycumować pontonem. W pobliżu plaży jest kilka barów i restauracji. Nie ma możliwości uzupełnienia zaopatrzenia.

Spacerze z zatoki Valtou do Parga trwa ok. 20 min. W Parga można zrobić zakupy. Spacerując do miasta warto zboczyć trochę z trasy i odwiedzić fort znajdujący się na cyplu (zobacz w Google Maps). Dodatkową atrakcją towarzyszącą zwiedzaniu fortu jest możliwość podziwiania wspaniałych widoków na zatokę Valtou i miasto Parga.  Bez wątpienia czas i wysiłek poświęcony na zwiedzanie fortu to dobra inwestycja.

Jeżeli chcesz uniknąć spaceru możesz skorzystać z water taxi. Łodzie pływają po kotwicowisku i zabierają załogi jachtów. Usługa nie jest droga, kosztuje 5 EUR za osobę za trasę Valtou-Parga-Valtou. W popularnej miejscowości Parga znalezienie odpowiedniego miejsca do cumowani jachtem lub kotwiczenia może okazać się trudnym zadaniem, dlatego wybór Valtou jest rozsądnym rozwiązaniem.

Niezależnie pieszo czy korzystając z water taxi, warto odwiedzić Parga ponieważ jest to tętniące życiem miasteczko bogate w ładne uliczki, liczne klimatyczne bary i restauracje serwujące doskonałe jedzenia.

Zatoka Valtou to bardzo popularne miejsce, dlatego w ciągu dnia nieco dokuczliwe mogą okazać się przepływające łodzie z turystami, motorówki, skutery wodna. Wieczorami robi się tu spokojnie.

Valtou jest miejscem wartym odwiedzenia, więc jeżeli jesteś w okolicy, wpłyń tu na kilka godzin lub całą noc.

 

Parga 39° 16.94'N 20° 24.05'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

W Parga możesz szukać schronienia przed wiatrami i fala ze wszystkich kierunków z wyjątkiem południowych. Podczas silnych wiatrów nie jest to miejsce bezpieczne. W zachodniej części zatoki jest betonowy pirs, do którego można zacumować jachtem jedynie poza sezonem. Latem przez całą dobę pirs jest wykorzystywany przez miejscowe łodzie turystyczne i promy. Pirs jest wysoki i dlatego wychodzenie na ląd jest niewygodne. Ponadto cumując w tym miejscu jesteś narażony na nieprzyjemne falowanie. Alternatywą dla cumowania przy pirsie jest kotwiczenie. Kotwicowiska znajdują się po wschodniej i zachodniej stronie wyspy Panagia. Dno po zachodniej stronie jest piaszczyste miejscami pokryte wodorostami. Rodzaj dna i jego niewielkie nachylenie zapewniają dobre trzymanie kotwicy, głębokość kotwiczenia 3-5 m. Kotwicząc w tym miejscu możesz czuć się bezpiecznie podczas niezbyt silnych wiatrów północnych i wschodnich. Wschodnie kotwicowisko jest malownicze i lepiej osłonięte, ale w tym miejscu obszar do kotwiczenia jest mocno ograniczony, ponadto na krańcach kotwicowiska są podwodne skały, dlatego należy zachować ostrożność. Po wschodniej stronie Panagia dno również jest piaszczyste, miejscami porośnięte wodorostami i ma niewielki nachylenie. Ze względu na liczne podwodne oraz wystające ponad powierzchnię wody skały znajdujący się przy wejściu do tej części zatoki, wpłyniecie na wschodnie kotwicowisko nie jest rozsądnym pomysłem podczas trudnych warunków atmosferycznych. Przepłyniecie pomiędzy wyspą Panagia a stałym lądem ze względu na głębokość i podwodne skały jest niemożliwe.

Uwzględniając warunki do cumowanie i kotwiczenia w Parga dobrym rozwiązaniem jest zatrzymać się w sąsiedniej zatoce Valtou i przypłynąć do Parga water taxi (opłata 5 EUR za osobę za podróż w obie strony). Jeśli masz ponton odpowiednich rozmiarów, z silnikiem dostatecznej mocy możesz wykorzystać go do przedostania się z Valtou do Parga, do przepłynięcia masz ok. 0,5 Mm.

Parga to ładne miasto, w którym znajdziesz mnóstwo restauracji, barów, tawern, sklepów i innych atrakcji. Zachodnia część Parga to typowe malownicze greckie miasteczko z charakterystyczną dla tego regionu zabudową, we wschodniej części miast znajduje się promenada z przylegającą do niej piaszczystą plażą. W obu częściach miasta latem dostrzegalna jest spora liczba turystów.

Urozmaiceniem pobytu w Parga może być spacer do znajdującej się na cyplu weneckiej cytadeli (zobacz w Google Maps). Wprawdzie obiekt jest zaniedbany, ale widoki ze wzniesienia są przepiękne. Spacer z centrum miasta do cytadeli trwa ok. 15 min.

 

Zatoka Lichnos 39° 16.73'N 20° 26.35'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Duża zatoka z długą, szeroką, piaszczystą plażą dająca możliwość schronienia przed wiatrem ze wszystkich kierunków z wyjątkiem południowych Podczas silnych wiatrów wschodnich i zachodnich w zatoce pojawia się nieprzyjemnie zafalowanie. Dno ma umiarkowane nachylenie, głębokość kotwiczenia 5-10 m. We wschodniej części zatoki dno jest piaszczyste, w zachodniej  porośnięte jest wodorostami, miejscami kamieniste. Wschodni brzeg zatoki to ładna pionowa skała o żółtawej barwie, w której jest grota o rozmiarach pozwalająca na wpłyniecie pontonem. Przy plaży jest kilka barów, restauracji, małych hoteli  i minimarket. Latem kąpielisko jest oddzielona bojami połączonymi liną. Wydając odpowiednią długość łańcuch w tej zatoce można bezpiecznie spędzić noc.

 

Zatoka Skouliki 39° 16.70'N 20° 28.03'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Mała zatka z kamienista plażą dająca możliwość schronienia przed fala i wiatrem z kierunków północnych i zachodnich. Nawet podczas słabych wiatrów z kierunków południowych w zatoce pojawia się silne zafalowanie. Gdy wieje z północy lub zachody mogą występować silne podmuchy wiatrów spadowych. Piaszczyste dno ma niewielkie nachylenie. Głębokość kotwiczenia 5-7 m. Przy plaży jest bar, oferujący chłodne napoje i proste przekąski. W tym atrakcyjnym miejscu czasami pojawia się sporo jachtów, jeżeli zabraknie tu miejsca możesz zakotwiczyć mniejszej zatoce znajdującej się kilkaset metrów na południe, w której również jest plażą. Zatoka Skouliki to doskonałe miejsce na przerwę podczas dziennej żeglugi. Jeżeli planuje pozostać tu dłużej warto cumy rufowe przywiązać do brzegu. Pozostając tu na noc można czuć się bezpiecznie.

 

Zatoka Fanari 39° 14.30'N 20° 28.65'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Obszerna zatoka z długą piaszczystą ładną plażą, dająca możliwość dobrego schronienia przed wiatrami ze wszystkich kierunków z wyjątkiem zachodnich. Piaszczyste dno ma bardzo małe nachylenie. Głębokość kotwiczenia 3-5 m. Podczas silnych wiatrów należy wydać bardzo dużo łańcucha ponieważ rodzaj dnia nie zapewnia dostatecznego trzymania kotwicy. W czasie bardzo silnych wiatrów kotwiczenie w tej zatoce staje się niebezpieczne ponieważ jest niemal pewne, że kotwica nie utrzyma jachtu.

Południowa część zatoki jest ujściem rzeki Acheron. Jeśli płyniesz jachtem o zanurzeniu mniejszym niż 2 m, zachowując ostrożność możesz wpłynąć do ujścia rzeki i zacumować burtą do nabrzeża. Niestety zazwyczaj wszystkie miejsca do cumowania są zajęte przez miejscowe łodzie oraz jachty, które są tu od dawna. Cumując w tym miejscu masz bezpośredni dostęp do niewielkiego miasteczka Ammoudia, w którym znajdziesz bary, restauracje, tawerny, bankomat oraz sklep.

 

Zatoka Two Rocks 39° 12.59'N 20° 29.50'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Ładna i popularna zatoka dająca możliwość schronienia przed falą i wiatrem ze wszystkich kierunków z wyjątkiem południowych. W zatoce Two Rocks za dnia czasami bywa zatłoczona, ale wieczorami najczęściej jest spokojnie. Do zatoki bezpiecznie można wpłynąć mijając prawą burtą dwie wystające ponad powierzchnię wody skały. Ze względu na głębokość i podwodne kamienie nie można wpłynąć wschodnim wejściem. Nazwa zatoki sugeruje, że są tu tylko dwie skały, ale w rzeczywistości w północno-wschodniej części zatoki jest wiele podwodnych skał i nie należy zbliżać się do tego obszaru. W zachodniej części bez problemu znajdziesz idealne miejsce do kotwiczenia z piaszczystym dnem o niewielkim nachyleniu. Rzuć kotwicę na głębokości 5-7 m. Na wzniesieniu powyżej plaży jest skromny bar oferujący chłodne napoje i proste przekąski. Jeżeli chcesz spędzić czas w lokalu na wyższym poziome, idź ścieżką, po dziesięciu minutach spaceru dotrzesz  do znajdującej się kilkaset metrów na północ zatoki Kerentza, w której jest bar i tawerna.

Piaszczysta plażą, bardzo czysta woda, osłonięcie przed falami sprawiają, że jest to idealne miejsce na kąpiel, snorkeling i przerwę podczas dzienne żeglugi. Możesz czuć się bezpiecznie gdy pozostaniesz w tym miejscu na noc.

 

Zatoka Alonaki Fanariou 39° 12.23'N 20° 30.25'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Bardzo ładna mała zatoka z niewielką  piaszczysto-żwirową plażą osłonięta przed fala i wiatrem jedynie z kierunków północnych. Ze względu na głębokość do środka mogą wpłynąć jedynie jachty o niewielkim zanurzeniu. Bezpiecznie jest zakotwiczyć przy wejściu do zatoki. Głębokość kotwiczenia ok. 3 m, dno jest piaszczyste i ma niewielkie nachylenie. W pobliżu brzegów pod powierzchnią wody są niebezpieczne skały. Powyżej plaży jest skromny bar, z którego jest ładny widok na całą zatokę. W ofercie baru są napoje i proste przekąski.

Alonaki Fanariou to miejsce doskonałe na kąpiel i relaks podczas dziennej żeglugi, nie należy tu zostawać na noc.

 

Ligia 39° 8.97'N 20° 33.94'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Niewielki port dający możliwość schronienia przed falą i wiatrem ze wszystkich kierunków. Miejsca do cumowania dla 3-4 jachtów jednokadłubowych lub 2 katamaranów są przy nabrzeżu położonym na wschód od krótkiego betonowego pirsu. Miejsca do cumowanie wyposażone są w ujęcia wody i przyłącza elektryczne, nie są wyposażone w mooringi dlatego należy użyć kotwicy. Opłaty za wodę i prąd nie są pobierane. Głębokość przy nabrzeżu ok. 3m. Zdecydowanie nie należy cumować na miejscach zarezerwowanych miejscowych łodzi rybackich. Zbliżając się do portu ze względu na głębokość i występujące w kilku miejscach kamieniste mielizny należy zachować bardzo dużą ostrożność. Zdecydowanie nie należy wpływać do tego portu po zapadnięciu zmroku oraz podczas złej pogody.

W niewielkiej i zazwyczaj sennej miejscowości jest kilka restauracji i minimarket. Będąc w Ligia masz okazję kupić od miejscowych rybaków świeże ryby. Na południowy-wschód od portu jest długa piaszczysto-kamienista plaża przy, której jest bar i tawerna z doskonałymi owocami morza.

 

Kastrosykia 39° 5.62'N 20° 38.81'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Mały port nie przystosowany do cumowania jachtem, do portu można wpłynąć jedynie pontonem. W niewielkiej miejscowości są restauracje i sklepy z podstawowym zaopatrzenie. Obszerne kotwicowisko w pobliżu portu oraz plaży osłonięte jest jedynie przed wiatrami północnymi. Nie jest to miejsce bezpieczne podczas silnych wiatrów. Piaszczyste dno ma małe nachylenie. Głębokość kotwiczenia 3-5 m. Zbliżając się do Kastrosykia należy zachować ostrożność ponieważ na południe od portu są niebezpieczne kamieniste mielizny (zobacz w Navionics).

Przy popularnej wśród turystów długiej piaszczystej plaży są bary, restauracje i tawerny. Kastrosykia to dobre miejsce na przerwę w czasie dziennej żeglugi podczas dobrej pogody. Pozostaniu tu na noc może okazać się niebezpieczne.

 

Preveza 38° 57.26'N 20° 45.66'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Podejście do Preveza to obszar płycizn i mielizn, dlatego zbliżając się do portu, należy przemieszczać się pogłębionym torem wodnym, który jest dobrze oznakowany znakami dziennymi i nocnymi. W Prevezie można zacumować jachtem w: Cleopatra Marina (zobacz w Google Maps), Preveza Marina (zobacz w Google Maps), przy płatnej kei miejskiej (zobacz w Google Maps) lub bezpłatnej kei miejskiej. Każde z tych miejsc ma zalety i wady (zobacz w Google Maps).

Cleopatra Marina

Cleopatra Marina to nowoczesna marina ze wszystkimi udogodnieniami, w której może zacumować ponad 100 jachtów, co oznacza, że niemal zawsze będziesz miał możliwość zacumować tam swój jacht. Przy pływających pomostach cumować mogą jachty od długości do 30 m i zanurzeniu nie większym niż 8 m. Wszystkie miejsca do cumowania wyposażone są w ujęcia wody i przyłącza elektryczne oraz mooringi, co oznacza, że nie należy używać kotwicy. Na terenie mariny jest stacja paliw. Jeżeli potrzebujesz dokonać napraw na jachcie to właśnie tu powinieneś zacumować ponieważ są tu najróżniejsze serwisy oferujące naprawy na jachtach. Wadą tego miejsca jest fakt, że w pobliżu nie ma żadnych atrakcji. Na terenie mariny jest restauracja, w niewielkiej odległości mini market.  Spacer na lotnisko trwa ok. 30 min. Podczas dobrej pogody obsługa mariny oferuje bezpłatny transfer do miasta. Możliwe jest również wynajęcie taksówki, koszt ok. 20 EUR.

Numery telefonów:
+30 268 202 3015
+30 268 202 3013
+30 268 202 1413

Kanał UKF: 67

Adres email: info@clmarina.gr

Rezerwacji miejsca można dokonać na stronach internetowych:
www.sammyacht.com
www.marinareservation.com

 
Preveza Marina

Preveza Marina również oferuje wszystkie udogodnienia, położona jest w pobliżu północnej części miasta. Spacer z mariny do ścisłego centrum zajmuje kilka minut. Jest to nowo powstała marina, w której prace budowlane są już na ukończeniu.  Preveza Marina oferuje 300 miejsc do cumowania dla jachtów o długości do 45 m i zanurzeniu do 4 m. Wszystkie miejsca do cumowania wyposażone są w ujęcia wody i przyłącza elektryczne oraz mooringi, co oznacza, że nie należy używać kotwicy.

Numery telefonów:
+30 268 202 4458
+30 268 202 5199

Kanał UKF: 71

Adres email: info@prevezamarina.com

Rezerwacji miejsca można dokonać na stronach internetowych:
www.sammyacht.com
www.marinareservation.com

Płatna keja miejska

Cumując przy płatnej kei miejskiej masz możliwość uzupełnienia zbiorników wody oraz naładować akumulatory. Paliwo dostarczane jest mini cysterną. W tej części portu cumujemy rufą do nabrzeża. Miejsca do cumowania są wyposażone w mooringi, więc nie musisz używać kotwicy. Dno jest piaszczyste i porośnięte roślinnością. Opłata za cumowania w zależności o długości i typu jachtu 10-20 EUR. Jeżeli zatrzymasz się w tym miejscu masz bezpośredni kontakt z aleją pełną restauracji i tawern. Latem cisza i spokój pojawią się tu bardzo późno.


Płatna keja miejska

Bezpłatna keja miejska to przedłużenie kei płatnej. W tym miejscu cumujemy burtą do nabrzeża, nie ma tu ujęć wody i przyłączy elektrycznych, ale nadal jesteś w bezpośrednim sąsiedztwie największych atrakcji tego miasta.


Preveza to spore miasto, jedno z największych na Morzu Jońskim. Jest to ładne miasto ze sklepami, supermarketami, barami i restauracjami. Bez wątpienia liczba lokali gastronomicznych może przyprawić o zawrót głowy. Inną zaletą tej miejscowości jest niewielka odległość do lotniska, jedynie 5 km od centrum miasta jest międzynarodowe lotnisko Action.

Jeżeli zabraknie miejsc w marinach i przy nabrzeżach lub z innych powodów nie chcesz cumować w porcie na północ od Preveza jest kotwicowisko (zobacz w Google Maps). Głębokość kotwiczenia 3-5 m, piaszczysto-muliste dno ma niewielkie nachylenie i zapewnia dobre trzymanie kotwicy. Kotwicowisko odsłonięte jest przed falą i wiatrem ze wszystkich kierunków z wyjątkiem wschodnich. Woda zazwyczaj jest mętna i nie zachęca do kąpieli. Jeżeli chcesz udać się do miasta, popłyń pontonem do portu rybackiego, który znajduje się kilkaset metrów na południe o  kotwicowiska. Z portu do centrum miasta spacer trwa ok. 10 min.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.