1 - baner.jpg

Wyspa Korfu


Jedna z najbardziej znanych wysp Grecji położona jest zaledwie jedną milę morską od brzegów Albanii. Korfu swoją popularność wśród turystów zawdzięcza długim malowniczym piaszczystym plażom, dobrze rozwiniętej bazie hotelowej, licznym zabytkom oraz bez wątpienia wspaniałej pogodzie, która jest niemal gwarantowana. Ładna linia brzegowa bogata w liczne zatoki, groty oraz klify, które uznawane są za jedne z najładniejszych w Europie sprawiają, że miejsce to chętnie odwiedzane jest również przez żeglarzy. Międzynarodowe lotnisko, blisko położone piękne wyspy Morza Jońskiego oraz nowoczesna marina Gouvia z bogatą ofertą jachtów czarterowych powodują, że to właśnie z tej wyspy można rozpocząć wspaniałą żeglarską przygodę na Morzu Jońskim.

Korfu uchodzi za najbardziej zieloną grecką wyspę i cieszy się dumnym mianem Królowej Wysp Jońskich. Słynie z pięknych krajobrazów, będących połączeniem błękitnego morza, szaro-złotych skał, zielonych wzgórz. Stolicą wyspy Korfu jest miasto o tej samej nazwie, w którym zamieszkuje ponad połowa mieszkańców wyspy. Miasto Korfu jest również największym miastem na całym Morzu Jońskim. Posiada burzliwą historię. Było pod władaniem Rzymu, Bizancjum, Andegawenów, Wenecji, Rosji, Turcji, Wielkiej Brytanii.  W 1864 r. wyspa zostaje włączona w terytorium Grecji i pozostaje częścią tego państwa do dziś.  Wpływy weneckie są najbardziej widoczne w architekturze starego Korfu. Do najciekawszych i wartych zobaczenia można zaliczyć ruiny Świątynię Artemidy, muzeum sztuki bizantyjskiej, plac i kościół św. Spiridona, dzielnicę Campiello, starą i nową wenecką twierdzę. Przed lub po rejsie warto poświęcić 1-2 dni na zwiedzanie miasta Korfu i całej wyspy. Dostarczone wrażenia na długo pozostaną w pamięci.

 

D-Marin Gouvia 39° 39.04'N 19° 51.02'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zbliżając się do mariny należy płynąć torem wodnym wyznaczonym przez czerwone i zielone znaki nawigacyjne. Znaki są oświetlone w nocy. Płynąc poza wyznaczonym torem można wpłynąć na mieliznę. Główna marina wyspy Korfu, a zarazem największa na Morzu Jońskim daje możliwość schronienia w każdych warunkach atmosferycznych. Gouvia należy do sieci D-Marin, nowoczesnych i utrzymujących wysoki standard marin zlokalizowanych w wielu miejscach na świecie.

Marina Gouvia położona jest w odległości 8,5 km od międzynarodowego lotniska i 5,6 km od bazy promowej, do której regularnie zawijają promy ze znajdującej się na lądzie stałym Igoumenitsa. Tak dobra lokalizacja sprawia, że Gouvia jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia rejsu. Niemal wszystkie firmy czarterowe oferujące jachty na Korfu właśnie tu zlokalizowały swoje bazy.

Przejazd z mariny na lotnisko: TAXI 4 osobowe 25 EUR, BUS 8 osobowy 55 EUR, do bazy promowej: TAXI 4 osobowe 20 EUR, BUS 8 osobowy 50 EUR.

Dla tych, którzy cumują w Gouvia przegotowane są wszelkiego rodzaju udogodnienia: prawie 1200 miejsc na wodzie oraz 500 na lądzie, restauracje, market, sklep z wyposażeniem żeglarskim, dźwigi o nośności 67 t oraz 75 t, usługi serwisowe, naprawy jachtów, stację paliw, basen, toalety i prysznice, pralnie, Wi-Fi. Wszystkie miejsca do cumowania wyposażone są w ujęcia wody, przyłącza elektryczne i mooringi.  Latem w marinie jest sezonowy posterunek, w którym można dokonać odprawy granicznej. Opłaty za postój uzależnione są od pory roku oraz oczywiście wielkości jednostki. Marina czynna jest przez całą dobę i przez cały rok.

Wprawdzie na terenie mariny są dwie restauracje jednak wiele osób chętnie korzysta z ofert jednej z kilku tawern znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie mariny. Tawerna Georges cieszy się największą popularnością (zobacz w Google Maps). Można tu zjeść świeżo grillowane potrawy mięsne, owoce morza i inne dania tradycyjnej greckiej kuchni.

Zabytkowa część miasta Korfu jest w odległości ok. 7 km od mariny. Przejazd taksówką kosztuje 20 EUR, trwa ok. 10 min. Przejazd  autobusem trwa ok. pół godziny. Bilet kupiony w kiosku kosztuje 1,7 EUR, kupiony u kierowcy 2,3 EUR. Przystanek autobusowy linii numer 7 jest niewielkiej odległości od mariny (zobacz w Google Maps). Stare miasto można zwiedzać pieszo lub korzystając z autobusu Hop On Hop Off i w ten sposób zwiedzić stare miasto oraz przedmieścia miasta Korfu. Zabytkowa część miasta Korfu to bez wątpienia duża atrakcja i warto poświęcić kilka godzin aby odwiedzić to miejsce.

Numery telefonów:
+30 266 109 1900
+30 266 109 1376

Kanał UKF: 69

Adres email: gouvia@d-marin.com

Rezerwacji miejsca można dokonać na stronach internetowych:
www.d-marin.com
www.d-marin.gr
www.sammyacht.com
www.marinareservation.com

 

Port miejski Korfu 39° 37.72'N 19° 55.06'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Port skład się ze starej i nowej części. Stara część jest po stronie zachodniej, nowa po stronie wschodniej. Port dający możliwość schronienia w każdych warunkach pogodowych, ale podczas silnych wiatrów w porcie pojawia się nieprzyjemne zafalowanie. W starej części bywa ono wręcz niebezpieczne. W starej części miejsca do cumowania dla jachtów są przy końcu falochronu. Cumować należy burtą do falochronu. Zazwyczaj wszystkie miejsca do cumowania zajęte są przez miejscowe łodzie rybackie i statki turystyczne. Nie ma możliwość uzupełnienia wody, brak przyłączy elektrycznych, paliwo dostarczane jest w cysternach. Wprawdzie są tablice informujące o zakazie cumowania dla obcych jednostek ale nie przestrzeganie tego zakazu ma ciche przyzwolenie władz portowych. Bywają sytuacje gdy port jest przepełnione, wówczas możemy spotkać się z brakiem pozwolenia na cumowanie. Ta część jest odpowiednim miejscem na krótki postój na przykład na zrobienie zakupów lub dokonania odprawy granicznej. Dłuższy postój może być zakazany przez władze a na pewno będzie uciążliwy ze względu na hałas. Woda w basenie portowym jest brudna, pływają plamy oleju i ropy i śmieci, wydobywają się nieprzyjemne zapachy. Bez wątpienia zaletą cumowania w tej części jest to, że nie są pobierane opłaty, ale innych zalet trudno doszukać się. W nowej części jachty cumują rufą do wschodniego nabrzeża, podczas cumowania należy użyć kotwicy. Głębokość w basenie ok. 4 m. Brak ujęć wody i przyłączy elektrycznych. Przed wpłynięciem możliwość zacumowania w porcie miejskim Korfu należy uzgodnić z kapitanatem portu, kanał UKF: 13.

 

Marina Mandraki 39° 37.52'N 19° 55.63'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Marina Mandraki jest wspaniale usytuowana, ponieważ ponad nią jest majestatycznie wyglądająca wenecka twierdza. Kompozycja jachtów zacumowanych w marinie i zabytkowych murów jest naprawdę malownicza. To położenie mariny nie jest przypadkowe ponieważ już w starożytności to miejsce było portem. Dawniej mieściło się tu  10 galer, obecnie jest to miejsce gdzie cumuje niemal 100 jachtów, których właściciele są  członkami jednego z  dwóch klubów żeglarskich Hellenic Offshore Racing Club (HORC)  i  Corfu Sailing Club (CSC). Inne jachty są tu mile widziane, jednak jedynie w sytuacji gdy są wolne miejsca, które w najbliższym czasie nie będą zajęta. Przed próba wpłynięcia do mariny warto skontaktować się z obsługą aby uzyskać informację czy są wolne miejsca. Bez wątpienia zaletą tej mariny jest fakt, że można tu szukać schronienia przed wiatrami i fala ze wszystkich kierunków. Jednak podczas silnych wiatrów północnych może pojawić się dokuczliwe zafalowanie. Nawet podczas bezwietrznej pogody pojawiają się fale wywołane przez przepływające promy i statki turystyczne. Wpływając do mariny warto przemieszczać się blisko końca falochronu ponieważ na południowej stronie wejścia jest niebezpieczne wypłycenie. Wejście podczas silnych wiatrów może być trudne i niebezpieczne. W basenie mariny głębokość 3-4 m. Przy falochronie jest znacznie płycej i dlatego tam należy cumować dziobem. Przy południowym nabrzeżu cumujemy rufą. Obsługa mariny wskazuje miejsce i pomaga przy cumowaniu. Miejsca postoju wyposażone są w ujęcia wody, przyłącza elektryczne oraz mooringi. Na terenie mariny jest bar i restauracja, dostępne są toalety i prysznice. Jachty stojące przy nabrzeżu mają możliwość uzupełnienia paliwa. Opłata jak na warunki greckie oraz standard mariny dosyć wysoka,  za kilkunastometrowy jacht ok. 70 EUR. Największy atutem tej małej mariny poza kameralna atmosferą jest bezpośrednie sąsiedztwo cytadeli i wspaniałego starego miasta Korfu.

Numer telefonu: +30 694 537 7674

Kanał UKF: 68

Rezerwacji miejsca można dokonać na stronie internetowej: www.marinareservation.com

 

Marina N.A.O.K 39° 37.25'N 19° 55.55'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Niewielka marina położona w północno-zachodniej części zatoki Garitsa bezpośrednio przy murach obronnych starego miasta Korfu i weneckiej twierdzy z XVI w. Wewnętrzna część mariny daje możliwość schronienia przed wiatrami ze wszystkich kierunków. Jachty zacumowane po wschodniej stronie falochrony mają ochronę jedynie przed wiatrami zachodnimi. Podczas silnego wiatru z kierunku północno-wschodniego nawet te jacht, które są zacumowane w basenie portowym narażone są na działanie fal. Podczas bardzo silnych wiatrów z kierunków południowych fale mogą przepływać przez falochron. Wpływając do mariny należy przemieszczać się blisko końca falochronu, przy murach obronnych głębokość szybko maleje. Głębokość przy falochronie 4-5 m wewnątrz basenu 3 m w południowej części mariny głębokość maleje do 1 m. Niemal wszystkie miejsca do cumowani zajmowane są przez jachty żaglowe należące do Klubu Żeglarskiego Korfu (N.O.A.K). Jeżeli są wolne miejsca są one chętnie udostępniane jachtom żaglowym i motorowym, których właściciele nie są członkami klubu. Duże jachty cumują przy końcu falochronu. Opłata jak na warunki greckie oraz standard mariny dosyć wysoka,  za kilkunastometrowy jacht ok. 50 EUR. Jeżeli planujesz kilkudniowy postój możesz negocjować cenę. Pieniądze uzyskane z opłat za postój jachtów przeznaczane są wsparcie budżetu klubu. Większość miejsc do cumowania wyposażonych jest w mooringi, nie ma przyłączy elektrycznych, woda i paliwo przywożone są w cysternach. Na terenie mariny są toalety i prysznice, klucze można odebrać w barze. Nawet podczas dobrej pogody warto jacht zacumować w taki sposób aby pomiędzy rufą a falochronem pozostała spora odległość ponieważ przepływające w okolicy promy  wytwarzają falę. Bezpośrednio przy marinie są bary, restauracje, stare miasto i twierdz, którą warto odwiedzić. W odległości 2 km od mariny jest sklep Lidl (zobacz w Google Maps). Hotel Corfu Palace jest w odległości jedynie kilkudziesięciu metrów. Jeżeli w załodze są osoby lubiące hazard to powinny odwiedzić to miejsce ponieważ w hotelu jest kasyno. Jeśli zabraknie miejsc w marinie bez problemu znajdziesz miejsce do kotwiczenia w dużej zatoce, w której znajduje się Marina N.A.O.K. Bliskość barów i restauracji sprawia, że w tym miejscu muzyka może brzmieć do wczesnych godzin porannych.

Kanał UKF: 72

Rezerwacji miejsca można dokonać na stronie internetowej: www.marinareservation.com


 
Garitsa 39° 36.91'N 19° 55.48'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Duża zatoka dająca możliwość schronienia przed wiatrem i falami z kierunków od południowo-zachodniego do północno-zachodniego. W Garitsa zafalowani wytwarzane przez przepływające w pobliżu duże promy może okazać się uciążliwe. Kotwiczyć można w dowolnym miejscu, należy jedynie unikać okolic mielizny zlokalizowanej w północnej części zatoki 39° 37.04'N 19° 55.43'E (zobacz w Navionics), głębokość w tym miejscu spada poniżej 1m. W zatoce dno jest piaszczysto-muliste, miejscami porośnięte wodorostami, ma niewielkie nachylenie i dlatego kotwiczenie jest bezpieczne. Kotwicę należy rzucić w piaszczystym miejscu, wodorosty mogą sprawić, że kotwica nie będzie trzymała wystarczająco dobrze. Głębokość kotwiczenie 3-7 m. Obszar do kotwiczenia jest bardzo rozległy dlatego bez problemu znajdziesz odpowiednie miejsce w wystarczającej odległości od innych jachtów. Zatoka zapewnia bezpieczny postój również w nocy. Atrakcyjność tego miejsca podnosi widok na wenecką twierdzę znajdującą się cyplu. Garitsa to świetna lokalizacja, jeśli chcesz odwiedzić miasto Korfu. Jeżeli popłyniesz pontonem na brzeg możesz bezpiecznie zostawić go przy jednym z niewielkich pirsów zbudowanych kamienia lub betony, możesz również popłynąć do mariny NAOK i tam pozostawić ponton. Budząc na brzeg masz okazję zwiedzić urokliwe stare miasto, twierdzę, ale również uzupełnić zaopatrzenie. Miłośnicy tanich zakupów bez problemu odnajdą znajdujący się w pobliżu zatoki market sieci Lidl.  Ci, którzy preferują zabawę i dobre jedzenia mogą spędzić czas w jednym z wielu barów lub w restauracji, których jest dużo przy głównej ulicy oraz mniejszych kameralnych uliczkach. Restauracja Mesogeios  uznawana jest za jedną z lepszych. Ceny są nieco wyższe, ale jedzenie wyborne (zobacz w Google Maps). W pobliżu zatoki są posterunki straży granicznej oraz urzędu celnego, więc jeżeli jest taka potrzeba możesz tu załatwić wszelkie formalności związane z odprawą jachtu. W pobliżu Garitsa jest również lotnisko. Hałas wytwarzany przez lądujące i startujące samoloty może okazać się nieprzyjemny dla tych, którzy kochają ciszę. Lotnisko oddalone jest o 1 km. Spacer zajmuje ok. 10 min, więc jeżeli jest potrzeba wymiany załogi, ta zatoka może okazać się odpowiednim miejscem.

 

Pondikonisi i Vlaherna 39° 35.30'N 19° 55.06'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Pondikonisi i Vlaherna to dwie niewielkie wyspy, na których zbudowane są monastyry. Kotwiczenie pomiędzy wyspami daje możliwość schronienie przed wiatrami zachodnimi oraz północnym. Dno jest piaszczyste miejscami występują wodorosty i kamienie. Głębokość kotwiczenia 5-10 m. Wyspa Vlaherna połączona jest z Korfu groblą. Na Vlaherna jest monastyr, który wygląda bardzo malowniczo i dlatego jest bardzo chętnie fotografowany. Ujęcia są na tyle ładne, że są wykorzystywane w materiałach reklamowych o Korfu. Do niewielkiego portu można wpłynąć jedynie pontonem. Na lądzie jest niewielka plaża, przystanek autobusowy, bankomat, minimarket, wypożyczalnia samochodów, bary i restauracje. Bezpośrednie sąsiedztwo pasa startowego lotniska sprawia, że jest tu bardzo hałaśliwe. Osoby lubiące podziwiać z niewielkiej odległość startujące i lądujące samoloty mogą poczuć się zadowolone z wyboru tego kotwicowiska. Jeżeli pozostaniesz w tym miejscu noc samoloty sprawią, że nie zaznasz zbyt wielu godzin spokojnego snu.

 

Benitses 39° 32.96'N 19° 54.79'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Niewielki port rybacki Benitses w wyniku bumu turystycznego przekształcił się w tętniącą życiem miejscowość, której czasami bywa hałaśliwie. Port został unowocześniony, obecnie osłonięty jest dwoma falochronami. Port jest zabezpieczony przed wiatrami ze wszystkich kierunków z wyjątkiem silnego wiatru północnego. Wewnątrz basenu portowego są dwa pirsy oraz slip. Głębokość 1,5-4 m. Jachty mogą cumować przy pirsach, nabrzeżu oraz północnym lub wschodnim falochronie. Miejsca do cumowania wyposażone są w ujęcia prądu, wody oraz mooringi. Nie są pobierane opłaty za cumowanie. W porcie zazwyczaj wszystkie miejsca do cumowania są zajęte, w takiej sytuacji można zakotwiczyć na zewnątrz basenu portowego. Głębokość kotwiczenia 3-5 m. Dno jest piaszczyste miejscami porośnięte wodorostami. Kotwicowisko jest dobrze osłonięte przed wiatrami z kierunków zachodnich. Na lądzie są bankomaty, bary, restauracje, tawerny, hotele, kluby, sklepy, apteka, piekarnia, wypożyczalnie samochodów, skuterów. Na południe od portu jest mała plaża piaszczysto-żwirowo plaża. Będąc w Bentitses można wybrać się pieszą wycieczkę do znajdującego się na wzniesieniu neoklasycznego pałacu. Został zbudowany przez królową Austro-Węgier Elżbietę w 1890 r. jako imponująca świątynia poświęcona jej zmarłemu synowi.  Wnętrza odrestaurowanego pałacu inspirowane są  postacią Achillesa. Pałac otoczony jest licznymi posągami i ładnymi, zadbanymi ogrodami. Ze wzgórza jest piękny widok na miasto Korfu oraz wody morza Jońskiego. Warto zabrać aparat fotograficzny. Spacer w jedną stronę zajmuje około 40 min.

 

Petriti 39° 27.14'N 20° 00.21'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Otoczona wzgórzami pokrytymi drzewami oliwnymi malowniczo położona wioska Petriti została zbudowana w latach 70 XX w. W porcje są miejsca do cumowania tylko dla 8-10 jachtów o długości do 15 m. Warto dokonać wcześniejszej rezerwacji miejsca, której można zrobić na stronie internetowej www.sammyacht.com. Jachty cumują przy końcówce falochrony. Miejsca do cumowania wewnątrz portu przeznaczone są dla miejscowych łodzi rybackich. Podczas dobrej i stabilnej pogody możliwe jest cumowanie do wschodniej strony falochronu. W tym miejscu mogą cumować jachty o długości powyżej 15 m. Miejsca do cumowania nie są wyposażone w mooringi dlatego należy użyć kotwicy. Opłata za cumowanie ok. 40 EUR, prąd i woda są dostępne po wykupieniu karty za 12 EUR. Dostępne są również toalety i prysznice. Port to bezpieczne miejsce podczas wiatrów wszystkich kierunków z wyjątkiem południowych. Jeśli zabraknie miejsc do cumowania przy falochronie można skorzystać z kotwicowiska, które osłonięte jest przed wiatrem i falą z kierunków zachodnich. Dno jest piaszczyste, głębokość kotwiczenia 3-5 m. Jeżeli zatrzymamy się na kotwicowisku na ląd należy przedostać się pontonem, który możemy zacumować wewnątrz portu lub przy pomoście należącym do tawerny  Limanaki (zobacz w Google Maps), alternatywą jest pomost należący do restauracji Mythos (zobacz w Google Maps). Na lądzie są bary, restauracje, tawerny, dwa minimarkety, piaszczysto-żwirowa plaża oraz hotel z basenem, z którego można korzystać nie będąc gościem hotelowym. Pomimo wysokich jak na warunki Greckie opłat za postój Petriti jest miejscem wartym polecenia.

 

Arkoudillas 39° 21.93'N 20° 05.46'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Duża zatoka dająca możliwość schronienia przed fala i wiatrami z kierunków północnych. Istnieje możliwość występowania szkwalistych podmuchów wiatrów spadowych. Dno o niewielkim nachyleniu jest piaszczyste, miejscami występują kamienie i głazy, dlatego do kotwiczenia warto wyszukać piaszczystego obszaru. Głębokość kotwiczenia ok. 5 m. Zbliżając się do tej zatoki należy ominąć kamieniste wypłycenia w pobliżu cypla Asprokavos  (zobacz w Navionics).  Zatoka Arkoudillas to miejsce odpowiednie na przerwę podczas dziennej żeglugi. Pozostanie tu na noc jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Jasne wysokie klifowe brzegi i długa piaszczysta plaża zwiększają atrakcyjność tej zatoki.  Na brzegu nie ma żadnych udogodnień. Miejsce ciche i spokojne, rzadko tłumnie oblegane przez turystów.

 

Liapades 39° 40.32'N 19° 43.53'E
Zobacz na mapach Google Maps| Navionics

Atrakcyjna zatoka z dwiema plażami dająca możliwość schronienia przed wiatrem i falą z kierunków północnych i wschodnich. Istnieje możliwość występowania szkwalistych podmuchów wiatrów spadowych. Przy północnej plażach dno jest piaszczyste o niewielkim nachyleniu, miejscami występują wodorosty. Przy tej plaży jest niewielki pomost, do którego można przycumować  pontonem. Przy plaży wschodniej na dnie są wodorosty i kamienie, kotwicząc w tym miejscu na dłużej rozsądnie jest przywiązać cumy rufowe do brzegu. W obu miejscach głębokość kotwiczenia 5-10 m. Zatoka jest bezpiecznym miejscem i można tu pozostać na noc. Na skalistych brzegach rosną drzewa piniowe  i cyprysy co sprawia, że zatoka jest ładnym miejscem. Obie żwirowo-piaszczyste plaże są popularne wśród turystów, dlatego często są zatłoczone i gwarne. W ciągu dnia w zatoce jest dużo małych łodzi z turystami, wieczorami i w nocy jest znacznie spokojniej. W północnej części zatoki na lądzie są bary i restauracje, w części wschodniej nie ma żadnych udogodnień.

 

Alipa 39° 40.36'N 19° 42.66'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Duża zatoka z trzema odnogami i kilkoma plażami oraz miejscami do kotwiczenia dająca możliwość schronienia przed falą i wiatrem ze wszystkich kierunków z wyjątkiem południowych. W zachodniej części zatoki jest niewielki port z dwoma pływającymi pomostami przeznaczonymi dla miejscowych łodzi turystycznych. Ze względu na rozmiary port nie jest  przystosowany do cumowania jachtem. Do portu można wpłynąć pontonem i bez problemu znaleźć miejsce do zacumowania pontonu. Wybierając miejsce do kotwiczenia należy zwrócić uwagę na skały wystające nad powierzchnię wody oraz te znajdujące się pod jej powierzchnią. Piaszczyste dno o umiarkowanym nachyleniu daje możliwość bezpiecznego kotwiczenia. Miejscami na dnie występują wodorosty i kamienie. Głębokość kotwiczenia 5-10 m. Na lądzie markety, bary, restauracje, tawerny, bankomaty, wypożyczalnie: rowerów, skuterów, quadów, samochodów. Za dnia zatoka Alipa to miejsce odpowiednie dla miłośników dynamicznego życia lądowego, wieczorami robi się tu trochę spokojniej.

 

Georgios 39° 42.91'N 19° 40.39'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Duża zatoka z długą piaszczystą plażą dająca możliwość schronienia przed wiatrem i falami ze wszystkich kierunków z wyjątkiem południowych. Istnieje możliwość występowania szkwalistych podmuchów wiatrów katabatycznych. Kotwiczenia jest bezpieczne ponieważ piaszczyste dno ma niewielki nachylenie. Najlepsze miejsce do rzucenia kotwicy to północno-zachodnia część zatoki. Obszar do kotwiczenia jest bardzo duży dlatego nie będziesz miał problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca.  Głębokość kotwiczenia 5-7 m. Należy unikać kotwiczenia blisko wschodnich lub zachodnich brzegów, ponieważ są tam podwodne kamienie. Na lądzie plaża mająca długość ponad 2 km, na której nawet latem nie ma uciążliwych tłumów wakacjowiczów. Przy plaży są hotele, bary, restauracje, markety. Dzięki temu, że możesz kotwiczyć w sporej odległości od plaży i innych jachtów, których zazwyczaj jest tu niewiele, możesz zaznać tu relaksującego spokoju. Zatoka jest odpowiednim miejscem do pozostania na noc. Jeżeli zatrzymujesz się w Georgios masz trochę czasu warto wybrać się na pieszą wycieczkę do znajdującej się na wzniesieniu wioski Afionas (zobacz w Google Maps). Widok z tego miejsca jest wart trochę męczącego półgodzinnego spaceru pod górę. Doskonałym pomysłem jest kolacja w tej miejscowości i podziwianie wspaniałego zachodu słońca. Pewnego rodzaju atrakcją dużej zatoki Georgios jest mała malownicza zatoka znajdująca się na wschodnim brzegu cypla Arilla (zobacz w Navionics). Jeżeli planujesz krótką przerwę w żegludze w tym miejscu kotwicę należy rzucić na piaszczyste dno na głębokości 10-12 m, jeżeli chcesz pozostać tu dłużej dla bezpieczeństwa cumy rufowe należy przywiązać do brzegu. Wewnątrz zatoki dno jest kamieniste. Ta zatoka oraz znajdująca się po przeciwnej stronie cypla zatoka Timoni są uznawane za jedno z najładniejszych miejsc na Korfu.

 

Przylądek Drastis 39° 48.01'N 19° 40.34'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Północno zachodni kraniec wyspy Korfu to spektakularnie piękne, niemal pionowe białe klify, które osiągają wysokość ok. 100 m. Najładniejsze miejsca są na odcinku pomiędzy przylądkiem Stephanos (zobacz w Navionics), a cyplem Drastis (zobacz w Navionics). Kotwiczenie w pobliżu tej części wybrzeża jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Nie należy pozostawać tu na noc. Głębokość kotwiczenia 5-10 m. Pod wodą mogą występować kamienie i głazy. Kotwicę należy rzucić na piaszczyste dno. Przy Logas (zobacz w Google Maps) jest niewielka plaża oraz schody, wiodące do restauracji znajdującej się na krawędzi klifu.

 

Sidari 39° 47.55'N 19° 42.74'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

W Sidari jest solidny betonowy pirs, do którego ze względu na głębokość przycumować jedynie pontonem. Na pirsie można kupić paliwo, które wlewane do kanistrów. Miejsce do kotwiczenia jest na północ od pirsu w odległości ok. 500 m. Głębokość kotwiczenia 3-7 m. Dno o niewielkim nachyleniu jest piaszczyste, co zapewnia bezpieczne kotwiczenie. Kotwicowisko osłonięte jest jedynie od fali i wiatru z kierunków południowych. Płynąc pontonem do brzegu należy uważać na podwodne kamienie, niestety zazwyczaj woda jest mało przejrzysta. Sidari to popularny gwarny kurort turystyczny z dwiema ładnymi długimi piaszczystymi plażami. Na lądzie są  liczne plażowe bary, tawerny, restauracje, sklepy, bankomaty, markety, wypożyczalnie skuterów i samochodów, punkt pomocy medycznej. Pobyt w Sidari warto urozmaicić kilkunastominutowym spacerem w kierunku na północ od miejscowości aby mieć okazję zobaczyć fenomenalne formacje skalne stworzone przez naturę. Warto zabrać strój kąpielowy, ręcznik i aparat fotograficzny. Kąpiel pomiędzy pięknymi skałami dostarczy dużo przyjemność a zdjęcia będą świetną pamiątką z tego ładnego miejsca.

 

Apotripiti 39° 47.94'N 19° 41.76'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka z bardzo ładną linią brzegową dająca możliwość schronienie jedynie przed wiatrem i falą z kierunków południowych. Miejsce odpowiednie na krótką przerwę podczas żeglugi, jest tu bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Nie należy pozostawać na noc. Głębokość kotwiczenia 5-7 m. Dno piaszczyste lecz mogą występować podwodne kamienie i głazy. Woda w tym miejscu zazwyczaj jest mało przejrzysta. Na lądzie dwie niewielkie piaszczyste plaże, bary, tawerny, restauracje, markety. Warto odbyć spacer wzdłuż linii brzegowej w kierunku południowo-wschodnim aby podziwiać niesamowita skaliste zatoki i robić wspaniałe zdjęcia.

 

Spiridon 39° 49.02'N 19° 52.05'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Ładne miejsce osłonięte od fali i wiatrów z kierunków wschodnich oraz południowych. Miejsce odpowiednie na krótką przerwę podczas żeglugi, bezpieczne podczas dobrej i stabilnej pogody. Nie należy pozostawać tu na noc. Dno piaszczyste, głębokość kotwiczenia 5-10 m. Linia brzegowa jest skalista, brak plaży. Najbliższa plaża oddalona jest ok. 300 m w kierunku na zachód.

 

Imerolia 39° 47.46'N 19° 54.81'E
Zobacz na mapach Google Maps| Navionics

Obszerna zatoka dająca możliwość schronienia przed wiatrami ze wszystkich kierunków z wyjątkiem północnych. W części wschodniej jest betonowe nabrzeże, do którego można przycumować. Głębokość przy nabrzeżu ok. 3 m.  Na brzegu w pobliżu nabrzeża nie ma żadnych atrakcji. Popularne kotwicowisko jest w części zachodniej zatoki. Piaszczyste dno pokryte wodorostami ma niewielkie nachylenie i daje możliwość bezpiecznego kotwiczenia. Głębokość kotwiczenia 3-5 m. Miejsce, w którym można pozostać na noc, należy jednak pamiętać, że podczas wiatrów północnych i zachodnich w tej części zatoki może pojawić się zafalowanie. W pobliżu kotwicowiska jest atrakcyjna plaża. W bezpośrednim sąsiedztwie plaży jest malownicza miejscowość Kassiopi, w której są sklepy, apteka oraz niezliczona ilość barów, tawern i restauracji. Będąc w zatoce Imerola warto odwiedzić Kassiopi.

 

Kassiopi 39° 47.49'N 19° 55.41'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Bardzo ładny port znajdujący się w naturalnej zatoce dający możliwość schronienia przed wiatrami falą ze wszystkich kierunków. Miejsca do cumowania znajdują się falochronie oraz południowym i zachodnim nabrzeżu. Miejsca do cumowania wyposażone są w przyłącza elektryczne oraz ujęcia wody. Rezerwacji miejsca można dokonać na stronie internetowej www.sammyacht.com.  Jachty cumują przy falochronie, przy miejscach do cumowania jest woda i prąd, aby mieć dostęp do wody i prądu należy kupić kartę od obsługi portu.  Istnieje możliwość uzupełnienia paliwa, które jest dostarczane przez małe cysterny. Opłata za postój około 30 EUR, uzależniona jest od rozmiarów jachtu. Wpływające do portu statki turystyczne i promy powodują spore zafalowanie. Kotwiczenie poza portem jest praktycznie niemożliwe ze względu na duże nachylenie dna. Kassiopi to tętniące życiem miasteczko, portowy gwar zanika dopiero w późnych godzinach nocnych, co może powodować dyskomfort u osób preferujących ciszę i spokój. W mieście są liczne lokale gastronomiczne, sklepy, apteka, wypożyczalnie samochodów, skuterów i quadów. Ponad miasteczkiem widać ruiny zamku bizantyjsko-weneckiego. Z centrum do zamku prowadzi oznakowana ścieżka. Warto również zobaczyć XVII-wieczny kościół Panagia Kassiopitissa, zbudowany w miejscu starożytnej świątyni Zeusa.

 

Vroulias 39° 47.30'N 19° 56.05'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Duża zatoka z kilkoma miejscami do kotwiczenia dająca możliwość schronienia przed wiatrami z kierunków południowych i wschodnich.  Piaszczyste dno pokryte wodorostami ma niewielkie nachylenie i dzięki temu kotwiczenie jest bezpieczne. Głębokość kotwiczenia 5-10 m. Kotwicowiska są obszerne. Vroulias to miejsce odpowiednie do bezpiecznego pozostania na noc. W zatoce jest kilka plaż, najdłuższa i najpoprawniejsza jest piaszczysto-kamienista Avlaki, znajdująca się w południowo-wschodnim krańcu zatoki. Przy plaży są restauracje oraz pomosty, do których można przycumować pontonem. Zazwyczaj w obszernej zatoce Vroulias  nie ma zbyt wiele jachtów dlatego możemy tu cieszyć się kameralną atmosferą. Aby uatrakcyjnić pobyt w tym miejscu można udać się na spacer do pobliskiej popularnej miejscowości Kassiopi. Spacer w jedną stronę zajmuje ok. pół godziny.

 

Kalami 39° 44.48'N 19° 56.18'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka osłonięta od wiatrów i fal z kierunku północnego i zachodniego, istnieje możliwość występowania szkwalistych podmuchów wiatrów spadowych. Dno jest piaszczyste miejscami porośnięte wodorostami oraz kamieniami, średnie nachylenie dna daje możliwość bezpiecznego kotwiczenia podczas wiatrów słabych i umiarkowanych. Podczas silnych wiatrów warto zakotwiczyć w północnej części zatoki i przywiązać cumy rufowe do skał na brzegu. Głębokość kotwiczenia 5-10 m. Zatoka Kalami jest bezpiecznym miejscem do pozostania na noc. Na lądzie jest piaszczysto-kamienista plaża, pomosty, do których można przycumować pontonem, minimarket, sklep z owocami, piekarnia i tawerny. W miesiącach letnich szczególnie w ciągu dnia zatoka często odwiedzane przez łodzie turystyczne. Jeżeli jesteś miłośnikiem samotności to powinieneś poszukać jej w innym miejscu.

 

Kouloura 39° 44.74'N 19° 56.41'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka z małym portem znajdującym się w jej południowej część dająca możliwość schronienia przed wiatrem i zafalowaniem z kierunków zachodnich. Istnieje możliwość występowania szkwalistych podmuchów wiatrów spadowych. Ze względu na rozmiary port nie jest przystosowany do przyjmowania jachtów. Bezpośrednio przy porcie w kierunku północno-wschodni jest niebezpieczna mielizna oraz kamienisty falochron. Piaszczyste dno porośnięte wodorostami ma spore nachylenie dlatego kotwiczenie jest bezpieczne jedynie podczas słabych i średnich wiatrów. Podczas wiatrów silnych należy cumy rufowe przywiązać do skał znajdujących się na brzegu. Nie należy kotwiczyć w bezpośrednim sąsiedztwie niewielkiej kamienistej plaży. Przy plaży rosną cyprysy tworzące ładną kompozycję krajobrazu. W pobliżu portu jest tawerna oraz pomosty, do których można zacumować pontonem. Zaopatrzenie można uzupełnić w Kalami, spacer zajmuje ok. 15 min. Tawerna specjalizuje się w owocach morza. Siedząc przy stoliku delektując się doskonałym jedzeniem mamy okazję podziwiać panoramę rozciągającą się na całą zatokę. Tawerna czynna jest tylko do godziny 17:00. Jeżeli masz ochotę na wieczorny posiłek powinieneś pójść do Kalami, tam jest bardzo dużo restauracji czynnych do późna w nocy. Kouloura to miejsce spokojniejsze od innych popularnych wśród turystów zatok znajdujących się w okolicy.

 

Ipsos 39° 41.73'N 19° 50.35'E
Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Obszerna zatoka z niewielkim portem w południowej części oraz przystanią w części północnej. Zatoka daje możliwość schronienia podczas północnych i zachodnich. Port daje również schronienie przed wiatrami południowymi i wschodnimi, ale zazwyczaj zatłoczony jest przez lokalne łodzie. Dodatkowym utrudnieniem w tym porcie jest to, że brakuje betonowego nabrzeża w miejscach gdzie ze względu na głębokość możliwy jest postój. Miejsca do cumowania dla jachtów są jedynie przy końcówce kamienistego falochronu.  Głębokość w tym obszarze około 2,5-3 m. ale przy samym falochronie jest znacznie płyciej dlatego należy cumować dziobem do falochronu. Kotwica rzucona z rufy powinna trzymać dobrze ponieważ dno jest piaszczysto-muliste. Port na pewno nie jest miejscem bezpiecznym podczas silnych wiatrów. Przystań w północnej części zatoki ze względu na rozmiary oraz głębokość nie jest przystosowana do cumowania jachtem. Do przystani można wpłynąć jedynie pontonem. W zależności od kierunku wiatru kotwiczenie możliwe jest w północnej lub południowej części zatoki. W każdym obszarze zatoki istnieje możliwość występowania szkwalistych podmuch wiatrów spadowych. Głębokość kotwiczenie 5-10 m. Piaszczyste dno pokryte wodorostami ma umiarkowane nachylenie dzięki temu postój jest bezpieczny. Kotwicowiska są obszerne, więc dla podniesienia bezpieczeństwa warto wydać sporo łańcucha. Miejsce odpowiednie do pozostania na noc. Na lądzie jest długa piaszczysto-kamienista plażą, pomosty, do których można przycumować pontonem, wiele barów i tawern, wypożyczalnie sprzętu wodnego, supermarkety, bankomaty. Latem Ipsos to miejsce tętniące życiem i zapewne jest dobrą lokalizacją dla tych, którzy lubią zabawę do późna w nocy albo wczesnych godzin porannych. Jeżeli chcesz uniknąć hałasu powinieneś zakotwiczyć w odpowiednim dystansie o plaży.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.