1 - baner.jpg

Wyspy Diapontia


Na północny zachód od Korfu znajduje się zespół kilku greckich niewielkich skalistych wysp o nazwie Diapontia, nazywanymi też Diapontian lub Othonoi. Występuje również angielska nazwa Faraway Islands. Główne wyspy to Othoni, Erikoussa, Mathraki i Diaplo. Wyspy są słabo zaludnione, co może stanowić pewnego rodzaju atrakcję dla miłośników ucieczki przed turystyczny gwarem. Podczas złej pogody dobrymi schronieniami są Ammos na Othoni lub Porto Bay na Erikoussa. Przy silnych wiatrach południowy rozsądnie jest szukać schronienia na północnych brzegach Korfu znajdujących się w odległości zaledwie kilku mil morskich. Na tym małym akwenie znajdziemy mające swój urok zatoki oraz kilka klimatycznych niewielkich portów.

Othoni to kawałek Gracji położony najbliżej Włoch. Z Othoni do Włoch jest zaledwie 45 Mm. Ta wyspa ma zaledwie 3 Nm długości, 2 Nm szerokości, długość jej linii brzegowej to jedynie 8 Nm. Pomimo niewielkich rozmiarów jest największą wyspą spośród Wysp Diapontia. Jedynym portem na wyspie jest Ammos znajdujący się w zatoce o tej samej nazwie. Zatoka Ammos jest dobrym miejscem schronienia podczas silnych wiatrów północnych, zatoka Fyki daje możliwość schronienia podczas wiatrów północnych. Latem Othoni staje się tętniącym życiem uroczym kurortem. Będąc na wyspie warto poświęcić czas na spacery. Celem może być mała wioska o nazwie Horio położona 300 m npm, lub znajdująca się na cyplu Cape Kasti latarnia morska.

 

Ammos 39° 50.35'N  19° 24.25'E   

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Obszerna zatoka na południowych brzegach wyspy Othoni wewnątrz, której jest niewielki port. Zbliżając się do Ammos należy ominąć nieoznakowaną i niebezpieczną mieliznę Aspri Petra, głębokość miejscami spada 1,6m (zobacz w Navionics). W porcie jest betonowy pirs przeznaczony dla niewielkich promów, jednak gdy nie jest on zajęty dopuszczalny jest krótki postój jachtem w tym miejscu. Głębokość przy pirsie około 1,8m więc należy zachować ostrożność podczas cumowania jachtem, którego zanurzenie na to pozwala. Ryzyko uszkodzenia płetwy sterowej lub kila zmniejsz fakt, że dno przy pirsie jest piaszczyste.

Zatoka daje możliwość dobrego schronienia przed wiatrami i zafalowaniem z wszystkich kierunków z wyjątkiem silnych wiatrów południowych. Podczas silnych wiatrów południowy zdecydowanie należy unikać tego miejsca. Obszerne kotwicowisko z płaskim piaszczystym dnem zapewnia bezpieczne miejsce postoju dla kilkunastu jachtów. Głębokość kotwiczenia 3-5m. Miejsce jest odpowiednie do pozostania na noc. Na brzegu jest kamienista plaża, niewielki supermarket  z podstawowym zaopatrzeniem. W małej miejscowości jest kilka barów i restauracji charakteryzujących się tym, że  jedzenie jest doskonałe, a ceny umiarkowane.  Linia brzegowa zatoki jest regularna i umiarkowanie atrakcyjna, ale niewielka głębokość oraz piaszczyste dno sprawiają, że Ammos w bezchmurnie dni zatoka prezentuje się pięknie. Latem a w szczególności w sierpniu bywa tu tłoczno, a to za sprawą włoskich żeglarzy wśród, których miejsce to jest popularne i chętnie odwiedzane podczas wakacyjnych wypraw. Jeżeli wybierasz się do Włoch, Ammos jest doskonały miejsce na przygotowanie się do przeskoku. Niezależnie od tego czy twoim celem są Włochy czy planujesz żeglowanie po wodach greckich, Ammos jest warte odwiedzenia.

 

Avlaki 39° 50.38'N 19° 24.76'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Niewielki port rybacki z kilkoma miejscami do cumowania dla jachtów. Wcześniej rezerwacji miejsca można dokonać na stronie internetowej www.sammyacht.com. Zbliżając się do tego portu należy zachować ostrożność ze względy na liczne kamieniste mielizny. Najbezpieczniej jest zbliżać się do portu z kierunku południowo-wschodniego przemieszczając się pomiędzy czerwonymi i zielonymi znakami nawigacyjnymi  wyznaczającymi tor o odpowiedniej głębokości i pozbawiony podwodnych zagrożeń. Nie należy cumować wewnątrz basenu portowego, miejsca do cumowania dla jachtów znajdują się w kanale wejściowym. Głębokość przy nabrzeżach 2-3m. Postój jest płaty, w zależności od długości jachtu kosztuje około 30 EUR. Istnieje możliwość uzupełnienia wody, przy północnym nabrzeżu są przyłącza elektryczne. W pobliżu portu znajdują się kamieniste plaże. Sklep, bary oraz restauracje są w Ammos, spacer do Ammos trwa ok. 10 min.

 

Aspri Ammos 39° 50.34'N 19° 22.93'E​

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Malownicza zatoka otoczona wysokimi stromymi skalistymi brzegami z niewielką plażą, na której piasek jest niemal biały, dodatkową atrakcję tego miejsca jest duża jaskinia Calypso Cave. Zatoka Aspri Ammos daje możliwość schronienie przed wiatrami północnymi i wschodnimi. Czasami pojawiają się silne podmuch wiatrów spadowych.  Pozostanie w tej zatoce na noc jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Dno piaszczyste o umiarkowanym nachyleniu, miejscami na dnie występują kamienie. Głębokość kotwiczenia 5-10m. To miejsce zazwyczaj nie jest zbytnio zatłoczone, w ciągu dnia kotwiczy tu maksymalnie kilkanaście jachtów na noc pozostaje kilka. Piękna zatoka Aspri Ammos bez wątpienia jest jedną z większych atrakcji wyspy Othoni, jeżeli jesteś w pobliżu i pogoda na to pozwala koniecznie odwiedź to miejsce. Ci którzy tu byli pamiętają to miejsce.

 

Fyki 39° 51.82'N 19° 24.08'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Obszerna zatok w północnej części wyspy Othoni otoczona pokrytymi roślinnością wysokimi stromymi brzegami. Miejsce dające możliwość schronienia przed wiatrami południowymi. Piaszczysto-kamieniste dno o niewielkim nachyleniu zapewnia dobre trzymanie kotwicy, głębokość kotwiczenie 5-10m. Ze względu na znajdujące się przy brzegu podwodne kamienie miejsce do kotwiczenia należy wybrać w odpowiedniej odległości od lądu. Zbliżając się do zatoki od strony wschodniej należy zachować dużą odległość od wyspy ponieważ przy brzegu są kamieniste mielizny.  W zatoce nie ma żadnych udogodnień.

Pokryta wrzosami Erikoussa, zwana również jako Merikha, jest drugą co do wielkości wyspą Diapondia, jej linia brzegowa ma 5 Mm długości. Piaszczyste atrakcyjne plaże oraz bliskość północnych brzegów Korfu powodują, że Erikoussa jest celem jednodniowych turystycznych wycieczek.  Sprawia to, że na tej wyspie w okresie lata życie toczy się najbardziej dynamicznie spośród wszystkich wysp grupy Diapontia. Ruch turystyczny zanika popołudniami i wówczas na wyspę wraca kameralna atmosfera. Erikoussa daje możliwość schronienia podczas silnych wiatrów północnych, zapewnia również bezpieczne kotwiczenie nocą.  Na wyspie są dwa małe porty. Na południowym brzegu jest port o nazwie takiej samej jak wyspa czyli  Ericoussa, na zachodnim brzegu port Fiki.

 

Ericoussa 39° 52.66'N 19° 34.97'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Obszerna zatoka z długa piaszczystą plażą dająca możliwość schronienia przed wiatrami i zafalowaniem z kierunków północnych. W zachodniej części zatoki jest niewielki port rybacki oraz betonowy pirs przeznaczone dla przypływający tu statków turystycznych. Podejście do zatoki jest łatwe, ale należy zachować odpowiedni dystans od kamienistych wypłyceń znajdujących się wschodnim i zachodnim krańcu zatoki. W zatoce dno jest piaszczyste o niewielkim nachyleniu co sprawia, że kotwiczenie jest bezpieczne. Głębokość kotwiczenia 5 -10 m. obszar do kotwiczenia jest duży. Latem w ciągu dnia pojawiają się tu łodzie turystyczne przypływające z północnej części Korfu. Popołudniami i wieczorami panuje tu cisza i spokój. Pozostanie w tej zatoce na noc jest bezpieczne. Należy unikać tego miejsca podczas silnych wiatrów południowych. Zatoka jest całkowicie odsłonięta od południa i staje się niebezpieczna podczas silnych wiatrów z tego kierunku. Istnieje możliwość cumowania do betonowego falochronu, ilość miejsc dla ok. 20 jachtów. Wcześniej rezerwacji miejsca można dokonać na stronie internetowej www.sammyacht.com.  Nie ma konieczności używania kotwicy ponieważ miejsca do cumowania wyposażone są w mooringi. Woda i prąd są dostępne po wykupienie karty za 10 EUR, opłata za cumowanie 2 EUR za metr długości jachtu. W porcie są toalety i prysznice dostępne dla załóg. Obsługa portu jest bardzo uczynna podczas cumowania. Na lądzie są dwa minimarkety, piekarnia, bary i restauracje. Ta mała miejscowość uniknęła masowej turystyki dzięki temu panuje tu wyspiarska atmosfera pełna spokoju i greckiego klimatu.


 

Fiki 39° 53.19'N 19° 34.35'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka z klifowymi brzegami dająca możliwość schronienia przed  wiatrami z kierunków zachodnich. Piaszczysto-kamieniste dno o umiarkowanym nachyleniu zapewnia bezpieczny postój jedynie przy wiatrach słabych i umiarkowanych. Głębokość kotwiczenia 5-10m. Miejsce odpowiednie na kąpiel i krótką przerwę podczas żeglugi. Na ląd najlepiej przedostać się pontonem, który można przycumować do betonowego pirsu. Pozostanie tu na noc może okazać się ryzykowne. Na brzegu klika barów, barak sklepów. Spacer do Ericoussa, gdzie można uzupełnić zaopatrzenie trwa około 15 min.

 

Stamoleka 39° 52.92'N 19° 35.77'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka z piaszczystą plażą osłonięta od wiatrów i fali z kierunków zachodnich. Piaszczysto-kamieniste dno o sporym nachyleniu sprawia, że miejsca to jest bezpieczne jedynie przy wiarach słabych i umiarkowanych. Pozostanie na noc w tym miejscu jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Na brzeg brak jakichkolwiek udogodnień. Atrakcyjna plaża sprawia, że w ciągu dnia miejsce to chętnie jest odwiedzane przez turystów przypływających z północnych brzegów Korfu. Popołudniami i wieczorami jest tu cicho i spokojnie.

 

Soukia 39° 53.80'N 19° 35.22'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Bardzo ładna zatoka o klifowych wysokich brzegach dająca możliwość schronienia przed wiarami i falami z kierunków zachodnich i południowych. Piaszczysto-kamieniste dno daje możliwość bezpiecznego kotwiczenia, głębokość kotwiczenia 5-10m. Miejsce odpowiednie na przerwę podczas dziennej żeglugi, pozostanie tu na moc jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody.

Mathraki mała wyspa położona 5 Mm na zachód od Korfu, jest trzecią co do wielkości w grupie wysp Diapontia, ma długość prawie 2 Mm. Jedyny port na wyspie ma taką samą nazwę jak sama wyspa, czyli Mathraki,  położony przy jej północno-wschodnim krańcu. Na wyspie na stałe mieszka około 300 osób. Zbliżając się do Mathraki należy zachować szczególną ostrożność ze względu na liczne kamieniste mielizny oraz małe skaliste wysepki znajdujące się w pobliżu. Należy unikać żeglowania nocą w tym rejonie.

 

Mathraki 39° 46.85'N 19° 31.27'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Jest to jedyne miejsce do cumowania i kotwiczenia na całej wyspie. Kotwiczenie w innych miejsca wokół Mathraki jest niebezpieczne ze względu na podwodne głazy i kamienie. Niewielki port składa się z dwóch basenów. Wewnętrzy basen przeznaczony jest dla lokalnych łodzi. Jachty mogą cumować przy nabrzeżu w zewnętrznym basenie. Betonowe nabrzeże przeznaczone jest dla łodzi turystycznych i promów dlatego jachty powinny cumować w taki sposób aby nie utrudniać manewrowania i cumowania łodziom i promom. Od wieczora do rana wszystkie miejsca do przy nabrzeżu mogą być zajęte przez jachty. Głębokość przy nabrzeżu ok. 2,5 m.  Kotwicowisko na zewnątrz portu zapewnia bezpieczny postój podczas dobrej pogody oraz podczas wiatrów zachodnich. Głębokość kotwiczenia 5-10 m, dno jest piaszczyste. Na lądzie nie ma sklepów, jedna tawerna jest w bezpośrednim sąsiedztwie portu druga na wzniesieniu powyżej portu. W tawernach można dokonać zakupu podstawowych produktów. Długa plaża na południe od portu zazwyczaj jest bezludna, na tej plaży składają swoje  jaja żółwie karetta.

 

Diaplo 39° 46.01'N 19° 35.28'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Dwie małe skaliste niezamieszkałe wyspy rozdzielone wąskim kanałem przez, który nie można przepłynąć ze względu na skały znajdujące się pod powierzchnia wody. Na wyspach nie ma plaży oraz bezpiecznego kotwicowiska.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.