1 - baner.jpg

Wyspy Liparyjskie, czyli o żeglowaniu w krainie wulkanicznych stożków


Wyspy Liparyjskie nazywane również Wyspami Eolskimi to siedemnaście (siedem większych i dziesięć małych) wysp pochodzenia wulkanicznego, położonych na Morzu Tyrreńskim, na północ od Sycylii. W tym oraz kilku kolejnych wpisach na naszym blogu chcemy zaprezentować ten ciekawy region. Komplet wpisów będzie mógł służyć jako żeglarski przewodnik.

Lipari, Salina, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi, Panarea są zamieszkałe, pozostałe wyspy są bezludne. Wyspy Eolskie to stożki wulkaniczne lub ich pozostałości, natomiast na Stromboli i Vulcano znajdują się czynne wulkany. Woda pitna pochodzi z opadów zbieranych do specjalnych cystern na dachach domów oraz zbiorników umieszczonych w górach, również jest dowożona statkami z Messyny i z Neapolu.

Tylko trzy wyspy (Salina, Lipari i Vulcano) posiadają drogi dostosowane do ruchu samochodowego. Pomimo stosunkowo małej powierzchni występują tu duże wysokości względne, od 421 m n.p.m. (Panarea) do 962 m n.p.m. (Salina). Strome stoki są pokryte w znacznej części tufami wulkanicznymi, starymi popiołami i językami lawy.


Na wyspach panuje klimat śródziemnomorski. Wyspy Liparyjskie najlepiej odwiedzić w okresie od kwietnia do końca września, oczywiście lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące i chyba najodpowiedniejsze na wakacyjną przygodę. Październik i styczeń to najbardziej deszczowe miesiące.  Najchłodniej jest w styczniu  i lutym przy czym w tym czasie średnia temperatura rzadko spada poniżej 15 °C. Żeglując w rejonie Wysp Eolskich prognozę pogody można odsłuchać na kanale: 68 UKF.


Jeżeli chcemy zorganizować rejs po Liparach możemy wyczarterować jacht w jednym z 3 miejsc na północnej Sycylii. Firmy czarterowe mają swoje bazy w Palermo, Capo d’Orlando oraz w Portorosa. W Palermo w ofercie jest około 20 jachtów, w Capo d’Orlando około 100 jachtów, a w Portorosa ponad 120 jachtów.

Decydując się na czarter jachtu z Palermo mamy mniejszy problem z transportem, ponieważ lotnisko oddalone jest 35 km  od miasta. Niestety najbliżej położona  wyspa archipelagu Eolskiego - Alicudi znajduje się w odległości prawie 60 mil morskich od Palermo. Z Capo d’Orlando oraz Portorosa do najbliższej wyspy Vulcano do przepłynięcia jest jedynie 15 mil morskich.

W Capo d’Orlando i Portorosa nie ma lotniska, najbliższe lotniska znajdują się w Palermo oraz w Katanii. Transport z lotniska do mariny w Capo d’Orlando i Portorosa jest trochę bardziej skomplikowany, ale można to potraktować jako element wakacyjnej przygody i połączyć ze zwiedzaniem Sycylii, wyspy mającej bardzo dużo do zaoferowania dla ambitnego turysty. Na przykład bardzo blisko lotniska w Katanii jest wulkan Etna, natomiast po wylądowaniu w Palermo mamy okazję zwiedzić to piękne miasto.

Decydując się na czarter jachtu na Sycylii warto przeanalizować, które miejsce rozpoczęcia i zakończenia rejsu jest najodpowiedniejsze, oraz jaka pora roku jest właściwa. Oczywiste jest, że w szczycie sezonu ceny czarterów będą najwyższe, ale należy również pamiętać, że w lipcu i sierpniu spotkamy się z dużą liczbą turystów. W marinach w tym okresie dosyć często brakuje miejsc, a opłaty za cumowanie w nich znacząco wzrastają, dla przykładu na wyspie Lipari w marinie Pignataro za cumowanie jachtem 12 metrowym w maju zapłacimy 50 EUR, natomiast w sierpniu 140 EUR.

 

Bez wątpienia podczas szczytu sezonu nasza włoska przygoda będzie trochę droższa, ale zyskujemy niemal gwarancję pięknej śródziemnomorskiej pogody i komfort kąpieli w przyjemnie ciepłej wodzie.

Południe Włoch to nie tylko malownicze krajobrazy, śródziemnomorski klimat, czy wspaniała architektura, ale również znakomita kuchnia. Włoskie dania mogą zadowolić najbardziej wybrednego smakosza. Pizza to niemal symbol narodowy Włoch, ale to dopiero początek listy wspaniałych przysmaków. Podczas pobytu w słonecznej Italii koniecznie musimy skosztować makaronów, serów, szynki parmeńskiej oraz oczywiście ryb i owoców morza. Nie zapomnijmy o doskonałych włoskich winach.

Trzeba pamiętać,  że Sycylia słynie z deserów, będąc w tym regionie warto poznać smak wypieków i deserów takich jak: cassata (biszkoptowe ciasto z ricottą), cannoli (rurki nadziewane kremem), buccellato (kruche ciasto z kandyzowanymi owocami), fruttamartorana (migdałowe „cukierki”) czy też lody – gelato, w wielu smakach.

 Po Wyspach Liparyjskich żeglowaliśmy już wielokrotnie i chętnie powracamy do tej słonecznej krainy oliwy, makaronu, pizzy i ... wulkanów. Obejrzyj film z naszego rejsu po Wyspach Liparyjskich:
 


Zapraszamy do lektury innych naszych wpisów o Wyspach Liparyjsich oraz Sycylii:

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.