1 - baner.jpg

Wyspy Liparyjskie - Salina


Salina przez Greków nazywana była Didyme co oznacza „bliźnięta”, jako że uformowana jest z dwóch bardzo podobnych do siebie wierzchołków wygasłych wulkanów Fossa delle Felci 963 m n.p.m. i Monte dei Porri 860 m n.p.m. połączonych doliną Valdichiesa. Ostatnia erupcja wulkanów miała miejsce około 13 tyś lat temu. Wyspa przypomina kształtem siodło.

Dzisiejsza nazwa wyspy Salline, wywodzi się od słonego jeziora w Punta Lingua, gdzie niegdyś wytwarzano sól z morskiej wody. Dziś to jezioro zamieniło się w duży staw, przy którym zatrzymują się czaple siwe. Salina jest jedyną z wysp archipelagu, posiadającą własne źródła słodkiej wody, dzięki czemu jest też najbardziej zieloną wyspą. Na zboczach dwóch wygasłych wulkanów uprawia się winogrona, z których wytwarzane jest słynne słodkie wino Malvasia. Wino produkowane jest tradycyjnymi technikami z wykorzystaniem winogron Malvasia oraz korynckiej odmiany czerwonych winogron. Zbiory zwykle odbywają się w drugiej połowie września, winogrona po zerwaniu układane są do wyschnięcia na maty utkane z trzciny cukrowej. Proces suszenia ma kluczowe znaczenie: winogrona muszą wystarczająco wyschnąć, aby skoncentrować słodki smak. Po zakończeniu procesu fermentacji powstaje  ciemnozłote lub jasno bursztynowe wino, które smakuje doskonale. Zwykle pite jest w małych szklankach, pasuje do ciast i deserów. Ten gatunek wina sprawił, że w XIX w. wyspa stała się najbogatszą ze wszystkich w archipelagu. Niestety choroba winorośli sprawiła, że na prawie sto lat zaprzestano produkcji wina. Na Salina uprawiane są również kapary, i każdego roku w pierwszą niedzielę czerwca w miejscowości Pollara organizowany jest festyn poświęcony kaparom. Na wyspie są dwa rezerwaty przyrody, na terenie których są szlaki piesze prowadzące przez obszary z przepięknymi widokami. Jedno z najciekawszych miejsc na Salina jest punkt widokowy znajdujący się w pobliżu Pollara, z którego  można podziwiać niezwykle piękne skały Faraglione i skalisty łuk Perciato. Na wyspie, w dolinie Valdichiesa znajdują się ruiny murów z czasów cesarstwa rzymskiego. Miejscami, które warto odwiedzić podczas  żeglowania przy Salina są: Santa Marina Salina, Lingua, Rinella, Pollara, Malfa.

 

Santa Marina Salina | 38° 33.32'N 14° 52.38'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

To największy port na wyspie, który składa się z części przeznaczonej dla dużych statków handlowych, promów i wodolotów, oraz  mariny dla jachtów. W głównym porcie  38° 33.47'N  14° 52.33'E również mogą cumować jachty, jednak pod warunkiem, że nie utrudniają cumowania jednostkom komercyjnym. Podczas cumowania w części dla dużych jednostek należy użyć kotwicy lub cumować burtą do nabrzeża. Ilość miejsc do cumowania w tej części portu jest bardzo ograniczona. W części komercyjnej jest stacja paliw, przy której można uzupełnić zbiorniki z wodą.

 

Marina Turistica Darsena | 38° 33.28'N 14° 52.26'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Marina jest przygotowana do przyjęcia około 150 jachtów o długości do 40 m. Miejsca do cumowania znajdują się przy pływającym pomoście oraz masywnym falochronie, wszystkie miejsca do cumowania wyposażone są w mooringi oraz ujęcia wody i prądu. W pobliżu recepcji są sanitariaty i prysznice. Na południe od mariny jest kotwicowisko, które rozciąga się do oddalonego o jedną milę cypla Lingua. Na północ od portu również jest miejsce do kotwiczenia. Na obu kotwicowiskach kotwiczymy na głębokości około 10 m. Dno jest kamieniste i ma spore nachylenie. Kotwiczenie można uznać za bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. W malowniczym miasteczku znajdziemy liczne restauracje, bary, sklepy, oraz sklep żeglarski.


 

Lingua | 38° 32.48'N 14° 52.25'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Niewielka miejscowość, w której znajdziemy kościół, bar, skromną restaurację, sklep z podstawowym zaopatrzeniem. Kotwiczyć można w odległości co najmniej 300 m od betonowego pirsu. Dno jest kamieniste o znacznym nachyleniu. Kotwiczenie jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Do betonowego pirsu można zacumować jedynie pontonem.

 

Rinella | 38° 32.79'N 14° 49.78'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Podczas dobrej stabilnej pogody można kotwiczyć na zachód od falochronu na głębokości 10-15 m, w czasie kotwiczenia należy zachować odpowiedni dystans od skalistej mielizny Ariana, która znajduje się na pozycji 38° 32.76'N 14° 49.57'E. Wewnątrz basenu portowego są boje przystosowane do cumowania jachtem, przy cumowaniu pomagają osoby odpowiedzialne za pobieranie opłat. Opłata za cumowanie wynosi 25 EUR, (w cenę wliczone jest przetransportowanie załogi z jachtu na nabrzeże i powrót na jacht). Przy betonowym nabrzeżu oraz falochronie nie powinny cumować jachty ponieważ miejsca te są przeznaczone dla wodolotów i promów. W niewielkim miasteczku jest sklep spożywczy, pizzeria, bar, restauracje oraz chętnie odwiedzana niemal czarna piaszczysto-kamienista plaża. Jest tu również centrum nurkowe. Rinella to malownicze miejsce, w którym bez wątpienia czas płynie znacznie wolniej.

 

Pollara | 38° 34.64'N 14° 48.09'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Kotwicowisko Pollara to niezwykle piękne miejsce, ciekawe kompozycje skał i malownicze strome wybrzeże tworzą zadziwiającą kompozycję. Bez wątpienia atrakcją tego miejsca jest skalisty łuk znajdujący się w północnej części zatoki. Głębokość kotwiczenia 5-15 m, dno jest piaszczysto-kamieniste miejscami porośnięte roślinnością. Jest to miejsce dające schronienie od wiatrów i zafalowania z kierunków wschodnich, nie jest miejscem bezpiecznym podczas trudnych warunków atmosferycznych. Kilkadziesiąt metrów powyżej zatoki na zboczu jest niewielka miejscowość, w której znajdziemy bar i restaurację. Aby dotrzeć do miejscowości należy odbyć kilometrowy spacer stromą, krętą ścieżką, który zajmie nam około kwadrans. Ze wzniesienia można podziwiać zatokę, oraz przy dobrej widoczności Filicudi i Alicudi. Bezsprzecznie z tego miejsca zachody słońca wyglądają spektakularnie. 


 

Malfa | 38° 34.90'N 14° 50.38'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Niewielki port nieprzystosowany do cumowania jachtem, istnieje możliwość kotwiczenia poza basenem portowym na głębokości 10-15 m, dno jest kamieniste  o sporym nachyleniu. Miejsce dające możliwość schronienia przed zafalowaniem i wiatrami z kierunków południowych, nie jest to miejsce bezpieczne podczas trudnych warunków atmosferycznych. W miejscowości, znajdującej się na wzniesieniu 100 m n.p.m. są sklepy, bary, pizzeria, restauracje i dwa kościoły.  Z Malfa odjeżdżają autobusy do wszystkich miejscowości na wyspie.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.