1 - baner.jpg

Wyspy Liparyjskie - Vulcano


Vulcano jest najdalej wysuniętą na południe wyspą archipelagu Wysp Eolskich. Zarazem położoną najbliżej od Sycylii, pomiędzy brzegami obu wysp jest dystans zaledwie 15 mil.

Zbliżając się do Vulcano można doznać dreszczyku emocji, który wywołują obłoki gazów wydobywających się ze szczytu wulkanu. Jeżeli płyniemy od strony zawietrznej już w odległości kilku mil możemy poczuć charakterystyczny niestety niezbyt przyjemny zapach tej wyspy, jest to woń siarkowodoru wydobywającego się z krateru wulkanu. Ostatnia erupcja tego aktywnego wulkanu, miała miejsce  w 1888 roku i trwała dwa lata. Na Vulcano, nawet w mieście dostrzegalna jest aktywność wulkanu, w kilku miejscach w pobliżu chodników widać miejsca otoczone wykrystalizowaną siarką, z których wydobywają się gorące wulkaniczne gazy. Zapach siarkowodoru wyczuwalny jest niemal wszędzie, chwilami jest bardzo  intensywny, wręcz uciążliwy. Oczywiście po pewnym czasie można przyzwyczaić się do tego specyficznego zapachu i ignorować go. Miejsca warte odwiedzenia na wyspie Vulcano: Porto di Levante, Spiaggia del Cannitello, Gelso, Cala di Capo Secco, Cala di Mastro Minico, Cala del Formaggio, Baia di Ponente.

 

Porto di Levante | 38° 24.98'N 14° 57.85'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

W mieście Porto di Levante znajdziemy dobrze zaopatrzone sklepy, liczne bary i restauracje, pomoc medyczną, aptekę, posterunek policji oraz wypożyczalnie rowerów, skuterów, quadów, a także charakterystycznych dla tej wyspy śmiesznie wyglądających kabrioletów napędzanych silnikami o niewielkiej mocy. Zwiedzanie wyspy tymi pojazdami nie jest może najbardziej komfortowe, ale dostarcza sporo dobrej zabawy.

Przy plaży, która znajduje się na północ od falochronu jest swoistego rodzaju jacuzzi. Woda w tym miejscu zawsze jest cieplejsza i intensywnie bąbluje, dzięki wydobywającym się w tym miejscu gorącym gazom wulkanicznym. W pobliżu plaży jest naturalny basen, w którym można zażyć ciepłych kąpieli błotnych. Zapachy nie są najprzyjemniejsze, ale zabawa jest fajna. Wybierając się w to miejsce należy być świadomym, że nieprzyjemny zapach pozostanie w naszej skórze przez kilka dni, a strój kąpielowy najprawdopodobniej nie będzie nadawał się do ponownego użycia. Za możliwość skorzystania z kąpieli błotnej trzeba zapłacić 3 EUR, za prysznic, który jest absolutnie konieczny dodatkowo 1 EUR. Bez wątpienia największą atrakcją Vulcano jest sam wulkan. Spacer z Porto di Levante do krawędzi krateru zajmuje około godzinę. Decydując się na taką wycieczkę warto zabrać ze sobą wodę i odpowiednie obuwie. Klapki japonki nie są najlepszym pomysłem, ale bywają osoby, które decydują się wejść na szczyt w klapkach. Sportowe obuwie lub solidne sandały są wystarczające, jeżeli ktoś chce bardziej zabezpieczyć swoje nogi może wypożyczyć obuwie trekkingowe, wypożyczalnie takiego obuwia są przy drodze prowadzącej na szczyt wulkanu. Idąc pod górę zobaczymy tablicę z napisem ostrzegawczym, który informuje w czterech językach, o tym że gazy wydobywające się z wulkanu są niebezpieczne. Istotnie siarkowodór jest toksyczny, w niewielkim stężeniu powoduje podrażnienie oczu i układu oddechowego, w większym - zmysłu powonienia, w jeszcze większym - utratę wzroku. Bardzo duże stężenie może powodować śmierć. Po dotarciu na szczyt, będąc na krawędzi kaldery wulkanu można zaobserwować obłoki wydobywającego się gazu. Będąc w odpowiedniej odległości od obłoków możemy czuć się bezpiecznie, nie grozi nam zatrucie siarkowodorem i nie są konieczne maski przeciwgazowe,  ale należy być rozsądnym i nie wchodzić bezpośrednio w obłoki siarkowodoru. Wycieczka na szczyt w szczególności w miesiącach letnich jest pewnego rodzaju wyzwaniem, ponieważ jest to godzinny intensywny marsz pod górę  stromą  i kamienistą ścieżką w upalnym słońcu oraz temperaturze nierzadko przekraczającej 30 °C. Wysiłek jest spory, ale satysfakcja po dotarciu na szczyt jeszcze większa. Widok kaldery robi spore wrażenie, ale panorama Wysp Liparyjski oglądana z wysokości 300 m na tle szmaragdowego morza i pięknego błękitu nieba to chyba jeszcze bardziej spektakularne doznanie.

W Porto di Levante są dwa miejsca, w których można zacumować jachtem, są to: Marina di Vulcanello oraz Baia Levante Marina. Nie należy cumować przy nabrzeżu oraz pirsie przeznaczonym dla łodzi komercyjnych, statków i promów. Istnieje możliwość kotwiczenia w obszarze położonym na północ do głównego portu. W tym miejscu dno jest piaszczyste, wystękują kamienie, duże nachylenie dna, głębokość kotwiczenia 5-15 m. Ilość miejsca do kotwiczenia jest niewielka.

 

Marina di Vulcanello | 38° 25.17'N 14° 57.74'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Pływający pomost z miejscami do cumowania dla około 20 jachtów. Miejsca do cumowania wyposażone są w wodę, energię elektryczną i mooringi. WiFi wliczone jest w cenę postoju. W pobliżu pomostu są skromne prysznice i toalety. Cumowanie przy tym pomoście jest niebezpieczne a czasami wręcz niemożliwe podczas silnych wiatrów z kierunków wschodnich. W ciągu dnia często występuje zafalowanie spowodowane przepływającymi w pobliżu promami i wodolotami, zafalowanie powoduje rozkołys pomostu i zacumowanych przy nim jachtów. W pobliżu pomostu jest kilka boi cumowniczych należących do mariny. Opłata za cumowanie przy boi wynosi 40 EUR, cumowanie przy pomoście to wydatek około 150 EUR za jacht o długości 12 m. Podane ceny dotyczą miesięcy letnich, poza szczytem sezonu ceny są niższe. Spacer z tego miejsca do centrum miasta zajmuje około 15 minut.

Numery telefonów:
+39 333 377 4862
+39 389 832 5985
+39 090 985 2221

Adres email: rdservice.srls@gmail.com

Kanał UKF: 13

 

Baia Levante Marina | 38° 24.79'N 14° 57.73'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Dwa pływające pomosty z miejscami do cumowania dla około 50 jachtów. Miejsca do cumowania wyposażone są w wodę, energię elektryczną i mooringi. WiFi wliczone jest w cenę postoju. Na terenie mariny są płatne prysznice (4 EUR), toalety (2 EUR) i pralki automatyczne (5 EUR). Cumowanie przy tym pomoście jest niebezpieczne a czasami wręcz niemożliwe podczas silnych wiatrów z kierunków wschodnich. W ciągu dnia często występuje zafalowanie spowodowane przepływającymi w pobliżu promami i wodolotami, zafalowanie powoduje rozkołys pomostu i zacumowanych przy nim jachtów. W pobliżu pomostu jest kilka boi cumowniczych należących do mariny. Opłata za cumowanie przy pomoście to wydatek około 100 EUR za jacht o długości 12 m. Marina jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta.

Numery telefonów:

+39 393 915 1901
+39 339 337 2795
+39 366 736 2831

Adres email: info@baialevante.it

Kanał UKF: 14


 

Spiaggia del Cannitello | 38° 22.35'N 15° 00.23'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka z niewielką plażą pokrytą ciemnym wulkanicznym piaskiem dająca możliwość schronienia przed zafalowaniem i wiatrami z kierunków północnych i zachodnich. Zachodnie brzegi zatoki są wysokie i bardzo strome.  Kotwiczyć należy na głębokości 5-10 m. Dno po osiągnięciu głębokości 20 m ma duże nachylenie.

 

Gelso | 38° 22.13'N 14° 59.80'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Niewielka osada, w której są bary, restauracja oraz sklep z podstawowym zaopatrzeniem. Atrakcją tego miejsca jest znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości plaża Asino pokryta niemal czarnym wulkanicznym piaskiem. W pobliżu plaży jest bar, chętnie odwiedzany przez turystów w okresie lata. Przy plaży jest też kotwicowisko, głębokość kotwiczenia 10-15 m. Dno jest piaszczyste miejscami porośnięte roślinnością. Po osiągnięciu głębokości 20 m nachylenie dna jest bardzo duże. W zachodniej części zatoki jest niewielki betonowy pirs, do którego można przycumować pontonem. Miejsce osłonięte od wiatrów i zafalowania z kierunków północnych. Istnieje możliwość występowania silnych podmuchów wiatrów spadowych. Kotwiczenie jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody.
 


Punta del Rosario 38° 22.90'N 14° 57.40'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka z kamienistą plażą o stromych skalistych brzegach osłonięta od zafalowania i wiatrów z kierunków północnych. Głębokość kotwiczenia 10-15 m, duże nachylenie dna. Dno jest kamieniste. Miejsce odpowiednie do krótkiej dziennej przerwy na kąpiel podczas dobrej stabilnej pogody. Istnieje możliwość występowanie silnych podmuchów wiatrów spadowych. Nie należy w tym miejscu pozostawać na noc.Cala di Capo Secco | 38° 24.02'N 14° 56.44'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka o skalistych brzegach osłonięta od zafalowania i wiatrów z kierunków północnych. Głębokość kotwiczenia 10-15 m, dno jest kamieniste. Nie jest to miejsce odpowiednie do nocnego kotwiczenia. Kilkaset metrów na północ od Cala di Capo Secco jest  Grotta del Cavallo. Płynąc pontonem do groty należy pamiętać o niebezpieczeństwie jakie stwarzają spadające ze stromych brzegów kamienie.

 

Cala di Mastro Minico | 38° 24.91'N 14° 56.69'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Obszerna zatoka o stromych kamienistych brzegach dająca możliwość schronienia przed wiatrami wschodnimi. Głębokość kotwiczenie 15-20 m. Dno piaszczyste miejscami pokryte kamieniami i głazami. Wpływając do tej zatoki należy zachować szczególna ostrożność ze względu na skalistą mieliznę znajdująca się niemal na środku zatoki 38° 24.94'N 14° 56.59'E.

 

Cala del Formaggio | 38° 25.11'N 14° 56.85'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Obszerna zatoka o wysokich skalistych brzegach osłonięta od wiatrów południowych i wschodnich. Dno piaszczyste miejscami pokryte kamieniami i głazami, głębokość kotwiczenia 10-15 m, duże nachylenie dna. Na brzegu brak plaży oraz infrastruktury. Miejsce odpowiednie na krótki dzienny postój podczas dobrej i stabilnej pogody. Miejsce, w którym zazwyczaj panuje cisza i spokój.

 

Baia di Ponente | 38° 25.21'N 14° 57.18'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Zatoka z ciemną wulkaniczna plażą uznawana za dobre schronienie podczas silnych wiatrów z kierunków wschodnich i południowych. W zatoce jest betonowy pirs, do którego można zacumować jedynie pontonem. Głębokość kotwiczenia 5-10 m, dno piaszczyste. Podczas kotwiczenia należy zachować odpowiedni dystans od wypłyceń znajdujących się w północnej i wschodniej części zatoki. Plaża oddzielona jest od kotwicowiska bojami połączonymi liną. W zatoce dosyć często wyczuwalna jest siarkowodorowa woń wciąż aktywnego wulkanu. Przy plaży jest bar i restauracja. W odległości około 0,5 kilometra jest miasteczko Porto di Levante, w którym są  liczne, dobrze zaopatrzone sklepy, restauracje i bary. W sytuacji gdy zatoka Baia di Ponente jest przepełniona można rozważyć kotwiczenie w sąsiedniej zatoce Cala del Formaggio.

Wyspy Liparyjskie są wyjątkowe, znajdziesz tam aktywne wulkany, poczujesz zapachy wydobywające się z wnętrza ziemi, a nocą będziesz mógł podziwiać erupcje wulkanu i spływajacą lawę! Takich miejsce jest mało na świecie.

Zapraszamy do lektury innych naszych wpisów o Wyspach Liparyjsich oraz Sycylii:

Wyspy Liparyjskie, czyli o żeglowaniu w krainie wulkanicznych stożków
Sycylia - jak zorganizować transport z lotniska do mariny
Obejrzyj film z naszego rejsu po Wyspach Liparyjskich:

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.